Ασθένειες Καναρινάκι χωρίς πούπουλα στον σβέρκο

GrigorisK

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
250
Πόλη
Μαυροδένδρι
Καλησπέρα παιδιά πρόσφατα απέκτησα ένα λοφιοφώρο παρδαλο αρσενικό αλλά από την ημέρα που το πήρα δεν έχει πούπουλα στον σβέρκο. Ξέρετε τι θα μπορούσε να φτάει;
Στο θέμα της διατροφής του έδινα αυγοτροφη δύο φορές την εβδομάδα, φρούτα, τροφή κανονικό και όταν το πήρα του έδωσα και πολυβιταμίνη
 
Θα μπορούσε να είναι ακάρεα, τα οποία αντιμετωπίζονται με μια σταγόνα Pulmosan στον σβέρκο του.
Ευχαριστω! Που θα μπορουσα να βρω καθως στην κοζανη δεν εχουν τιπιτα εκτος απο aviomycine solution
 
Όσοι έχουν γνώση από τη συγκεκριμένη μετάλλαξη θα σου πουν πως είναι ένα γενετικό "λάθος" στο συγκεκριμένο πουλί και δεν θα διορθωθεί ποτέ.
Πρότασή μου λοιπόν είναι πως θα πρέπει να μάθεις να ζεις μ' αυτή την εικόνα.
Αν μάλιστα διαβάσεις το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Γερμανικό-λοφιοφόρο-καναρίνι-huppe-allemand-canary.27883/#post-2378232 θα διαπιστώσεις πως το πουλί βρίσκεται στην περίπτωση του τέταρτου σφάλματος. Είναι με απλά λόγια το σημείο αλλαγής της φοράς των φτερών του σβέρκου συνοδευόμενο με κενό φτεροφυΐας και πρόκειται για καθαρά "λάθος" που προέρχεται από την εσφαλμένη επιλογή συντρόφων στην αναπαραγωγή.
Σε άλλα πουλιά της συγκεκριμένης μετάλλαξης είναι μηδενικό, σε κάποιες άλλες μέτρια ανεκτό και σε αρκετές... "άσχημο".
Για να αποφύγει κάποιος σε μελλοντικές αναπαραγωγικές επιλογές παρόμοια σφάλματα θα πρέπει να μελετήσει μαζί με το πρώτο άρθρο που προτείνω και το παρακάτω https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-consort-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή-των-Γερμανικών-λοφιοφόρων.34253/ ώστε να περιοριστούν οι κίνδυνοι εμφάνισής του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από pet shop ή παραγγέλνεις διαδικτυακά από κάποιο pet shop σε κοντινή σου περιοχή.
Από εδώ την Κοζάνη
[automerge]1577637850[/automerge]
@misalouris, Ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή είναι πολύ χρήσιμη καθώς προσπαθούσα να βρω λύσει
 
@GrigorisK κάνε μια ερώτηση από εκεί που το πήρες για να σου πουν αν είχε από την αρχή αυτό το πρόβλημα ή αν έχει και άλλα πουλιά που παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα.
Ναι θα πάω
 
Επίσης ένα θέμα που θα ήθελα να ανοίξω είναι αν ένα κλουβί 90×50×35 είναι κατάλληλο για μια έκτακτη ανάγκη και την παραμονή των πουλιών για ένα χρονικό διάστημα καθώς εδώ η θερμοκρασία φτάνει έως -12 περίπου
Μιλάω για 24 πουλάκια και πως θα μπορούσα να το εξοπλισω με πατίθρες κλπ;
 
Μιλάω για 24 πουλάκια
24 πουλιά σε 90άρα κλούβα μάλλον είναι πολλά.
Αν έχεις 2 κλούβες 90άρες βάζεις από 12 σε κάθε μία.
Όπως και να έχει πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για το γεγονός ότι θα υπάρξουν μάχες επικράτησης ανάμεσα στα αρσενικά αλλά και ανάμεσα στα θηλυκά.
Αν το κάνεις βάλε όλες τις πατήθρες (4) στο ίδιο ύψος, φρόντισε να υπάρχουν όσον το δυνατό περισσότερες ταΐστρες.

Αν έχεις την δυνατότητα τοποθέτησης μιας θερμάστρας στον χώρο που βρίσκονται ήδη θα ήταν πολύ προτιμότερο απο το να τα βάλεις όλα μαζί.
 
Την θερμάστρα την έχω σκεφτεί αλλά δυστυχώς στο χωριό που τα έχω όπως έχω πει δεν έχω την δυνατότητα ρεύματος εκτός από το φωτοβολταϊκό και είναι δύσκολα
 
Από τα 24 πουλιά πόσα είναι αρσενικά;

14 αρσενικά αλλά τα 5 είναι φετινά που βγήκαν αρσενικά(άμα παίζει κάποιο ρόλο αυτό)
Και τα υπόλοιπα θηλυκά
 
Δεν θα ρίσκαρα να βάλω 14 αρσενικά μαζί σε 90αρα κλούβα, θα την μετατρέψουν σε ''αρένα''
Η μόνη ασφαλής λύση είναι τα 10 θηλυκά στην 90αρα και τα αρσενικά στα ατομικά κλουβιά τους.
Οπότε θα πρέπει να προετοιμάσεις το χώρο που θα τα μεταφέρεις για αυτά τα κλουβιά.
 
Δεν θα ρίσκαρα να βάλω 14 αρσενικά μαζί σε 90αρα κλούβα, θα την μετατρέψουν σε ''αρένα''
Η μόνη ασφαλής λύση είναι τα 10 θηλυκά στην 90αρα και τα αρσενικά στα ατομικά κλουβιά τους.
Οπότε θα πρέπει να προετοιμάσεις το χώρο που θα τα μεταφέρεις για αυτά τα κλουβιά.

Το έχω κάνει ήδη θα τα βάλω για δεκάλεπτα όλα στην 90αρα και μετά τα τα χωρίσω. Απλώς έχω ένα μικρό θεματάκι (θα μου πείτε συνέχεια θέματα έχεις) (αλλά τα αγαπώ και προσπαθώ να περάσω όλα τα εμπόδια) εκεί που θα τα πάω στο χωριό στο πατρικό της μητέρα μου καίνε ξυλοκάρβουνα και μυρίζει και φοβάμαι να μην μυρίζουν και πάθουν αναπνευστικό, αυτό που ήθελα να πω θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα αρωματικό χώρου ώστε να μην μυρίζουν την καρβουνίλα;
 
Back
Top