Ασθένειες Καναρινι 6 μηνων δεν κελαηδα, φταιει το οτι το εχω στο μπαλκονι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nektaria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nektaria

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
εχω ενα αρσενικο καναρινι 6 μηνων αλλα δεν κελαιδαει μπορει να φταιει το οτι το εχω στο μπαλκονι του σπιτιου μου(μενω μπροστα σε λεοφορο) εχει θορυβο;
 
Καλησπέρα, το οτι είναι το μπαλκόνι και έχει θόρυβο σίγουρα δεν φταίει. Τώρα θα έπρεπε να είχε αρχήσει να κελαηδάει,ίσως όμως να μην έχει τελειώσει ακόμα την πτερόροια.
 
έχω προσέξει ότι γενικά η βαβούρα (ηλεκτρική σκούπα, κομπρεσερ αν δεν είναι πολύ κοντά κτλ) αρέσει στα καναρίνια και τα κάνει να κελαϊδάνε όσο κι αν φαίνεται παράξενο αυτό. Κελαϊδούσε και σταμάτησε ή δεν έχει κελαΙδήσει ποτέ;
 
Νεκταρια το πουλακι ειναι μικρο ακομα, θα αρχισει σιγα σιγα να γρατζουναει(κελαιδαει) πανω στο χρονο θα ειναι ετοιμο.Λιγακι υπομονη και ολα θα πανε καλα. 🙂
 
To 6μηνο καναρίνι σου ειχε κελαηδησει καθόλου τους προηγούμενους μήνες; Και αν ναι, τι ειδους κελαηδημα εκανε; Πως εισαι σιγουρη οτι το πουλί είναι αρσενικό? Μηπως ειναι θηλυκο και γιαυτο δεν κελαηδάει; Θα μπορούσε ακομα να περνάει πτερόρροια, που ειναι επίπονη διαδικασια για το πουλί και οταν την ξεπεράσει θα ξανακελαηδησει. Κανε λιγη υπομονη, προσφερέ του ισορροπημενη διατροφή, καθημερινο μπανιο και ολα θα πανε καλά.

Αν πεσει στην αντιληψή σου κάποιο περίεργο συμπτωμα, οπως φουσκωμα των φτερών, υποτονία, περιεργοι ηχοι σαν απο σπασιμο σπόρων, ή άλλα σημαδια σε ματια, ποδια κτλ, το ξανασυζηταμε
 
και εγω θα ηθελα να σε ροτισω πως εισαι συγουρη οτι ειναι το καναρινι σου αρσενικο καθως τα μικρα πολυ δισκολα τα ξεχοριζουμε
 
Back
Top