Ασθένειες Καναρινι χανει πτέρωμα στο προσωπο του

giorgio94

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
34
σημερα παρατηρησα πωσ τα καναρινι μου γυρω γυρω απο το ματι του αρχιζει και χανει το πτέρωμα. Τι μπορει να φταιει;

IMG_0369njn.webp τριβει συνεχωσ το ραμφος του στα πλαστικα που παταει.
 
Γιώργο συνέχιζε να το παρατηρείς!

Παίζει να έχει ακάρεα της τραχείας. Προσπαθεί να καθαρίσει το ράμφος του από αυτά επάνω στο κλαδάκι και ίσως από εκεί να έχει δημιουργηθεί όλο αυτό !

Αν δεις και το συνεχίζει για 1-2 μέρες ακόμα, καλύτερα να απευθυνθείς σε πτηνίατρο αρχικά ή κτηνίατρο για να σου δώσει μια φαρμακευτική αγωγή !
 
Γιώργο πήγαινε να διαβάσεις στις Ασθένειες καναρινιών το πόστ Αραίωση φτερώματος γύρω από το μάτι καναρινιού.
 
Του χορήγησα σταγόνες τομπρεξ,θα περιμένω να δω αν θα υπάρξει κάποια βελτίωση...
 
εγω γιατι βλεπω ρε παιδια πως το ματι του εχει προβλημα και δακρυζει; Εαν δεν εχει ακαρεα οπως λεει ο Γιωργος, γιατι δεν μου εχει τυχει, τοτε θελει φουσικορτ
 
Το τομπρέξ θέλει περίπου 4-5 μέρες για να δείς βελτίωση. Παρατήρησε αν το ξύνει. Για το φουσικόρντ δεν γνωρίζω.
 
το ξυνει συνεχως στο πλαστικο που παταει.
 
Κι εγώ στη θέση για αρχή θα έβαζα πρωί βράδυ απο μία σταγόνα tobrex χωρις κορτιζόνη.. Το παιδικό.. Αν δεις βελτίωση έχει καλώς... Αλλιώς πρέπει να ψάξεις για κάτι αλλο... Ευχομαι να μην έχει τιποτα και να του περασει με το tobrex... και το χαμομηλι κανει καλο!
 
Εγω ειχα προβλημα με ενα καναρινι στο ματι, παρομοιο, εβαζα tombrex και μονο χειροτερα γινοταν

μολις εβαλα χαμομηλι, μιλαμε για μεγαλη διαφορα... εγω εκανα τη διαφορα και μαζι με το χαμομηλι εβρασα και ριγανη μαζι, μιλαμε τα αποτελεσματα με δικαιωσαν, και το πουλακι εγινε καλα
 
Χάρη ευχαριστώ πολυ, εγω απο εχθές του χορήγησα τομπρεξ,θα το αφήσω 2-3 μέρες να δω αν θα βελτιωθεί και μετα θα ακολουθήσω την συμβουλή σου...
 
Επισης πρεπει να πλενεις καθημερινα τις πατηθρες γιατι βαζοντας του σταγονες η χαμομηλι κτλ και μετα το τριβει σε λερωμένες πατηθρες θα γεμιζει μικροβια κτλ με αποτελεσμα να παει η θεραπεια αδικα...
 
παιδια αρχιζει και χανει πτερωμα και παρακατω...

ασ με βοηθησει καποιος;
nbnbnbnb.webp
 
Έκανες πλύσης με χαμομήλι; Καλό θα ήταν βέβαια να το πάς σε ένα κτηνίατρο, ίσως βοηθήσει.
 
Δεν εχει εδώ κοντά πτηνιατρο,του κανω συνέχεια πλησεις με χαμομήλι, το ξημέρωνε συνέχεια στις πατηθρες :/
 
Να πλένεις συνεχώς τις πατήθρες και το κλουβι γενικότερα.. Σε τέτοιες περιπτώσεις η καθαριότητα παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο!

Πόσο καιρό του έβαζες tobrex;
 
3 ημέρες

Ένας φίλος μου που το είδε μου είπε πως ειναι ψωρίαση :/
 
Συνέχισε να βάζεις χαμομήλι και tobrex.. Σε τρεις μέρες λογικό να μην έχεις δει διαφορά... Εγώ στη θέση σου θα έβαζα πρώτα χαμομήλι και μετά tobrex χωρίς κορτιζόνη. Μετά από καμιά βδομάδα θα δεις διαφορά.. Ξεκίνα μ αυτό και βλέπεις.. Αφού δεν μπορείς να το πας σε πτηνίατρο δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο...

Εύχομαι περαστικά σας!
 
Σε όλα τα πλάσματα, ένα σύμπτωμα μπορεί να μην είναι τοπικό αλλά να φανερώνει κάποιο πρόβλημα σε εσωτερικό όργανο. Να μας έδινες ίσως κάποια στοιχεία διατροφής και διαμονής του πουλιού; Έχει αρρωστήσει άλλοτε στο παρελθόν;
 
Θα του συνεχίσω το τομπρεξ και το χαμομήλι :) το πουλί βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας σε καθαρό χώρο μέσα στο σπιτι, του κανω διατροφή καλη, με λαχανικά,(μαρούλι, μπρόκολο )με φρούτα (Μήλο) βραστά αυγά, το πήρα πριν 2,5 μήνες και το πουλί ήταν υγιέστατο, άρχιζε να χάνει πτερωμα πριν 20 ημέρες... Μπορει να φταίει κατι απο την διατροφή του;
 
Back
Top