Ασθένειες Καναρινι καθεται με την κοιλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nicksirs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nicksirs

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2011
Μηνύματα
10
καλησπερα με λενε νικο ειμαι απο βεροια και εχω ενα ζευγαρι λευκα καναρινια. Εδω και λιγες μερες ο αρσενικος καθεται σε ολα τα κλαδια και μετα απο λιγο ακουμπαει την κοιλια του. Τον παρακολουθω περιπου 10 μερες κοιλια εντερα καρινα ολα καθαρα ειναι ζωηρος και κελαειδαει τι μπορει να του συμβαινει; Σας παρακαλω η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
Σας παρακαλω η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Νίκο δες λίγο αυτό για να μας βοηθήσεις να σε βοηθήσουμε petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/
 
Σταυρο καλημερα το πουλακι ειναι1 ετους ειναι αρσενικο και το εχω περιπου δυο μηνες. Ζει σε προστατευμενο χωρο στο μπαλκονι
και εδω και δεκα μερες τον εχω βαλει μαζι με την θυληκια. Τοσο καιρο περιπου αρχισε να καθεται στην κοιλια του. Στο κλουβι στρωνω εφημεριδα την οποια αλλαζω καθε μερα η μερα παρα μερα. Μετα απο ελεγχο (2 εβδομαδιαιους) στην κοιλια δεν παρατηρησει κατι περιεργο ουτε καρινα. ΟΙ κουτσουλιες τους ειναι καθαρες. ΜΠορω ναπω οταν σηκωνεται να φαει να κηνηθει η σταση σου ειναι σωστη. Με ανησυχι λιγο το οτι για κανα δυο μερες δεν τον ακουσα να κελαηδαει αλλα μπορει να ετυχε γιατι οταν του σφυραω μου απανταει
 
Καλημέρα, θα σου απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν καλύτερα αλλά αφού μπήκε με θηλυκό είναι λογικό να σταματήσει το κελάηδημα.
Πριν ενώσεις το ζευγάρι είχες κάνει διατροφική προετοιμασία και πόσον καιρό;
 
Τα πόδια του πως είναι; Τα έλεγξες προσεκτικά;
 
τα ποδια του ειναι καθαρα δεν εχουν κατι. Αυτο που παρατηρω σημερα απο το πρωι εππειδη σημερα εχω πολυ χρονο οταν βγαινει η θυληκια απο την φωλια (χωρις αυγα) ζωηρευει παρα πολυ και κουνιεται δεξια αριστερα πανω στην πατηθρα. Σταυρο σε ευχαριστω που ασχολησαι και πιστευω να μην σας κουραζω και παλι ευχαριστω. Παλιοτερα ειχα παλι καναρινια αλλα εχουν περασει πολλα χρονια και φαινεται πως εχω χασει η ξεχασει πολλα πραγματα
 
Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου, δυστυχώς. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος μπορεί να σκεφτεί κάτι.

Κανέναν δεν κουράζεις. :)
 
μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω και εγω, αλλα απο τη λιγοστη εμπειρια μου δε παει πουθενα το μυαλο μου. Καλως ηρθες παντως
 
nicksirs καλώς ήρθες και από μένα. Σε κάποιο άρθρο που διάβαζα για τις ασθένειες των καναρινιών (δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιό, πάντως ήταν στο ίντερνετ) έγραφε ότι ένα καναρίνι όταν κάθεται αρκετή ώρα στην κοιλιά του είναι σημάδι ότι πονάει σε κάποιο σημείο της κοιλιακής χώρας, αλλά παραπέρα δεν γνωρίζω και εγώ κάτι παραπάνω για να σε βοηθήσω, δυστυχώς.
 
Φωτογραφίες από την κοιλιά, την καρίνα και τις κουτσουλιές του θα βοηθούσαν...

Μήπως έχει λίπος;
 
θα προσπαθησω αυριο αν και εχω περιορισμενο χρονο να ανεβασω φωτο Σας ευχαριστω ολους
 
καλησπερα δυστυχως προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα μου βγαζει μυνημα λαθους. Παντως σημερα σαν να τον ειδα λιγο καλυτερα και τον ακουσα να κελαηδαει. Υπαρχει πιθανοτητα να τον ζωρησε η θυληκια γιατι βλεπω την πλησιαζει και αυτη τον διωχνει
 
Δοκιμασε να χωρίσεις καθένα σε δικό του κλουβί, χωρίς να έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους και παρατήρησε τη συμπεριφορά του αρσενικού για μερικές ημέρες. Είναι νωρίς ακόμη, προλαβαίνεις. Ούτως ή άλλως βασική προϋπόθεση για την αναπαραγωγή είναι να είναι και τα δύο πουλιά απολύτως υγιή.

Υ. Γ. η φωτογραφία πρέπει να είναι μικρότερη από 100ΚΒ. Στις διαστάσεις δεν υπάρχει περιορισμός.
 
Σταυρο τα καταφερα και τισ ανεβαζω. Τα χωρισα για τρεις μερες και τρελαθηκε να ψαχνει την θυληκια η οποια ομως δεν εδειξε να πολυ συγκινηται κελαηδουσε κανονικα πολυ ζωηρος. Στελνω φωτο μονο που της κοιλιας δεν ξερω αν ειναι πολυ καλες γιατι εχει πολυ ποπυπουλο. Και μια οπως καθεται κανονικα αλλα μετα το ντους
 

Συνημμένα

  • rsz_p1011092.jpg
    rsz_p1011092.jpg
    49,7 KB · Προβολές: 30
  • rsz_p1011093.webp
    rsz_p1011093.webp
    8,1 KB · Προβολές: 93
  • rsz_p1011094.webp
    rsz_p1011094.webp
    8,3 KB · Προβολές: 84
  • rsz_p1011095.webp
    rsz_p1011095.webp
    6,5 KB · Προβολές: 85
  • rsz_p1011096.jpg
    rsz_p1011096.jpg
    99,1 KB · Προβολές: 28
Οταν τον χώρισες, καθόταν άλλο στην κοιλιά;

Τι σπόρους του δίνεις;

Δυστυχώς η εστίαση δεν είναι καλή στις φωτογραφίες.
 
Οχι δεν καθοταν Του δινω την αναμικτη συσκευασμενη. Οι κουτσουλιες δεν φαινονται καλα;
 
Έχει πολύχρωμα πρόσθετα μέσα; Ποια μάρκα είναι; Διακρίνω αμυδρά λίγο κοκκινάκι σε κάποιες. Μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Ναι εχει δεν ειναι μαρκας την περνω απο το πετ
 
https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/

Σύγκρινε τις κουτσουλιές και την κοιλιά και το στέρνο με αυτά των φώτο. Από τις φώτο δεν μπορούμε να καταλάβουμε λόγω κακής εστίασης αλλά αν δεις εσύ και μας πεις με ποια φώτο μοιάζει τότε θα σε βοηθήσουμε..

*Το καλύτερο για τα πουλάκια θα ήταν συσκευασμένη και όχι χύμα τροφή.. Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;
Αν τελικά αποφασίσεις να αλλάξεις τροφή πρέπει να το κάνεις σταδιακά. Με άλλα λόγια θα βάζεις λίγη-λίγη ποσότητα από την καινούργια συσκευασμένη τροφή και συνεχώς θα την αυξάνεις μέρα με την μέρα μέχρι να δίνεις μόνο αυτή.. Αλλιώς μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στα πουλάκια.. :)
 
Back
Top