Αναπαραγωγή Καρδερίνα με κανάρα για πρώτη μου φορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzonakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα θηλυκά καρδερινοκάναρα, δεν κελαιδούν, νομίζω ούτε και οι καρδερίνες οι θηλυκές.
αν παρω καρδερινα απο τον εκτρωφεα κλουβατη θα κατσει στον καρδερινο μιου η και αυτο λαχειο ειναι;
 
αν παρω καρδερινα απο τον εκτρωφεα κλουβατη θα κατσει στον καρδερινο μιου η και αυτο λαχειο ειναι;
Θα κάτσει. Αλλά διάβασε τα άρθρα που σου έστειλαν
 
Πάντως είναι κρίμα πουλι εκτροφής να το χαραμίσεις για καρδερινοκαναρα! Η καρδερινα κελαιδα πιο ομορφα...
εχεις δικαιο ολοι εχετε δικαιο και εγω φταιω που ακουω τους γυρω γυρω δεν θα τον χαραμισω θα τον βαλω με καρδερινα απλα θελω να μου δωσεται σωστες οδηγιες τι να κανω ακριβω βημα προς βημα γιατι ειμαι απειρος... και της καναρας θα της βαλω καναρο.. κριμα να τα μπασταρδεψω το καθε ενα με το ειδος του

αρσενικο καναρινι με αρσενικο καρδερινο στον ιδιο χωρο κανουν; θα κελαηδανε γνωριζει καποιος να μου πει... η πρεπει να διαλεξω καρδερινες η καναρια;
 
και της καναρας θα της βαλω καναρο.. κριμα να τα μπασταρδεψω το καθε ενα με το ειδος του
Άνοιξε θέμα στα "καναρίνια γενικά" σ' αυτή την περίπτωση, βάλε φωτογραφίες καθαρές κεφαλιού και πλάτης, να σου κάνουν αναγνώριση του είδους και να σου πουν τι αρσενικό να ψάξεις να της βρεις. Και για καναρίνια προλαβαίνεις αν θέλεις.
Πολύ χαίρομαι!
 
Η κανάρα είναι mosaic; Σαν αρσενικό μου φαίνεται...
οτι και να σου πω ψεμα θα ειναι απο ρατσες δεν σκαμπαζω βασικα απο τιποτα δεν σκαμπαζω γιαυτο μπηκα εδω για να με διαφωτισεται εσεις εχετε καιποια Α εμπειρια
 
οποτε εχουμε και λεμε... Οπου βρειτε ο ειπα μακακια μου λετε... Θα παρω αλλη μια ζευγαρωστρα... στην μια θα βαλω τα καναρια αρσενικο και θυλικο με χωρισμα και να μην βλεπονται., σε ησιχο μερος χωρις να τα μετακινω ... και το ιδιο θα κανω και με τις καρδερινες.. στις θυλικες απλα σπορια στα αρσενικα ποικιλια διαφορων σπορων και καθε 3 ημερες αυγο καλα βρασμενο με τις βιταμινες τους και στο νερο βιταμινη Ε καθε 5 ημερες... Ουτε φωλιες θα βαλω ουτε τιποτα προς το παρον... Βημα βημα παιδια να κανω σωστα πραγματα να χερομαι εγω να χερονται και αυτα...
 
Καραντίνα θα πρέπει να κρατήσεις οπωσδήποτε. Και αν είναι δυνατό, σε άλλο χώρο τα νέα από τα παλιά, εκτός κι αν πάρεις πουλιά από την ίδια κλούβα του ίδιου εκτροφέα με αυτά που έχεις, αν και πάλι, εγώ θα κρατούσα.
Αν αγοράσεις θηλυκή καρδερίνα από τον ίδιο εκτροφέα, και αρσενικό καναρίνι επίσης, φρόντισε να έχεις τους αριθμούς δαχτυλιδιών ώστε να μην σου δώσουν αδέρφια.
 
Εάν βάλεις ένα ζευγάρι καναρίνια και ένα ζευγάρι καρδερίνες, αλλάζει το πράγμα! Στο κλουβί που εχεις τώρα βάλε το αρσενικό το καναρίνι μαζί με το θυλικο και δινε τους αυγουλακι να πυρώσουν!Για τις καρδερίνες πάρε μια φτηνή κλουβιτσα λίγο μεγαλύτερη! Μια πρόταση είναι κάτι κινεζικες 76cm και ειναι ο. Κ. Θα βρεις ένα ήσυχο μέρος και καπως ψηλά και δεν θα τα μετακινεις!
 
το κλουβι τις ποιο πολλες ωρες το εχω μεσα στο σπιτι απλα το πρωι μολις βγει ο ηλιος τα βγαζω 1-2 ωριτσες στον ηλιο και τοτε ειναι που κελαηδαει και η καρδερινα μονο στον ηλιο...

Σε οποιοδήποτε είδος και να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή το να αλλάζεις θέση στο κλουβί είναι μεγάλο λάθος.
 
Καλημέρα. Στην Κύπρο ναι εχει φτιάξει η θερμοκρασία αλλα την νυχτα πέφτει πολυ.

Πως λεγεται το οικολογικό προιον που ψεκασες; Λευκωσία το βρηκες;

Εκει εξω το κλουβί δεν ειναι πολυ εκτεθειμένο για αρπακτικά πουλια; Μήπως να σκεφτείς κατι για προστασία; Τα κάγκελα του μπαλκονιού δεν προστατεύουν.

Πολλα ωραια τα πουλια σου να τα σιαιρεσαι :).
 
Εκει εξω το κλουβί δεν ειναι πολυ εκτεθειμένο για αρπακτικά πουλια; Μήπως να σκεφτείς κατι για προστασία; Τα κάγκελα του μπαλκονιού δεν προστατεύουν.
Θα συμφωνήσω! Πριν πάρεις άλλο ένα καναρινι και καρδερινα βρες καλύτερο μέρος να τα βάλεις. :)

Να τα χαίρεσαι και μπράβο σου για την απόφαση εκτροφης της καρδερινας! Δύσκολο εγχείρημα αλλά θα τα καταφέρεις αν ακούς τους έμπειρους που έχουμε εδώ μέσα! 😉
 
Δύσκολο εγχείρημα αλλά θα τα καταφέρεις αν ακούς τους έμπειρους που έχουμε εδώ μέσα! 😉...
...και προσαρμόσεις ειδικά τις εποχές - περιόδους κλπ στο μικροκλίμα της Κύπρου. Γιατί φαντάζομαι ότι η περισσότερη ζέστη και ξηρασία θα μεταβάλλουν ελαφρά και τη χρονική φάση στην οποία τα πουλιά θα ζευγαρώνουν και ίσως μάλιστα να μειώνουν και τη διάρκεια της δύσκολης εποχής της καρδερίνας λόγω πτερόρροιας και υγρασίας.
 
Back
Top