Διατροφή Καρδερίνα δεν τρώει αυγοτροφή

pps gardelakias

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2020
Μηνύματα
50
Πόλη
Γορτυνία
οτι και να εχω δοκιμασει εμποριου ουτε να τις βλεπει δεν θελει.. Ενω ο αδερφος του την ρημαζει. επισης ουτε το φρεσκο αυγο ουτε να το ακουμπησει. Πληρης απαξιωση... Ενω σπορους φρεσκο κεχρι κ λαχανικα τα ρημαζει... Καμια βοηθεια;
 
απο οταν κλαρωσε ουτε να τις δοκιμασει δε μπηκε στο κοπο...
[automerge]1582471742[/automerge]
Με τι αυγοτροφή μεγάλωσε;
μονο με σπορια κεχρι φρεσκο και λαχανικα ειδικα σπανακι το ρημαζει.
 
Εγω Cede morbido εχω δοκιμασει και Raggio di sole.

Kαι στις 2 ειχα αποδοχη
θα δοκιμασω και θα σας πω γνωμες. Για αυγο φρεσκο βραστο; 4 του χω βαλει κομμενα στη μεση ανα καιρους αλλα ουτε να τ ακουμπησει.
 
θα δοκιμασω και θα σας πω γνωμες. Για αυγο φρεσκο βραστο; 4 του χω βαλει κομμενα στη μεση ανα καιρους αλλα ουτε να τ ακουμπησει.
Δοκίμασε να βάλεις λίγη ρίγανη για μυρωδιά στον κρόκο και να το ανακατέψεις.
 
Φρέσκια δεν έχω, οπότε αποξηραμένη βάζω. Σκέτο δε το έχει φάει ποτέ. Επειδή δεν είναι χοντρούλης και κινείται αρκετά (οπότε καίει ότι τρώει), βάζω και δυο σταγόνες ελαιόλαδο.
[automerge]1582477657[/automerge]
@Tony Forpus έχεις δοκιμάσει μήπως και αυτή που έχει άρωμα καραμέλα της Raggio di sole μήπως (εκτός αν με κορόιδευε ο άνθρωπος οτι υπάρχει, που ζήταγα την αυγοτροφή κέηκ πορτοκάλι 😂 και δεν υπάρχει).
 
Δοκίμασε να το ψιλοκόψεις και να το βάλεις στην αυγοθήκη.
ολα; τσοφλι ασπραδι και κροκο;
[automerge]1582478392[/automerge]
user20443 είπε:
Φρέσκια δεν έχω, οπότε αποξηραμένη βάζω. Σκέτο δε το έχει φάει ποτέ. Επειδή δεν είναι χοντρούλης και κινείται αρκετά (οπότε καίει ότι τρώει), βάζω και δυο σταγόνες ελαιόλαδο.
[automerge]1582477657[/automerge]
@Tony Forpus έχεις δοκιμάσει μήπως και αυτή που έχει άρωμα καραμέλα της Raggio di sole μήπως (εκτός αν με κορόιδευε ο άνθρωπος οτι υπάρχει, που ζήταγα την αυγοτροφή κέηκ πορτοκάλι 😂 και δεν υπάρχει).
να σ πω την αληθεια δε θυμαμαι αυτην την τελευταια π ειχα παρει και την ρημαζει ο αλλος γιατι την εχω σε ταπερ... Μυριζει cookies παντως 😛
 
ολα; τσοφλι ασπραδι και κροκο;
Ναί, το έχω δοκιμάσει σε καναρίνια που δεν έδειχναν μεγάλο ενδιαφέρον για το αυγό όταν ήταν ένα κομάτι (1/4 αυγού), όταν το έκανα ψιλοκομμένο είχε καλύτερη αποδοχή.
 
Ναί, το έχω δοκιμάσει σε καναρίνια που δεν έδειχναν μεγάλο ενδιαφέρον για το αυγό όταν ήταν ένα κομάτι (1/4 αυγού), όταν το έκανα ψιλοκομμένο είχε καλύτερη αποδοχή.
θα το δοκιμασω και θα σας πω ... ❤️️️️
 
Ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω: Τρίψε το αυγό στον τρίφτη, βάλε και λίγη ξηρή αυγοτροφή και ανακάτεψέ τα καλά. Στο τέλος πρόσθεσε και νίζερ ή και ρίγανη ή και τριμμένο καρότο ή αρακά.

Βέβαια για ένα πουλάκι είναι λίγο φύρα όλη αυτή η διαδικασία αλλά εάν θέλεις ντε και καλά να φάει αυγό μπορείς να το δοκιμάσεις.
 
οτι και να εχω δοκιμασει εμποριου ουτε να τις βλεπει δεν θελει.. Ενω ο αδερφος του την ρημαζει. επισης ουτε το φρεσκο αυγο ουτε να το ακουμπησει. Πληρης απαξιωση... Ενω σπορους φρεσκο κεχρι κ λαχανικα τα ρημαζει... Καμια βοηθεια;
Να βγαλειςολα τα δοχεία σιτισης με τους σπόρους απο το κλουβί νωρίς υο πρωι και ναβαλεις την αυγοτροφη σε ανοικτό δοχειο-ταιστρα για κανα τριωρο.
Στη συνέχεια θα βάλεις τους σπόρους γιαναφαει
Την επόμενη μέρα ξανα το ίδιο. Θα δεις όταν πεινάσει θα δοκιμάσει. Μην ξεχάσεις να ξαναβάλεις τους σπόρους στο διάστημα αυτό γιατί θα στρεσαριστεικαι τότε δημιουργούνται αλλά προβλήματα...
 
Να βγαλειςολα τα δοχεία σιτισης με τους σπόρους απο το κλουβί νωρίς υο πρωι και ναβαλεις την αυγοτροφη σε ανοικτό δοχειο-ταιστρα για κανα τριωρο.
Στη συνέχεια θα βάλεις τους σπόρους γιαναφαει
Την επόμενη μέρα ξανα το ίδιο. Θα δεις όταν πεινάσει θα δοκιμάσει. Μην ξεχάσεις να ξαναβάλεις τους σπόρους στο διάστημα αυτό γιατί θα στρεσαριστεικαι τότε δημιουργούνται αλλά προβλήματα...
κατατοπιστικοτατος οπως και ο κυριος @patrickios
θα τα δοκιμασω και τα 2 ...υπερευχαριστω
 
Απλά βάλτου σπόρους διάφορους που μπορούν να είναι ισάξιοι με το αυγό σε θέμα θρεπτικών ουσιών, αν δεν το θέλει το αυγό δεν το θέλει τέλος, τα γαρδελια είναι ιδιοτροπα πουλιά από την φύση τους.
Τα γαρδελια είναι πιο κοντά στους σπόρους όπως το γαϊδουράγκαθο, μπορείς να τους φτιάξεις ένα πολύ δυνατό μίγμα σπόρων και να μην τους βάλεις αυγό...

Επίσης πες μας για το γαρδελι σου... Είναι εκτροφής; Αν ναι εσύ τα εκτρέφεις η στο έδωσαν; Αν το πήρες από εκτροφέα η πετσοπ φέρει δαχτυλίδι κλειστού τύπου με τα σχετικά αναγραφόμενα στοιχεία του εκτροφέα; Τον χώρο διαμονής του; Την διατροφή του (γιατί αν έχεις ήδη καλό μίγμα σπόρων μπορεί να μην χριαζεται το αυγό) ; Γιατί θελεις να του βαλεις αυγό τροφή/αυγό; Και ότι άλλο θες να προσθέσεις...

Έτσι θα μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και θα μπορούμε να σου προσφέρουμε περισσότερη βοήθεια!
 
Back
Top