Ασθένειες Καραφλή καναρίνα

Nafunkykotes

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2015
Μηνύματα
15
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα ονομάζομαι Μετζέλος και είμαι από την Πάτρα.

Έχω σοβαρό πρόβλημα με την καναρίνα μου εδώ και 4 μήνες, αρχικά είχε πρόβλημα με τα πούπουλα στο κεφάλι. Για κάποιο λόγο που δε μπορώ να καταλάβω άρχισαν να πέφτουν τα πούπουλα της μέχρι που έμεινε καραφλή. Σας παραθέτω μια φώτο για να καταλάβετε πως είναι ακόμα και σήμερα.

Πήγα σε ένα φίλο που έχει petshop και δικά του καναρίνια και μου σύστησε την πολυβιταμίνη της RAFF-MULTAPLUM FORTE. Είχε όπως μου είπε και αυτός το ίδιο πρόβλημα και με την συγκεκριμμένη πήγαν όλα καλά.Αφού λοιπόν της έκανα 10 ημέρες θεραπεία άρχισαν να βγαίνουν πούπουλα στο κεφάλι μετά από 20 ημέρες περίπου. Μέχρι και τώρα που μιλάμε το πουλί είναι καραφλό. Της κάνω θεραπεία βλέπω αλλαγή μετά από 20 ημέρες περίπου και μετά πάλι τα ίδια. Ζητώ λοιπόν τη βοήθεια σας όχι για αυτό μόνο το πρόβλημα αλλά και το χτεσινό που ανακάλυψα.

Εχτές το πρωί καθώς έβγαζα τα πουλάκια μου στο παράθυρο είδα τη καναρίνα να κάθεται στο κλαρί καθιστή και με μια κηλίδα αίμα από κάτω της. Την έβγαλα προσεκτικά και είδα μια πληγή στο ποδαράκι της από κάτω, το καθάρισα προσεκτικά με οξυζενέ και λίγο οινόπνευμα. Το 2ο που ανακάλυψα είναι η κοιλιά της είχε ένα πολύ παράξενο χρώμα.

kanarina.webp
kanarina2.webp
 
Νομίζω πως θα βοηθούσε αν μας έλεγες που ζει αυτό το πουλί (συνθήκες) πόσο χρονών είναι και γενικά το ιστορικό του...

Θα ήθελα ακόμη να δω με μια φωτογραφία τα πόδια του.
 
Τη καναρίνα την έχω 3 χρόνια περίπου, ο φίλος που μου την έδωσε θα έφευγε στο εξωτερικό και μου έδωσε τη καναρίνα με τον αδερφό της. Πρίν μου δώσει τα πουλάκια τους έκανε όπως μου είπε μια θεραπεία γιατί είχαν ψείρες τα είχε ψιλοπαρατημένα απο ότι κατάλαβα. Οι συνθήκες που ζεί είναι άψογες, καθημερινά καθαρό νερό, φρούτα στη διατροφή τους, καθάρισμα το κλουβί κάθε 2 μέρες, ψέκασμα μια φορά την εβδομάδα για τα εξωπαράσιτα, μπάνιο τώρα το χειμώνα τους βάζω σχεδόν 3 ημέρες την βδομάδα. Ένα μείον είναι οτι παρόλο που έχω αυλή δε τη βλέπει πολύ ο ήλιος και αναγκάζομαι και λόγω των γατών που κυκλοφορούν να τα έχω στο παράθυρο προστατευμένο με σίτα.
kanarina3.webp

Άποψή μου είναι να πας επειγόντως σε πτηνίατρο. Μην κάνεις τίποτα μόνος σου!
Δυστηχώς φίλτατε λόγω ανεργίας δε μπορώ οικονομικά να πάω σε πτηνίατρο για αυτό και μπήκα εδώ μήπως και μου δώσετε ένα χέρι βοηθείας με τα λίγα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μπήκα εδώ μήπως και μου δώσετε ένα χέρι βοηθείας
Τα πόδια του πουλιού χρειάζονται βοήθεια... Θα πάρεις ιδέες για το πως θα το διαχειριστείς διαβάζοντας αυτό το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Ερεθισμός-στην-πατούσα-καναρινιού.32057/.
Γιατί αυτό που γράφεις εδώ
είδα τη καναρίνα να κάθεται στο κλαρί καθιστή και με μια κηλίδα αίμα από κάτω της
μαζί με αυτό που βλέπω με παραπέμπει σε ποδοδερματίτιδα.
Τώρα για το φτέρωμα στο κεφάλι. έχεις κάνει κάποια αγωγή για παράσιτα το τελευταίο διάστημα... Π.χ. pulmosan?
 
Νομίζω πως χρειάζεσαι βοήθεια κάποιου γιατρού αλλά από όσα έχεις γράψει
Δυστηχώς φίλτατε λόγω ανεργίας δε μπορώ οικονομικά να πάω σε πτηνίατρο για αυτό και μπήκα εδώ μήπως και μου δώσετε ένα χέρι βοηθείας με τα λίγα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.
το βλέπω κάπως ανέφικτο.
Με δεδομένα τα παραπάνω θα σε συμβούλευα να βρεις ένα ηλιόλουστο σημείο χωρίς να χτυπά ο ΄ήλιος το πουλί και να αφήσεις μόνιμα το κλουβί του εκεί.
Ένα σκεύασμα πολυβιταμίνης με την ενδεικνυόμενη δοσολογία για να καλυφθεί το πουλί.
Ο Deukalion πριν καιρό ανάστησε κάποιο με πολύ χειρότερα χαρακτηριστικά όπως θα διαβάσεις εδώ https://community.petbirds.gr/threa...ένα-μάλλον-καρδερινοκάναρο.27090/#post-321999
Πιστεύω πως χρειάζεται και λίγο περισσότερο από τις άλλες τη βιταμίνη Ε
Επίσης θα πρότεινα να εφαρμόσεις μαι αγωγή από κάποιο αντιπαρασιτικό σκεύασμα... Αν έχεις για παράδειγμα frontline (που βάζουν και στα σκυλάκια) μια σταγόνα στη μασχάλη του θα το προστατέψει από κάθε παρασιτική προσβολή για περίπου ένα μήνα και θα φύγει και από μένα η υποψία πως αυτό που βλέπουμε προέρχεται από τέτοια προσβολή.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να μας κρατάς ενήμερους, να μας βάζεις φωτογραφίες της πορείας του και να ρωτάς σε κάθε απορία σου.
Καλή ανάρρωση στο φίλο σου
 
Το πουλί αυτό έχει πρόβλημα σοβαρό.
Ή στο συκώτι (ίσως λόγω και της φαλάκρας στο κεφάλι) ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω τι. Έχει όγκο-πρήξιμο στο έντερο; Στον ωαγωγό; Το κάτω μέρος της κοιλιάς είναι πρησμένο και φαίνεται σκούρο ή το συκώτι ή τα έντερα.
Κάθε εβδομάδα αντιπαρασατικό, μπορεί και να του έχει προκαλέσει επαναλαμβανόμενη τοξίκωση.
Τα πόδια είναι το μικρότερο πρόβλημα, όχι βέβαια πως δεν χρειάζεται ανακούφιση και σ' αυτά.
Αν κάποιος ξέρει και καταλαβαίνει τι βλέπουμε, ας βοηθήσει τον φίλο και κυρίως το πουλάκι.
Προσωπικά θα σου έλεγα να του χορηγήσεις για 2-3 μέρες ενεργό άνθρακα ή ζεόλιθο γι' αποτοξίνωση και να δώσεις εναλλακτικές θεραπείες για το συκώτι, συν ό,τι σε συμβουλεύσει κάποιος που να ξέρει όμως.
https://community.petbirds.gr/threa...λες-ασθένειες-του-συκωτιού-των-πουλιών.19079/
Μακάρι να βρεις τη λύση σου και να γίνει καλά το καναρινάκι σου!
 
Οι συνθήκες που ζεί είναι άψογες
Δεν υπάρχουν συνθήκες που να λέγονται άψογες και να φέρουν αυτό το αποτέλεσμα. Κάπου γίνεται το λάθος και θα πρέπει να βρεθεί. Για να σε βοηθήσουμε πρέπει με υπομονή να είσαι ακριβής στις περιγραφές που θα δώσεις σχετικά με τους παρακάτω παράγοντες:
Διατροφή:ποιο μείγμα, χύμα ή συσκευασμένο, ποια η πηγή της πρωτείνης, αυγό ή αυγοτροφή και ποιά, κάθε πότε δίνεις, ποιοι οι έξτρα σπόροι,υπάρχει σουπιοκόκκαλο ή γκριτ;... Και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Ωράριο:Πότε κοιμούνται και πότε ξυπνουν,(ακριβή περιγραφή), πότε κοιμόταν πριν 3 μήνες;
Χώρος:Μέσα ή έξω, σε ποιο δωμάτιο, σε ποιο σημείο (πχ δίπλα στο καλοριφέρ), ησυχία ή θόρυβος, συχνές μετακινήσεις;Βγάλε μας φωτογραφία όλο το κλουβί.

Η κοιλιά δεν ξέρω τι έχει και δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς. Κάπου υπάρχει το λάθος και κάτι πρέπει να κόψεις απ'οτι κάνεις μέχρι τώρα. Μακάρι να είναι τα αντιπαρασιτικά, επάνω στα οποία πρέπει να αναφερθείς, πως και έτσι.

μου σύστησε την πολυβιταμίνη της RAFF-MULTAPLUM FORTE
Αυτό είναι συμπλήρωμα βιταμινών Β.
Χρήσιμο αλλά για την πτεροφυΐα δεν κάνει. Θέλεις A,D,E at least.
 
Μακάρι να είναι τα αντιπαρασιτικά, ε
Νομίζω πως η συχνότητα που αναφέρει είναι ενδεικτική της προσπάθειας και καθ' υπερβολή πιστεύω πως ήθελε να μας "δείξει" πως κάνει τα πάντα για να το προστατέψει...
 
Νομίζω πως η συχνότητα που αναφέρει είναι ενδεικτική της προσπάθειας και καθ' υπερβολή πιστεύω πως ήθελε να μας "δείξει" πως κάνει τα πάντα για να το προστατέψει...
Νομίζω αν αναφέρω στο τι είπε η Νόρα στον Τόρβαλντ λίγο πριν το φινάλε,θα σειστεί η γη και θα βγω αρκετά off topic.
Επι του θέματος είναι παράξενο για κάποιον "αρχάριο" να χρησιμοποιεί τέτοια σκευάσματα και είμαι πολύ περίεργος να δω ποιο προιόν είναι, εστω και αν το χρησιμοποίησε μόνο για μια φορά. Μπορεί οι συστάσεις στο σκεύασμα να έλεγαν "χωρίς πουλιά".
 
Δεν υπάρχουν συνθήκες που να λέγονται άψογες και να φέρουν αυτό το αποτέλεσμα. Κάπου γίνεται το λάθος και θα πρέπει να βρεθεί. Για να σε βοηθήσουμε πρέπει με υπομονή να είσαι ακριβής στις περιγραφές που θα δώσεις σχετικά με τους παρακάτω παράγοντες:
Διατροφή:ποιο μείγμα, χύμα ή συσκευασμένο, ποια η πηγή της πρωτείνης, αυγό ή αυγοτροφή και ποιά, κάθε πότε δίνεις, ποιοι οι έξτρα σπόροι,υπάρχει σουπιοκόκκαλο ή γκριτ;... Και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Ωράριο:Πότε κοιμούνται και πότε ξυπνουν,(ακριβή περιγραφή), πότε κοιμόταν πριν 3 μήνες;
Χώρος:Μέσα ή έξω, σε ποιο δωμάτιο, σε ποιο σημείο (πχ δίπλα στο καλοριφέρ), ησυχία ή θόρυβος, συχνές μετακινήσεις;Βγάλε μας φωτογραφία όλο το κλουβί.

Η κοιλιά δεν ξέρω τι έχει και δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς. Κάπου υπάρχει το λάθος και κάτι πρέπει να κόψεις απ'οτι κάνεις μέχρι τώρα. Μακάρι να είναι τα αντιπαρασιτικά, επάνω στα οποία πρέπει να αναφερθείς, πως και έτσι.


Αυτό είναι συμπλήρωμα βιταμινών Β.
Χρήσιμο αλλά για την πτεροφυΐα δεν κάνει. Θέλεις A,D,E at least.

Διατροφή:Μείγμα παίρνω χύμα απο petshop, αυγό τους βάζω μια φορά το μήνα και αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα (raff holland) την παίρνω χύμα και αυτήν. Σουπιοκόκκαλο έχω να τους βάλω καιρό περίπου 3 μήνες.Απο φρούτα-λαχανικά τους βάζω σχεδόν κάθε μέρα, μήλο-μαρούλι-ζωχό.
Ωράριο: ξυπνούν συνήθως 7-7:30 και κοιμούνται συνήθως 8-9.
Χώρος:Στο δωμάτιο μου στο παράθυρο μπροστά και δίπλα είναι το καλοριφέρ, η μετακίνηση που τους κάνω είναι 2 κινήσεις μόνο παιδιά, ανοίγω παράθυρο και τα βγάζω έξω σχεδόν κάθε μέρα εκτός τις ημέρες που κάνει πολύ κρύο ή βρέχει.

Μεντζέλο, γιατι τόσο συχνό ψέκασμα, μια φορα την εβδομάδα για τα εξωπαρασιτα; Και με τι ψεκαζεις και τι ψεκαζεις; Τα πουλιά, τα κλουβιά;

Φίλτατε ότι μου είπαν στο petshop κάνω και τίποτα παραπάνω.Ψεκάζω με το repello και ότι λέει η συσκευασία 30 πόντους σε απόσταση απο το πτηνό.
 

Συνημμένα

  • κλουβί1.webp
    κλουβί1.webp
    65,3 KB · Προβολές: 34
  • κλουβί2.webp
    κλουβί2.webp
    52,2 KB · Προβολές: 37
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ψεκάζω με το repello και ότι λέει η συσκευασία 30 πόντους σε απόσταση απο το πτηνό.
Ναι αλλά αυτό γράφει στις οδηγίες μια δυο φορές το μήνα (για τα σκυλιά) όχι κάθε δεύτερη μέρα (στα καναρίνια)
 
Ναι αλλά αυτό γράφει στις οδηγίες μια δυο φορές το μήνα (για τα σκυλιά) όχι κάθε δεύτερη μέρα (στα καναρίνια)
Δε θα σου απαντήσω αν και θα έπρεπε, αλλά διάβασε παραπάνω τι γράφω και άσε την ειρωνία λίγο στην άκρη. Σεβάσου λίγο οτι εγώ είμαι αρχάριος.
 
Ας πώ και εγώ την άποψη μου μήπως και βοηθήσουμε το πουλάκι, βγάλε την κούνια και βάλε μια πατήθρα, αραίωσε την τροφή με κεχρί (νομίζω πως διακρίνω λίπος), πάρε ένα σκεύασμα για πτεροροια και προσπάθησε να μην έχει πολύ ζέστη εκει που την έχεις, εγω θα έβαζα στα πόδια του κάτι για την ποδάγρα
 
Δε θα σου απαντήσω αν και θα έπρεπε, αλλά διάβασε παραπάνω τι γράφω και άσε την ειρωνία λίγο στην άκρη. Σεβάσου λίγο οτι εγώ είμαι αρχάριος.
Μην μαλώνεις, το γράφει καθ' υπερβολή, για να σου δείξει ότι όχι μόνο δεν χρειάζεται, μπορεί να κάνει και κακό (και η συχνότητα, αλλά και το ίδιο το φάρμακο)
Να αλλάξουμε, αν θέλεις κάποια πράγματα στη διαβίωση του καναρινιού σου. Προτείνω τα ακόλουθα:
  1. Δεν ψεκάζεις ξανά με αυτό το φάρμακο. Δεν ψεκάζεις και με ο,τιδήποτε άλλο. Αν δεις ψείρες, το συζητάμε πάλι
  2. Δεν βάζεις - βγάζεις το καναρίνι μέσα - έξω. Το αφήνεις σε ένα σημείο για όλον τον χρόνο. Η θερμοκρασιακή μεταβολή και οι αλλαγές στις συνθήκες του κάνουν κακό, το απορρυθμίζουν οργανικά. Επέλεξε είτε μόνιμα έξω (με προστασία για τα αρπακτικά, αν θέλεις αυτό το συζητάμε περαιτέρω) ή μέσα σε ένα δωμάτιο, ευήλιο, ευάερο, μακριά από ρεύματα αέρος και μυρωδιές, εξαιρείς την κουζίνα και μπάνιο και του παρέχεις τη δυνατότητα να κάνει ήσυχο, μη διακοπτόμενο ύπνο (δεν ανοίγεις φώτα τη νύχτα) κατά το ημερήσιο πρόγραμμα: το σούρουπο κοιμάται, με την ανατολή ξυπνά. Έτσι το βοηθάς να ρυθμίσει σωστά τους βιόρυθμούς του ανάλογα με την εποχή.
  3. Μακριά από εστίες θέρμανσης όπως το καλοριφέρ. Το πουλάκι νιώθει ότι είναι στο κατακαλόκαιρο και κάνει πτερόρροια. (μπορεί και να μην είναι αυτός ο λόγος για το καράφλιασμα, αλλά μπορεί και να συμβάλλει τα μέγιστα)
  4. Αγοράζεις ό,τι κι αν σου πει ο πετσοπάς τροφή του εμπορίου, μάρκας, συσκευασμένη της οποίας τη συσκευασία θα ανοίξεις ο ίδιος. Κοιτάς την ημ/νία λήξης. Το ίδιο και για αυγοτροφή ή του προσφέρεις αυγό σφιχτοβρασμένο με το τσόφλι 3 φορές την εβδομάδα για ένα διάστημα 2 - 3 εβδομάδων να παραμένει εντός του κλουβιού για το πολύ 3 ώρες γιατί χαλά, ώστε να λαμβάνει τα απαραίτητα αμινοξέα για να παράγει φτερά. Τα υπόλοιπα...χύμα τροφές, αυγοτροφές, βιταμίνες, όλα τα χύμα δλδ, τα πετάς
  5. Κόκκαλο σουπιάς : μόνιμα μέσα στο κλουβί, όλον τον χρόνο διαθέσιμο
  6. Χορταρικά ναι, φρούτα απέφυγέ τα για ένα διάστημα. Όταν παίρνει βιταμίνες στο νερό, δεν θα τρώει χόρτα ή κηπευτικά διότι έτσι θα πίνει λιγότερο από το προβλεπόμενο νερό.
  7. Κλουβί: φρόντισε να αγοράσεις ένα πιο ευρύχωρο κλουβί (60 εκατοστά μήκος) δλδ μια ζευγαρώστρα. Κοστίζουν περίπου 20 ευρώ, αν θέλεις σου λέω είδος / link κλπ
Ό,τι άλλη απορία έχεις πες μας να τη συζητήσουμε.
ΥΓ: πρόσεχε τους πετσοπάδες, δεν είναι όλοι άσχετοι, μα οι περισσότεροι είναι και προσπαθούν επίσης να σου πουλήσουν διάφορα, κάποτε αχρείαστα, άλλες φορές εν δυνάμει επικίνδυνα για την υγεία των πτηνών, όπως πχ τα παστέλια
 
Πρέπει να βρεις μια μεταλλική σήτα, να τυλίξεις το κλουβί έτσι ώστε μόνο άνθρωπος να μπορεί να το βγάλει και να το κρεμάσεις με δύο σταθερά καρφιά έξω.Αυτό θα το κάνεις για δύο λόγους, πρώτον γιατί το πτηνό πρέπει να κοιμάται και να ξυπνάει σύμφωνα με τον ηλιακό κύκλο και γιατί οι ακτίνες του ηλίου θα είναι άμεσα ευεργετικές για τον οργανισμό του, χώρια του ψυχολογικού σκέλους.

Σχετικά με την τροφή συμπληρώνω τον Γιάννη παραπάνω πως με την χύμα, αγοράζεις προιόν που δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που ξοδεύεις. Και το μείγμα και η αυγοτροφή(ουτως ή άλλως ήταν χαμηλής διατροφικής αξίας) έχουν χάσει διάφορες ιδιότητές τους, συν οτι μπορεί να έχουν κάποιο μικρόβιο.

Δουλεύεις με αυγό(15+λετπά βρασιμο) και το προσφέρεις με τον κρόκο.Αυτό σε καλύπτει για τις βιταμίνες που χρειάζεσαι άμεσα.
Παράλληλα ίσως να βρείς ένα πολυβιταμινούχο για βιταμίνες A, και D3. Κάνεις χρήση σύμφωνα με τις οδηγίες.

Αν για ένα μήνα σηκώνεσαι στις 7, προσθέτεις τις πολυβιταμίνες,το αυγό,έχεις έξω το κλουβί με καθαρό μείγμα (και αλλάζεις το νερό το μεσημέρι), πιστεύω θα έχεις πολύ άμεσα αποτελέσματα. Όλο αυτό με 20-25 ευρώ συνολικά.

Αν την σκαπουλάρει, τότε υπάρχουν πολλά να πούμε, απο το κλουβι μέχρι και...
Καλή επιτυχία!

ΥΓ: Ξεκίνα πρώτα τα παραπάνω και τα πόδια τα πιάνεις απο την 2η εβδομάδα.
 
Αν για ένα μήνα σηκώνεσαι στις 7
ή αφαιρείς την ποτίστρα αποβραδίς ώστε το καναρίνι να μην σηκωθεί από τις 06,00 και πιει νερό και μετά εσύ βάλεις τις βιταμίνες οι οποίες συνήθως αλλοιώνονται σε διάλυμα σε λίγες ώρες, αλλά και πάλι πρέπει να τοποθετήσεις το νερό του σχετικά νωρίς
 
Το ίδιο και για αυγοτροφή ή του προσφέρεις αυγό σφιχτοβρασμένο με το τσόφλι
Θα έλεγα να προτιμήσει το αυγό για την εξοικονόμηση του κόστους της αγοράς αυγοτροφής, το οποίο καλό θα ήταν σε αυτή τη φάση να διαθέσει για την αγορά:
Παράλληλα ίσως να βρείς ένα πολυβιταμινούχο για βιταμίνες A, και D3

Μετζέλο, όσον αφορά στο χώρο διαμονής, προσπάθησε να κάνεις αυτό, είναι πολύ καλύτερο από το χώρο που βρίσκεται τώρα.
να το κρεμάσεις με δύο σταθερά καρφιά έξω
Προσοχή μόνο να μην πέφτουν οι ακτίνες του ήλιου απευθείας πάνω του και να μην υπάρχουν ρεύματα αέρα στο σημείο που θα το κρεμάσεις. Όταν έχεις χρόνο και διάθεση, καλό θα ήταν να βγάζεις το κλουβί με το πουλάκι απευθείας στο φως του ήλιου για 10-30 λεπτά, αναλόγως της έντασης του ήλιου, πάντα υπό την επιτήρηση σου για να μη δεχθεί επίθεση από γάτες ή αρπακτικά πτηνά.
 
Back
Top