Αναπαραγωγή Καναρίνος με αναπηρία. Να του βρω ταιρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gwt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gwt

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Μια που συζητάμε για ταιριάσματα, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας:

Ο καναρίνος μου διασώθηκε από "χομπίστα" (σε πολλά εισαγωγικά ο όρος) κι έχει αναπηρία που καθιστά αδύνατο το πέταγμα. Είναι πολύ κοινωνικός (ακόμα και με τους ανθρώπους) και, παρά τις δυσκολίες της κατάστασής του, τραγουδάει κι εν γένει προσφέρει αγάπη πολλαπλάσια του μεγέθους του.

Λόγω της αναπηρίας του δε θα επιτρέψω την αναπαραγωγή του, αλλά επειδή βλέπω ότι φέρεται με μεγάλη τρυφερότητα σε ένα καθρεφτάκι στο κλουβί του (του πηγαίνει φτερά και νήμα που τυχόν βρίσκει, κοιμάται δίπλα του το βράδυ, ασχολείται μαζί του τη μέρα), μετά από πολύ παρατήρηση και σκέψη πιστεύω ότι θα ήθελε παρέα, μια υγιή καναρίνα με καλό χαρακτήρα.

Σε άλλη συζήτηση εξέφρασα την απορία μου για το αν αυτό είναι θεμιτό και μέλος του forum του οποίου τη γνώμη εκτιμώ, παρατήρησε ότι η παρουσία της καναρίνας σε συνδυασμό με την αδυναμία του να ζευγαρώσει μαζί της, ίσως τελικά εντείνει τη σεξουαλική του δυσφορία, επιτυγχάνοντας δηλαδή το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό.

Είχα την ελπίδα ότι η συμπεριφορά του αυτή θα ήταν εποχιακή και θα έφτανε η εποχή όπου θα ηρεμούσε, αλλά διαψεύστηκα. Έτσι οι ενοχές (για το ότι του επιβάλλω μια μοναχική ζωή ενώ ο καημένος είναι εμφανώς αγαπησιάρης) συνεχίζουν να με βασανίζουν.

Οι σκέψεις σας;
 
Πρόκειται για εκ γενετής ή για επίκτητη αναπηρία; Πως μετακινείται από τη μία πατήθρα στην άλλη, κανονικά ή με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο;
 
ο σταυρος ρωτα για να διευκρινιστει υποθετω εχοντας στο νου του οτι μια επικτητη αναπηρια δεν μεταδισεται στους νεοσσους. Αρκει βεβαια το καναρινι να μπορει να ζευγαρωσει.υπαρχει καποιο λειτουργικο προβλημα για αυτο; κατι τετοιο δειχνεις να καταλαβουμε:Con/sed: αν οχι, τοτε το πουλακι με καταλληλη προετοιμασια και της θηλυκιας με προοδευτικο πλησιασμα στο πουλι πριν την περιοδο του ζευγαρωματος σε καταλληλη ζευγαρωστρα, θα γινει πολυ καλος πατερας και πρεπει να γινει αφου στην αιχμαλωσια ειναι η μονη χαρα που εχουν τα πουλακια: να δημιουργουν νεα ζωη!
 
.. Έχει αναπηρία που καθιστά αδύνατο το πέταγμα, σε συνδυασμό με την αδυναμία του να ζευγαρώσει μαζί της...


Γιατι λες οτι εχει αδυναμια να ζευγαρωσει; Λογω του οτι δεν μπορει να πεταξει ή για καποιο αλλο λογο; Γιατι ολοι ξερουμε οτι δεν ζευγαρωνουν με τα φτερα 😉
 
Μηπως ομως θελει να πει οτι αφου δεν φτερουγιζει δεν θα μπορει να καθησει σωστα πανω στην θηλυκια και να ισορροπησει;
 
Γιατι λες οτι εχει αδυναμια να ζευγαρωσει; Λογω του οτι δεν μπορει να πεταξει ή για καποιο αλλο λογο; Γιατι ολοι ξερουμε οτι δεν ζευγαρωνουν με τα φτερα 😉
Ναι ομως για να ανεβει πανω στην θυλικια καναρα θα χριαστει την βοηθεια των φτερων του και αν δεν μπορει να φτερουγιζει για να εχει την ισορροπια που χρειαζεται μαλλον δεν θα μπορει να την γονιμοποιησει...
 
Ναι φυσικα... Εξαρταται προφανως απο το ποσο "καθηλωμενος" ειναι στο κλαδακι. Μπορει ισως πχ να πεταριζει ελαφρα κ να τα καταφερει...η φυση θα βρει τον τροπο 😉
Ο φιλος μας θα μας διευκρινισει.
Εμενα παντως πολυ με συγκινησε η περιγραφη με το καθρεφτακι...
 
Φίλοι, γεια σας, κι ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας. Ως απάντηση στα ερωτήματά σας:

Πρόκειται για εκ γενετής, κληρονομήσιμη αναπηρία, η οποία αποκλείει (με πρακτικούς τρόπους και για πρακτικούς και ηθικούς λόγους) τη διασταύρωσή του. Όπως υποψιαστήκατε, θα είναι είναι αδύνατον να ισορροπήσει για να ζευγαρώσει.

Επομένως, το ερώτημα είναι το εξής: είναι καλύτερο για κείνον να κάνει παρέα με το καθρεφτάκι του, ή να βρίσκεται με μια καναρίνα, με την οποία δε θα μπορεί να ζευγαρώσει; Το ζητούμενο είναι να γίνει το καλύτερο γι' αυτόν, όχι για να νιώσουμε καλύτερα εμείς στο σπίτι που τον βλέπουμε.

Δυστυχώς δε γνωρίζω από ψυχολογία πουλιών, έτσι ασυναίσθητα κάνω προβολή (με την ψυχολογική έννοια) βάζοντας τον εαυτό μου στη θέση του, κάτι που προφανώς είναι λάθος. Αυτό που θα ήταν καλό για έναν άνθρωπο ίσως να μην είναι καλό για ένα πουλί και τούμπαλιν.

Σκέψεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η εκ γενετής με την κληρονομική αναπηρία δεν ταυτίζονται και έχει σημασία αυτό για το καναρίνι σου. Μια ατροφία, για παράδειγμα, που είναι εκ γενετής δεν είναι κατ' ανάγκη κληρονομική. Προσωπικά, κατ' αρχήν θα του αφαιρούσα το καθρεφτάκι, το οποίο του παρουσιάζει ένα εικονικό ομοίωμα, το οποίο ενδεχομένως να τον "ταλαιπωρεί" και το οποίο αν του το αφαιρέσεις δεν θα του κοστίσει στην συνέχεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Εκανα μια σκέψη...
Μπορεί να περάσει απο όλη την αναπαραγωγική διαδικασία, ακόμα
και να αναστήσει νεοσσούς. Μπορείς να του δώσεις μια θηλυκή παρέα και σε περίπτωση
που δεν μπορεί να γονιμοποιήσει τα αυγά της, να τα αντικαταστήσεις στην φωλιά με ένσπορα
απο κάποια άλλη φωλιά.Αν δεν έχεις δεύτερο ζευγάρι, μπορώ εκείνη την εποχή
να σου δώσω εγώ, 2-3 αυγουλάκια. Ολα αυτά βέβαια αν το κρίνεις κι' εσύ σωστό και έχεις
την διάθεση να τον προσέχεις και να παρατηρείς την όλη συμπεριφορά του εκείνη την περίοδο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Είναι πολύ καλύ σκέψη Μάκη. Αν, όμως, γονιμοποιήσει με τη θηλυκιά ο ίδιος και η αναπηρία είναι κληρονομική;
 
Δυσμορφίες που να κληροδοτούνται δεν ξέρω να υπάρχουν.
Αιμομικτικές διασταυρώσεις που τα αποτελέσματά τους να είναι
νεοσσοί με ανωμαλίες τέτοιου είδους, ναί.Αλλά η λύση της αντικατάστασης
των αυγών τα λύνει ακόμα και αυτά τα θέματα, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι με μια δυσκολία
στην ακριβή στάση γονιμοποίησης, ΔΕΝ μπορεί να δώσει αυγά με "σπόρο".
 
Δεν υπερβάλλω όταν λέω ότι το ενδιαφέρον σας για τον καναρίνο με συγκινεί βαθιά, ιδιαίτερα σε αντιπαράσταση με την ανεύθυνη συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων που είναι αιτία για να ταλαιπωρούνται κάποια ζωντανά.

Κάποια επιπλέον δεδομένα: χωρίς να είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω, υποθέτω ότι η αναπηρία του καναρίνου είναι προϊόν αιμομικτικής διασταύρωσης. Επομένως η αναζήτηση δεν έχει στόχο την ανατροφή νέων πουλιών, αλλά το ταίριασμα του καναρίνου με άλλο πουλάκι για παρέα, αν αυτό είναι κάτι που θα τον ωφελήσει.

Μgerom, η προσφορά των αυγών είναι εξαιρετικά γενναιόδωρη! Δεν τολμώ όμως να επιχειρήσω να φέρω εις πέρας τέτοιο εγχείρημα. Όχι μόνο λόγω έλλειψης γνώσεων/ικανοτήτων στον τομέα αυτό, αλλά και λόγω ασταθών ωραρίων.

Στέκομαι σε δύο σημεία:

Μπορείς να του δώσεις μια θηλυκή παρέα και σε περίπτωση
που δεν μπορεί να γονιμοποιήσει τα αυγά της, να τα αντικαταστήσεις στην φωλιά με ένσπορα.

Σε παλαιότερη συζήτησή μας για τον καναρίνο είχατε θέσει ενδιαφέροντα ερωτήματα: η αδυναμία ολοκλήρωσης του ζευγαρώματος μπορεί να προκαλέσει στα δυο πουλιά περισσότερο άγχος; Ενδεχομένως να τα οδηγήσει σε επαναλαμβανόμενες προσπάθειες που θα τα εξαντλήσουν σωματικά;

(Αλήθεια, η θέα του θηλυκού που επωάζει τα αυγά του πυροδοτεί στον αρσενικό τη λήξη των προσπαθειών ζευγαρώματος; )

Επίσης:

θα του αφαιρούσα το καθρεφτάκι, το οποίο του παρουσιάζει ένα εικονικό ομοίωμα, το οποίο ενδεχομένως να τον "ταλαιπωρεί"

Δυστυχώς το πουλάκι είχε ήδη προσκολληθεί στο καθρεφτάκι όταν διάβασα για πρώτη φορά στο petbirds.gr για το ότι αντενδείκνυται. Αν το αφαιρέσω, φοβάμαι ότι θα του δημιουργήσω ένα συναισθηματικό κενό (είναι αυτό δυνατό για καναρίνια; ), κάτι που προφανώς θα είχε αποφευχθεί αν εξαρχής έλειπε το καθρεφτάκι. Είναι βάσιμοι οι φόβοι μου;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Αν αδυνατεί να ζευγαρώσει τότε η παρουσία της κανάρας θα του δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα από ό,τι ο καθρέφτης*. Η θηλυκιά θα πάει κάποια στιγμή στη φωτιά για να γεννήσει τα μη γονιμοποιημένα αβγά της και η εικόνα αυτή θα προκαλεί πολύ μεγάλο στρες στο αρσενικό εφόσον δεν μπορεί να τη φροντίσει με τρόπο που του επιβάλλει το ένστικτο του.

* Ο καθρέφτης προκαλεί μια μόνιμη ανησυχία στο πουλί δίνοντας του την ατέλειωτη ψευδαίσθηση ότι κάνει κάτι και μάλιστα χωρίς τέλος. Κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να μπει καν από την αρχή. Αυτή την περίοδο τα πουλιά βρίσκονται σε ανάπαυση ή τελειώνουν την πτερόρροια τους. Κανένα πουλί δεν έχει διάθεση για αναπαραγωγή. Για ποιο λόγο θα πρέπει να του δίνεται αυτή η ψευδαίσθηση και μάλιστα σε λάθος εποχή;

Φρόντισε απλά να του παρέχεις την καλύτερη δυνατή φροντίδα. Σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται και οι συνθήκες περιβάλλοντος οι οποίες θα πρέπει να προσομοιάζουν την εποχή που διανύουμε, αν βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο. Μη χρησιμοποιείς αν είναι δυνατόν καθόλου τεχνητό φωτισμό και θέρμανση στο χώρο που βρίσκεται. Είναι σίγουρο ότι υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα θέλει να ζευγαρώσει το φθινόπωρο ή το χειμώνα. Η φροντίδα και το ενδιαφέρον σου του είναι αρκετά. Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν καναρίνια που κρατούν συντροφιά με την παρουσία και το κελάηδημά τους σε δεκάδες σπιτικά και δεν έχουν ζευγαρώσει ποτέ στη ζωή τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Η γνώμη μου είναι πως αυτί η στάση του πουλιού να ζευγαρώσει είναι στην ψευδαίσθηση συντρόφου που αντικρίζει στον καθρέφτη...
Μπορείς κάλλιστα να του πάρεις μια αληθινή σύντροφο...
Αλλά δεν μπορώ να ξερώ τα προβλήματα που θα υπάρξουν για ένα πουλάκι σαν το δικό σου... Εγώ είμαι της γνώμες τέτοια πουλάκια με γενετικά προβλήματα να ζούνε μονά τους και όχι μαζί με αλλά πουλάκια που είναι "υγιέστατα";
Μπορεί να υπάρξει κάποια αναστάτωση η και να θέλουν να το αποθέσουν τα αλλά πουλάκια από κοντά τους με αυτήν του την διαφορετική συμπεριφορά κίνησες (μιλάω κα γενικά)...
Άσε που μπορεί να μελαγχολήσει στην εικόνα ότι τα αλλά πουλάκια πετάνε και αυτό δεν μπορεί (δεν το λέω με σιγουριά αλλά μπορεί να προκύψει και αυτό).
Και η δικιά μου γνώμη είναι να το απομακρίνεις τον καθρέφτη, πιστεύω πως με το να το κοιτάει συνεχεία δεν το βοηθάει αλλά του δίνει συνέχεια την αίσθηση να ζευγαρώσει και μπορεί να στρεσάρετε...
Αν το απομακρίνεις σε μερικές ώρες θα το ξεχάσει και θα του φύγει αρκετή από την κάψα του...
Εσύ αποφασίζεις... 😉



- Αυτόματη συγχώνευση post στις 23:12 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 23:10 -
 
Φίλοι, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Έλαβα υπόψη όσα συζητήθηκαν εδώ και αποφάσισα να αφαιρέσω τον καθρέφτη, αφού ενδεχομένως αυτό να τον φέρνει σε μια κατάσταση συνεχούς υπερδιέγερσης.

Το πουλάκι είναι, όπως ανέφερα, κοινωνικό με τα άτομα που γνωρίζει, επομένως ελπίζω η παρέα μας να τον ικανοποιεί. Θα τον παρατηρήσω με μεγαλύτερη προσοχή αυτόν τον καιρό για τυχόν αλλαγές στη συμπεριφορά του. Αν παρατηρήσω κάτι ανησυχητικό θα απευθυνθώ και παλι στην παρέα σας.

Όσο για την εν γένει φροντίδα του, αυτό είναι κάτι που προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνω. Κάποια βιβλία του πρώην ιδιοκτήτη του κατέληξα να τα διαβάζω εγώ αντί γι' αυτόν. Προσπαθώ. Και νιώθω ανακούφιση που βρήκα τη συντροφιά σας. :)

Και πάλι, σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και τις συμβουλές σας!
 
Νέασε καλά εσύ και το καναρινάκι σου...
αν ξαναχρειαστείς κάτι ξέρεις τι να κάνεις...
 
Σ' ευχαριστούμε, Kwsths!

[Αυτό που ανέφερες για το ότι ένα υγιές/αρτιμελές πουλί μπορεί να επιτεθεί σε ένα με αναπηρία (κάτι που είναι έμφυτη συμπεριφορά σε ομάδες ζώων) ήταν κάτι που με προβλημάτιζε αλλά σκεφτόμουν ότι υπερβάλλω. Αφού το ανέφερες και συ κατάλαβα ότι δεν είναι αβάσιμος φόβος].

Εις το "επανειδείν" λοιπόν!
 
Ανάλογα και με τι πουλί έχεις να κάνεις...
Εγώ είχα μια κανάρια την οποία την έβαζα και με αλλά πουλιά μαζί...
ήταν λίγο επιθετική, αλλά όχι πάντα και ανάλογα με τι πουλί την έβαζα μαζί... Μια μέρα την έβαλα με ένα αγριωπούλι... Τα είχα κάμποσες μέρες μαζί... Και παράτησα μια μέρα είχε μια πληγή Πάνο από το ράμφος... Εκεί που μια μέρα τα έβαλα πρασινάδα να φάνε είδα ότι μάλωναν και η κανάρια είχε το Πάνο χέρι...
το κυνηγούσε στο κλουβί και μερικές φορές έπεφταν κάτω στον πάτο και το καβαλούσε και το τσιμπούσε...
βέβαια μετά από αυτά που είδα τα χώρισα...
δεν μπορείς να ξέρει και δεν σου έγκιομε τι θα συμβεί και σε σένα, απλά θέλει να δεις τα πουλιά πως συμπεριφέροντε μεταξήτους για να καταλάβεις, δεν έχουν με όλα τα πουλιά την ίδια συμπεριφορά...
 
Συγκινηθηκα πολυ απο τις πραξεις σου. Μακαρι να ειχαν πολλοι τον ιδιο τροπο αντιμετωπισης των πραγματων. Το πουλακι αφου αντιδραει στην αγαπη οσων το φροντιζουν ειναι πολυ πιο ευτυχισμενο απο εκκατομυρια αλλα, ειτε που δεν εχουν αναλογη φροντιδα ειτε που δεν βρισκουν ποτε προορισμο. Δεν ξερω να σου πω τι θα ηταν το πιο σωστο,ισως να αξιζει η προσπαθεια να βαλεις αλλο ενα πουλακι μαζι του και να δεις αντιδρασεις,το τι πουλια μπορει να συμβιωσουν μερικες φορες ειναι κουφο και μπορει να βαλεις ενα θυληκο ιδιας ρατσας και να γινει σφαγη. Παντως τα καναρινια ειναι μοναχικα πουλια δεν ειναι το ταιρι αυτο που ζητουν, αλλα η αναπαραγωγη, συνεπως δεν θα ηταν καλη η ιδεα.Ισως να μπορει να σου απαντησει καποιος με pm αν δεν το επιτρεπει η θεματολογια αν μπορεις να βαλεις ενα θυληκο μουλο μαζι του. Δεν εχω ιδεα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: gwt
Back
Top