Ασθένειες Καναρα κοιμαται με το κεφαλι κατεβασμενο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TSAKAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TSAKAS

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους τους φίλους,

Η κανάρα μου εχει 2 παραξενα, πηγα διακοπες μια βδομαδα και γυρισα και την ακουσα να κελαιδαει! Κελαιδαει συνεχεια! Ο καναρος ειναι κοντα τις και τον ακουει που κελαειδα αλλα δεν τον βλεπει! Ειναι φυσιολογικο που κελαιδαει η ειναι αρρωστη;

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι το βραδυ που κοιμαται δεν βαζει το κεφαλι μεσα στα πουπουλα οπως κανουν ολα τα πουλακια αλλα το εχει κατω σαν να κοιταει το πατωμα! Κοιμαται με κατεβασμενο το κεφαλι στο πουθενα! Δεν το στηριζει καπου! Ειναι καλα το πουλακι;
Το πρωι ειναι πολυ δραστηρια!

Βοηθηστε με παρακαλω!
 
για το κελαιδημα θα ειναι πολλη πυρομενη και γι'αυτο κελαιδαει
για το κεφαλι πιστευω πως οφειλετα στην ζεστη. (αλλα περιμενε της απαντησεις τον εμπειρων)
 
Εχω κι'εγω ενα καναρινι που συνηθιζει να κοιμαται γερνοντας πολυ το κεφαλι του μπροστα, χειμωνα καλοκαιρι. Ειναι το μονο πουλι απ'οσα ειχα μεχρι σημερα που κοιμαται σε αυτη την σταση. Καποιες φορες με κανει και 'τρομαζω' βλεποντας το (παρ'οτι το εχω ηδη πεντε χρονια) διοτι καθεται πανω σε μια ταιστρα καθε βραδυ και σχεδον ριχνει το κεφαλακι του μεσα σ'αυτην.
 
Καλημέρα σε όλους τους φίλους,

Η κανάρα μου εχει 2 παραξενα, πηγα διακοπες μια βδομαδα και γυρισα και την ακουσα να κελαιδαει! Κελαιδαει συνεχεια! Ο καναρος ειναι κοντα τις και τον ακουει που κελαειδα αλλα δεν τον βλεπει! Ειναι φυσιολογικο που κελαιδαει η ειναι αρρωστη;

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι το βραδυ που κοιμαται δεν βαζει το κεφαλι μεσα στα πουπουλα οπως κανουν ολα τα πουλακια αλλα το εχει κατω σαν να κοιταει το πατωμα! Κοιμαται με κατεβασμενο το κεφαλι στο πουθενα! Δεν το στηριζει καπου! Ειναι καλα το πουλακι;
Το πρωι ειναι πολυ δραστηρια!

Βοηθηστε με παρακαλω!

Δεν υπάρχει πουλάκι ΑΡΡΩΣΤΟ που να κελαηδάει. Είναι...ζωηρούλα!
Αλλαξε θέση στο κλουβί το βράδυ, σε σημείο πολύ ήσυχο και παρατήρησέ την.
Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να της αλλάξεις θέση, φτιάξε ένα Π, στις διαστάσεις
του κλουβιού απο χαρτόνι,ώστε να καλύπτει οροφή και πλαινά. Να σκεπάζεις με αυτό το κλουβί κάθε βράδυ
λίγο πριν τον ύπνο ή και να το αφήσεις μόνιμα. Σε μια δυο μέρες που θα το συνηθίσει θα δείς αν θα κοιμάτε σωστά
ή εάν έχει αποφασήσει πλέον να κρεμάει το κεφάλι.
 
Γιάννη πόσο καιρό εχεις την κανάρα; Ειναι αποδεδειγμένα κανάρα, δηλαδη σου εχει κάνει αυγά; Αν οχι, μήπως παίζει και η περίπτωση να ειναι αρσενικό 😉

Τα δικά μου καναρίνια κοιμουνται στην σταση που αναφερεις μόνο όταν εχει παρα πολυ ζέστη:) Σε τι χώρο έχεις το πουλί; Μηπως χρειαζεται λιγη δροσούλα;:)
 
Το κλουβι το εχω στο μπαλκονι πανω στο τραπεζι! Εχει μονίμος σκια! Ειναι σιγουρα θηλυκο γιατι το πασχα μου εκανε αβγα! Μαλλον πρεπει να ειναι απο την ζεστη! Ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας.
 
το οτι κελαηδαει ειναι δειγμα υγειας σε ενα πουλι, ασχετα εαν ειναι θηλυκο. εχω δυο θηλυκες που τραγουδανε ολο το χρονο σχεδον και εχουν βγαλει αστερια αρσενικα! το οτι ριχνει το κεφαλι εμπρος ειναι δειγμα οτι το καναβουρι πουτης δινεις λεει! (την εχει ακουσει) χιχιχι, αστειευομαι... η σκια φιλε μου δεν αποκλειει την ζεστη.. Βαλτο καπου πιο δροσερα (μακρια απο κλιματιστικα ε 😉
 
Γιάννη καλημέρα,
σχετικά με το θέμα του ύπνου μην ανησυχείς! Και αυτά σαν τους ανθρώπους είναι καμιά φορά, όπως τη βρίσκουν κοιμούνται.
Ο πατέρας για χρόνια είχε πουλιά που κοιμόντουσαν πάνω στα κάγκελα, σαν όρθια πως να στο πω.. Και'γω έχω ένα μικρό που κοιμάται έτσι, όπως η δικιά σου.. σαν να προσκυνάει.

don't worry ;)
Σαβ
 
Back
Top