Ασθένειες Καραφλή καναρίνα

Περα απο βιταμινες, θεωρω πως και εσωτερικα τα οργανα του καημενουλη δεν ειναι σε καλη κατασταση... και μιας δεν εχεις χρηματα για να αγορασεις γαλα γαιδουραγκαθου, θα σου προτεινα να του δινεις ροφηματα με βοτανα και σκορδονερο. Σιγουρα καλο θα του κανουν...

Ευχομαι περαστικα! Με υπομονη επιμονη και πολλη αγαπη μπορει να μεταμορφωθει απο ασχημοπαππο σε κυκνο!
 
Περα απο βιταμινες, θεωρω πως και εσωτερικα τα οργανα του καημενουλη δεν ειναι σε καλη κατασταση
Ήθελα να το συμπληρώσω και με πρόλαβες Αλίκη.
Εκ μέρους μου τουλάχιστον,ήταν εσκεμμένη παράλειψη η όποια αναφορά στην εικόνα της κοιλιάς.

Στην φάση που είμαστε, χωρίς καθοδήγηση απο έμπειρο γιατρό λίγο πολύ τζογάρουμε.
Συνεπώς, προσωπικά, δεν ανέφερα τίποτα για το συκώτι ή το στομάχι, διότι χωρίς φάρμακο δύσκολα θα έχουμε άμεσα αποτέλεσμα. Για το συκώτι συγκεκριμένα, κυκλοφορούν ακριβές αγωγές και λειτουργούν μακροπρόθεσμα,όπως νομίζω και οι οικονομικές απο τις δικές μας παρασκευές βοτάνων.
Ο μόνος μου ενδοιασμός ήταν στον άνθρακα ή τον ζεόλιθο που είπε η Μαρία. Δεν πήρα θέση, γιατί δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα θα μπορούσε να χορηγήσει βιταμίνες μετά.

Νομίζω οτι όταν έχει κάποιος δεμένα τα χέρια, θα πιστέψει στην πιο σταθερή λύση. Σαν τέτοια, εμείς προτείναμε ως προτεραιότητες την φυσική και συνηθισμένη διαβίωση που πρέπει να έχει ένα κατοικίδιο,την εντατικοποίηση μιας συγκεκριμένης διατροφής και την χορήγηση βιταμινών για το πρώτο χρονικό διάστημα, άμεσου κινδύνου.

Κάποιος θα μπορούσε να πει οτι αν δεν φτιάξεις το συκώτι, τα πετάς όλα στα σκουπίδια ή οτι θέλει αντιβίωση ή οτι το τρώνε οι μύκητες στο δέρμα ή το τρώνε οι ταινιοσκώληκες ή και πολλά άλλα..
 
Ο μόνος μου ενδοιασμός ήταν στον άνθρακα ή τον ζεόλιθο που είπε η Μαρία. Δεν πήρα θέση, γιατί δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα θα μπορούσε να χορηγήσει βιταμίνες μετά.
Από την αρχή η πιο εντυπωσιακή πληροφορία που αντλήσαμε ήταν ο εβδομαδιαίος ψεκασμός με αντιπαρασιτικό σπρέϋ.
Ο φίλος φυσικά το έκανε για καλό δεν υπάρχει αμφιβολία αλλά όταν είδα και το όνομα του προϊόντος, η ανησυχία μου προς αυτή την κατεύθυνση ενισχύθηκε.
Το σκεύασμα θεωρείται ήπιο αλλά έχει παρατηρηθεί να δημιουργεί αλλεργικές αντιδράσεις σε κάποια πουλιά.
Πιστεύω πως μια βοήθεια στην αποτοξίνωση του οργανισμού είναι απαραίτητη, γιατί είναι εμφανές ότι το πουλάκι έχει εκτεθεί σε μακροχρόνια τοξικότητα. Ειδικά ο ζεόλιθος δρα και ως προβιοτικό στη χλωρίδα του εντέρου με ό,τι ωφέλιμο μπορεί να σημαίνει αυτό.
Έπειτα ο ζεόλιθος κατακρατά τις τοξίνες. Μπορεί να συμβαδίζει με εναλλακτικές θεραπείες. Δεν μπορεί να συνυπάρχει με χημικά σκευάσματα βιταμινών.
Δεν νομίζω ( και δεν έχω αυτή τη στιγμή χρόνο να το ψάξω), ότι είναι δυνατόν να έχει διάρκεια αποδόμησης άνω των 48 ωρών από την τελευταία δόση.
Φάρμακο δεν μπορούμε να δώσουμε, όχι μόνο γιατί δεν ξέρουμε, το βασικότερο αλλά τι φάρμακο να μεταβολίσει ένα συκώτι αυτής της εμφάνισης;
Παρακαλώ θεωρείστε τα γραφόμενά μου ως παρατηρήσεις και όχι ως απόλυτες θέσεις.
 
Απλώς να σημειώσουμε στο σημείο αυτό ότι τα προβιοτικά επάγουν την καλή λειτουργία του εντέρου, καθώς περιλαμβάνουν βακτήρια ή μύκητες η ανάπτυξη του πληθυσμού των οποίων δρα ανταγωνιστικά προς επιβλαβείς μικροοργανισμούς, αποκαθιστώντας τρόπον τινά την ισορροπία μικροβίων στο έντερο. Ο ζεόλιθος έχει άλλον μηχανισμό επίδρασης εφόσον απορροφά στο πορώδες του τοξίνες οι οποίες καθιστώνται ανενεργές για τον οργανισμό και αποβάλλονται πιο εύκολα και σε μεγαλύτερη κλίμακα.
 
Έχω διαβάσει μελέτη για την αποκατάσταση της χλωρίδας, για κοτοπουλάκια βέβαια, αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή. Αλλά δεν είναι το ουσιώδες προς το παρόν, τουλάχιστον για το σκεπτικό μου.
 
Καλημέρα σε όλους, είμαι στην 3ή ημέρα που έχω κόψει τα πάντα και έχω ξεκινήσει σύμφωνα με τη βοήθεια και τις γνώσεις όλων σας τη θεραπεία με τα βότανα που μου πρότεινε η Μαρία για το συκώτι. Τροφή έχω πάρει συσκευασμένη την πιο απλή που βρήκα vadigran 4 seasons. Κάθε πρωί κάνω μασάζ με την epithol στα ποδαράκια της. Εκείνο που με προβληματίζει φίλοι μου είναι η κοιλιά της.Βέβαια ξέρω οτι απο τη μια στιγμή στην άλλη δε γίνονται θαύματα. Σάς βάζω 2 φώτο να δείτε την κοιλίτσα της καθώς και τις κουτσουλίες που έχει βγάλει απο τη Δευτέρα μέχρι και σήμερα.

Μετζέλο, όσον αφορά στο χώρο διαμονής, προσπάθησε να κάνεις αυτό, είναι πολύ καλύτερο από το χώρο που βρίσκεται τώρα.

Σταύρο Καλημέρα φίλε μου, λόγω του ότι μένω στο κέντρο υπάρχουν πάρα πολλές γάτες οι οποίες δε πάιζουν. Όσες φορές προσπάθησα να τα βγάλω έξω πέτυχα γάτα πάνω στο κλουβί. Για αυτό έβαλα σε όλο το παράθυρο διπλή σίτα μεταλλική και βρήκα την ησυχία μου. Είναι το μόνο σημείο που δεν έχει ρεύματα όσο και αέρα να έχει έξω και το παίρνει ο ήλιος το μεσημέρι περίπου 45 λέπτά. Όπως θα δείς και στη φώτο έχει ήλιο αλλά δε το βλέπει άμεσα εκτός απο το μεσημέρι.
 

Συνημμένα

  • 20180307_134222.webp
    20180307_134222.webp
    30,7 KB · Προβολές: 44
  • 20180307_133910.webp
    20180307_133910.webp
    49,8 KB · Προβολές: 41
  • 20180307_140826.webp
    20180307_140826.webp
    61,9 KB · Προβολές: 40
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τροφή έχω πάρει συσκευασμένη την πιο απλή που βρήκα vadigran 4 seasons.
Είσαι άτυχος, γιατί το σκέφτηκα αλλά δεν στο ανέφερα. Καταρχάς το πουλάκι έχει λίπος. Η τροφή που πήρες δυστυχώς για εσένα είναι πολύ βαριά σε λιπαρούς σπόρους.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάζεις στην ταΐστρα μόνο μια κανονική κουταλιά της σούπας απο το μείγμα. Συνήθως αν το βάλεις πρωί πρωί το επόμενο απόγευμα θα πρέπει να έχουν μείνει μόνο τσόφλια. Το τσεκάρεις ανάλογα. Το σκεπτικό είναι το εξής, επειδή το πτηνό θα πάει να φάει πρώτα τους λιπαρούς σπόρους, αν εμείς βάζουμε μεγάλη ποσότητα τροφής ή την αλλάζουμε συγκριτικά πολύ συχνά,τότε το διαιτολόγιό του καθίσταται να είναι ακόμα πιο λιπαρό. Θα βάζεις λίγη ποσότητα και θα περιμένεις να φάει και το ασπούρι,όχι μόνο του ρούπσεν(κόκκινο μπιλάκι).
Το αυγό να το αφήνεις κανένα 2ωρο,ώστε να τρώει αλλά να μην τρώει πολύ.
Αν σε παίρνει, κάποια στιγμή πάρε άλλη ελαφριά τροφή ωστε να αραιώσεις την πρώτη.
Βγάλε την μεσαία πατήθρα και τοποθέτησε τις άλλες σε ασύμμετρο ύψος. Θέλουμε το καναρίνι να κινείται κάπως.
Καλή επιτυχία.
 
Μία ερώτηση φίλε μου, μπορώ να βάζω το αυγό για 2 ώρες και να της αποσύρω τη τροφή όσο θα έχω το αυγό μέσα;Λόγω του ότι έχει λίπος όπως ανέφερες.Απο φρούτα-λαχανικά μπορώ να προσθέσω και τι; Αν μπορείς πές μου ποίοι σπόροι δεν έχουν λίπος μήπως και τους πάρω μεμονωμένους.
 
Μία ερώτηση φίλε μου, μπορώ να βάζω το αυγό για 2 ώρες και να της αποσύρω τη τροφή όσο θα έχω το αυγό μέσα;
Όχι δεν υπάρχει λόγος. Το τρώει το αυγό έτσι δεν είναι;
Απο φρούτα-λαχανικά μπορώ να προσθέσω και τι;
Φρούτα μην βάζεις μέχρι να αδυνατίσει.Απο τα άλλα ότι θες και κυρίως χόρτα (ζοχοί) βότανα ή εποχιακές "αγριάδες" αλσήνη,τσουκνίδα... Δες εδώ τα links: https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/

Αν μπορείς πές μου ποίοι σπόροι δεν έχουν λίπος μήπως και τους πάρω μεμονωμένους.
Το ασπούρι (κεχρί) είναι ο βασικός αμυλούχος σπόρος. Είναι αυτός που έχει το μείγμα σου πιο πολύ απο όλα τα άλλα.Αυτό θέλουμε να τρώει πιο πολύ. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφική-αξία-των-σπόρων.31922/
 
Καλησπέρα φίλοι μου,ξέρω σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις.
1ον:Μπορώ να βάλω σκορδόνερο κάποια στιγμή αντί για το βοτανόνερο;Γιατί διάβασα στο site οτι είναι πολύ ευεργετικό για τα πουλιά..
2ον:Στο βοτανόνερο χρησιμοποιώ θυμάρι-ρίγανη-χαμομήλι-φασκόμηλο. Είναι σωστό αυτό το μίγμα ή χρειάζεται να βγάλω ή να προσθέσω και κάτι άλλο;

Deukalion το αυγό το τρώει αλλά δε τρελαίνεται και ιδιαίτερα. Σήμερα την είδα λίγο πιο συγκρατημένη στο φαγήτο ενώ πραγματικά πρίν έτρωγε υπερβολικά σε σχέση με τον αρσενικό που προσέχει πολύ ο κερατάς.
 
Καλησπέρα φίλοι μου,ξέρω σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις.
Ίσα - ίσα... Μια χαρά και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς. Αυτό είναι το υγιές και αυτό είναι που πρέπει να γίνεται τη δεδομένη στιγμή.
1ον:Μπορώ να βάλω σκορδόνερο κάποια στιγμή αντί για το βοτανόνερο;Γιατί διάβασα στο site οτι είναι πολύ ευεργετικό για τα πουλιά..
Διάβασε εδώ
2ον:Στο βοτανόνερο χρησιμοποιώ θυμάρι-ρίγανη-χαμομήλι-φασκόμηλο. Είναι σωστό αυτό το μίγμα ή χρειάζεται να βγάλω ή να προσθέσω και κάτι άλλο;
Νομίζω ότι το χαμομήλι δεν είναι απαραίτητο, αλλά περίμενε και άλλων τις απόψεις.
 
Στο βοτανόνερο χρησιμοποιώ θυμάρι-ρίγανη-χαμομήλι-φασκόμηλο. Είναι σωστό αυτό το μίγμα ή χρειάζεται να βγάλω ή να προσθέσω και κάτι άλλο;
Μπορείς να συνδυάζεις κάποια βότανα αλλά καλύτερα να προτιμάς ή τον συνδυασμό ρίγανη-θυμάρι που είναι αντιμικροβιακά ή τα χαλαρωτικά όπως χαμομήλι μεμονωμένα.
Επίσης ποτέ να μην βάζεις για πρώτη φορά δυο-τρία βότανα μαζί.
Εδώ είναι το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
Τα βότανα είναι φαρμακευτικά και πρέπει να χρησιμοποιούνται με προσοχή και σκέψη και όχι για μεγάλες συνεχόμενες περιόδους αλλά με διακοπές προσφοράς καθαρού τρεχούμενου νερού.
 
Καλησπέρα φίλοι μου Καλό Μήνα να έχουμε, ανεβάζω φώτο με τη καναρίνα μετά απο 2 μήνες ακριβώς. Η τροφή της πλεόν είναι μόνο κεχρί και μια φορά την εβδομάδα της δίνω μια κουταλιά της σούπας απο την vadigran 4 seasons καθώς αυγό και λαχανικά, σουπιοκόκκαλο μόνιμα στο κλουβί και έχω σταματήσει το σπρέυ.. Είναι πολύ δραστήρια και επιτέλους βγάζει πτέρωμα στο κεφαλάκι της.
 

Συνημμένα

  • 20180502_164623.webp
    20180502_164623.webp
    15,1 KB · Προβολές: 38
  • 20180502_164736.webp
    20180502_164736.webp
    14 KB · Προβολές: 34
  • Like
Αντιδράσεις: Ace21
Μπράβο φίλε μου!
Την είχα παρακολουθήσει την περίπτωσή σου και περίμενα εξελίξεις! Χαίρομαι πολύ, συνέχισε!
 
Το λίπος έχει υποχωρήσει από την κοιλιά της; Κιτρινίζει / πορτοκαλίζει με άλλα λόγια η κοιλιά ή χαμηλά στο λαιμό πριν το στέρνο;
 
Το λίπος έχει υποχωρήσει από την κοιλιά της; Κιτρινίζει / πορτοκαλίζει με άλλα λόγια η κοιλιά ή χαμηλά στο λαιμό πριν το στέρνο;
Έχει αλλάξει λίγο,ίσως να θέλει το χρόνο του και αυτό.
 

Συνημμένα

  • 20180502_164645.webp
    20180502_164645.webp
    17,1 KB · Προβολές: 19
Έχει αλλάξει λίγο,ίσως να θέλει το χρόνο του και αυτό.
Στη φωτό που έβαλες φαίνεται πολύ σκοτεινή μια περιοχή της κοιλιάς. Είναι όντως έτσι; Υπάρχει μελανό σημείο;
 
Back
Top