Αναπαραγωγή Καναρίνι 7 ετών μπορεί να ζευγαρώσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλήσπέρα παιδιά!Γράφω για ένα φίλο μου που έχει ένα καναρίνι 7 ετών! Θα μπορούσε να του πάρει μια θυληκία και να ζευγαρώσουν; Ή είναι αρκετά μεγάλος; Και επίσης μου έκανε και την εξής ερώτηση..:Πάμε αύριο σε πετ σόπ να πάρω μια καρδερίνα;Γιατί θέλω να ζευγαρώσω το καναρίνι μου με καρδερίνα... Υπάρχει κάποιος εκτροφέας (καρδερίνας) εδώ στη Θεσσαλονίκη;
 
Είδα σε ένα site οτι τα καναρίνια ζούν 20-25 χρονια! Τώρα δε ξέρω κατά ποσο ισχύει! Οπότε αύριο θα πάμε να πάρουμε καναρίνι απο πετ σόπ εφόσον δεν υπαρχει κάποιος εκτροφέας στη πόλη μας...
 
Το ειδα! Τι να πω! Ας μας πει καποιος πιο εμπειρος που ξερει καλυτερα σιγουρα! Κ. Μακη τα φωτα σας! :D
 
Νομίζω αυτο που γραφει σχετικά με το προσδόκιμο ζωής, δεν είναι σωστό. Απο κάποια παλιότερη συζήτηση στο φόρουμ έχουν καταγραφεί σπάνιες περιπτώσεις στις οποίες τα καναρίναι έζησαν μέχρι 16 χρόνια. Και αυτό όμως αποτελέι εξαίρεση και όχι την κανόνα. Το προσδόκιμο ζωής των καναρινιών ανάλογα και με την ποιότητα ζωής που τους προσφέρει ο ιδιοκτήτης τους είναι κατα μέσον όρο μέχρι 12 χρόνια.
 
Είδα σε ένα site οτι τα καναρίνια ζούν 20-25 χρονια! Τώρα δε ξέρω κατά ποσο ισχύει! Οπότε αύριο θα πάμε να πάρουμε καναρίνι απο πετ σόπ εφόσον δεν υπαρχει κάποιος εκτροφέας στη πόλη μας...

" Η μέγιστη διάρκεια ζωής στα καναρίνια είναι 20-25 χρόνια και η ηλικία σεξουαλικής ωριμότητας είναι στους 5 μήνες."

Eίναι απολύτως ανακριβής ΟΛΗ η πρόταση.
Ούτε 20-25 χρόνια ζούμε ούτε στους 5 μήνες είναι σεξουαλικά ώρημα.

Την διάρκεια ζωής τους την γράφει πιο πάνω η Georgina, στην δε ωριμότητα
μπαίνουν, μετά τους 7-8 μήνες.
 
παιδια μονο απο προσωπικη μου πηρα θα πω οτι ο 9χρονος φετος "κοινος "καναρος μου ειχε κανει περυσι 9 πουλακια (5+2+2 στα 6+3+3 αυγα αντιστοιχα) και φετος εχει κανει ηδη (στις πρωτες τους μερες )3 στα 3 (υπηρχε και τεταρτο αυγο που εξαφανιστηκε την 2η προς 3η μερα κλωσσηματος, μαλλον το φαγανε:).φετος ειχα και την10μηνη κορη της καναρας μεσα στη ζευγαρωστρα και ηδη εφτιαξε και αυτη φωλια ενω ο παππους την εχει απο πισω.:D
 
Ωραία εφόσον δεν υπάρχει ηλικιακό πρόβλημα τότε οι κινήσεις είνια οι εξής:

  1. αγοράζουμε μια ζευγαρώστρα,
  2. αγοράζουμε τη θυληκία,
  3. τοποθετούμε τα πουλία στη ζευγαρώστρα με το χώρισμα,
  4. έχουμε απο τη μερία τη θυληκιάς νήμα και φωλία,
  5. όταν δούμε οτι πλησιάζουν στο χώρσμα το ένα το άλλο και η θυληκία ξεκινήσει να βάζει νήμα στη φωλία αφαιρούμε το χώρισμα και γινεται το νταραβέρι,
  6. έχουμε παράλληλα πρίν φύγει το χώρισμα καθώς και μετά αυγοτροφη και άλλες λίχουδίες...
Παιδία όπου έκανα λάθος διορθώστε με...
Δεν ανέφερα την καραντίνα γιατι η ζευγαρώστρα θα έχει χώρισμα και μέχρι να γνωρηστούν δε θα ερθουν σε κάποια επαφή..Αν χρειάζεται τότε πέρνουμε την κανάρα και την έχουμε σε διαφορετκό κλουβί... Και μετά ξεκινάμε την διαδικασια με τη ζευγαρώστρα...
 
η καραντινα απαιτειται. Θα ρθουν σιγουρα σε επαφη στα καγκελα. Παραλληλα χορηγησε ασβεστιο σιγουρα στη θηλυκια γιατι δεν ξερεις τι προετοιμασια εχει κανει. Το να ζευγαρωνεις σε μεγαλη ηλικια δεν ειναι οτι καλυτερο. Απο θεμα επιτυχιας και απο θεμα απογονων χωρις προβληματα. Εγω δεν παρατηρησα κανενα προλημα τα προηγουμενα χρονια και για αυτο συνεχιζω.
 
παιδια παντως δεν ειναι ταλαιπωρια για αυτα να τα βαζεις να ζευγαρωνουν σκεφτειται οτι βαζεται ενα γερο 80 χρονων με την μεση του ακι αγυμανστο και κουρασμενο να το κανει. Και παλι δεν θα εμπενα σε τετοιο μπελα. Θα τον ειχα μονο του γαιτι δεν θα το βασανιζα αν και ξερει καλ την δουλεια και τον ρολο του πατερα
 
αν κρινω απο το πως με κοιτουσε ο 9χρονος μου σαν κερβερος οταν φιλουσε τα μικρα (η μαμα ειχε βγει βολτα 🙄) και απο το οτι η μικροτερη καναρα εκανε σημερα το πρωτο της αυγο (παει και κει για ελεγχο) μαλλον δεν δειχνει κουρασμενος:D

τωρα αν μιλουσαμε για θηλυκο τετοιας ηλικιας πραγματι θα ηταν πολυ κουραστικο😕
 
Παιδία δε νομίζω να είναι ταλαιπωρία...Ισα Ισα που θα τον ανανεώσει.. Σκεφτείτε μόνο πως κάνει ένας 80χρονος και ας έχει και τη μέση του όταν βλέπει μια πιτσιρίκα... ΞΕΧΝΑΕΙ τα πάντα.. Και στη τελική εχει και άλλα καναρίνια στα απέναντι μπαλκόνια και δε θέλω να του φωνάζουν:
ΠΑΠΠΟΥ... ΠΑΠΠΟΥ...
ΠΟΥ... ΚΑΙ... ΠΟΥ...😀!
 
Εφη μου δε νομιζω να υπάρχει τεράστια διαφορά όσον αφορά την αναζήτηση θηλυκού απο το αρσενικό, είτε αυτό λέγεται άνθρωπος είτε λεγεται λύκος... Εξάλλου όπως γραφεις σημασία έχει τη ζωή έζησες...
 
Ναι βρε συ αλλα δεν ειναι ιδιοι οργανισμοι ολοι... Μπορει οντως να ειναι παππους το 7χρονο καναρινι...Βλεπει το θηλυκο το θελει το ποθει αλλα, δεν πετυχαινει παντα η πραξη! Καταλαβαινεις φανταζομαι! Δεν μιλαμε μονο για αναζητηση γι'αυτο το λεω...
 
Δε μπορώ να κατάλαβω γιατί είστε αρνητικοί... Εφοσον κάποιοι απο εδώ έχουν κάνει αναπαραγωγές και με καναρινια μεγαλύτερα γιατί να μην ξεκινησούμε κι εμείς τη διαδικασία και αν δεν πετύχει δεν πέτυχε! Τώρα αν υπάρχουν άλλα πρόβλήματα...όπως :θα φάει τη θηλυκία όπως γίνεται στα χαμστερακιά, να πώ ΝΑΙ δεν κάνω τίποτα.. Αν μου πείτε ένα σοβαρό επιχείρημα, χαζός δεν είμαι δεν πρόκειται να κάνω ΚΑΚΟ στο ζωάκι...Απλά οι παρομοιάσεις με γέρο που πονάει η μέση του και οτι δε θα ξέρει τι να κάνει με τη θηλυκία δε με καλύπτουν.. Σαν άνθρωποι έχουμε φτάσει στο υψιστο σημείο να καταλαβαίνουμε αν ένα αρσενικό καναρίνι ξέρει να ζευγαρώνει...SORRY για την ειρωνεια. Σαφώς και δε μπορούμε να συμφωνούμε όλοι αλλα μου θυμίζει το σκηνικό που ένας 90 χρονών σκέφτεται να παντρευτεί και κάποιοι του λεένε...: Τι κάνεις; Με το ένα πόδι στο τάφο και θέλεις και γάμο... Και κάποιοι άλλοι που του λένε :.. Ορμα παππού! Εγώ είμαι στη δευτερη κατηγορια!
 
Καλα κανεις καλε εγω δεν ειπα τιποτα! Απλα σχολιασα αυτο με το παππου και τα αλλα καναρινια της γειτονιας που ειπες! Δεν ειμαι καθολου αρνητικη με τιποτα μην παρεξηγουμαι κιολας δεν εχω καθολου εμπειρια σ'αυτα...Ασε που εγω αντιμετωπιζω "προβλημα" με τα δικα μου καναρια που ειναι 1 ετους ο πιο "εμπειρος" καναρος μαλλον δεν θα εχει θεμα! Δοκιμαστε οτι θελετε εγω δεν ειπα οχι...Απλως εκεινο το σχόλιό σου ηταν λιγο αστειο!

Υ. Γ. Πωπω! Αρπαχτηκες ε;! :D
 
Δεν αρπάχτηκα, απλά επειδη είμαι και σε άλλα φόρουμ υπάρχει έντονο το πνεύμα αντιλογίας. ΓΙΑΤΙ; Γιατί ΕΤΣΙ... Και δημιουργούνται θέματα... Οχι στο τελευταιο μήνυμα δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε εσένα γενικά μίλησα! Απλά επειδη έτυχε να κάνεις καποια σχολια και εσυ φαινόταν σαν να συζητάμε! Επειδη βγαίνουμε όμως εκτος θέματος...υπομονη και σε δυο μηνάκια θα χαριζουμε καναρινάκια!
 
Back
Top