Ασθένειες Καρδερίνα χάνει φτέρωμα στο πισω μέρος του κεφαλιού

asterixniar

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Νίκαια
Η καρδερίνα μου έχει αρχίσει να χάνει το φτέρωμα της στο πισω μέρος του κεφαλιού της, είναι φυσιολογικό αυτό?
Δεν ξέρω που πρέπει να ρωτήσω
Ευχαριστώ και πάλι
 
καλησπέρα asterixniar... Θα της ρίξεις μία σταγόνα Pulmosan της beaphar στο σημείο που έχει αρχίσει το πουλί και χάνει το φτέρωμά του... Προληπτικά κάνε επανάληψη άλλη μία φορά μετά από 6 μήνες... Κάνει και για ακάρεα που παρουσιάζονται στο δέρμα-φτέρωμα εκτός από τα ακάρεα της τραχείας και των αεροφόρων σάκων
 
Mipos mia mikri eksigisi gia

1. Giati Pulmosan
2. Giati mia proliptiki pali meta 6 mines

Pos katalabes afto einai apo Akaria ;
 
το πιο πιθανό είναι ότι είναι από ακάρεα... Τώρα όσον αφορά την επανάληψη μετά από 6 μήνες το είπα επειδή συνήθως οι πιο πολλοί το χορηγούνε μία φορά το χρόνο και μερικοί το κάνουν 2 φορές ανά 6 μήνες δηλαδή, αλλά τη στιγμή που το πουλί παρουσίασε το πρόβλημα καλό είναι να του το κάνει και μία 2η φο΄ρα μετά από ένα εξάμηνο
 
Ego leo to pio pithanon einai afti i karderina einai mia piasmenei apo fetos. Kai afta ta poulia logo alagei trofi kai peribalon exoune problima me to metabolismo. Amesos dixnoune ola aftes i karderines afta ta symptomata. Xanoune ta poupoula sto kefali kai biso sto laimo, san einai pteroria kai ta kainourgia poupoula xriasoune poli kairo na erthounde pali. Afta to problima den exei kamia skesi ma akaria. Selei kati pou stiriksi ton metabolismo tis karderinas. Afto einai Bitamines kai pio likrina Bitamini B Komplex.
 
δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες επειδή και η δικιά μου είναι φετινή πιασμένη άγρια αλλά και πολλές έξω που έχουν σε πετ άγριες πιασμένες δεν παρουσιάζουν τέτοιο σύμπτωμα... Αν δεν του χει κάνει Pulmosan πάντως καλό για μένα είναι να του κάνει μια δόση
 
δεν ξέρω αν είναι αυτό που λες επειδή και η δικιά μου είναι φετινή πιασμένη άγρια αλλά και πολλές έξω που έχουν σε πετ άγριες πιασμένες δεν παρουσιάζουν τέτοιο σύμπτωμα... Αν δεν του χει κάνει Pulmosan πάντως καλό για μένα είναι να του κάνει μια δόση
Δεν ξερω για την δικη σου φετεινη πιασμενη.. Και σιγουρα και εσυ δεν ξερεις για τις καρδερινες στο πετ σοπ.. Αν τελικα καταφερνουν να επιβιωσουν και ποσο ωστε να δεις συμπτωματα ή τα ''αποτελεσματα''.. Της αλλαγης του μεταβολισμου οπως προαναφερει ο Αλεξανδρος...ή να δεις πως δρα το στρες στα πουλια.
Σε καθε περιπτωση η χορηγηση ενος τοσο ισχυρου φαρμακου χωρις γνωματευση σχετικου γιατρου δεν ειναι επιτρεπτη.
 
νομίζω ότι μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε... Ο Αλέξανδρος είπε ότι θεωρεί πως το πουλί αυτό είναι φετινό γεννημένο πιασμένο και ότι το πρόβλημα του πιο πιθανό είναι να προέρχεται από την απότομη αλλαγή διατροφής... Εγώ δεν αντιλλέγω στο ότι είναι φετινό πιασμένο, αντιλλέγω στο γεγονός ότι το πρόβλημα προέρχεται λόγω της αλλαγής της διατροφής του... Εγώ λέω πως και η δική μου είναι φετινό γεννημένο και πιασμένο και ως σήμερα που μιλάμε δεν έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα και συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν είναι θέμα απότομης αλλαγής της διατροφής... Επίσης είπα πως όσα πουλιά είδα σε διάφορα πετ και είναι φετινά γεννημένα και πιασμένα και τοποθετημένα στα κλουβιά δεν έχουν τέτοια συμπτωματολογία, δεν μπορώ να καταλάβω προς τι τόση εμμονή και αρνητικότητα... Εγώ έκανα μία πρόταση δεν βάζω το μαχαίρι στο λαιμό κανενός και δεν τον εξαναγκάζω να κάνει αυτό που λέω!
 
Δεν υπαρχει καμια εμμονη και δεν ξερω που την ειδες... Εκανες μονο μια προταση στον φιλο μας...χωρις να σκεφτεις να του πεις οτι μπορει να ειναι αυτο..ή εκεινο ή το αλλο. Ο τροπος σου ειναι κατηγορηματικος και δεν αφηνει περιθωρια στον φιλος μας, αμφισβητησης.. Κατι που θα επρεπε να κανεις μια και δεν γνωριζεις ουτε το πουλι... Ουτε τις συνθηκες διατηρησης του. Το σωστο θα ηταν να του πεις να παει το πουλακι σε ενα γιατρο και οχι αμεσως φαρμακο. Το οτι εσενα δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα δεν σημαινει οτι ισχυει καθολικα αυτο. Σκεφτηκες ποτε τι μπορει να ταιζει ο φιλος μας την καρδερινα του; Αυτος που την ειχε πριν τι μπορει να την ταιζε;κοκ...
Απλα και φιλικα... Μην εκφραζεις τοσο απολυτα τις αποψεις-γνωμες-εμπειριες σου. Πολλοι τις περνουν τις μετρητης.
 
λέω πάντα την άποψή μου ελεύθερα και δημοκρατικά και δεν είμαι ούτε απόλυτος ούτε έχω παρωπίδες... Το θέμα κλείνει εδώ για μένα χωρίς περαιτέρω σχόλιο
 
το ιδιο προβλημα ειχα με μια καναρα χανει φτερωμα στο πισω μερος του κεφαλιου και κατω απο τον λαιμο. Την πηγα στον κτηνιατρο ακάρεα παιδια ηταν, βεβαιως μπορει να ηταν διαφορετικη περιπτωση
 
το ιδιο προβλημα ειχα με μια καναρα χανει φτερωμα στο πισω μερος του κεφαλιου και κατω απο τον λαιμο.Την πηγα στον κτηνιατρο ακάρεα παιδια ηταν , βεβαιως μπορει να ηταν διαφορετικη περιπτωση

Kai edo exoume tora to paradeixma gia tin sosti praksi. Ala den kanoume peiramata xoris na eimaste sigura me ena POLI BAREI DILITIRIO, kai akribos afto einai to Ivermectin ( Pulmosan ).
 
το ιδιο προβλημα ειχα με μια καναρα χανει φτερωμα στο πισω μερος του κεφαλιου και κατω απο τον λαιμο. Την πηγα στον κτηνιατρο ακάρεα παιδια ηταν
Είχε ακάρεα, χωρίς να παρουσιάζει τα υπόλοιπα(κλασσικά)
συμπτώματα;
 
το μονο που εκανε Χαρη αφαιρουσε μονη της φτερα ουτε ηχους ουτε τιποτε αλλο.
 
το ιδιο προβλημα ειχα με μια καναρα χανει φτερωμα στο πισω μερος του κεφαλιου και κατω απο τον λαιμο. Την πηγα στον κτηνιατρο ακάρεα παιδια ηταν, βεβαιως μπορει να ηταν διαφορετικη περιπτωση

Το θέμα είναι ΤΙ ακάρεα; Ακάρεα της τραχείας ή οι γνωστές μαύρες-κόκκινες ψειρούλες;
Ο συγκεκριμένος γιατρός τι ακριβώς διέγνωσε-διαπίστωσε και τι ακριβώς σου συνέστησε;
 
οχι τραχείας, οι γνωστες ψειρουλες τις αντιμετωπισαμε με POLVO της TABERNIL απολύμανση το κλουβάκι και προληπτικα Aviomycine της TAFARM 3 σταγόνες για 3 ημέρες.
 
HMMMMM... edo exoume tora ena thema pou siga siga exei sumi.

1. Ti einai i gnostes psiroules ; An milame gia kokina kai mayra psires, afta den trone ftera, pinoune to aima tou pouliou.

2. An exoume psires, giati dinoume proliptika Aviomycine ;
Mou fenete o ktiniatros den itane apolito siguro gia tin diagnosi tou kai elege " An ta dinoume to pouli oti kseroume mipos eimaste tixeros".

3. Me to tropo pou egrapses sto Post #11 pisteba to brikes akri me to Pulmosan, gia afto milousame mexri tora. Ksafnika akouo Tabernil Polvo.
 
Παιδιά ευχαριστώ για όλες τις γνώμες / απόψεις.
Η καρδερίνα μου είναι από τον Μάρτιο γεννημένη (έτσι μου είπε αυτός που την αγόρασα), επίσης δεν έχει βραχιολάκι στο πόδι. Η τροφή που της δίνω είναι σε διαφανο σακουλάκι άρα δεν ξέρω μάρκα, επίσης της δίνω μια βιταμίνη που μου έδωσαν απο το πετ σοπ (sanmix all pet μαλακό κίτρινο μικρόγευμα εκτροφής για σποροφαγα πουλιά, γράφει επάνω).
Εάν είναι ακάρεα... Κολλάει; Έχω ένα γιό 20 μηνών και αρχίζω να φοβάμαι. Ξέρετε κανένα πτηνίατρο κοντά στην Νίκαια;
 
Edo einai mia lista me ptiniatrous
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Ta klassika akaria den kolane sto anthropos.

Kokino psires boroune na kolane sto anthropos, ala poli spanio. Oso tha broune poulia den kolane, pane sta poulia.

Akoma den pistebo einai akaria, pistebo akoma einai i trofi ( metabolismo ). Kai kane mou ti xari petato afta ta "Kitrino Bitamini". Einai kapio agnosta pragmata pou den ksereis ti exei meza.
 
Αλέξανδρε η κανάρα πάντως έστρωσε να σε πω την αλήθεια και μενα με εκανε εντύπωση το Aviomycine και τον ρώτησα η απαντηση ηταν καλο θα του κανει.. Μαλλον δεν ηταν σιγουρος με την διαγνωση του...
 
Back
Top