Ασθένειες Καναρινι καθεται φουσκωμενο σε ενα κλαδακι ή στον πατο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fragos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fragos

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
1.319
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπερα!
ενα απο τα φετινα μου καναρινια απο χθες το πρωι καθεται συνεχεια σε ενα κλαδακι η στο πατο του κλουβιου φουσκομενο και παει να κοιμηθει, αμεσως το χωρισα απο την κλουβα με τα υπολοιπα και το εβαλα μονο του, να φανταστειτε βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι και δεν κουνιεται μονο αν παω να το ακουμπησω,το κοιταξα στην κοιλια αλλα δεν διακρινα τιποτα παρα μονο λιγο λιπος το κοιταξα για καρινα και το εβαλα στο αυτι μου να ακουσω αναπνοει και τετοια, αλλα ηταν ολα ενταξει.
τι αλλο μπορει να φταιει για αυτην τη συμπεριφορα;

*του εβαλα πολυβιταμινες στο νερο.

ευχαριστω εκ των προτερων!
 
H συγκεκριμενη περιοδος ειναι μια απο τις πιο επωδυνες για τα πουλια αλλα ταυτοχρονα η πιο σημαντικη περιοδος για την μετεπειτα ζωη των καναρινιων. Σκοπος μας αυτη την περιοδο ειναι να τα βοηθησουμε ωστε να ολοκληρωσουν στο τελος του καλοκαιριου αυτον τον κυκλο οσο το δυνατον πιο ομαλα. Τετοια περιοδο πολλες φορες βλεπουμε τα πουλια αδιαθετα, νωχελικα. Δε χρειαζεται να μας πιανει πανικος για το καθετι παραξενο που βλεπουμε. Πλουσια διατροφη (προσοχη με το αυγο), φρεσκο νερο, πολυβιταμινες 2 φορες την εβδομαδα(πτεροριας) και μπανακι με αλατα. Πουλι που δε τα καταφερνει σε ξενοδοχειο 3 αστερων, θα εχει προβληματα ολο το χρονο. Οσο πικρο και να ειναι η φυση ξεχωριζει τα δυνατα πουλια παρολη την καλη διαθεση που εχουμε.
Φιλε μου συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις χορηγουμε μια αντιβιωση γενικης φυσης οπως της tafarm. Ομως τετοια εποχη η αντιβιωση μεγαλυτερο κακο παρα καλο θα κανει. Εγω θα το απομονωνα οπως σωστα εκανες θα εκοβα μαχαιρι αυγα, αυγοτροφες, φρουτα και λαχανικα και αντι για βιταμινες ή αντιβιωσεις θα εδινα προβιοτικο και ο θεος βοηθος
 
γιατι να μην του βαζω αυγα, αυγοτροφες, φρουτα και λαχανικα αφου σε περιοδος πτερροριας αυτα ειναι απαραιτητα και τι ειναι αυτα το προβιοτικο που ειπες;
*μπορει να ψοφησει;
 
Δε δινουμε αυτα επειδη ειναι μαλακες τροφες, και τα λαχανικα ειναι πλουσια σε νερο ο συνδιασμος τους ενισχυει τη διαρροια. Για τα προβιοτικα διαβασε στην αρχικη σελιδα στα αρθρα να παρεις μια ιδεα.
Δε μπορω να σου πω αν θα ψοφισει γιατι δεν ειμαι θεος και επειδη η διαρροια ειναι συμπτωμα των περισσοτερων ασθενειων
 
οκ ευχαριστω! Θα παω αυριο να παρω αυτα τα προβιοτικα και πιστευω να καλυτερευσει
 
Νομίζω ότι πρέπει να ψάξεις και για κοκκιδίαση αλλά και για άλλες πιθανές ασθένειες. Ψάξε στο forum να βρεις σκευάσματα που κυκλοφορούν και θεραπεύουν μεγάλη γκάμα ασθενειών.
 
εχω μια σκονη που λεγεται ASTRICYCLINE της BOGENA που λεει για την θεραπεια πνευμονιας της καταρροης και για διαρροια δεν ξερω αν κανει.
και θελω τι γνωμη σας.
το καναρινι ειναι 2 μηνων.
 

Συνημμένα

  • DSC00112.webp
    DSC00112.webp
    39,8 KB · Προβολές: 182
Νομιζω πρεπει να προσεξεις την δοσολογια επειδη ειναι πολυ μικρουλη!
Αν δεν μπορεις να το πας σε γιατρο, παρε τουλαχιστον ενα τηεφωνο να τον συμβουλευτεις τηλεφωνικος να σου πει..
 
το μονο σπαστικο ειναι οτι εδω στην Κερκυρα δεν εχουμε πνηνιατρους η κτηνιατρους που να εχουν εξηδικευση στα πτηνα.

οι δοσολογια ειναι 1-2 δοσομετρικα κουταλακια του 1ml ανα 50ml νερου για περιοδο 7-10 ημερες.
σε αυτο το καναρινι ποσο να βαλω;
 
το μονο σπαστικο ειναι οτι εδω στην Κερκυρα δεν εχουμε πνηνιατρους η κτηνιατρους που να εχουν εξηδικευση στα πτηνα.

το καταλαβαινω...
Δεν πειραζει παρε καποιον απο Αθηνα!
Μην πεις οτι εισαι απο Κερκυρα!
Απλα να περιγραψεις την κατασταση και να ακουσεις μια επιστημονικη γνωμη!
 
για την δοσολογια τι λες;


ειχε τυχει να το δωσω παλιοτερα σε ενα πουλακι
αλλα δεν μπορω τωρα να σου πω γιατι δεν ειμαι σιγουρη και
μην κανουμε καμια βλακεια...
Μην ντραπεις παντως!
Οι περισσοτεροι γιατροι σου απαντανε χωρις προβλημα αν δεν
εχουν δουλεια εκεινη την στιγμη!
Να περιγραψεις ακριβως την κατασταση..
Και να μας πεις ε;
περαστικα στο μικρακι!
 
παιδια γεια σας και παλι!
στο καναρινι χορηγησα το ASTRICYCLINE και σημερα βρισκεται στην πεμπτη ημερα χορηγησεις και μου φαινεται πολυ καλυτερα.
ηθελα να ρωτησω αν σε δυο μερες που τελιωνει η χορηγηση αν θα το βαλω μαζι με τα αλλα.
 
ηθελα να ρωτησω αν σε δυο μερες που τελιωνει η χορηγηση αν θα το βαλω μαζι με τα αλλα.
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αμέσως μετά το τέλος της θεραπείας, ότι έχει θεραπευθεί και η ασθένεια. Θα πρέπει να το κρατήσεις σε καραντίνα τουλάχιστον 20 μέρες, για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει πλέον κανένα πρόβλημα υγείας.
 
Φραγκίσκε θα δώσεις μετά πολυβιταμινούχο στο νερό για 3 μέρες. Συμπλήρωσε την θεραπεά αν θές με το teniazine της Tafarm που διαρκεί μια μέρα η δοσολογία του. Θα βάλεις ότι ποσότητα λέει το σκεύασμα. 2 μηνών πουλί είναι πλήρως ανεπτυγμένο και του συμπεριφέρσαι σαν όλα τα άλλα. Αν βάλεις μικρότερη δοσολογία επειδή φοβάσαι, κινδυνεύεις να δημιουργήσεις ανθεκτικά μικρόβια στη συγκεκριμένη αντιβίωση. Γι' αυτό και βάζεις όσο λέει.
 
οκ Αποστολε αυτο θα κανα για πολυβιταμινες εχω το vitamin plus της tafarm.
 
Βασικά το δεύτερο που σου είπα για το teniazine είναι πιο σημαντικό. Είναι και αυτό από την tafarm.
 
Αρωστα καναρινια

γεια σας παιδια εχουμε καιρο να τα πουμε. Τα φετινα πουλακια που εβγαλα καναρινια εκει που ειναι καλα μια μερα αγκομαχουν καθοντε φουσκομενα και σε μια μερα ψοφανε. Αν ξερει καποιος ας με απαντηση τα εδωσα για σκουλικια τα εδωσα για αναπνευστικα προβληματα και τιποτα μεσα σε μια μερα αποτομα ψοφαει
 
γεια σας παιδια εχουμε καιρο να τα πουμε. Τα φετινα πουλακια που εβγαλα καναρινια εκει που ειναι καλα μια μερα αγκομαχουν καθοντε φουσκομενα και σε μια μερα ψοφανε. Αν ξερει καποιος ας με απαντηση τα εδωσα για σκουλικια τα εδωσα για αναπνευστικα προβληματα και τιποτα μεσα σε μια μερα αποτομα ψοφαει



1)Τους εχεις φαγητο παντα; Το ελεγχεις μην τυχον και εχει μονο σπορια;
2)Σου εδωσε ο γιατρος αυτα τα φαρμακα μετα απο διαγνωση;

Περιεγραψε τις ηλικιες,το μερος που ζουνε,τι τρωνε κλπ.
 
Back
Top