Ασθένειες Καρδερίνα με πρησμένη κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jimas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν κι εντελώς άσχετος με τα ιθαγενή το πουλάκι μου δίνει την εικόνα της δυστοκίας. Οι κουτσουλιές της πως είναι σε συχνότητα και μέγεθος; Υγρό ασβέστιο στο νερό τους έχεις βάλει;
 
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Εχει 10 μέρες. Δεν μπορεί. Παντως είναι καλύτερα το πουλάκι.σημερα τελειωνει η αντιβίωση αλλά το πρήξιμο το έχει ακόμα. Τι κάνω τώρα; Σταματάω για δύο μέρες και πάλι τα ίδια η σταματάω τελείως και περιμένω να δω αν θα ξαναφουσκωσει;
 
Σαν πουλί που το παρατηρώ δεν καθετε καθόλου φουσκωμένο. Ειναι δραστήρια όσο μπορεί να είναι σε μικρό κλουβί. Τρωει κανονικά. Δεν καταλαβαίνεις αν δεν το ξέρεις ότι κάτι έχει. Αλλα όταν τη φυσάω από κάτω στη κοιλιά είναι πρησμενη.
 
Στο στόμα.συνολικα μια σταγόνα την ημέρα. Να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα για παραπάνω.4 μικροσταγονες όπως βγαίνουν από την βελόνα φαντάσου το πρωί και άλλες 4 το απόγευμα. Μπορει να είναι λάθος μου που αναφέρω δοσολογία αλλά θέλω να ΤΟΝιΣΩ ότι το έκανα χωρίς δοσολογία από γιατρό και δεν είναι συνηστομενη για όλες τις περιπτώσεις πτηνών. Τωρα το ερώτημα είναι να το σταματήσω τελείως η να κάνω επανάληψη μετά από δύο μέρες;
 
Σαν πουλί που το παρατηρώ δεν καθετε καθόλου φουσκωμένο.
Συγνώμη, εννοούσα το φούσκωμα-πρήξιμο στην κοιλιά αν έχει φύγει;
 
Γιώργο όχι μέχρι χθες το απόγευμα που της έδωσα αντιβίωση δεν είχε φύγει. Δεν ξέρω μήπως μου φαίνεται και εμένα πολύ γιατί το πουλάκι έχει αδυνατίσει πολύ. Θα αναιβασω άλλη μια το απόγευμα να κάνουμε σύγκριση. Να μου πείτε και τη γνωμη σας
 
IMG_20200623_160745.webp
[automerge]1592918535[/automerge]
Νομίζω είναι σε καλύτερη φάση. Παντως σήμερα είναι σε εξερετικη κατάσταση. Παει πέρα δοθεί όλη την ώρα. Αρκετα κινητική. Εσεις τι γνώμη έχετε σε σχέση με την άλλη που έχω ανεβάσει;
 
Τι να σου πω, απο τις φωτογραφίες δεν μπορεί κανείς να καταλάβει αν υπάρχει διαφορά, εμένα ίδιο μου φαίνεται. Την έχεις βάλει μόνη της σε άλλο κλουβί μέχρι να ξεκαθαρίσει το τι συμβαίνει με το πουλάκι;

Γιώργο όχι μέχρι χθες το απόγευμα που...
Το Πάσχα αργεί πολύ αλλά θα το θυμάμαι ότι χρωστάς λαμπάδα. 😁
 
τι γνώμη έχετε σε σχέση με την άλλη που έχω ανεβάσει;
Δεν έχει κάποια διαφορά. Το φάρμακο δεν άλλαξε την αρχική εικόνα. Προφανώς δεν ήταν η κατάλληλη επιλογή για τη συγκεκριμένη κατάσταση.
 
Νομίζω ότι συμφωνώ με σένα Σταύρο όσο αναφορά την εικόνα. Δεν φαίνεται κάποια διαφορά και στο δικό μου μάτι. Αντε λίγο πιο ανοιχτό το χρώμα στην δεύτερη. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι το πουλάκι προς το ΠΑΡΌΝ και το τονίζω για να μην δώσω την εικόνα ότι έπραξα σωστά χρησιμοποιονταν φαρμακο χωρίς την έγκριση κάποιου ειδικού είναι σε καλύτερη κατάσταση από εκείνη την προηγούμενη εβδομάδα. Εχω χάσει και άλλο πουλάκι έτσι μην ξέροντας τι να κάνω. Απλα να το βλέπω να σβήνει σιγά σιγά. Τωρα γνωρίζοντας ποια θα ήταν η κατάληξη του, μη έχοντας κάποιον ειδικό κάπου εδώ κοντά να μου πει ακριβώς τι το βασανίζει και να πράξω αναλόγως, δεν νιώθω άσχημα που προσπάθησα έστω και αυτό. Μακαρι να μου βγει σε καλό και παράλληλα να κερδίσω χρόνο ψάχνοντας για κάποιον γιατρο που μπορεί να μου δίνει λύσεις σε προβληματα που αντιμετωπίζω με τα πουλάκια μου.
[automerge]1592926163[/automerge]
IMG_20200623_182526.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top