Ασθένειες Καρδερίνα με πρόβλημα.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gregog7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gregog7

PB Member
Εγγραφή
4 Νοε 2008
Μηνύματα
567
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα
Την Τετάρτη το απόγευμα με πήρε ένας γνωστός μου τηλέφωνο ρωτώντας αν μπορω να τον βοηθήσω με μια καρδερίνα που είχε πρόβλημα. Του λεω να σκεπασει το κλουβί με μια πετσέτα και να το φέρει στο σπίτι.
Το πουλί ήταν φουσκωμενο από το πρωί της ίδιας μέρας και με το κεφάλι γυρισμένο στην φτερουγα. Σαν πρώτη ενέργεια ηταν να του δώσω λίγο ζαχαρονερο μιας και η καρινα είχε κάνει την εμφάνιση της.
Την Πέμπτη το πρωί νωρίς αγόρασα baycox και έφτιαξα την συνταγή που έχει προτείνει κάποιος φίλος εδώ με την διαφορά ότι δεν έβαλα cosumix plus γιατί δεν βρήκα. Της χορηγησα με σύριγγα του ενός ml και κατά την διάρκεια όλης της ημέρας γυρω στα 2,5 με 3ml από το φάρμακο στο οποίο εχω ρίξει και 3 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη. Στο 1 λίτρο νερό δηλαδή.
Την Παρασκευή το πρωί είδα στον πατο του κλουβιου σπασμένα σπορακια και κουτσουλιες. Της λεω αφού θες να το παλεψεις θα σου κάνω ενα δωράκι και της αγόρασα μείγμα σπορων manitoba carduelidi. Ξέχασα να πω πως και τη Παρασκευή το πρωί μεχρι το βράδυ που την είδα τελευταία φορά το πουλάκι ήταν κάποιες φορές φουσκωμενο κάποιες καλά.
Σήμερα Σάββατο, ηταν ολη την μέρα καλά και έφαγε και ήπιε νερό και πλεον δεν της χορηγησα φάρμακο με σύριγγα.
Τώρα από εδώ και πέρα λέω να συνεχίσω αυτό : "Εγω θα σας πω τι κανω και εχω γυρίσει πολλα πουλια. 3 ml baycox στο λιτρο μαζι με cosumix plus (1ml στο λιτρο) για πεντε ημέρες δυο μερες κενο μετα πέντε ημέρες baycox μαζι με κονακιον δυο ημέρες κενο και αλλες πέντε ημέρες baycox με κονακιον. Τελος πεντε ημέρες liviferm με κονακιον και μετα βιταμίνες! Τωρα οποιος εχει να προτείνει κατι που πιστεύει οτι ειναι καλύτερο πολυ ευχαριστως! Βέβαια επειδή τα παρατηρω συνεχεια τα πουλια δύσκολα να τα αφήσω να φτάσουν σε τετοιο σημείο"
Κάτι άλλο; Κάποιο άλλο προβιοτικο; Η βιταμίνη Κ είναι απαραίτητη; Το ότι τις πρώτες 5 μέρες του δίνω φάρμακο μαζί με ζάχαρη θα πειράξει σε κάτι;
Ευχαριστώ και σορρυ για το σεντονακι :)
 
Δεν ξέρω τι έχει το πουλί και δεν μου αρέσει κιόλας να κάνω υποθέσεις αβίαστα. Θέλω να ρωτήσω όμως, για ποιο λόγο να πάρει κονάκιον στον δεύτερο κύκλο της θεραπείας, από τη στιγμή που εφόσον δεν καταλήξει το πουλί από αιμορραγία στην διάρκεια του πρώτου κύκλου της θεραπείας, τότε σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στο φάρμακο και άρα δεν κινδυνεύει άμεσα από αιμορραγία; Θέλω να καταλάβω δηλαδή τη λογική του σχήματος που αναφέρεις.
 
Δεν είναι δικό μου σχήμα, εδώ το διάβασα. Θα πρωσπαθησω να βρω το ποστ του συμφορουμιτη.
 
Εγω θα σας πω τι κανω και εχω γυρίσει πολλα πουλια. 3 ml baycox στο λιτρο μαζι με cosumix plus (1ml στο λιτρο) για πεντε ημέρες δυο μερες κενο μετα πέντε ημέρες baycox μαζι με κονακιον δυο ημέρες κενο και αλλες πέντε ημέρες baycox με κονακιον. Τελος πεντε ημέρες liviferm με κονακιον και μετα βιταμίνες! Τωρα οποιος εχει να προτείνει κατι που πιστεύει οτι ειναι καλύτερο πολυ ευχαριστως! Βέβαια επειδή τα παρατηρω συνεχεια τα πουλια δύσκολα να τα αφήσω να φτάσουν σε τετοιο σημείο!
 
Επομένως θα μας εξηγήσει ο @kostas karderines
 
Για το κονάκιο, να απαντήσει και ο Μιχάλης.. Αφού διαβάσει το παρακάτω :

''Το σώμα χρησιμοποιεί πιο εύκολα βιταμίνες και ανόργανα συστατικά που βρίσκονται στα φυτά και λιγότερο εύκολα συνθετικές βιταμίνες και μέταλλα. Η βιταμίνη Κ που χορηγείται από τα νοσοκομεία στα νεογέννητα είναι η συνθετική φυτοναδιόνη. Οι φυσικές μορφές της βιταμίνης Κ που βρίσκονται σε πολλά τρόφιμα, ιδιαίτερα σε λαχανικά, όπως λάχανο, σπανάκι, μπρόκολο, τα σπαράγγια, τα λαχανάκια Βρυξελλών και χόρτα, ονομάζονται φυλλοκινόνη ή μενακινόνη. Ορισμένα βακτηρίδια στην εντερική οδό παράγουν επίσης μενακινόνες.
Οι ενεσεις που χορηγουνται στα νεογεννητα, οι οποιες παρασκευαστηκαν απο τη Merck , Roche και Abbott δεν ειναι μονο συνθετικες αλλα περιεχουν βενζυλικη αλκοολη αλκοολη ως συντηρητικο.
Το 1989 το PDR οτι ''δεν υπαρχουν στοιχεια που να δειχνουν πως η μικρη ποσοτητα της βενζυλικης αλκοολης που περιεχεται στην ενεση, οταν χρησιμοποιειται οπως συνισταται, συνδεεται με τοξικοτητα''
Ομως το Νοεμβριο του 1988 το γαλλικο ιατρικο περιοδικο Dev Pharmacol Therδημοσιευσε '' δεν μπορουμε να απαντησουμε αμεσα στο ζητημα της ασφαλειας τω 'χαμηλων δοσεων' βενζυλικης αλκοολης σε φαρμακα πουχορηγουνται σε νεογνα. Αυτη η μελετη επιβεβαιωνει την ανωριμοτητας αποτοξινωσης του βενζοικου οξεως, των προωρων νεογνων''

Μεχρι προσφατα η βιταμινη που κατασκευαζοταν περιειχε υδροχλωρικο οξυ 'για τη ρυθμιση του PH'.
Η βιταμινη της Roche , το ΚΟΝΑΚΙΟΝ, περιεχει συστατικα οπως η φαινολη (καρολικο οξυ – δηλητηριωδης ουσια αποσταγμα απο πισσα ανθρακα), προπυλενογλυκολη (προερχεται απο το πετρελαιο και χρησιμοποιείται ως αντιψυκτικο και σε υδραυλικο υγρο φρενων) και οξικο οξυ (στυπτικος αντιμικροβιακος παραγοντας που μπορει να μειωσει δραστικα την ποσοτητας φυσικης βιταμινης Κ που θα εχει παραχθει στον πεπτικο σωληνα)
Οπως αναφερεται στην PDR και οπως αναγραφουν τα ενθετα της ενεσης των Roche, Merck kai Abbott ''μελετες καρκινογενεσης, μεταλλαξιγενεσης η διαταραχης γονιμοτητας δεν εχουν διεξαχθει''
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν βλέπω αυτά τα στοιχεία που λες Νίκο για το κονάκιον. Το κονάκιον είναι ένα ασφαλές φάρμακο, όμως είναι αδιάλυτο στο νερό, και διασπάται σε έκθεση στο φως
Κατάλογος με τα έκδοχα
GLYCOCHOLIC ACID SODIUM HYDROXIDE LECITHIN FOR MIXED MICELLES 100% HYDROCHLORIC ACID 37% (if. Ο 10% HCl)...
Πηγή: Γαληνός Οδηγός φαρμάκων
Γαληνός - Βιβλιογραφική αναφορά - SPC, Greece: KONAKION
 
Για την ιστορία, τελικά το πουλάκι σώθηκε, μετά την χορήγηση και πολυβιταμινων είχε ξεκινήσει να κελαηδα. Το κράτησα γύρω στις τρεις εβδομάδες και το επέστρεψα. Πριν από λίγες μέρες που ξαναμιλησαμε μου είπε πως το πουλάκι τελικά το χτύπησε κάποιο αρπακτικο και του έκοψε το ποδαρακι καθώς και είχε χτυπήματα στο κεφάλι. Τελικά μερικές φορές είναι γραμμένο κάτι και δεν ξεγραφει.
Ευχαριστώ και για την όποια βοήθεια.
 
Δεν ξέρω τι έχει το πουλί και δεν μου αρέσει κιόλας να κάνω υποθέσεις αβίαστα. Θέλω να ρωτήσω όμως, για ποιο λόγο να πάρει κονάκιον στον δεύτερο κύκλο της θεραπείας, από τη στιγμή που εφόσον δεν καταλήξει το πουλί από αιμορραγία στην διάρκεια του πρώτου κύκλου της θεραπείας, τότε σημαίνει ότι ανταποκρίνεται στο φάρμακο και άρα δεν κινδυνεύει άμεσα από αιμορραγία; Θέλω να καταλάβω δηλαδή τη λογική του σχήματος που αναφέρεις.
Το esb αν δοθεί σε μεγάλη ποσότητα φέρνει από μόνο του αιμορραγία έχει δεν έχει κοκκίδια.
 
... Το πουλάκι τελικά το χτύπησε κάποιο αρπακτικο και του έκοψε το ποδαρακι καθώς και είχε χτυπήματα στο κεφάλι. Τελικά μερικές φορές είναι γραμμένο κάτι και δεν ξεγραφει.
Ευχαριστώ και για την όποια βοήθεια.

Το ''γραφτό'' του ήταν να πέσει σε ανίκανο ή άσχετο να το έχει μέσα στο κλουβί... Κρίμα, καλύτερα να την είχες κρατήσει εσύ...
 
Για την ιστορία, τελικά το πουλάκι σώθηκε, μετά την χορήγηση και πολυβιταμινων είχε ξεκινήσει να κελαηδα. Το κράτησα γύρω στις τρεις εβδομάδες και το επέστρεψα. Πριν από λίγες μέρες που ξαναμιλησαμε μου είπε πως το πουλάκι τελικά το χτύπησε κάποιο αρπακτικο και του έκοψε το ποδαρακι καθώς και είχε χτυπήματα στο κεφάλι. Τελικά μερικές φορές είναι γραμμένο κάτι και δεν ξεγραφει.
Ευχαριστώ και για την όποια βοήθεια.
Κριμα. Αλλα και συ αδερφε μου πολυ περιγραφικος εισαι...
Το είχα γράψει με λιγότερη περιγραφη αλλά ίσως να μην είχε γίνει κατανοητό. Σορρυ αν σε τάραξε.

Το ''γραφτό'' του ήταν να πέσει σε ανίκανο ή άσχετο να το έχει μέσα στο κλουβί... Κρίμα, καλύτερα να την είχες κρατήσει εσύ...
Να σου πω την αλήθεια μπήκα στον πειρασμό, αλλά είχα αποφασίσει για ζευγάρι εκτροφής και αυτό θα ήταν πισωγυρισμα.
 
Back
Top