Διατροφή Κανει να τρωνε τα περιστερια ψωμι;

petrosxortofagos

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
74
τα περιστερια κανει να τρωνε ψωμια κι αν ναι καθε ποτε μπορουν;
 
μπορείς να προσφέρεις και ψωμί ( όχι το λεγόμενο πολυτελείας) διάβασε εδώ ένα παρόμοιο θέμα Ταιζω τα περιστερια μου μονο με σιταρι και ψωμι, κανω καλα;
 
Βρεγμένο ψωμί ξέρω ότι κάνει να τρώνε, καθώς και μικρά χαλίκια που τα βοηθούν στην χώνεψη!
 
εγω τα ταιζω σιταρι, τωρα αρχισα να περνω και καλαμποκι και τους ριχνω και ψωμι
 
Το ψωμι ειναι το χειροτερο που μπορεις να τα ταϊσεις. Μπορούν να ζήσουν μάυτο αλλα ειναι στην ουσια πολυ κακή διατροφή. Οι περισσότεροι περιστεράδες δινουμε στα πουλιά κυρίως σιτάρι. Το καλαμπόκι ειναι καλό συμπλήρωμα για τον χειμωνα και το κρύο (λόγο της περιεκτικότητας σε λιπαρα) και τελος μιγμα σπόρων για περιστερια που μπορεις να βρεις σε ορισμενα pet shop.
 
τα ταιζω απο ολα αλλα αν τρωνς μονο ψωμι ποσο θα ζησουν;
 
με πολυ χοληστερινη και τριγλυκεριδια...
 
κι αυτό επειδή πετάνε ελεύθερα και θα τσιμπολογάνε κανένα σκουληκάκι και τίποτα σκουπίδια αλλιώς ούτε 4 δεν τα βλέπω :)
 
Πέτρο καλησπέρα σε εσένα και σε όλα τα παιδιά μετά από 4 χρόνια.
Ρωτάς αν κάνει να τρώνε ψωμί τα περιστέρια;
Αν ήταν δικά σου,θα σου έλεγα αραιά 1-2 φορές την εβδομάδα σαν συμπλήρωμα και όχι κύρια τροφή.
Αν όμως ταίζεις αγριοπερίστερα, από το να μείνουν νηστικά δώστους ψωμί.
Ρωτάς πόσα χρόνια ζουν τα περιστέρια;
Όταν είναι οικόσιτα και έχουν τις σωστές συνθήκες διαβίωσης ζουν αρκετά χρόνια.
Έχουν αναφερθεί και 17-18-19-20 χρόνια.
Τα αγριοπερίστερα, περιστέρια της πόλης έχουν καθημερινούς κινδύνους και το προσδόκιμο ζωής τους πέφτει πολύ.
Αν ζήσουν 5 χρόνια είναι θαύμα.
 
βρεγμένο το ψωμι δημιουργεί προβλήματα εντερικά και ειναι επικίνδυνο να φτασει μεχρι τύφο! Εαν το ξερανεις να γινει σαν μπετο και μετα το σπασεις να γινει σαν αλέβρι δεν εχει θεμα αλλα δεν θα το εκανα! Γενικά δεν θα έλεγα ότι κανει!
 
βρεγμένο το ψωμι δημιουργεί προβλήματα εντερικά και ειναι επικίνδυνο να φτασει μεχρι τύφο! Εαν το ξερανεις να γινει σαν μπετο και μετα το σπασεις να γινει σαν αλέβρι δεν εχει θεμα αλλα δεν θα το εκανα! Γενικά δεν θα έλεγα ότι κανει!
Ο τύφος στα περιστέρια δεν οφείλεται σε προσβολή απο βακτήριο; Πως συσχετίζεται το βρεγμένο ψωμί με την προσβολή;
 
Ο τύφος στα περιστέρια δεν οφείλεται σε προσβολή απο βακτήριο; Πως συσχετίζεται το βρεγμένο ψωμί με την προσβολή;
Σωστο... επισης δινω στα περιστερια τριμενο ψωμι που περισευει για λιχουδια και δεν ειχα ποτε προβλημα
 
Παλιό το θέμα... αλλά πιστεύω πως ποτέ δεν θα φύγει από την επικαιρότητα...
Ο τύφος στα περιστέρια δεν οφείλεται σε προσβολή απο βακτήριο; Πως συσχετίζεται το βρεγμένο ψωμί με την προσβολή;
Σε κανένα πτηνό δεν κάνει καλό το ψωμί...
Ιδιαίτερα αυτός ο αφρός που τρώμε ως ψωμί από τους τωρινούς φούρνους.
Ακόμη και στις κότες όσοι έχουν και τους δίνουν το προσφέρουν μουσκεμένο μαζί με πίτουρα για να αποφύγουν τις διάρροιες και τα γαστρεντερικά προβλήματα στα πτηνά.
Το ίδιο συμβαίνει και στα περιστέρια... Που ζουν "ρέμπελα" και τρέφονται εξ ανάγκης με ότι τους προσφέρουμε.
Και φυσικά μπορούν
Η λογική απάντηση λοιπόν είναι μπορούν αλλά δεν πρέπει...
Ή τουλάχιστο εμείς που γνωρίζουμε να μην το κάνουμε...
Ο τύφος στα περιστέρια δεν οφείλεται σε προσβολή απο βακτήριο; Πως συσχετίζεται το βρεγμένο ψωμί με την προσβολή;
Πιθανότατα να σχετίζεται με την εξασθένιση του οργανισμού των πουλιών από τη συνεχόμενη βρώση ψωμιού και ίσως παρουσιασθούν ευάλωτα στα βακτήρια.
Επιπρόσθετα το περιβάλλον των πουλιών εξ αιτίας των περιττωμάτων (διαρροϊκές κουτσουλιές) είναι πιο εύκολο να φιλοξενήσει διάφορες μορφές βακτηρίων, ιών και μικροβίων.
Σωστο... επισης δινω στα περιστερια τριμενο ψωμι που περισευει για λιχουδια και δεν ειχα ποτε προβλημα
Αν είναι λίγη η ποσότητα ίσως να μην δεις... αν όμως το ψάξεις (εσύ σίγουρα θα το κάνεις) θα σταματήσεις κάθε τέτοια κακιά συνήθεια...

βρεγμένο το ψωμι δημιουργεί προβλήματα εντερικά και ειναι επικίνδυνο να φτασει μεχρι τύφο! Εαν το ξερανεις να γινει σαν μπετο και μετα το σπασεις να γινει σαν αλέβρι δεν εχει θεμα αλλα δεν θα το εκανα! Γενικά δεν θα έλεγα ότι κανει!
Πολύ κοντά σ' αυτό που έχω κι εγώ στο μυαλό μου ως σωστό.
 
όταν μιλάω για τύφο δεν μιλάω για παρατύφο δλδ οξεία σαρμονέλα! Οτι το τρώνε τα περιστέρια και οτι τους αρέσει δεν σημαίνει οτι είναι οκ! το βρεγμένο ψώμι ιδίως είναι απαγορευτικό
 
Back
Top