Γενικά Καρδερίνα κερασλού ή κερασούλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Αυτή λοιπόν είναι η περιβόητη καρδερίνα κερασλού ή κερασούλα. Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι ότι φωνητικά υπερέχει από τις άλλες καρδερίνες, πάντως τον πρώτο χρονο όταν κελάηδαγε καθόμουν στο άλλο δωμάτιο και ένιωθα το τύμπανο μου να χτυπάει. Για άγνωστα αίτια κι ενώ την προσέχω καλύτερα από μένα, το χειμώνα έκανε πτερρόροια.Από τότε έχω κανα μήνα που την ξανάκουσα να κάνει τα ίδια σπασίματα και γυρίσματα αλλά σε πιο χαμηλή ένταση. Πιστεύω σε λίγο καιρό να ξαναπιάσει τα αρχικά της επίπεδα. Η καρδερινα κερασλού είναι αυτή που ηγείται του κοπαδιού κατά την αποδημία.Φυσικά σε ένα κοπάδι υπάρχουν περισσότερες από μία κερασλούδες που πάνε πάντα μπροστά και κατά τακτά χρονικά διαστήματα γυρίζουν γύρω από το κοπάδι για έλεγχο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μεγάλη καταπόνηση τους πράγμα το οποίο προς το τέλος του ταξιδιού οι περισσότερες να παραδίδουν το πνεύμα τους.Αυτός είναι ο κυριοτερος λόγος της σπανιότητα τους.Αλλά από ιδία πείρα φωνητικά υπερέχουν.
 

Συνημμένα

  • Kαρδερίνα κερασλού.webp
    Kαρδερίνα κερασλού.webp
    53 KB · Προβολές: 1.479
.

Η καρδερινα κερασλού είναι αυτή που ηγείται του κοπαδιού κατά την αποδημία.Φυσικά σε ένα κοπάδι υπάρχουν περισσότερες από μία κερασλούδες που πάνε πάντα μπροστά και κατά τακτά χρονικά διαστήματα γυρίζουν γύρω από το κοπάδι για έλεγχο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μεγάλη καταπόνηση τους πράγμα το οποίο προς το τέλος του ταξιδιού οι περισσότερες να παραδίδουν το πνεύμα τους.Αυτός είναι ο κυριοτερος λόγος της σπανιότητα τους.Αλλά από ιδία πείρα φωνητικά υπερέχουν.

Parxei kapio erefna, pigi klp gia afto ; I einai alo ena mythos apo tis propapoudes ;

Alexandros
 
.

υπαρχει καποιο διακριτικο στην εμφανιση που την κανει να ξεχωριζει; Εσυ πως ξερεις οτι ειναι τετοιο πουλι;υποθετω οτι μιλας για πουλι εκτροφης; ή οχι;
 
.

η κερασουλα ξεχωριζετε απο τα ελαφρα κοκκινα η και κιτρινα στιγματα που εχει πισω απο το κεφαλι τις στο μαυρο δαχτυλιδι που κανει εχει και φωτο προσεξε το και θα το βρεις αυτο ειναι το μερος που ξεχωριζουμε τις κερασουλες.
 
.

Το διακριτικό είναι τα κοκινωπά σημαδάκια στο σβέρκο. Εκτροφής πάντως κερασούλα δεν έχω δει ποτέ. Το μόνο που έχω παρατηρήσει σε αυτά τα πουλιά είναι ότι συνήθως είναι πιο μεγαλόσωμα. Στο κελάηδημα δεν είναι απαραίτητο ότι είναι κορυφέες, αναλόγως το πουλί.
 
.

ευχαριστω και τα παιδια που απαντησανε και τον συγγραφεα που με βοηθησανε να μαθω περισσοτερα για ενα πουλακι που αγαπαω απο μικρο παιδι. Αν το πουλακι τελικα δεν ειναι εκτροφης ελπιζω ο φιλος μας να του δωσει ευκαιρια να ξαναηγηθει σμηνους
 
.

Parxei kapio erefna, pigi klp gia afto ; I einai alo ena mythos apo tis propapoudes ;

Alexandros



Όσο είναι μύθος ότι οι εξαρες είναι καλύτερες από τις τεσσάρες όσο είναι μύθος ότι οι γυφτοκαρδερίνες κελαηδάνε καλύτερα από τις εμφανίσιμες, όσο είναι μύθος ότι τις καρδερίνες πρέπει να τις δίνουμε του κόσμου τα σκευάσματα και τέλος όσο είναι μύθος ότι όλες οι δαχτυλιδωμένες καρδερίνες που υπάρχουν είναι γεννημενες σε κλουβί και όλες οι αδαχτυλίδωτες είναι πιασμένες, άλλο τόσο είναι μύθος και η καρδερίνα κερασούλα.
 
.

φιλοι μου εγω ξερω για τιs κερασλουδεs οτι ειναι αρχηγοι κοπαδιων και αμα αιχμαλωτιστουν δυσκολα κελαιδανε αν ομωs καμια προσαρμοστη και αρχησει να κελαιδαει ειναι κορυφη.φιληκα σακιs_40
 
.

φιλε mortis ποιες ειναι οι γυφτοκαρδερινες επειδη δεν τι ξερω;



Άρη γυφτοκαρδερίνες λένε αυτές που είναι μικρόσωμες και γενικά αυτες που εμφανισιακά δεν λένε πολλά. Συνήθως λένε ότι μερικές από αυτές έχουν και πατικωμένο μέτωπο(σιδεροκέφαλες) Λένε ότι φωνητικά είναι πολύ καλές.
 
.

Παιδιά όλα αυτά είναι μύθοι. Οι παππούδες μας τα έλεγαν και πέρασαν και σε εμάς. Κανείς δεν ξέρει αν η κερασούλα ηγείται του κοπαδιού ή αν οι εξάρες είναι καλύτερες απο τις τεσσάρες. Παλιά ο κάθε ένας για να δώσει κάτι το ξεχωριστό στην καρδερίνα του τις έδινα και ένα χαραχτηρισμό.
Από διαπιστώσεις δικές μου κατά την πάροδο του χρόνου έχω δει και ακούσει γυφτοκαρδερίνες που έκαναν παππάδες και εξάρες τζόρνους.
Νομίζω ότι στο θέμα φωνής παίζει ρόλο η παιδεία η μουσική του πουλιού. Μην γελάτε όπως και εμείς δεν είμαστε μουσικοί έτσι και τα πουλιά δεν έχουν όλα την ίδια μουσική παιδεία.
Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ι κερασούλες είναι πιο ευαίσθητες σε διάφορες παθήσεις από ότι οι άλλες καρδερίνες.
 
.

Κερασούλες είναι οι καρδερίνες που στο σβέρκο έχουν κόκκινα στίγματα
Γυφτοκαρδερίνες ή τσιγγάνες είναι οι μικρόσωμες και μαυριδερές στο στήθος σαν να είναι λερωμένες.
Σιδηροκέφαλες είναι αυτές που δεν έχουν μέτωπο. Το μέτωπο τους είναι ευθεία με την μύτη τους.Λένε πως έχουν δυνατή φωνή.
Για τις γυφτοκαρδερίνες λένε ότι πλέκουν καλά
 
.

Παιδιά όλα αυτά είναι μύθοι. Οι παππούδες μας τα έλεγαν και πέρασαν και σε εμάς. Κανείς δεν ξέρει αν η κερασούλα ηγείται του κοπαδιού ή αν οι εξάρες είναι καλύτερες απο τις τεσσάρες. Παλιά ο κάθε ένας για να δώσει κάτι το ξεχωριστό στην καρδερίνα του τις έδινα και ένα χαραχτηρισμό.
Από διαπιστώσεις δικές μου κατά την πάροδο του χρόνου έχω δει και ακούσει γυφτοκαρδερίνες που έκαναν παππάδες και εξάρες τζόρνους.
Νομίζω ότι στο θέμα φωνής παίζει ρόλο η παιδεία η μουσική του πουλιού. Μην γελάτε όπως και εμείς δεν είμαστε μουσικοί έτσι και τα πουλιά δεν έχουν όλα την ίδια μουσική παιδεία.
Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ι κερασούλες είναι πιο ευαίσθητες σε διάφορες παθήσεις από ότι οι άλλες καρδερίνες.



Ισίδωρε, η φύση που "τα πάντα με σοφία εποίησε" δεν μπορεί τυχαία σε μία μερίδα καρδερινών να έχει δώσει τέτοιου είδους χαρακτηριστικά. Θα το δεχόμουν αυτό αν υπήρχαν και κάποιες με μια κόκκινη γραμμή στο σβέρκπ.Αλλά όλες οι κερασούλες εμφανίζουν τις 2 συγκεκριμένες βούλες στο συγκεκριμένο σημείο. Ε δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Η φύση εδώ κάτι θέλει να μας δείξει. Εξήγησε μου έναν λόγο που υπάρχουν αυτές οι βούλες.Χρωμοσωματική ανωμαλία; Πάντως εγώ δεν έχω ακούσει να λένε για κερασούλα ότι ήταν τζόρνος. Το ότι είναι ευάισθητα πουλιά μήπως οφείλεται στην καταπόνηση που τραβάνε;Διότι στο ταξίδι κάνουν τα διπλά μίλια από ότι κάνουν τα υπόλοιπα.
 
.

Φίλε mortis δεν διαφωνώ με αυτά που λες.Απλά λέω ότι όλα αυτά είναι στην θεωρία. Προσωπικά εγώ δεν έχω δει κάπου ή δεν ξέρω κάποιον που να το λέει αυτό με κάθε βεβαιότητα. Ότι αυτά τα πουλιά έχουν κάτι το ξεχωριστό από τα υπόλοιπα σίγουρα μπορεί να σημαίνει κάτι απλά εγώ στην πράξη δεν το ξέρω.
Κερασούλα εγώ προσωπικά με κατακόκκινο σβέρκο έχω δει. Δυστυχώς βέβαια τέτοια πουλιά δύσκολα θα ξαναδούμε.
 
.

Φίλε mortis δεν διαφωνώ με αυτά που λες.Απλά λέω ότι όλα αυτά είναι στην θεωρία. Προσωπικά εγώ δεν έχω δει κάπου ή δεν ξέρω κάποιον που να το λέει αυτό με κάθε βεβαιότητα. Ότι αυτά τα πουλιά έχουν κάτι το ξεχωριστό από τα υπόλοιπα σίγουρα μπορεί να σημαίνει κάτι απλά εγώ στην πράξη δεν το ξέρω.
Κερασούλα εγώ προσωπικά με κατακόκκινο σβέρκο έχω δει. Δυστυχώς βέβαια τέτοια πουλιά δύσκολα θα ξαναδούμε.


Όταν λες κατακκόκινο μιλάς για ολόκληρο το σβέρκο; Όχι βόυλες;
 
.

Η φύση δίνει και όλες τις μεταλλάξεις στα γονίδια όλων των ζωντανών οργανισμών εντελώς τυχαία. Η σοφία υπάρχει στο ότι αυτά που δεν είναι πετυχημένα για την εξέλιξη ενός είδους δεν επιβιώνουν και μένουν τα καλύτερα να δώσουν απογόνους. Τα κόκκινα στίγματα στις κερασούλες μπορεί να είναι για να αναγνωρίζονται σαν αρχηγοί του κοπαδιού αλλά μπορεί να είναι και απλά μια χρωματική μετάλλαξη χωρίς να σημαίνει τίποτε άλλο. Χωρίς παρατήρηση και πειραματισμό με επιλεκτικά ζευγαρώματα τίποτε δεν αποδεικνείεται και όλα είναι εικασίες.
Μια απορία έχω σε σχέση με αυτά που λέχθηκαν στην αρχή. Ότι οι κερασούλες κάνουν τον κύκλο του κοπαδιού για να ελέγχουν. Τί ακριβώς να ελέγξουν; Αυτό δεν το έχω ακούσει σε κανένα αποδημητικό πουλί. Για τις πάπιες ξέρω ότι κατά διαστήματα αλλάζει ο αρχηγός του κοπαδιού γιατί αυτός τρώει όλη την αντίσταση του αέρα ενώ οι από πίσω εκμεταλεύονται το ρεύμα αέρα που δημιουργεί για να πετάνε πιο εύκολα. Οπότε αλλάζει ο αρχηγός γιατί ένα πουλί δεν θα άντεχε όλο το ταξίδι. Αρχηγός κοπαδιού για να ελέγχει το κοπάδι δεν ξέρω τι σκοπιμότητα θα είχε.
 
.

όσο είναι μύθος ότι τις καρδερίνες πρέπει να τις δίνουμε του κόσμου τα σκευάσματα
Οι καρδερίνες στη φύση προσλαμβάνουν κάποιες "ουσίες" & βιταμίνες
μέσω του σιτηρεσίου τους, όπως όλα τα είδη.
Υπάρχουν μελέτες που αναφέρουν ότι στη φύση καθ' όλη
τη διάρκεια του χρόνου συλλέγουν μέχρι 152 είδη σπόρων.
Εάν κάποιος με φυσικό ή τεχνητό τρόπο μπορέσει να
αναπληρώσει τη χρηστικότητα & ωφέλεια αυτών (των σπόρων),
έχει πετύχει το στόχο του & το καθήκον του
απέναντι σε αυτά τα πουλιά (όσο αφορά τη διατροφή).
Προσωπικά είμαι σαφέστατα υπέρ του φυσικού τρόπου
για όποιον είναι εφικτό,
χωρίς κατ' ανάγκη να υποβαθμίζω ή να αποκλείω τον τεχνητό
εφόσον γίνεται υπό σωστή & υπέυθυνη καθοδήγηση.
 
.

Φιλε Μορτη, αν μπορουσαμε να κανουμε το εξης πειραμα. Να αφησουμε ενα ζευγαρι απλες κλασικες καρδερινες, ουτε κερασουλες ουτε τιποτε απο ολα αυτα τα σπανια χαρακτηριστικα, σε ενα νησι(που δεν εχει καρδερινες)και μετα απο πεντε χρονια επισκεπτομαστε αυτο το νησι και συνανταμε ενα κοπαδι καρδερινες. Πιστευεις πως θα βρεις αναμεσα τους κερασουλες;
 
.

Η φύση δίνει και όλες τις μεταλλάξεις στα γονίδια όλων των ζωντανών οργανισμών εντελώς τυχαία. Η σοφία υπάρχει στο ότι αυτά που δεν είναι πετυχημένα για την εξέλιξη ενός είδους δεν επιβιώνουν και μένουν τα καλύτερα να δώσουν απογόνους.

Αυτό, και ΜΟΝΟΝ αυτό, είναι η αλήθεια της ζωής.
Της ζωής στην οποία δεν παρεμβαίνει ο άνθρωπος.
 
Back
Top