Φροντίδα Καραντίνα parrotlet σε "μικρό" σπίτι

@tselehub όπως τα περιγράφεις θα πρέπει να ταλαιπωρηθεί ή το πουλάκι με την φασαρία-φώτα ή εσείς να κάνετε κάποιες υποχωρήσεις για να έχει την ησυχία του.
Είναι εφικτό να αφήσεις τον Γκάρι στο σαλόνι για υπνο και το καινούργιο πουλάκι να μείνει στο υπνοδωμάτιο; Εφόσον υπάρχει και άλλο δωμάτιο, για αυτό το διάστημα να μένατε εκεί ξύπνιοι μέχρι τις 12. Λέω ιδέες 🤔
Υποχωρήσεις φυσικά κ πρέπει να κάνω . Αλλά εμείς σχολαμε 6-7 ώρα. Δεν γίνεται μέχρι ν κοιμηθουμε να είμαστε μέσα σε ένα δωμάτιο 3*3. Που θα φάμε που θα πούμε δύο κουβέντες που θα κάτσουμε να ξεκουραστουμε να δούμε λίγη τηλεόραση. 🙄 Με λίγα λόγια επειδή λειπουμε όλη μέρα, θα πρέπει να ζούμε σε ένα δωμάτιο για κανένα μήνα κ αυτό δεν γίνεται.
[automerge]1624826467[/automerge]
Σας έχω κουράσει το ξέρω απλά πάρτε παράδειγμα αυτή τη στιγμή. Ο γκαρι κοιμάται στο δωμάτιο, η μάνα μ είναι στο σαλόνι, και εγώ δουλεύω στο άλλο δωμάτιο. 🤦‍♂️
 
  • Like
Αντιδράσεις: Darina
@Tony Forpus καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά και πάλι επιμένω στην καραντίνα για μην υπάρξουν άλλα προβληματα.
και εγώ δουλεύω στο άλλο δωμάτιο. 🤦‍♂️
Αν επιτρέπεται, δουλεύεις στον υπολογιστή; Ρωτάω γιατί με χαμηλή φωτεινότητα οθόνης και κλειστά φώτα, το χω κάνει οταν είχε χρειαστεί να δουλέψω μέχρι πολύ αργά. Δεν έδειξε να έχει θέμα ύπνου. Νομίζω ήταν κυρίως για εμένα ταλαιπωρία γιατί έπρεπε να προσέχω να μην κάνω φασαρία.
 
Ναι στον υπολογιστη δουλευω. Επισης εχω μηχανικο πληκτρολογιο (τσικι τσικ τσικι) ΑΝΤΕ να παρω και αλλο πληκτρολογιο, Οταν εγω θα θελω ν βγω το βραδυ και θα θελω να ντυθω τι θα κανω? 😂 Οταν γυρισω μετα παλι τι θα κανω? 😆
 
Οταν εγω θα θελω ν βγω το βραδυ και θα θελω να ντυθω τι θα κανω? 😂 Οταν γυρισω μετα παλι τι θα κανω? 😆
Προσπαθείς να τα προβλέψεις απο πριν αυτά να τα χεις μεσα για να αποφύγεις να μπαινοβγαίνεις. Δυσκολακι είναι. Αλλα δεν έχεις και πολλές επιλογές νομίζω. Και η λύση του @Tony Forpus είναι μια λύση. Αλλά θεωρητικά είναι απαραίτητη η καραντίνα.
 
Οταν εγω θα θελω ν βγω το βραδυ και θα θελω να ντυθω τι θα κανω?
Αν είναι αργά και για κάποιο λόγο θέλω να αλλάξω ρούχα, βάζω από πριν το κλουβί σε τραπέζι δίπλα στην (εντοιχισμένη) ντουλάπα, και αλλάζω με το ένα φύλλο της ντουλάπας να προστατεύει την Ίριδα από το φως του κρεβατιού, το οποίο ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ όταν είναι αργά και χρειάζομαι φως. Ο συνδυασμός πανιού, ντουλάπας και φωτισμού led συχνά καν δεν την ξυπνούν πια. Απλώς λίγη προσοχή με την ισορροπία. Αν μπορείς να έχεις κανονίσει τι ρούχα θα βάλεις είναι ακόμα καλύτερο, ώστε να μην υπάρχει τόσος θόρυβος από τις κρεμάστρες και τα συρτάρια. Και δεν χρησιμοποιώ πια τον καθρέπτη του δωματίου για μαλλιά/μακιγιάζ κλπ, αλλά μάλλον αυτο δεν σε αφορά άμεσα...
Άσχετο, αλλά τι είναι ένα μηχανικό πληκτρολόγιο? όταν το γκουγκλάρω, απλώς βγαίνουν πληκτρολόγια για gaming. Της Ίριδας πάντως της αρέσει ο θόρυβος από το πληκτρολόγιο και το ποντίκι. Αλλά δεν παίζω παιχνίδια το βράδυ πια γιατί όντως κάνουν κάπως θόρυβο. Δλδ από μόνα τους δεν κάνουν πολύ, αλλά όταν πρέπει να σκοτώσεις τόσα τερατάκια...! :Ρ
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top