Αναπαραγωγή Καναρα εκανε 4 αυγα, θα εχουν μεσα σπορο;

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον η πρωτη γεννα της καναρας μου ηταν αποτυχια γιατι εκανε ενα αυγο και το εριξε κατω . Καθοτανε μετα το πεταμα του αυγου στο κλουβι 14 ημερες. Χαλασα την φωλια και εφτιξε παλι αμεσως απο μια εβδ8μαδα. Την κυριακη εκανε 1 αυγο και μεχρι την τεταρτη που μας περασε ειναι 4. Εχουν περασει καποιες μερες και ακομα δεν εχω κανει οωσκοπηση. Ο αρσενικος την βατενε συνεχεια πριν την γεννα του πρωτου αυγου

1. Ο αρσενικος πρεπει να την βατωνει οταμ γεννησει ενα αυγο για το αλλο

2. Θα εχουν μεσα σπορο

Χρειαζομαι βοηθεια
 
νομιζω πως απο την στιγμη που θα γεννησει το πρωτο αυγο η καναρα τα βατεματα σταματουν! Αν ειδες βατεματα τοτε υπαρχει περα πολλες πιθανοτητες να εχουν σπορο τα αυγα.. Τωρα αν δεν εχουν η δεν οχι θα φανει σε λιγες μερες! Υπομονη:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
νομιζω πως απο την στιγμη που θα γεννησει το πρωτο αυγο η καναρα τα βατεματα σταματουν
Εμένα κάθε μέρα όταν η κανάρα γεννούσε αυγό και ενώ ήτανε στη φωλιά πάντα βάτευε ο αρσενικός. Μέχρι και την 5η μέρα βάτευε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
νομιζω πως απο την στιγμη που θα γεννησει το πρωτο αυγο η καναρα τα βατεματα σταματουν! Αν ειδες βατεματα τοτε υπαρχει περα πολλες πιθανοτητες να εχουν σπορο τα αυγα.. Τωρα αν δεν εχουν η δεν οχι θα φανει σε λιγες μερες! Υπομονη:)

Βασικά ο κανάρος μου την βάτωνε πολλες φορες γιατι τα εβλεπα αυριο λοιπον λεω να κανω ωοσκοπηση

Αρα στο ενσπορο βλεπουμε φλεβες ενω στο ασπορο ενα κιτρινο
 
Αρα στο ενσπορο βλεπουμε φλεβες ενω στο ασπορο ενα κιτρινο

Ακριβώς. Μην βιαστείς. Άφησε να κυλήσουν οι μέρες και όλα τα επόμενα θα έρθουν μόνα τους.
 
Μολις βγουν οι νεοσσοι απο το αυγο τους πρεπει να χορηγησουμε επιπλεον αυγο για να τους ταισει η καναρα
 
Μολις βγουν οι νεοσσοι απο το αυγο τους πρεπει να χορηγησουμε επιπλεον αυγο για να τους ταισει η καναρα
Θα βάλεις αυγό ή αυγοτροφή (ανάλογα τι χρησιμοποιείς) την προηγούμενη μέρα από αυτήν που έχεις υπολογίσει ότι θα βγουν τα μικρά. Να φροντίσεις να υπάρχει συνέχεια στο κλουβί και να είναι όσο πιο φρέσκο γίνεται.
 
Μολις βγουν οι νεοσσοι απο το αυγο τους πρεπει να χορηγησουμε επιπλεον αυγο
Θα βάλεις αυγό ή αυγοτροφή (ανάλογα τι χρησιμοποιείς) την προηγούμενη μέρα από αυτήν που έχεις υπολογίσει ότι θα βγουν τα μικρά. Να φροντίσεις να υπάρχει συνέχεια στο κλουβί και να είναι όσο πιο φρέσκο γίνεται.

Ευχαριστω πολυ. Θα τους βαζω αυγο φρεσκο κα6ε ημερα επισης μια ερωτηση να συνεχισω να τους βαζω βιταμινι στο νερο για τους νεοσσους
 
Υπαρχει περιπτωση ενο ο αρσενικος να την βατωνει καθε τρεις και λιγο να ειναι ολα ασπορα. Επειδη ο παππους μου εχει μια καναρα και εκανε 3 αυγα και ο αρσενιοος την βατωνε εκανε ωοσκοπηση και ηταν ασπορα
 
Υπάρχει.
Όπως σε ολα τα όντα, μπορεί να συμβαίνουν διαφορα. Αοο στειρότητα, πάχος, μέχρι και ανάγκης κουρέματος
 
Υπαρχει περιπτωση ενο ο αρσενικος να την βατωνει καθε τρεις και λιγο να ειναι ολα ασπορα. Επειδη ο παππους μου εχει μια καναρα και εκανε 3 αυγα και ο αρσενιοος την βατωνε εκανε ωοσκοπηση και ηταν ασπορα
Διακρίνω πολύ άγχος και δε βρίσκω το λόγο. Όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Η καναρα σου έχει κάνει 4 αβγά και τα κλωσσα. Μπορείς όπως σου είπαν αν είσαι τόσο ανυπόμονος να κάνεις ωοσκοπηση και να μάθεις αν είναι ενσπορα. Από ότι καταλαβαίνω όμως δεν έχεις εμπειρία οπότε θα σου συνιστούσα να αφήσεις το ζευγαράκι στην ησυχία του και να κάνεις υπομονή. Άλλωστε σε λίγες μέρες θα μάθεις αν είναι ενσπορα και μαζί με σένα και μεις. Αν φυσικά μας ενημερώσεις. Επαναλαμβάνω όμως ότι η υπομονή είναι βασική στην αναπαραγωγή των πτηνών μας. Εύχομαι τα καλύτερα!
 
Διακρίνω πολύ άγχος και δε βρίσκω το λόγο. Όλα έχουν πάρει το δρόμο τους. Η καναρα σου έχει κάνει 4 αβγά και τα κλωσσα. Μπορείς όπως σου είπαν αν είσαι τόσο ανυπόμονος να κάνεις ωοσκοπηση και να μάθεις αν είναι ενσπορα. Από ότι καταλαβαίνω όμως δεν έχεις εμπειρία οπότε θα σου συνιστούσα να αφήσεις το ζευγαράκι στην ησυχία του και να κάνεις υπομονή. Άλλωστε σε λίγες μέρες θα μάθεις αν είναι ενσπορα και μαζί με σένα και μεις. Αν φυσικά μας ενημερώσεις. Επαναλαμβάνω όμως ότι η υπομονή είναι βασική στην αναπαραγωγή των πτηνών μας. Εύχομαι τα καλύτερα!

Κοιταξε
Να δεις εκανα μια προχιρη ωοσκοπιση βεβαια σε φως γιατι δεν ειχα καποιο σκοτεινο δωματειο και αποσο ειδα με φακο στο φως μου φανηκανα ολα ασπορα
 
Κοιταξε
Να δεις εκανα μια προχιρη ωοσκοπιση βεβαια σε φως γιατι δεν ειχα καποιο σκοτεινο δωματειο και αποσο ειδα με φακο στο φως μου φανηκανα ολα ασπορα
Στο φως δεν μπορείς να καταλάβεις αν τα αβγά είναι ενσπορα η ασπορα. Η ωοσκοπηση γίνεται σε σκοτεινό μέρος. Κάνε λίγες μέρες υπομονή και θα μάθεις.
 
Στο φως δεν μπορείς να καταλάβεις αν τα αβγά είναι ενσπορα η ασπορα. Η ωοσκοπηση γίνεται σε σκοτεινό μέρος. Κάνε λίγες μέρες υπομονή και θα μάθεις.
Οκ σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα. Δυλαδη στο φως λογικο να φενονται ολα ασπορα εε
 
Οκ σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα. Δυλαδη στο φως λογικο να φενονται ολα ασπορα εε
Σου επαναλαμβάνω πως ωοσκοπηση γίνεται στο σκοτάδι. Είδες το βιντεακι που σου παρέθεσε ο κύριος Γιαννης @misalouris; Εκεί δείχνει πως γίνεται. Αλλά αφού δεν έχεις εμπειρία γιατί δεν τα αφήνεις και να μάθεις στο τέλος; Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή με τα αβγά.
 
Θα τους βαζω αυγο φρεσκο κα6ε ημερα επισης μια ερωτηση να συνεχισω να τους βαζω βιταμινι στο νερο για τους νεοσσους
Όταν βγει ο πρώτος νεοσσός δίνεις συσκευασμένη, επώνυμη αυγοτροφή και κάθε μέρα φρέσκο βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15 λεπτά). Αν δίνεις αυτά τα δύο μαζί με σπόρους οι βιταμίνες στο νερό δεν χρειάζονται. Καλύτερα να δίνεις φρέσκο ναρό καθημερινά γιατί οι βιταμίνες στο νερό όταν δίνονται συνεχώς χαλάνε το συκώτι.
 
Λοιπον αυτες τις ημερες ελειπα γιατι ειχα παει στο εξωχικο μου. Σήμερα λοιπόν ειδα ξανα τα καναρινια μου και περιμενω με υπομονη να βγει η καναρα μου
Οπως σας ειχα πει εχει 4 αυγουλακια το 1 απο αυτα ειναι διαφορετικο χρωμα ενο τα αλλα 3 ειναι ιδια. Δυλαδη ειναι ποιο γαλαζιο επειδη ομως ειναι τορα στην φωλια θα σας τα στειλω μετα.

Τι εχει γινει
Και πως να σας τα στειλω να τα δειτε
 
Οπως σας ειχα πει εχει 4 αυγουλακια το 1 απο αυτα ειναι διαφορετικο χρωμα ενο τα αλλα 3 ειναι ιδια. Δυλαδη ειναι ποιο γαλαζιο
Αυτό το πιο γαλάζιο είναι το τελευταίο αυγό που έκανε η κανάρα σου! Πάντα τα τελευταία είναι πιο ανοιχτόχρωμα! 😉
 
Back
Top