Αναπαραγωγή Καναρα εκανε 4 αυγα, θα εχουν μεσα σπορο;

Στέλιο, εγώ παντα εκείνες τις ημερες που αναμένω την εκκόλαψη, βάζω μπανιέρα αρκετές ώρες μέσα στο κλουβι, ώστε αν η υγρασία του περιβάλλοντος δεν ειναι η κατάλληλη, να κάνει μπάνιο η καναρα αν θέλει και να μεταφέρει έτσι υγρασία στα αυγά. Άλλοτε λοιπόν οι δικές μου κάνουν μπάνιο, άλλοτε οχι. Προφανώς καταλαβαίνουν πότε..
 
Νομίζω πως το σουπιοκόκκαλο σου έχει πέσει στον πάτο κάτω από το σχαράκι; Αν ναι βάλε το στην θέση του αφού το καθαρίσεις από τυχόν κουτσουλιές. Είναι η φάση που το έχει πιο πολύ ανάγκη από ποτέ το θηλυκό.
Επίσης σιγά-σιγά, μεθόδευσε να αλλάξεις τις πατήθρες με ξύλινες δύο διαφορετικών διαμέτρων, ή έστω με πλαστικές αλλά στρόγγυλες.
Αυτές οι πλαστικές κλαδωτές, ενοχοποιούνται για προβλήματα στα πέλματα των πουλιών.
Με το καλό να δεις πουλάκια!
 
Ενταξει παιδια ολα καλα! Ο γραπτος λογος ειναι ατιμος! Στελιο υπομονή και μολις δει τον πρωρο μικρο βαζεις αυγοτροφη στο κλουβι! Μεχρι τοτε μην τα ενοχλεις! Καλο κουραγιο!
Eυχαριστω παρα πολυ λανω υπομονη και σας ενημερωνω με την πρωτη γεννα των νεων μου φιλων

Στέλιο, εγώ παντα εκείνες τις ημερες που αναμένω την εκκόλαψη, βάζω μπανιέρα αρκετές ώρες μέσα στο κλουβι, ώστε αν η υγρασία του περιβάλλοντος δεν ειναι η κατάλληλη, να κάνει μπάνιο η καναρα αν θέλει και να μεταφέρει έτσι υγρασία στα αυγά. Άλλοτε λοιπόν οι δικές μου κάνουν μπάνιο, άλλοτε οχι. Προφανώς καταλαβαίνουν πότε..
οκ θα βαλω μπανιερα ειχα αγορασει αλλα δεν ηξερα ποτε να την βαλω
 
οκ θα βαλω μπανιερα ειχα αγορασει αλλα δεν ηξερα ποτε να την βαλω
Καλύτερα βάλε μια νωπή πετσέτα δίπλα απ το κλουβί τις μέρες που περιμένεις να σκάσουν μύτη τα μικρά. Άσε την μπανιέρα για καλό και για κακό!
 
Νομίζω πως το σουπιοκόκκαλο σου έχει πέσει στον πάτο κάτω από το σχαράκι; Αν ναι βάλε το στην θέση του αφού το καθαρίσεις από τυχόν κουτσουλιές. Είναι η φάση που το έχει πιο πολύ ανάγκη από ποτέ το θηλυκό.
Επίσης σιγά-σιγά, μεθόδευσε να αλλάξεις τις πατήθρες με ξύλινες δύο διαφορετικών διαμέτρων, ή έστω με πλαστικές αλλά στρόγγυλες.
Αυτές οι πλαστικές κλαδωτές, ενοχοποιούνται για προβλήματα στα πέλματα των πουλιών.
Με το καλό να δεις πουλάκια!
Ευχαρ7στω παρα πολυ μονο μια ερωτηση οταν η καναρα μου βγαινει εξω τσακονεται με τον αρσενικο
Καλύτερα βάλε μια νωπή πετσέτα δίπλα απ το κλουβί τις μέρες που περιμένεις να σκάσουν μύτη τα μικρά. Άσε την μπανιέρα για καλό και για κακό!
Ενοοεις μια πετσετα βρεγμενη αλλα που ακριβως να την βαλω
Μια μεγαλη;
Και μια ακομη ερωτηση διπλα στην φωλια
 
Ενοοεις μια πετσετα βρεγμενη αλλα που ακριβως να την βαλω
Μια μεγαλη;
Και μια ακομη ερωτηση διπλα στην φωλια
Μια πετσέτα κουζίνας καλέ νωπή, για να ανεβάσει τα επίπεδα υγρασίας. Βάλτη δίπλα απ το κλουβί...
 
Είμαστε στον καλύτερη χρονική συγκυρία από άποψη συνθηκών αναπαραγωγής.
Θα πρότεινα να αφήσουμε τις βρεγμένες πετσέτες και όλα τα σχετικά γιατί νομίζω πως δεν είναι απαραίτητα.
Η παρουσία "ξένων" αντικειμένων κοντά στη φωλιά που αλλάζει το οπτικό πεδίο των θηλυκών ίσως να είναι αφορμές εγκατάλειψης.
Δεν με κουράζει να γράφω πως η απόλυτη ηρεμία των πουλιών... είναι και το κλειδί για κάθε επιτυχία μας.
 
Στέλιο, εγώ παντα εκείνες τις ημερες που αναμένω την εκκόλαψη, βάζω μπανιέρα αρκετές ώρες μέσα στο κλουβι, ώστε αν η υγρασία του περιβάλλοντος δεν ειναι η κατάλληλη, να κάνει μπάνιο η καναρα αν θέλει και να μεταφέρει έτσι υγρασία στα αυγά. Άλλοτε λοιπόν οι δικές μου κάνουν μπάνιο, άλλοτε οχι. Προφανώς καταλαβαίνουν πότε..
Εχω παρατιρησει οτι όταν βγαίνει έξω πάει στην ποτίστρα και βρέχεται να της βάλω τελικά;

Είμαστε στον καλύτερη χρονική συγκυρία από άποψη συνθηκών αναπαραγωγής.
Θα πρότεινα να αφήσουμε τις βρεγμένες πετσέτες και όλα τα σχετικά γιατί νομίζω πως δεν είναι απαραίτητα.
Η παρουσία "ξένων" αντικειμένων κοντά στη φωλιά που αλλάζει το οπτικό πεδίο των θηλυκών ίσως να είναι αφορμές εγκατάλειψης.
Δεν με κουράζει να γράφω πως η απόλυτη ηρεμία των πουλιών... είναι και το κλειδί για κάθε επιτυχία μας.
Κύριε Γιάννη κοιτάξτε να δείτε τα έχω μέσα σε κλειστό χώρο και δεν έχω από όσο νομίζω την κατάλληλη θερμοκρασία. Εξάλλου η κανάρα μου όποτε βγαίνει βρέχεται στο κεφαλάκι της και στο σώμα της με νερό από την ποτίστρα
 
Εχω παρατιρησει οτι όταν βγαίνει έξω πάει στην ποτίστρα και βρέχεται να της βάλω τελικά
Εγώ προσωπικά όταν υπάρχουν αυγά στο κλουβί δεν βάζω μπάνιο... Το θεωρώ ρίσκο για τα αυγά...
 
Κύριε Γιάννη κοιτάξτε να δείτε τα έχω μέσα σε κλειστό χώρο και δεν έχω από όσο νομίζω την κατάλληλη θερμοκρασία.
Έχουμε τις ίδιες συνθήκες σε θερμοκρασία και υγρασία.
Εγώ δεν κάνω απολύτως τίποτε!
 
Στέλιο, δεν ξερω να σου πω. Εγώ βάζω μπανιέρα μονο τις ημερες που έχω υπολογίσει οτι θα έχω εκκόλαψη, και όταν κάνουν μπάνιο οι θηλυκές δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αλλά πριν την εκκόλαψη, δεν βάζω ποτέ. Νομίζω πάντως οτι το θηλυκό θα ξέρει τι πρέπει να κάνει.
 
Στέλιο, δεν ξερω να σου πω. Εγώ βάζω μπανιέρα μονο τις ημερες που έχω υπολογίσει οτι θα έχω εκκόλαψη, και όταν κάνουν μπάνιο οι θηλυκές δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αλλά πριν την εκκόλαψη, δεν βάζω ποτέ. Νομίζω πάντως οτι το θηλυκό θα ξέρει τι πρέπει να κάνει.
Ναι δεν θα βάλω για να είναι καλύτερα μόνο μια ερώτηση αν βάζω αυγό αντί για αυγοτροφή πηράζει
 
Στέλιο, ποια ημερομηνία βιδώθηκε το πουλι στη φωλιά;
Αυγό και αυγοτροφή δεν είθισται να βάζεις όσο η καναρα κλωσσά. Βάζεις παλι μόλις βγει ο πρώτος νεοσσός.
Κατα τη γνώμη μου βάζεις και τα δυο, και αυγό και αυγοτροφή όσο έχεις νεοσσούς.
 
Στέλιο, ποια ημερομηνία βιδώθηκε το πουλι στη φωλιά;
Αυγό και αυγοτροφή δεν είθισται να βάζεις όσο η καναρα κλωσσά. Βάζεις παλι μόλις βγει ο πρώτος νεοσσός.
Κατα τη γνώμη μου βάζεις και τα δυο, και αυγό και αυγοτροφή όσο έχεις νεοσσούς.
Ωραία θα τους βάλω και τα δύο
Η κανάρα κάθισε στην φωλιά από τις 2/3/2016 βράδυ. Την Κυριακή 3/3 το πρωτο 4/3 το δεύτερο 5/3 το τρίτο 6/3 το τέταρτο
 
Δλδ, γύρω στις 19 Απριλίου περιμένεις τον πρώτο νεοσσό. Εγώ στις 18 θα έβαζα μπανιέρα. Και φυσικά έως την ημέρα που θα έβγαινε το πρώτο.
 
Παρακαλω πολυ για τυχον αποριες που δεν εχουν καμια σχεση με τον τιτλο του θεματος, να γινονται σε ξεχωριστα θεματα.
Δε γινεται να αναλυθουν ολα τα θεματα της αναπαραγωγης σε ενα thread.
 
Παρακαλω πολυ για τυχον αποριες που δεν εχουν καμια σχεση με τον τιτλο του θεματος, να γινονται σε ξεχωριστα θεματα.
Δε γινεται να αναλυθουν ολα τα θεματα της αναπαραγωγης σε ενα thread.
Οκ δεν το ηξερα λαθος μου. Οντως βγηκα απο το θεμα. Οταν γεννηθει με το καλο ο πρωτος νεοσσος θα σας ενημερωσω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τελικά όλα τα αυγά ήταν άσπορα. Τώρα τι να κάνω να ξεκινήσω νέα γέννα; Λοιπόν θα φτιάξω ένα νέο thread με την ερώτηση τι να κάνω ώστε η επόμενη γέννα να έχει επιτυχία.
 
Back
Top