Ασθένειες Καναρινι με φουσκαλα κατω απο το ματι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billxb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε παρακαλούμε συνέχισε να μας ενημερώνεις πάνω στο θέμα, γιατί φαίνεται πολυ ενδιαφέρουσα η κατάσταση.
Επίσης πες μας, τί σου είπε ο γιατρός οτι εχει το πουλι;
 
Σε παρακαλούμε συνέχισε να μας ενημερώνεις πάνω στο θέμα, γιατί φαίνεται πολυ ενδιαφέρουσα η κατάσταση.
Επίσης πες μας, τί σου είπε ο γιατρός οτι εχει το πουλι;
φιλε ο γιατρος μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα αυτο το προβλημα... λεγεται τριχομοναδα...χωρις εξετασεις.. και ισως ξαναεπανελθει... Μονο ενα 5% εχει πιθανοτιτες να μην επανελθει... Ιδωμεν. του ειχαν πεθανει καποια περιοδο αρκετα ορτυκια.
 
φιλε ο γιατρος μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα αυτο το προβλημα... λεγεται τριχομοναδα...χωρις εξετασεις.. και ισως ξαναεπανελθει... Μονο ενα 5% εχει πιθανοτιτες να μην επανελθει... Ιδωμεν. του ειχαν πεθανει καποια περιοδο αρκετα ορτυκια.
Ρώτησε τον και αν αυτό το πουλάκι μπορεί ή μάλλον πρέπει να αναπαραχθεί. Γιατί αν κινδυνεύουν οι μετέπειτα απόγονοι, δε θα πρέπει να μπει σε αναπαραγωγή την άνοιξη.
 
Η τριχομονάδα μπορεί να προσβάλλει και τον άνθρωπο, αν δεν το ξέρεις έχε το νου σου να πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου όταν ασχολείσαι με το πουλάκι. Μάλιστα, τουλάχιστον στον άνθρωπο έχει πλήρη ίαση με την κατάλληλη αντιβίωση, η οποία αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια είναι η ίδια που δόθηκε στο καναρίνι σου. Εφόσον λοιπόν έχει ίαση στον άνθρωπο, δεν βλέπω γιατί όχι και στο πουλάκι. Ας ρωτήσουμε λοιπόν : @Dimitris.P θυμάμαι σωστά ότι πριν από μερικούς μήνες είχες περιστατικό με τριχομονάδα; Αν ναι, θα ήθελες να μας πεις πως αντιμετωπίστηκε και αν η θεραπεία ήταν αποτελεσματική;
 
πως αντιμετωπίστηκε και αν η θεραπεία ήταν αποτελεσματική;
.. Εγώ έκανα χρήση του chevi-col
chevicol_4.jpg

.. Την σωστά προβλεπόμενη δόση στη θηλυκιά που το παρουσίασε και σε πιο αραιή δόση σε όλο το σμήνος. Για τον φόβο μετάδοσης.
θεραπεία για 9 ημέρες, εν συνεχεία 2 εβδομάδες κενό και μετά επανάληψη για 7 ημέρες και τέλος.
Η θηλυκιά είναι μια χαρά !
 
Back
Top