Ασθένειες Κανει να βαζω μπανιερα σε καναρινι με πτερορροια & ακαρεα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriserr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriserr

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Σέρρες
σε καναρινι που εχει πτερορροια κ ακαρεα της τραχειας κανει να του βαζω μπανιερα;σημερα του εδωσα κατι σταγονες για τα ακαρεα αλλα απ οτι εχω διαβασει στο forum ειναι καλο το μπανιο βοηθαει στην πτερορροια σε ενα τετοιο συνδυασμο τι ειναι καλυερα να κανω
 
Αν το έχεις μέσα και δεν κινδυνεύει από ρεύματα αέρα δεν υπάρχει πρόβλημα, αντίθετα καλό του κάνει γιατί μαλακώνει το δέρμα και βοηθά τα νέα φτερά να βγούν εύκολα. Διάβασε και εδώ
Ακάρεα της Τραχείας
σημερα του εδωσα κατι σταγονες για τα ακαρεα
Τι σταγόνες και ποιός σου είπε για το άκαρι;
 
του βαζω σταγονες Pulmosan, για τα ακαρεα μου ειπε ο 'petshopπας' εχει κ κτηνιατριο μικρων ζωων οποτε θα ξερει κατι παραπανω βεβαια το ειχε δει πρωτα το καναρινι μου, δεν εγινε διαγνωση απο το τηλεφωνο οσον αφορα την ασθενεια. Επισης κ να μην μου το ελεγε αυτος βλεπω οτι εχει ολα τα συμπτωματα των ακαρεων της τραχειας. Θελω να ρωτησω αν πρεπει να γινει η επαναληψη μετα απο 15 ημερες. Αργοτερα η νωριτερα;
 
Ψαξε απο προηλθε και η πτεροροια, γιατι δεν ειναι η εποχη πτεροροιας τωρα.
 
Ψαξε απο προηλθε και η πτεροροια, γιατι δεν ειναι η εποχη πτεροροιας τωρα.
Έχει απαντηθεί.
για τα ακαρεα μου ειπε ο 'petshopπας' εχει κ κτηνιατριο μικρων ζωων
Αυτό που ξέχασα να συμπληρώσω για το μπάνιο ότι καλό είναι να του βάζεις 2 φορές την εβδομάδα όχι όμως όταν θα κάνεις επανάληψη του πουλμοσάν μέχρι να αποροφηθεί από τον οργανσμό ( μέγιστο 1 ημέρα). Αν τώρα μπορείς να του βάλεις και bio - bad στο μπάνιο νομίζω ότι θα είναι καλύτερα Bio-bad (Orlux)
 
Α! Ελπίζω το μικρό να είναι μέσα και όχι έξω. Ειδικά τώρα που έχει και πρόβλημα η παραμονή του έξω με σκαπανευάσματα θερμοκρασίας θα δημιουργήσει κ΄άλλα προβλήματα.
 
Ψαξε απο προηλθε και η πτεροροια, γιατι δεν ειναι η εποχη πτεροροιας τωρα.
Πιθανόν να μην είναι πτερόροια, τα ακάρεα πολλές φορές προκαλούν πτερόροια. Στα δικά μου όταν είχαν ακάρι είχαν μείνει γυμνά σημεία από πούπουλα και ήταν σαν να περνάνε πτερόροια.
 
το καναρινακι μου το εχω μεσα φιλε Κωστα χειμωνα καλοκαιρι τωρα για το θεμα της πτερορροιας που λεγαμε πριν δεν ξερω αν οφειλεται στο ακαρι. Εχει αρχισει να ριχνει τα πουπουλα απο τις φτερουγες πρωτα κ τωρα εχει αδειασει το κεφαλι κ ο λαιμος του απο την μερια της πλατης
 
Το βασικότερο πράγμα στα πουλιά είναι το μπάνιο αν το καταφέρεις γιατρέυονται και φτιαχνει και την διάθεση του πουλιού, όταν έχει πτερόροια είναι ότι καλύτερο για τα καινούργια φτερά που βγαίνουν, στην περίπτωσει που έχει ακάρεα καλό θα ειναι να το βάζεις μόνο του για να μη κολάει τα άλλα πουλιά
 
Το πιο πιθανό είναι από το άκαρι να έχει την πτερόροια που περιγράφεις όπως προανέφερε ο Βασίλης. Λόγω πληθώρας ακάρεων έχει έντονο κνησμό με αποτέλεσμα να αφαιρεί μόνο του φτερά. Μην απορήσεις αν φτάσει σε σημείο να ματώσει τον εαυτό του.
Πιθανό να χρειαστεί και 2η και ίσως και 3η εφαρμογή.
Μια και είναι μέσα μπανάκι μπορείς και κάθε μέρα (πλην ημέρας εφαρμογής πουλμοσάν)
 
να ρωτησω κ κατι ακομη πρεπει να τρωει καποια συγκεκριμενη τροφη τωρα το καναρινι μου στην κατασταση που ειναι;του βαζω χυμα τροφη που ειναι ειδικη για διαιτα, την αναλογια των σπορων την εκανε το pet shop επισης λιγο μαρουλι 1-2 φορες την εβδομαδα καθως κ κοχυλια τριμενα της vitacraft. Ξεχασα να πω οτι ηταν λιγο χοντρουλης κ επρεπε να κανουμε διαιτα
 
Μάλλον δε διάβασες πλήρως το άρθρο για τα ακάρεα.
ΠΟΤΕ ΧΥΜΑ ΤΡΟΦΗ. Προτίμησε συσκεασμένη, καθώς οι χύμα των πετ εκτίθονται σε παράσιτα. ΠΙΘΑΝΟ να κόλησε το άκαρι από τη χύμα τροφή. Για τη δίαιτα που θες ρύθμισε εσύ την τροφή που του δίνεις και μη γεμίζεις τη ταϊστρα μέχρι επάνω. Το μαρούλι ελπίζω να το πλένεις με νερόξυδο λόγω φυτοφαρμάκων. Δοκίμασε να δώσεις καλύτερα σπανάκι.
 
εαν κ δεν ειμαι στο forum για την διατροφη θα ηθελα να μου πειτε λογω δικης σας εμπειριας πια τροφη να διαλεξω για το καναρινι μου δεν γνωριζω ουτε απο μαρκες ουτε κατι παραπανω απο τις συσκευασμενες τροφες καθως κ αν πρεπει να δινω βιταμινες η κατι αλλο. Μεχρι τωρα ενα χρονο περιπου που εχω το καναρινι μου μονο χυμα τροφη απο το pet shop και κανα φρουτο η λαχανικα ηταν η διατροφη του sorry αν σας κουρασα
 
το καλητερο απο τα λαχανικα εινε το μπροκολο, οταν γεινετε χρηση πουλμοσαν καλο ειναι να δεινετε βιταμινες.
 
την Δευτερα 2/2 του εβαλα πρωτη φορα Pulmosan και απο εχθες τον βλεπω να χοροπηδαει πανω κατω κ αρχισε τα πρωτα τσιου πιστευω οτι ειναι καλα σημαδια, σε 1 εβδομαδα θα του ξανα βαλω Pulmosan κ μετα ποτε παλι; και μεχρι ποσες φορες πρεπει να γινει αυτο; 😕
 
Αυτό θα το κρίνεις εσύ. Αν δεν έχει άκαρι τότε δεν απαιτείται.
Εγώ προσωπικά με το πουλμοσάν θα το άφηνα μετά την 2η εφαρμογή 7 ημέρες σε ηρεμία, θα χορηγούσα αυτή την περίοδο πολυβιταμίνες και την 8η θα ξαναεφάρμοζα την αγωγή.
 
καλησπερα λοιπον μετα κ την δευτερη χορηγηση Pulmosan που εγινε εχθες συνεχιζεται η πτεροροια, μεχρι τωρα ομως τρωει κανονικα πινει νερο κανει μπανιο σταματησε αυτος ο περιεργος ηχος κατι σαν τσακ-τσακ που ακουγα πριν να του δωσω Pulmosan, αλλα δεν βλεπω να κελαιδαει μονο κατι τσιου κανει με τσιριχτη φωνη. Θελω την βοηθεια σας γιατι δεν μπορω να καταλαβω εχει τελειωσει το προβλημα με τα ακαρεα η οχι να του ξαναβαλω σε μια εβδομαδα παλι Pulmosan η μπορει πλεον να του κανω κακο με την συνεχιση του φαρμακου;ξεχασα να πω το μονο συμπτωμα που νομιζω εχει ειναι οτι μερικες φορες τον βλεπω να ανοιγει κ να κλεινει το στομα του παρα πολυ γρηγορα κ βλεπω να κουναει την γλωσσα του. Δεν ξερω οποιος ξερει κατι ας απαντησει κ τον ευχαριστω εκ τον προτερων
 
φορες τον βλεπω να ανοιγει κ να κλεινει το στομα του παρα πολυ γρηγορα κ βλεπω να κουναει την γλωσσα του
Αν το παρομοιάσεις με τον ανθρώπινο βήχα για εξαγωγή βλένης και είναι ίδιο το πιο πιθανό είναι να μην έχει καθαρίσει εντελώς, καθόσον προσπαθεί να αποβάλει τα ακάρεα.
Πιστεύω ότι πρέπει να ξαναχορηγήσεις και στο κενό να χορηγήσεις αντιβοίωση για αποφυγή λοιμόξεων, λόγω του ότι τα ακάρεα γαντζώνωνται στους ιστούς δημιουργώντας πληγές.
 
Back
Top