Ασθένειες Καρδερίνα χωρίς πούπουλα στο πίσω μέρος του κεφαλιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Νikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Νikos

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
7
Γεια σας, έχω μια καρδερίνα εδώ και 2 μήνες περίπου την πήρα ανήλικη και στο πίσω μέρος του κεφαλιού του έχει χάσει το τρίχωμα και φαίνεται σαν τραυματισμός και σαν να λείπει ένα μέρος. Δεν είναι πολυ φοβιτσιαρικο πουλί ούτε χτυπάει ασταμάτητα όταν πας κοντά. Δεν έχω πολλές γνώσεις για καρδερίνες και δεν ξέρω αν είναι πτερρόροια ή αν είναι κάτι σοβαρότερο. Στην ουρά έχει χάσει αρκετά πούπουλα δεν ξέρω αν είναι γενικό το πρόβλημα η αν τραυμάτισε το κεφάλι του. Δεν το φτάνουν γάτες ούτε έρχονται άλλα πουλιά. Γενικά η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική, δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή. Δεν ξέρω τι να κάνω και ανησυχώ λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εάν αυτό έγινε ξαφνικά τότε είναι αρπακτικό η ποντίκι η κάτι που του πήρε το σκάλπ.
Η δεξιά πλευρά έχει ξεραμένο αίμα.
Η αριστερή δείχνει ότι ξηλώθηκαν τα πούπουλα γδέρνοντας ελαφρά το δέρμα και δημιούργησε φλεγμονή.
Το κάτω μέρος έχει ξεραμένο πύον από την φλεγμονή.
Αν έγινε σιγά σιγά δεν μπορώ να φανταστώ τι το προκάλεσε.
Εμένα πάντως μου θυμίζει πληγή από σύρσιμο στα χαλίκια όταν ήμουν μικρός.

Όλα δείχνουν ότι υπάρχει διαδικασία ίασης.
Εάν το πουλί είναι ζωηρό ok εάν είναι υποτονικό πρέπει να το πας σε ιατρό.
 
Έγινε ξαφνικά. Δεν το είχα παρατηρήσει τις προηγούμενες μέρες. Το κλουβί το έχω έξω στο μπαλκόνι σε ψηλό σημείο που δεν μπορεί να το προσεγγίζει άλλο ζώο, πέρα από πτηνό. Επίσης, μένω Πειραιά και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν αρπακτικά πουλιά εδώ. Το θετικό είναι ότι είναι ζωηρό και τρώει κανονικά, γενικά η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική. Τι με συμβουλεύετε να κάνω ;
 
Βάλε κάτι να προφυλάξεις το κλουβί, είναι επίθεση από οτιδήποτε.
Δεν ξέρουμε τι ήταν αυτό που το πλήγωσε, και τη του μετέδωσε, οπότε εάν έχεις και άλλα πουλιά, καλώ είναι να το απομακρύνεις απ'αυτά μέχρι να γίνει καλά
 
Επίσης, μένω Πειραιά και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν αρπακτικά πουλιά εδώ.

Να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν και να αισθάνεσαι τυχερός που τη γλίτωσε. Πάρε μέτρα προστασίας άμεσα με έξτρα προστατευτικό κλουβιού.
 
Δεν έχω άλλα πουλιά. Προστατευτικό θα βάλω οπωσδήποτε. Το τραύμα να με ανησυχεί; Μπορώ να κάνω κάτι για να θεραπευτεί γρηγορότερα και να μην μολυνθεί; Και το βασικότερο θα χρειαστεί κτηνίατρο ή θα θεραπευτεί 100% μόνο του;
 
Προστατευτικό θα βάλω οπωσδήποτε. Το τραύμα να με ανησυχεί; Μπορώ να κάνω κάτι για να θεραπευτεί γρηγορότερα και να μην μολυνθεί; Και το βασικότερο θα χρειαστεί κτηνίατρο ή θα θεραπευτεί 100% μόνο του;
Πρέπει όντως να βάλεις προστατευτικό, αλλά μέχρι να πάρεις - φτιάξεις, δεν θα πρέπει το πουλάκι να το αφήσεις έξω, διότι το αρπακτικό ενδέχεται να επιτεθεί πάλι. Βλέπεις, πολλά από αυτά, θυμούνται σε ποια σημεία υπάρχουν υποψήφια θύματα.
Για το τραύμα προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Στη θέση σου ο ίδιος θα πήγαινα σε ειδικευμένο πτηνίατρο. Δες στη λίστα παρακάτω, κοίταξε και τα σχόλια των μελών και επέλεξε αν θέλεις.
 
Mήπως να άλλαζε ο εισαγωγικός τίτλος του θέματος; Εδώ δεν πρόκειται για κάποια ασθένεια ή κάτι σχετικό με το πτέρωμα. Εδω ο "ινδιάνος" του πήρε το σκάλπ. Είναι τυχερό που ζεί. Η εικόνα του λέει οτι έχουν περάσει μέρες, δεν είναι χθεσινό.
 
Επειδή κι εγώ δεν έχω προστατευτικό (δε μπορώ να βάλω το κλουβι στον τοίχο, οπότε δε βολεύει), όταν έχω το κλουβί έξω, το σκεπάζω με ένα μεγάλο πανί που πιάνω με μανταλάκια, αφήνοντας μόνο την πρόσοψη ανοιχτή.
Αυτό όταν λείπω λίγες ώρες, αν ξέρω πως θα λείψω πολύ, μένει μέσα.
Αλλά κατεβάζω την τέντα, αλλιώς έρχονται άλλα πουλιά και ο μικρός τα φοβάται (εκτός από τα σπουργίτια που τους πετάει φαγητό).
Σαν προσωρινή λύση ίσως σε βολέψει να κάνεις κάτι τέτοιο κι εσύ, εκτός αν δεν υπάρχει τέντα, οπότε δε ξέρω πόσο ασφαλές θα είναι και έτσι.
 
Λένα, αυτή η πρακτική δεν μου φαίνεται καθόλου ασφαλής. Ούτε και η οποιαδήποτε υπόνοια επαφής με άγρια πουλιά, έστω κι αν αυτά είναι σπουργίτια, λόγω του ότι δεν ξέρουμε τι ασθένειες μπορεί να μεταδώσουν. Γιατί όσο και να διστάζουν να πάνε κοντά σε ένα κλουβί στην αρχή, σε λίγο χρόνο εξοικειώνονται με την τέντα, με το πανί κλπ. Οπότε προτείνω ο φίλος μας και εσύ να αποφύγετε τέτοιες προσωρινές λύσεις και να φτιάξετε (ή να αγοράσετε ) ένα προστατευτικό που να εμποδίζει όχι μόνο την άμεση πρόσβαση στο κλουβί, αλλά και το να κάτσει πουλί πάνω από το κλουβί, γιατί μπορεί να κουτσουλήσει κλπ επιμολύνοντας έτσι το άμεσο περιβάλλον του οικόσιτου πτηνού.
 
Για μένα είναι η πιο ασφαλής λύση Γιάννη, επειδή απ την πλευρά στο μπαλκόνι που θα μπορούσα να τον έχω με κάποιο προστατευτικό, πιάνει και αέρας (ακόμα και το καλοκαίρι έχουμε ρεύματα) και βροχή, είναι προς την άκρη που δε το καλύπτει καλά η τέντα. Και σίγουρα θα είναι ορατός στα άλλα πουλιά εκεί, από απέναντι.
Ενώ στο σημείο που τον αφήνω τώρα, τον κρύβουν και γλάστρες, μπουγάδα και τέντα. Και εννοείτε κουκουλωμένο, μόνο από μπροστά βλέπει.
Επισκέψεις έχουμε μόνο όταν είναι ανεβασμένη, αλλά τότε σημαίνει πως είμαι κι εγώ στο σπίτι, οπότε δεν αφήνω να πλησιάσουν, έχει κι ο μικρός μια συγκεκριμένη "τσιρίδα" που δε σταματάει αν δε βγω να διώξω τον "εισβολέα".
Αν αλλάξει κάτι στο μέλλον και σταματήσει να βολεύει αυτό το σύστημα, θα δω τι θα κάνω... Πιθανότατα θα βγαίνει μόνο όταν θα είμαι κι εγώ εδώ.
Ίσως βοηθάει και που μένω ακριβώς δίπλα σε πλατεία, οπότε βρίσκουν φαγητό εκεί τα πουλιά και δε πολυψάχνουν στα μπαλκόνια. Τα γαβγίζει κι ο σκύλος των αποπάνω...
 
Λένα, αυτή η πρακτική δεν μου φαίνεται καθόλου ασφαλής. Ούτε και η οποιαδήποτε υπόνοια επαφής με άγρια πουλιά, έστω κι αν αυτά είναι σπουργίτια, λόγω του ότι δεν ξέρουμε τι ασθένειες μπορεί να μεταδώσουν. Γιατί όσο και να διστάζουν να πάνε κοντά σε ένα κλουβί στην αρχή, σε λίγο χρόνο εξοικειώνονται με την τέντα, με το πανί κλπ. Οπότε προτείνω ο φίλος μας και εσύ να αποφύγετε τέτοιες προσωρινές λύσεις και να φτιάξετε (ή να αγοράσετε ) ένα προστατευτικό που να εμποδίζει όχι μόνο την άμεση πρόσβαση στο κλουβί, αλλά και το να κάτσει πουλί πάνω από το κλουβί, γιατί μπορεί να κουτσουλήσει κλπ επιμολύνοντας έτσι το άμεσο περιβάλλον του οικόσιτου πτηνού.
Τελικά του αγόρασα ένα προστατευτικό από pet shop. Θα ήταν καλύτερα αν την πάνω πλευρά την έκλεινα κάπως (με πανί πχ) για περισσότερη προστασία;
[automerge]1572391094[/automerge]
Επίσης ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Οι συμβουλές σας και οι γνώσεις σας είναι πολύ βοηθητικές!
 
Back
Top