Αναπαραγωγή Καναρινάκια δεν ταΐζονται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kournas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kournas

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2020
Μηνύματα
30
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα το ζευγαρι που μου εβγαλε τα πρωτα 3 καναρινια μου και τωρα ειναι 55 ημερων εκανε και δευτερη γεννα και εχει 2 και γενηθηκαν 5/4 το πρωι εχουν ανοιξη τα ματακια τους οποτε τα βλεπω παντα ειναι με το στομα ανοικτο και ο προλοβοσς τους δεν ειναι γεματος και εντυπωση μου εκανε οτι ενω στην πρωτη γεννα ετρωγε το φρεσκο αυγο τωρα απο την πρωτη μερα δεν το ακουμπαει καθολου οπως το βαζω ετσι το πεταω 2 φορες τη μερα και βλεπω και οτι τα αλλα καναρινακια μου 5 που γενηθηκαν μια μερα αργοτερα ειναι πιο αναπτυγμενα τι να κανω λετε να μην τα ταιζουν; Παντως και οι 2 γονεις καθονται στην φωλια και τα ζεστενουν
 
Ναι κοκκινη και κιτρινη και μια αποξηραμενη αυγοτροφη μου την εδωσαν για το λογο οτι δεν τρωει το φρεσκο δινω και εκτροφης τροφη και μηλο αλλα δεν βλεπω και πολυ μεγαλη καταναλωση ο καναρος ειναι εμπειρος και στην πρωτη γεννα αυτος τα ταιζε γιατι στης 20 μερες ειχα βγαλει την καναρα γιατι τα τσιμπαγε και τους εβγαζε τα φτερα γιαι ηθελε να κανει 2 γεννα και τα ταιζε μονος του
 
Σε δευτερη φαση θα το συζητησουμε για αυτη την κοκκινη και κιτρινη βιταμινη γιατι ειναι ακαταλληλες για τα πουλια.
Απο σπορια ποιο μειγμα δινεις;
 
Δεν ξερω απο την στιγμη που για καποιο λογο δεν προτιμανε την μαλακη τροφη αυτη την περιοδο αν θα ηταν καλο να δωσεις εξτρα λιπαρους σπορους.
Αν εξακολουθουν να μενουν πισω σε οτι αναφορα την αναπτυξη τους,θα πρεπει να παρεμβεις με ταισματα θεωρω.
Την εικονα που παρουσιαζουν την ξερεις εσυ καλυτερα απο εμας βεβαια.
 
Ριξε μια ματια σε αυτο εδω το αρθρο για να παρεις μια ιδεα του τι αναγκη τροφης εχουν ποσοτικα και σε τι συχνοτητα αναλογα με το ποσο ημερων ειναι.
Βεβαια εσυ θα υπολογισεις οτι ταιζουν και οι γονεις.

Εχει και αλλες χρησιμες πληροφοριες το αρθρο οπως για την θερμοκρασια της τροφης και τα σχετικα.
Αν θα μπορουσαν οι γονεις να ανεβασουν λιγο τα ταισματα και να μην παρεμβεις σιγουρα θα ηταν το καλυτερο γιατι δεν ειναι πολυ εθκολο το ταισμα στο χερι.
 
στην πρωτη γεννα ετρωγε το φρεσκο αυγο τωρα απο την πρωτη μερα δεν το ακουμπαει καθολου οπως το βαζω ετσι το πεταω
Δοκίμασε να ψιλοκόψεις το αυγό και μετά να το βάλεις στην αυγοθήκη.
2 φορες τη μερα
Βάζε μικρότερη ποσότητα στην αυγοθήκη και περισσότερες φορές ώστε να είναι πάντα φρέσκο.
 
Back
Top