Αναπαραγωγή Καναρινια μικρα με αιμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα.. Σημερα βγηκαν απο την φωλια οι σποροι (ετσι λεω τα μικρα καναρινια 😛), παρατηρησα πως τα δυο απο τα 4 εχουν αιμα κατω χαμηλα στα φτερα.. Πρωτη φορα μου εχει συμβει.. Ειναι φυσιολογικο; Δεν λειπουν φτερα ομως
 
Τα χτυπάει ο αρσενικός γιατί γυρνάνε στην φωλιά.

Η φωλιά πλέον ανήκει μόνο στην θηλυκιά για να προχωρήσει στην επόμενη γέννα της.

Χωρησε τα μικρά από τους γονείς γιατί αύριο δεν θα είναι ζωντανά.

Ο αρσενικός τα χτυπάει στο κεφάλι και στα γεννητικά όργανα.
 
Τιιι; Αφου Δεν τρωνε μονα τους.. Ειναι η τριτη γεννα που κανουν και τετοιο προβλημα δεν ειχα..
 
Χωρισμα με δυνατότητα να ταίζονται τα πουλιά.

Θα ταίζουν οι γονείς απ το κάγκελο.
 
Γιατι εγινε ολο αυτο; Μηπως να βαλω αλλη φωλια; Αλλα να μην την αφησω να την ολοκληρωσει..
 
3η γεννα για φετος εννοεις; Βασιλη αν βγαλει μονο τον αρσενικο δεν θα ειναι καλυτερα; Δεν εχουν αναγκη για ζεστασια απο τα φτερα της μανας τους;
 
Γιατί να βγάλει τον αρσενικό;

Τα πουλιά φαίνεται ότι θέλουν και 4η γέννα (καλώς ή κακώς)

Χώρισμα και όλα πάνε καλά.
 
..

Τα πουλιά φαίνεται ότι θέλουν και 4η γέννα (καλώς ή κακώς)

..

Αν εχουν κανει ηδη 3 γεννες φετος δεν ειναι ηδη πολλες; Αν ειναι "κακως" οπως λες, εγω δεν θα αφηνα την αποφαση στα πουλια που μπορεις με την καταλληλη διατροφη να τα κανεις τουρμπο και να ξεπατωθουν στις γεννες σε μια χρονια.

Δεν μου απαντησες ομως στο αλλο ερωτημα μου, πουλακια μιας ημερας δεν εχουν αναγκη απο τη ζεστασια της μανας τους;
 
Πουλάκια μιας ημερας;

Είπε η Αριάνδη πως μόλις βγήκαν απ την φωλιά.

Κλάρωσαν δηλ.

Αν κατάλαβα σωστά
 
Τα πουλια βγηκαν σημερα απο την φωλια.. Το συγκεκριμενο ζευγαρι το εχω απο περσυ μαζι, δεν τα χωρισα ποτε. Οποτε δεν ειναι σε ζευγαρωστρα αφου δεν χρειαστηκε φετος να κανω την "γνωριμια". Σε αυτη την περιπτωση τι κανω; Αν τα μετακινησω σε ζευγαρωστρα δεν θα τους τρομαξω και να σταματησουν να τα ταιζουν; Οντος ειναι κοντα στα γεννητικα οργανα το αιμα..

Δεν θελω να ζευγαρωσουν ξανα.
 
Πάρε ένα κλουβάκι... Βάλτα μέσα και κόλησε το στους γονείς να υπάρχει δυνατότητα να ταίζονται.

Βγάλε την φωλιά και βάζε μπανιέρα καθημερινά.
 
Οντως ειναι αυτο που μου ειπατε πιο πανω; Ο αρσενικος κανει την ζημεια; Για να ζευγαρωσουν και παλι;
 
Βασιλη, πιο πανω μου λες το αντιθετο.. Αποφασισε :).. Παντως το κλουβι ειναι μεγαλο.. Αν ειναι εξω δεν θα τα πειραζει (που αμφιβαλλω να τα πειραζει αυτος)..
 
Μου λες οτι θα τα αφηνα.. Στο αλλο μου λες να τα βαλω σε κλουβακι :)
 
Τα μικρά βρε Αριάνδη να βάλεις σε κλουβάκι δίπλα κολητα... Να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας για τάισμα από τους γονείς μέσω κάγκελου.

Αν θες 4η γέννα ξανα βάζεις νήμα... Αν όχι αφαιρείς την φωλιά και βάζεις καθημερινά μπανιέρα.

Τεράστιο λάθος ζευγάρι για αναπαραγωγή χωρίς δυνατότητα χωρίσματος.
 
δε θες να πας σε αλλη γεννα;αν ναι χωρισε τα απο τη μια ο μπαμπας με τα μικρα, απο την αλλη η θηλυκια, θα τα μεγαλωσει μεχρι να απογαλακτιστουν ο πατερας, η μανα αν θελει να ταισει απ το καγκελο. Αν δεις οτι τα πειραζει κι αυτος τοτε χωρισε τα κι απ τον πατερα, να ταιζουν απ το καγκελο κι οι 2.λογικο που τα μαδανε, θελουν νεα γεννα, νημα δεν εχουν
 
δε θες να πας σε αλλη γεννα;αν ναι χωρισε τα απο τη μια ο μπαμπας με τα μικρα, απο την αλλη η θηλυκια, θα τα μεγαλωσει μεχρι να απογαλακτιστουν ο πατερας, η μανα αν θελει να ταισει απ το καγκελο. Αν δεις οτι τα πειραζει κι αυτος τοτε χωρισε τα κι απ τον πατερα, να ταιζουν απ το καγκελο κι οι 2.λογικο που τα μαδανε, θελουν νεα γεννα, νημα δεν εχουν

Λευτέρη ο αρσενικός δεν βαράει τους νεοσσούς επειδή δεν έχει νήμα.

Τα βαράει επειδή τα μικρά επιστρέφουν στην φωλιά.
 
Back
Top