Διατροφή Καρδερίνα δεν τρώει αυγοτροφή

ίναι πιο κοντά στους σπόρους όπ
ειναι εκτροφης... Οπως και αλλα 2 που εχω. Δεν εκτρεφω γαρδελια. Απλα το εθεσα γτ ο αλλος τρωει αυγοτροφη ενω αυτος οχι... σε κλουβα πτησης ειναι κ η διατροφη του ειναι manitoba carduelidi και φρεσκα λαχανικα!
 
Η τροφή είναι αρκετά καλή και καλύπτει σχετικά όλες τις θρεπτικές ανάγκες του πτηνού. Δες εδώ αν θες να έχεις μια εικόνα της θρεπτικοτητας του κάθε σπόρου https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφική-αξία-των-σπόρων.31922/
Τώρα σχετικά με το αυγό είναι οι ιδιαιτερότητες που έχει το κάθε πουλι κατά την γνώμη μου.
Εάν θες (το λέω απλά για να ξέρεις) μπορείς να βάλεις βιταμίνη στο νερό του πουλιού, για εμένα δεν χρειάζεται γιατί έχεις καλό μίγμα σπόρων και τα λαχανικά είναι επίσης υπέρ σου, τώρα εσυ μπορείς να κρίνεις κατά την γνώμη σου αν χρειάζεται η οχι (εγώ απλά στο αναφέρω, ψάξε το και δες )
 
Δοκίμασε να βάλεις λίγους σπόρους νιζερ πάνω στο κομενο φρέσκο αυγό, είχα παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε.

Δοκιμάζοντας το νιζερ θα φάει και αυγό μαζι. Με τις μέρες θα το συνηθησει και θα το τρώει.
 
Να βγαλειςολα τα δοχεία σιτισης με τους σπόρους απο το κλουβί νωρίς υο πρωι και ναβαλεις την αυγοτροφη σε ανοικτό δοχειο-ταιστρα για κανα τριωρο.
Στη συνέχεια θα βάλεις τους σπόρους γιαναφαει
Την επόμενη μέρα ξανα το ίδιο. Θα δεις όταν πεινάσει θα δοκιμάσει. Μην ξεχάσεις να ξαναβάλεις τους σπόρους στο διάστημα αυτό γιατί θα στρεσαριστεικαι τότε δημιουργούνται αλλά προβλήματα...

Προσωπικα σε καρδερινες δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο.
 
Ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω: Τρίψε το αυγό στον τρίφτη, βάλε και λίγη ξηρή αυγοτροφή και ανακάτεψέ τα καλά. Στο τέλος πρόσθεσε και νίζερ ή και ρίγανη ή και τριμμένο καρότο ή αρακά.

Βέβαια για ένα πουλάκι είναι λίγο φύρα όλη αυτή η διαδικασία αλλά εάν θέλεις ντε και καλά να φάει αυγό μπορείς να το δοκιμάσεις.

Άμα βάλει τόσα πολλά όμως, υπάρχει περίπτωση πάλι να φάει τα υπόλοιπα και να αφήσει το αβγό. Ας δοκιμάσει ξεχωριστά... Τη μια με ρίγανη, την άλλη με καρότο κλπ... Κάπου θα τον πετύχει και θα φάει. Όταν δε βαριέμαι, αδειάζω το αβγό απ το τσόφλι, το λιώνω μ ένα πιρουνάκι στο πιάτο, ανακατεύω ρίγανη κ λάδι και ξαναγεμίζω το τσόφλι. Αυτό του αρέσει γιατί είναι πιο εύκολο να τσιμπολογήσει το τσόφλι.
 
ενημερωση του ποστ ... Μολις αλλαξα την αυγοθηκη παροτι που ειναι καινουργιες κ οι 2 αρχισε να τρωει δειλα δειλα την αυγοτροφη... Παραξενο... Δε του αρεσε το διαφανο κ του αρεσει η κοκκινη αυγοθηκη ; 😀
[automerge]1582640159[/automerge]
user20443 είπε:
Άμα βάλει τόσα πολλά όμως, υπάρχει περίπτωση πάλι να φάει τα υπόλοιπα και να αφήσει το αβγό. Ας δοκιμάσει ξεχωριστά... Τη μια με ρίγανη, την άλλη με καρότο κλπ... Κάπου θα τον πετύχει και θα φάει. Όταν δε βαριέμαι, αδειάζω το αβγό απ το τσόφλι, το λιώνω μ ένα πιρουνάκι στο πιάτο, ανακατεύω ρίγανη κ λάδι και ξαναγεμίζω το τσόφλι. Αυτό του αρέσει γιατί είναι πιο εύκολο να τσιμπολογήσει το τσόφλι.
ριγανη και λαδι για ενα περιεργο τροπο του αρεσε στο αυγο :o ❤️️️️
 
Back
Top