Ασθένειες Τιμπραντο 6 μηνων δεν κελαηδα ακομα και ανοιγοκλεινει το ραμφος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης demimp82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κι εσύ βρε φίλε πήγες και πήρες καναρίνι φωνής χωρίς να το δεις και να το ακούσεις να κελαηδάει; :D

Κι αν είναι 6 μηνών τώρα, γεννήθηκε τέλη Ιουνίου... Και 4 μηνών ήταν στο πετ σοπ ήδη... Και είναι αρσενικό και ακόμα δεν κελαηδάει... Κάπως περίεργα είναι όλα αυτά για να είναι καθαρό αρσενικό τιμπράντο. Βέβαια μακάρι να είναι.

Πάντως όπως και να'χει καλά θα κάνεις και θα το κρατήσεις από τη στιγμή που έτυχε να έρθει στα χέρια σου. Μια χαρά όμορφο πουλάκι είναι.
 
Κι εσύ βρε φίλε πήγες και πήρες καναρίνι φωνής χωρίς να το δεις και να το ακούσεις να κελαηδάει;.

Είχε και άλλο τιμπραντο ήδη έτοιμο που κελαηδούσε αλλά όταν είδα τον μικρούλη μου, μία μπουκιά καναρινάκι,ήταν... Έρωτας με την πρώτη ματιά...😀... Ο άνθρωπος βέβαια μου είπε ότι είναι μικρός αλλά ότι στους 6 περίπου μήνες θα τον ακουσω! Τι να πω... Ειδομεν!
 
Τι να πω... Ειδομεν!
Υπομονή, φροντίδα, καθαριότητα, σωστή διατροφή και φυσικά αγάπη και όλα θα τα μάθεις! Αν δεν τραγουδήσει έχεις ένα όμορφο θηλυκό! Δεν έγινε και τίποτα! Το ίδιο θα το αγαπάς!
 
Είχε και άλλο τιμπραντο ήδη έτοιμο που κελαηδούσε αλλά όταν είδα τον μικρούλη μου, μία μπουκιά καναρινάκι,ήταν... Έρωτας με την πρώτη ματιά...😀... Ο άνθρωπος βέβαια μου είπε ότι είναι μικρός αλλά ότι στους 6 περίπου μήνες θα τον ακουσω! Τι να πω... Ειδομεν!

Αν βολεύει ο χώρος, δοκίμασε να του βάζεις να ακούει καναρίνια να κελαηδούν σε βίντεο, τιμπράντο προφανώς. Θα σε βοηθήσει να βγάλεις πιο γρήγορα συμπέρασμα για το αν είναι αρσενικό ή όχι.
 
Αν μας έκανες τη χάρη να βάλεις μια φωτογραφία με προφίλ όλο το καναρίνι... Θα είχα καλύψει τμήμα από τις όποιες αμφιβολίες έχω για το αν θα κελαηδήσει ή όχι.
 
FB_IMG_1484861849662.webp

full
 
Ωωωω ευχαριστώ!
Θα χρειαστείς λοιπόν.. λίγο υπομονή παραπάνω...
Αν έχει καλή υγεία και είναι ήρεμος και χωρίς "παρεμβάσεις" από σένα, σύντομα θα ξεσηκώνει τη γειτονιά σου.

Και είπαμε... Να πετάξεις αυτό το κίτρινο στην ταΐστρα του.
Εντάξει;
 
Ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα για παράδειγμα στα τιμπραντο όταν τα κοιτάς από μπροστά είναι τα στραβά ποδαρακια
"ανοίγουν προς τα εξω".
Όταν το κοιτάς από μπροστά.
Ήδη κάνουνε γωνία τα πόδια του αλλά είναι γυρισμένο το πουλί γιαυτό δεν φαίνεται καλά. Μια χαρά timbrado είναι.
Να σου ζήσει.
 
Όταν το κοιτάς από μπροστά.
Ήδη κάνουνε γωνία τα πόδια του αλλά είναι γυρισμένο το πουλί γιαυτό δεν φαίνεται καλά. Μια χαρά timbrado είναι.
Να σου ζήσει.
Σε ευχαριστούμε πολύ... Κι εγώ και ο ρικος μου! 🙂😛
 
Θα συμφωνησω κι εγω να του βαζεις καναρινια τιμπραντο να ακουει στο youtube για να "παρει μπρος".
Αλλαγη τις πατηθρες σε στρογγυλες γιατι αυτες μονο κακο του κανουν και κατα τα αλλα μια χαρα.
Περιμενω βιντεο με την φωνουλα του οταν ξεκινησει το τραγουδι :)
 
Αλλαγη τις πατηθρες σε στρογγυλες γιατι αυτες μονο κακο του κανουν και κατα τα αλλα μια χαρα.
Περιμενω βιντεο με την φωνουλα του οταν ξεκινησει το τραγουδι :)
Σχετικα με τις πατηθρες θέλω να ρωτήσω αλλά θα πρεπει να ανοίξω καινούργιο θέμα στα γενικά!

Εννοείται ότι θα ανεβασω βίντεο όταν τραγουδήσει... Θα το γιορτάσω! 😀
 
Πως είμαστε σίγουροι οτι προκειται για αρσενικο;

Ούτε εγώ κατάλαβα πως επιβεβαιώθηκε τόσο το φύλο όσο και η ράτσα. Το μόνο που καταλαβαίνω είναι η ηλικία του. Για μένα είναι ένα νεαρό πουλάκι με όλη τη ζωή μπροστά του.
 
Ας ψάξει κάποιος που ξέρει άτομα από το σύλλογο να ρωτήσει η κοπέλα για τη ράτσα.
Το φύλο εγώ δεν το ξέρω αλλά αφού της είπανε για timbrado και έχει και κλειστό δαχτυλίδι συλλόγου δεν βρίσκω το λόγο να μην είναι. Κοινό γιατί σας φάνηκε επειδή έχει πράσινο και κίτρινο;Ένα σωρό timbrado με τέτοια χρώματα υπάρχουν.
 
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος από τη στιγμή που ο φίλος δήλωσε πως ό,τι φύλο ή ράτσα κι αν είναι θα το κρατήσει. Ας του βάζει να ακούει βίντεο με τραγούδια να δούμε πρώτα αν είναι αρσενικό και από το κελάηδημα θα δούμε αν είναι και τιμπράντο.
 
Back
Top