Ασθένειες Καναρα αρρωστη που αναπνεει γρηγορα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alligator
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...
Αν η κανάρα είναι - ήταν άρρωστη... Ο αρσενικός και τα μικρά δεν θα έχουν προσβληθεί;
Αν η κανάρα έχει κρύωμα τότε αυτό δεν κολλάει στα άλλα πτηνά νομίζω...

Λευκό είναι. Θα ήθελα πολύ να μάθω για τι μιλάμε, ειδικά αν είναι κάτι που μπορεί να επιφέρει θάνατο όπως λες. Στην δυστοκία αναφέρεσαι;
Νομίζω πως ο Γιάννης κάνει όλες αυτές τις ερωτήσεις γιατί τα λευκά καναρίνια θέλουν παραπάνω βιταμίνη Α. Ακόμα σε εσωτερικές εκτροφές που δεν έχουν απευθείας τον ήλιο δεν απορροφούν το ασβέστιο. Άρα πρέπει να δίνουμε extra βιταμίνη D για να απορροφάται το ασβέστιο από τον οργανισμό τους.
Φέτος εσωτερική ναι. Θα προσπαθήσω να βρω υγρό ασβέστιο αν είναι, όχι και ότι πιο εύκολο.
Τσόφλι αυγού, κόκκαλο σουπιάς και σουσάμι μέχρι να βρεις υδατοδιαλυτό ασβέστιο. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φαγωθήκατε με το υγρό ασβέστιο, ας πάρει calci lux . Είναι πολύ πιο εύκολο να το βρει.
Όταν του έγραψα ελλιπή προετοιμασία αυτό εννοούσα. Μάλλον του λείπουν βιταμίνες και ιχνοστοιχεία.
 
Κόκκαλο σουπιάς έχει πρόσβαση όλο το χρόνο. Επίσης η θέση του κλουβιού επιτρέπει άμεση έκθεση στον ήλιο, απλά εδώ πάνω ήλιο έχει μια μέρα στις 10 😛. Σήμερα θα πάρω σβάρνα τα κτηνιατρεία. Ερώτηση όμως, το παραπάνω ασβέστιο μήπως δημιουργήσει πρόβλημα στον αρσενικό? Γιατί το ζευγάρι μοιράζετε τις ποτίστρες.
 
Λοιπόν, αφού γύρισα όλα τα pet shop και κτηνιατρεία της Αριδαίας, το καλύτερο που μπόρεσα να βρω είναι το anti stress solution της TAFARM που περιέχει μέσα vit A και ασβέστιο.

Ανεβάζω και 2 video από το πουλάκι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τα βίντεο σου είναι ιδιωτικά.. Πρέπει να τα κάνεις public για να τα δούμε και εμείς νομίζω..
 
Τώρα φαίνονται... Μια χαρά φαίνεται το καναρινάκι! Ζωηρό, κινητικό, και όταν τιτιβίζει δεν είναι βραχνή... Εσένα τι σε προβληματίζει και νομίζεις πως είναι άρρωστη; Πάντως από τη στιγμή που υποπτεύεσαι κάποια ασθένεια, χώρισε την! Βάλτη σε ένα κλουβάκι μόνη της...

*Όσο για τις πατήθρες:
patithres.webp
 
Σε κατάσταση ηρεμίας η ουρά της πάει πάνω κάτω μαζί με την αναπνοή της (tail bobbing). Προσπάθησα να το τραβήξω στο video αλλά μάλλον κουνιέται και το χέρι μου και δε φαίνεται καλά. Όσο για τις πατήθρες, αυτές που μου έδειξες δε στέκονται σωστά σε αυτό το κλουβί, το έχω στα προσεχώς μου να φτιάξω δικές μου από τις μουριές μας. Επίσης Αλίκη σε περίπτωση που με μπέρδεψες με τον αρχικό poster, εγώ δεν είπα ότι έχω άρρωστο πουλάκι, είπα ότι απλά ανασαίνει γρήγορα.
 
Σε κατάσταση ηρεμίας η ουρά της πάει πάνω κάτω μαζί με την αναπνοή της (tail bobbing). Προσπάθησα να το τραβήξω στο video αλλά μάλλον κουνιέται και το χέρι μου και δε φαίνεται καλά. Όσο για τις πατήθρες, αυτές που μου έδειξες δε στέκονται σωστά σε αυτό το κλουβί, το έχω στα προσεχώς μου να φτιάξω δικές μου από τις μουριές μας. Επίσης Αλίκη σε περίπτωση που με μπέρδεψες με τον αρχικό poster, εγώ δεν είπα ότι έχω άρρωστο πουλάκι, είπα ότι απλά ανασαίνει γρήγορα.
Εγώ πάντως δε βλέπω κάτι ανησυχητικό με το πουλάκι! Μπράβο για τις πατήθρες! 😉
 
Το πουλί έχει πρόβλημα στο αναπνευστικό σύστημα
 
Οι κινήσεις της ουράς πάνω κάτω καταδεικνύουν σίγουρα κάτι νοσογόνο στον οργανισμό του πτηνού...
Πιθανόν να πρόκειται για αναπνευστικό πρόβλημα μια και συνοδεύεται όπως λες από προσπάθειες αναπνοής. Γρήγορες ανάσες δείχνουν ανεπάρκεια οξυγόνου με μια "επιδερμική" προσέγγιση.
Με δεδομένη τη εξαιρετικά μεγάλη ευπάθεια που έχουν τα καναρίνια στα αναπνευστικά προβλήματα που μπορούν αν φέρουν σύντομα και το θάνατο θα σου πρότεινα μια επίσκεψη σε κάποιον γιατρό.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό, ας επανέλθεις εδώ...
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση σε πτηνίατρο, αλλιώς θα είχα πάει ήδη. Να σημειώσω ότι το πουλάκι κυοφορούσε εχτές, μου έκανε σήμερα το πρωί το δεύτερο αυγό (ακόμα ένας λόγος που δε θέλω να το πάω μέχρι την Σαλονίκη στον πτηνιάτρο) και ακόμα εδώ και 5 μέρες που στήνω αυτί κάθε βράδυ στο δωμάτιο δεν το έχω ακούσει να κάνει τον παραμικρό ανησυχητικό ήχο.
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση σε πτηνίατρο, αλλιώς θα είχα πάει ήδη. Να σημειώσω ότι το πουλάκι κυοφορούσε εχτές, μου έκανε σήμερα το πρωί το δεύτερο αυγό (ακόμα ένας λόγος που δε θέλω να το πάω μέχρι την Σαλονίκη στον πτηνιάτρο) και ακόμα εδώ και 5 μέρες που στήνω αυτί κάθε βράδυ στο δωμάτιο δεν το έχω ακούσει να κάνει τον παραμικρό ανησυχητικό ήχο.
Αυτό αλλάζει τα δεδομένα...
Να βάλεις 3-4 σταγόνες υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα για 3 μέρες...
 
Χορηγώ το anti-stess της Tafarm που εκτός των άλλων περιέχει και ασβέστιο και vit A, ότι πιο κοντινό σε υγρό ασβέστιο μπόρεσα να βρω. Ταυτόχρονα το πουλί τρώει μπρόκολα και σουπιοκόκκαλο, θα το βάλω και αυγό σήμερα. Ο πτηνίατρος στο τηλέφωνο είπε βιταμίνες και αν δω σημάδια αναπνευστικού να δώσω δοξακυκλίνη.
 
Χορηγώ το anti-stess της Tafarm που εκτός των άλλων περιέχει και ασβέστιο και vit A, ότι πιο κοντινό σε υγρό ασβέστιο μπόρεσα να βρω. Ταυτόχρονα το πουλί τρώει μπρόκολα και σουπιοκόκκαλο, θα το βάλω και αυγό σήμερα. Ο πτηνίατρος στο τηλέφωνο είπε βιταμίνες και αν δω σημάδια αναπνευστικού να δώσω δοξακυκλίνη.
Μπορείς να σταματήσεις το μπρόκολα για μερικές μέρες;
Ο γιατρός ξέρει καλύτερα.
Πιστεύω πως με το ασβέστιο δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο.
 
Ναι φυσικά μπορώ να το σταματήσω, απλά ξέρω ότι είναι πηγή ασβεστίου και το έδωσα!
 
Τσόφλι αυγου, σουσάμι και κόκκαλο σουπιας είναι επίσης καλές πηγές ασβεστίου μέχρι να βρεις υδατοδιαλυτο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top