Ασθένειες Καναρινι τριζει το ραμφος του

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα εχω ενα καναρινι που τριζει το ραμφος του. Το ειχα ακουσει πριν λιγο καιρο και του εβαλα φαρμακο για τα ακαρεα πολμοσαν.σημερα το επιασα στα χερια μου και εχει αδυνατισει παρα πολυ και εχει καρινιασει. Απο τι μπορει να ειναι;σκουλικια το αποκλειω γιατι το εχω κανει ενδοπαρασιτωση
 
του εδωσα πολμοσαν για τα ακαρεα τησ τρεχεας και antiasmatico.. Δεν του εκαναν ομως τιποτα. Τα κοπρανα του ειναι σε κανονικη μορφη.. Το ψιλιαστικα για κοκκιδια και σημερα του δωσα tabernil sulfa μπας και καταθερω κατι... Μαλλον ομως τα κοκκιδια πρεπει να προχωρησαν στουσ πνευμονες. Τι μπορω να κανω τωρα;
 
Βαλε 1,5 gr sb3 σε 1,5 lt νερο για τρεις ημερες συνεχομενα 5 μερες καθαρο νερο και παλι 3 ημερες sb3,τελος 5 μερες πολυβιταμινη. Μετα 40 ημερες επαναλαμβανεις την θεραπεια... Ευχομαι να πανε ολα καλα...
 
Κοκκιδίαση χωρίς διάρροιες;
Μάλλον για κάτι άλλο πρόκειται. ☹
 
Φιλε μου Μακη, η διαρροια ειναι το τελικο σταδιο της αρρωστιας. Η πιθανοτητες να επανελθει ενα πουλι απο αυτην την κατασταση ειναι μηδενικες, αλλα και αν επανελθει μετα απο λιγο καιρο θα ερθει το μοιραιο... Επισης μπορουμε να συγκρινουμε τα συμπτωματα της καθε ασθενειας και θα δουμε οτι ειναι τελειως διαφορετικα...το θεμα ειναι ποιος εχει την εμπειρια να καταλαβαινει <οπτικα> τα πουλια του... Και ενα τελευταιο, στην πραξη φαινεται το σωστο η' λαθος, μιλαω για τις ετησιες απωλειες στην εκτροφη... :)
 
Και ομως φιλε μου ειναι κοκκιδια σε προχωρημενο σταδιο. Τι θεραπεια εχεις κανει;
Παντως ειναι χλωμο να επανελθει εαν εχει καρινιασει αρκετα. Λυπαμαι...

Και ρωτάω, χωρίς διάρροια;
Κοκκίδια σε προχωρημένο στάδιο ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ;
Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για κάτι άλλο που βέβαια
δεν ανιχνεύεται απο μακρυά.

προληπτικα μπορουμε να δωσουμε κατι για κοκκιδιωση η οχι;

Οχι δεν μπορείς να δόσεις τίποτα προληπτικά. Μπορείς όμως, να υπερβάλλεις στην καθαριότητα
και στην καθημερινή ανανέωση των τροφών και του νερού.
 
Back
Top