Διατροφή Καναρινι έφαγε φύλλα από δέντρο

Πάμε καλά...
Το πρωί δεν θα θυμάται τίποτε (ελπίζω)
Το ίδιο ελπίζω πως θα έχουμε μάθει όλοι μας... μακρυά τα πουλιά από τοξικά φυτά...
Καλά... Πως βρέθηκε κοντά στο φυτό αυτό?

Έβρεχε και επειδή τα έχω στο μπαλκόνι τα μετακινησα ποιο μέσα για να μην βρεχονται και ήταν κοντά στο δέντρο! Που να το φανταστώ ότι θα έφτανε εκείνο το μικρό φυλλαράκι και θα το έτρωγε! Δεν του έφτανε το μαρούλι; !?!?!
 
Δεν νομίζω πως είναι βαριά τοξικό, το πολύ να σου κάνει καμιά διάρροια. Πάρε όμως έστω και αύριο πρωί το καρβουνάκι, πάμφθηνο είναι και το έχουν τα περισσότερα petshops, αν έχει στομαχόπονο, μόνο του θα το δοκιμάσει.
 
Δεν νομίζω πως είναι βαριά τοξικό, το πολύ να σου κάνει καμιά διάρροια. Πάρε όμως έστω και αύριο πρωί το καρβουνάκι, πάμφθηνο είναι και το έχουν τα περισσότερα petshops, αν έχει στομαχόπονο, μόνο του θα το δοκιμάσει.

Εντάξει Μαρία θα πάρω αύριο όποτε μπορέσω ας είναι καλά το πουλάκι και εγώ ότι χρειαστεί θα του δώσω!
 
Εντάξει το πουλάκι ξύπνησε κανονικά και φαίνεται καλά απλά ίσως να του πονάει λίγο το στομάχι όπως μου είπατε γιατί αν και τρέχει πάνω κάτω το βλέπω κάπως σήμερα. Οτι κι αν είναι θα πάω να του πάρω καρβουνάκι για να δω :)
 
Γράψτε λάθος μια χαρά είναι το πουλάκι, τρώει, παίζει, φωνάζει τα άλλα καναρινια δεν φαίνεται να το πείραξε και πολύ 🙂
 
Οτι κι αν είναι θα πάω να του πάρω καρβουνάκι για να δω :)
Ναι χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις...
είναι το πουλάκι, τρώει, παίζει, φωνάζει τα άλλα καναρινια δεν φαίνεται να το πείραξε και πολύ
Τέλεια, προσοχή για τα μελλοντικά ανδραγαθήματά του.
 
Ναι χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις...

Τέλεια, προσοχή για τα μελλοντικά ανδραγαθήματά του.

Φυσικά! Από δω και πέρα θα προσέχω πολύ περισσότερο! Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε,έμαθα και τι δέντρο είναι, τόσο καιρό έψαχνα να το βρω 😛
 
Μα μια χαρά θα ήταν, ήμουν σίγουρος. Αν κάτι ήταν άκρως τοξικό σε σημείο με μια μπουκιά να πέφτουν ξερά τα πουλιά, θα το ήξερε όλη η διαδικτυακή κοινότητα θεωρώ.

.. Έμαθα και τι δέντρο είναι..

Το ότι δεν είναι δέντρο δεν λες να μάθεις. :D
 
Τέλος καλό όλα καλά! Και με το καρβουνάκι θα είσαι και σίγουρη πως δε θα πάθει τίποτα!

Έτσι για την ιστορία, όταν ήμουν 14-15 και μόλις είχα ξεκινήσει με τα καναρίνια για πρώτη φορά με ένα ζευγαράκι (τότε ούτε φόρουμ ήξερα, ούτε γνώσεις είχα τίποτα) θυμάμαι τα είχα στο μπαλκόνι και αυτά όλο και τσιμπούσαν τα μπέντζαμιν της μαμάς μου 😀 ποτέ δεν έπαθαν τίποτα! Φυσικά δεν το προτείνω, απλά είπα να πω μια παρόμοια ιστορία... Και μένα στην αρχή τα φύλλα που είδα για μπέντζαμιν τα πέρασα! 😛
 
Όσοι έχουμε πουλιά και ζώα στο σπίτι καλό είναι να έχουμε ενεργό άνθρακα (το καρβουνάκι που σου έδειξε η Σίσσυ σε φωτογραφία), καθώς και ζεόλιθο, που έχει άμεση δράση σε τοξικώσεις (σε έκτακτο περιστατικό φαρμακευτικής αλλεργίας, σώθηκα κι' εγώ η ίδια από αυτό το σκεύασμα που είχα για τα πουλιά μου).
 

Συνημμένα

  • ζεόλιθος-landmark.webp
    ζεόλιθος-landmark.webp
    6,2 KB · Προβολές: 7
Το καρβουνάκι έχει γύρω στο 1,5 ευρώ, ο ζεόλιθος γύρω στα 4. Και τα δύο κρατάνε μεγάλο, πολύ μεγάλο διάστημα.
 
Το καρβουνάκι έχει γύρω στο 1,5 ευρώ, ο ζεόλιθος γύρω στα 4. Και τα δύο κρατάνε μεγάλο, πολύ μεγάλο διάστημα.

Ευχαριστώ ματιά για τις πληροφορίες

Να τη η μικρούλα μου που έφαγε τα φυλλαράκια
 

Συνημμένα

  • 20160608_132514-240x400.webp
    20160608_132514-240x400.webp
    10,7 KB · Προβολές: 56
  • 20160608_132531-240x400.webp
    20160608_132531-240x400.webp
    8,6 KB · Προβολές: 61
Και για να χαρεί και η μικρή σου κούκλα περισσότερο αγόρασε της σωστές ξύλινες πατήθρες που κάνουν καλό στα ποδαράκια της! 😉 Σας αυτές:
_________________4e7e2107d1caf.jpg
 
Και για να χαρεί και η μικρή σου κούκλα περισσότερο αγόρασε της σωστές ξύλινες πατήθρες που κάνουν καλό στα ποδαράκια της! 😉 Σας αυτές:
_________________4e7e2107d1caf.jpg

Το περίμενα αυτό το σχόλιο ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα μου πει για τις πατηθρες. Δεν έχει τύχει να πάρω ποτέ αλλά μπορεί να το δοκιμάσω :)
 
Back
Top