Ασθένειες Καναρα αρρωστη που αναπνεει γρηγορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alligator
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
εχω και εγω μια καναρα αρωστη εχει τα ιδια συμπωματα με το φιλο μας τοn akisbet το προβλημα ειναι οτι εχει μικρα και ταιζη μπορω να καμω θεραπεια;
 
Θοδωρή, περιέγραψε αναλυτικά τα συμπτώματα σε παρακαλώ. Δεν γνωρίζουν όλοι την περίπτωση του akisbet.
 
εχω μια καναρα που αναπνεει γρηγορα με ανοιχτο στομα κανει και ενα ηχο οταν αναπνεει ακουγεται ακομα και οταν ειναι μεσα στη φωλια με τα μικρα ειδικα το βραδυ που εχει ησυχια πιστευω οτι κρυωσε γιατι ειναι κοντα σε μια μπαλκονοπορτα κανει το ιδιο με αυτο το βιντεακι που εβαλε ενας της παρεας αλλα με ηχο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

μπορω να δωσο αντιβιωση; Επιδη ταιζη τα μικρα
 
Tώρα δεν μπορείς να δώσεις τίποτα. Θα αφήσεις να απογαλακτιστούν τα μικρά και μετά δεν τη βάζεις για άλλη γέννα και την παρακολουθείς (η αρχίζεις αγωγή).
 
τα μικρα ειναι μιας εβδομαδας υπαρχει περιπτωση να μην αντεξει η καναρα τοσο καιρο;
 
Θα πτωχεύσει η Ελλάδα πριν το καλοκαίρι;... Που να ξέρουμε βρε Θοδωρή μου τι μπορεί να έχει το πουλί (αν τελικά έχει κάτι ) και πόσο θα επηρεαστεί από αυτό;. Αντιβίωση πάντως δε δίνεις γιατί θα περάσει στα μικρά. Η αντιβίωση μένει στο σώμα του πουλιού 25 με 30 μέρες. Επαναλαμβάνω ότι κάνεις θα το κάνεις, αφού τελειώσει με τα μικρά. Η περιμένεις λίγες μέρες, τ'αφήνεις με τον πατέρα τους και αρχίζεις αγωγή στην κανάρα για το αναπνευστικό.
 
Εγώ πάντως αυτό που λέει ο Νίκος θα έκανα. Θα τα άφηνα στον πατέρα τους μόλις βεβαιωνόμουν ότι τα ταίζει και στη συνέχεια θα χώριζα τη μάνα για αντιβίωση.
 
Όταν απογαλακτιστούν τα μικρά ή όταν τα αναλάβει ο μπαμπάς πρέπει να την πας σε κάποιο πτηνίατρο να σου πει αν έχει αναπνευστικό ή ακάρεα. Αν έχει ακάρεα θα έχουν περάσει και στα μικρά. Ενώ αν έχει αναπνευστικό θεωρώ πως τα μικρά δε θα χρειαστούν αγωγή ή κάποιο φάρμακο...
 
Αν ο πατέρας ταΐζει ναι, τη βγάζεις, την πας σε ζεστό σχετικά χώρο, ήσυχο φυσικά, με φυσικό, φωτισμό αν είναι δυνατό, αποφεύγεις σε πρώτη φάση φρούτα, μέχρι τουλάχιστον να είσαι σίγουρος ότι δεν εχει μύκητες και αντιμετωπίζεις το αναπνευστικό της πρόβλημα φαρμακευτικά εφόσον είσαι σίγουρος ότι αυτό εχει. Καλή ανάρρωση!
 
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...
Αν η κανάρα είναι - ήταν άρρωστη... Ο αρσενικός και τα μικρά δεν θα έχουν προσβληθεί;
 
Μιας και υπάρχει ανοιχτό τέτοιο θέμα θα γράψω εδώ και δε θα κάνω νέο. Δε ξέρω αν γίνομαι πλέον παρανοϊκός με αυτό το πουλί αλλά νομίζω πως διακρίνω και γω μια πιο γρήγορη αναπνοή στην κανάρα μου. Πιο συγκεκριμένα (νομίζω ότι) παρατηρώ μια ελαφριά κίνηση της ουράς πάνω κάτω σε κατάσταση ηρεμίας. Να το αποδώσω στο ότι η κανάρα φτιάχνει φωλιά // γεννάει αυγά; Είναι αυτή η υπερένταση λόγος γρηγορότερης αναπνοής; Διότι δε διακρίνω άλλα σημάδια ασθένειας και ούτε θέλω να κάνω 120 χιλιόμετρα δρόμο πάνε έλα (με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πουλιά) για να βρω τον κοντινότερο πτηνίατρο μόνο και μόνο γιατί φαντάζομαι ασθένειες..
 
Ναι σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο άσπορο μέσα στη φωλιά όπως έγραψα και το πρωί. Αν και νομίζω ότι αυτό που βλέπω το βλέπω από το Σ/Κ.
 
Λευκό είναι. Θα ήθελα πολύ να μάθω για τι μιλάμε, ειδικά αν είναι κάτι που μπορεί να επιφέρει θάνατο όπως λες. Στην δυστοκία αναφέρεσαι;
 
Λευκό είναι. Θα ήθελα πολύ να μάθω για τι μιλάμε, ειδικά αν είναι κάτι που μπορεί να επιφέρει θάνατο όπως λες. Στην δυστοκία αναφέρεσαι;
Εσωτερική είναι η εκτροφή σου;
Στην έλλειψη ασβεστίου...
Μπορείς να βάλεις υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα της και να μας πεις την εξέλιξή της μετά τις γέννες των αυγών;
 
Φέτος εσωτερική ναι. Θα προσπαθήσω να βρω υγρό ασβέστιο αν είναι, όχι και ότι πιο εύκολο.
 
Back
Top