Αναπαραγωγή Καναρινια μικρα με αιμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα μικρά βρε Αριάνδη να βάλεις σε κλουβάκι δίπλα κολητα... Να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας για τάισμα από τους γονείς μέσω κάγκελου.

Αν θες 4η γέννα ξανα βάζεις νήμα... Αν όχι αφαιρείς την φωλιά και βάζεις καθημερινά μπανιέρα.

Τεράστιο λάθος ζευγάρι για αναπαραγωγή χωρίς δυνατότητα χωρίσματος.


Απλα αυτο καταλαβα με τα λεγομενα σου και ζητησα να μου εξηγησεις, τιποτα περισσοτερο! Τεραστιο ή οχι, ετσι εχουν τα πραγματα. Το ζευγαρι ειχε κανει γεννες και δεν ειχα προβλημα και ετσι συνεχισα..

Δεν θελω να συνεχισω στην επομενη γεννα, οποτε ακολουθω αυτο που μου ειπατε.. Ευχομαι να πανε ολα καλα..
 
οτι εχει γινει μπορει να το χει κανει και μονο η θηλυκια λογω ελλειψης νηματος, οχι οτι και με νημα καμια φορα τα αφηνουν απειραχτα.. Αφου δε θελει να παει σε νεα γεννα τα μικρα πρωτα πρεπει να μεινουν με τον πατερα ο οποιος ετσι κι αλλιως πλεον στη συζηγο δε χρειαζεται, αν τυχον τα πειραξει τοτε μονο να χωριστει κι αυτος. Μου χει τυχη τετοια περιπτωση, εκανα τον παραπανω χωρισμο κι ολα οκ.. Αφου δεν υπαρχει κι κλουβι με χωριμα, ενας λογος παραπανω να μεινουν με τον πατερα κι η μανα σε αλλο κλουβι
 
Και αυτό μπορει να γίνει αν δεν θέλει άλλη γέννα.

Τα μικρά τα χτυπάει πάντα ο αρσενικός.
 
Θα δω αυριο για να μην τα ενοχλησω τωρα.. Παντως πιστευω να τα βαλω τα μικρα μονα τους αφου τα ταιζει και η θηλυκια.. Το ζευγαρι μαζι. Ετσι πιστευω..
 
ζευγαρι μαζι.. Δε θελω νεα γεννα, αυτα δεν πανε μαζι.. Ο πατερας γιατι να μην ειναι με τα μικρα να ταιζει αμεσα κι η θηλυκια σε κολλητο κλουβι να ταισει απ το καγκελο αν θελει.. Κολλητα κλουβια με τα μικρα μονα, αν καποιο μικρο/α δεν ταιστει θα το χασεις, εσυ αποφασιζεις
 
Τα παρατηρω συνεχως. Δεν ειδα να τα πειραζει ο αρσενικος.. Νυχτωσε σχεδον και θελω να ειναι μερα για να βαλω το δευτερο κλουβι με τετοιο τροπο ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να τα ενοχλησουν οι γατοι.. Να μην τα κανω βιαστικα ολα και να τα δω σκοτωμενα αυριο
 
Εβαλα τον αρσενικο και τα μικρα στο κλουβι και το τοποθετησα διπλα.. Εφυγα την φωλια.. Ελπιζω να ειναι σωστη κινηση και να μην συνεχισει να τα πειραζει.
 
οκ σε οτι αλλαγη κανουμε τα παρατηρουμε οτι ολα κυλανε ομαλα.. Οτι ταιζονται και οτι δεν τα πειραζει(αν τα πειραξε ποτε αυτος).. Εγω διαφωνω με το ριξιμο ολου του φταιξιματος στον αρσενικο ξαναλεω, θεωρω εξισου υποπτες(ή περισσοτερο) τις θηλυκιες οταν θελουν νεα γεννα και δεν εχουν νημα, τελος παντων
 
Θα παρατηρω.. Να τους βαλω την φωλια μαζι τους για να κοιμουνται εκει; Εντομεταξυ και εγω πιστευα πως η θηλυκια πρεπει να φταιει.. Απλα επειδη το κτυπημα ειναι κατω χαμηλα σκεφτηκα οτι φταιει ο αρσενικος
 
εχω δει και θηλυκιες να στοχευουν τετοια σημεια.. Ναι μπορεις να βαλεις κι τη φωλια αν θελει να παει καποιο αφου μολις σημερα πρωτοβγηκαν στο κλαρι.
 
Αρα μπορει να ειναι και η θηλυκια.. Καλα δεν τα λυπουνται.. Τς τς
 
Ρε παιδιά γιατί δεν εξετάζεται την πιο απλή λύση.
Δεν θέλουμε άλλη γέννα= αφαιρώ τον αρσενικό (τον μεταφέρω σε άλλο χώρο να μην τον ακούει η θηλυκιά και πυρώνει.
Αφαιρώ και την φωλιά και αφήνω την μάνα να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά.
 
Ολα τα καναρινια ειναι κοντα.. Αν δεν ακουει αυτο τον αρσενικο, καποιον αλλο αρσενικο θα ακουσει... Αν ηξερα ποιος φταιει θα βοηθουσε
 
Τέταρτη γέννα και συμβίωση όλο το χρόνο = η θηλυκιά κινδυνεύει να μην βγάλει το καλοκαίρι. Με τι δυνάμεις θα βγάλει την πτερόρροια;
 
Τι λες; Το συγκεκριμενο καναρινι το εχω απο περσυ τον Απριλιο.. Ειναι απο τα αγαπημενα μου και δεν τα χωρισα ποτε μου και ουτε θα τα βαλω να ζευγαρωσουν με αλλα καναρινια.. Δεν θα κανω αλλη γεννα.. Ουτε οι γεννες ηταν συνεχομενες..
 
Ναι άλλα άμα δεν τα χωρίσεις θα ζευγαρώνουν συνεχώς... Μετά την αναπαραγωγή το ζευγάρι το χωρίζουμε...
 
Τα εχω καιρο ετσι.. Δεν προκειτε να χωρισω το συγκεκριμενο ζευγαρι.. Πες με ιδιοτροπη.. Αλλα δεν προκειτε. Τα εχω μαζι απο τον Απριλι 2013
 
Τα εχω καιρο ετσι.. Δεν προκειτε να χωρισω το συγκεκριμενο ζευγαρι.. Πες με ιδιοτροπη.. Αλλα δεν προκειτε. Τα εχω μαζι απο τον Απριλι 2013
Εδώ κάνεις λάθος... Τα καναρίνια μόνο την άνοιξη είναι ζευγάρι... Τους υπόλοιπους μήνες ή σε μεγάλη κλούβα να πετούν ή σε ατομικά κλουβάκια... Άσε που αν τα έχεις συνεχώς μαζί θα ζευγαρώνουν συνεχώς και θα αποδυναμώσει το σπέρμα του αρσενικού...
 
Το κλουβι που τα εχω μαζι ειναι 70 cm πλατος, 70 υψος και το μηκος το ιδιο.. Πετανε μια χαρα.. Δεν θελω να τα χωρισω.. Δεν ξερω γιατι. Ειναι το πρωτο μου ζευγαρι, το θελω μαζι.. Δεν θα αλλαξω γνωμη :).
 
Back
Top