Αναπαραγωγή Κανει να αφαιρεσω το πλαστικο αυγο απο τη φωλια;

Αυγό και αυγοτροφή...
Τίποτε περισσότερο.
Ένα καλό (κατά τη γνώμη μου) μείγμα σπόρων...
Και κατά περίπτωση φρούτα και λαχανικά... (λίγο μήλο, πολύ πιπεριά, γλιστρίδα κλπ)

Και καθαρό νερό.
 
Πάντως ορισμένες αυγοτροφές δεν επιτρέπουν να χορηγούνται τις πρώτες 24 ώρες στους νεοσσούς...
Και ίσως αυτό ισχύει για όλες τις έτοιμες και δεν τολμούν να το γράψουν.
 
δινω αυγο
Αυγό και αυγοτροφή...
Τίποτε περισσότερο.
Ένα καλό (κατά τη γνώμη μου) μείγμα σπόρων...
Και κατά περίπτωση φρούτα και λαχανικά... (λίγο μήλο, πολύ πιπεριά, γλιστρίδα κλπ)
δινω αυγο αυγοτροφη μετα απο 10 μερες φρουτα θα αφησω λιγο τα φρουτα μεχρι τα πουλια να εχουν αρκετους μικροοργανισμους στο εντερο τους ετσι ωστε να μην εχω 8εμα με διαρροιες-απωλειες βαρους
 
δινω αυγο

δινω αυγο αυγοτροφη μετα απο 10 μερες φρουτα θα αφησω λιγο τα φρουτα μεχρι τα πουλια να εχουν αρκετους μικροοργανισμους στο εντερο τους ετσι ωστε να μην εχω 8εμα με διαρροιες-απωλειες βαρους
Και σωστά κάνεις... καλή συνέχεια.

Πάντως ορισμένες αυγοτροφές δεν επιτρέπουν να χορηγούνται τις πρώτες 24 ώρες στους νεοσσούς...
Και ίσως αυτό ισχύει για όλες τις έτοιμες και δεν τολμούν να το γράψουν.
Αυτό δεν το γνωρίζω... μπορείς να μας πεις κάτι παραπάνω Γιάννη;
 
Υπάρχουν επώνυμες αυγοτροφές που το αναφέρουν στην συσκευασία: Do not feed any eggfood within 24 hours after birth. Το έψαξα το θέμα (όσο μπορούσα), ο λόγος είναι μάλλον η ζάχαρη που περιέχουν. Είναι ακατάλληλη τροφή για τους νεοσσούς, δεν μπορούν να την χωνέψουν (και ίσως έρχεται σε αντίθεση με την τροφή που περιέχει ο πρόλοβος τους όταν γεννηθούν)
 
θα θελα να αναφερω πως ελεχγω την φωλια μονο οταν η καναρα σηκωνεται να δω εαν ολα πανε καλα... Ολα τα μικρα ειναι παρα πολυ καλα ταισμενα ετσι λοιπον ελεγχω κα8ε φορα που σηκωνεται.. Οταν γυρισα απο εναν καφε γυρω στις 9 παρα ειδα την μαμα να επιτελει το εργο της συνεχεια, απλα αυτο που ελεγχω μονον οταν η μαμα σηκωνεται ειναι καλο ή κακο εννοω να κοψω αυτην την συνη8εια;
 
θα θελα να αναφερω πως ελεχγω την φωλια μονο οταν η καναρα σηκωνεται να δω εαν ολα πανε καλα... Ολα τα μικρα ειναι παρα πολυ καλα ταισμενα ετσι λοιπον ελεγχω κα8ε φορα που σηκωνεται.. Οταν γυρισα απο εναν καφε γυρω στις 9 παρα ειδα την μαμα να επιτελει το εργο της συνεχεια, απλα αυτο που ελεγχω μονον οταν η μαμα σηκωνεται ειναι καλο ή κακο εννοω να κοψω αυτην την συνη8εια;
Κανονικά για όλους η φωλιά θα πρέπει να είναι απαγορευμένη περιοχή.
Κανονικά η φωλιά θα πρέπει για μας να είναι μη επισκέψιμη.
Κανονικά θα πρέπει να μην κάνουμε καμία απολύτως επέμβαση σ' αυτή...
Κανονικά... αλλά υπάρχει και η περιέργεια.
Αυτού του είδους την περιέργεια εγώ τη θεωρώ εντελώς φυσιολογική.
Συνήθως πηγάζει από την αγάπη, την αγωνία και τη διάθεση για βοήθεια του ανθρώπου που περιποιείται τα πουλιά...
Ακόμη και μεις που σε παροτρύνουμε για το αντίθετο έχουμε υποκύψει στις "πιέσεις" της στο παρελθόν και πολύ πιθανόν και στο μέλλον.
Για να μην παρεξηγηθούν αυτά που γράφω... Δε δίνω ελεύθερο σε κανέναν να ενοχλεί τα πουλιά.
Το αντίθετο μάλιστα... απλά κατανοώ και το κίνητρο και τη διάθεση.
Ο "μαγικός κανόνας" πιστεύω πως είναι... όσο το δυνατό λιγότερη όχληση στη φωλιά...
 
Να συμπληρώσω πως ακόμη και την παραμικρή παρέμβαση θα πρέπει να γνωρίζουμε πότε επιτρέπουν τα πτηνά να την κάνουμε... και ασφαλώς σωστά όχι τυχαία.
Αν για παράδειγμα κάθε φορά που σηκώνεται το θηλυκό να φάει για να ταΐσει... κάνουμε εμείς επίσκεψη στη φωλιά... Τότε μπορεί να εκληφθεί από το πτηνό ως απειλή σ΄αυτή και τα μικρά που έχει μέσα...
Έτσι πιθανό από ένστικτο προστασίας δεν θα ξανασηκωθεί και θα αρχίσουμε μετά εμείς... "βοήθεια sos το θηλυκό δεν ταΐζει"...
 
Να συμπληρώσω πως ακόμη και την παραμικρή παρέμβαση θα πρέπει να γνωρίζουμε πότε επιτρέπουν τα πτηνά να την κάνουμε... και ασφαλώς σωστά όχι τυχαία.
Αν για παράδειγμα κάθε φορά που σηκώνεται το θηλυκό να φάει για να ταΐσει... κάνουμε εμείς επίσκεψη στη φωλιά... Τότε μπορεί να εκληφθεί από το πτηνό ως απειλή σ΄αυτή και τα μικρά που έχει μέσα...
Έτσι πιθανό από ένστικτο προστασίας δεν θα ξανασηκωθεί και θα αρχίσουμε μετά εμείς... "βοήθεια sos το θηλυκό δεν ταΐζει"...
εχω να προσθεσω γιαννη πως αυτη το πολυ να σηκω8ει 2 φορες την μερα απο την φωλια... Ο αρσενικος οπως ειπα τρωει το αυγο το παει στην φωλια την ταιζει και αμεσως μετα αυτη σηκωνεται στο χειλος της φωλιας και ταιζει τα μικρα... Το ζευγαρι μου ειναι timrado απο εκτροφεις της ε.λ. Ι. Τ
 
Back
Top