Αναπαραγωγή Καρδερίνα X Καναρίνι, Καναρίνι X Καρδερίνα

Κατάσταση
Κλειστό.
.

λοιπον πρωτα απο ολα ελατε αλεξανδρουπολη να μου δειξετε κ μενα που στο καλο ειναι αυτες οι καρδερινες εκτροφης για να αγορασω κ εγω.. Το αν θελετε να με διαγραψετε καντε το αν νομιζετε οτι πρεπει. Κ ολοι εσεις που με κρινετε και εχετε την δυνατοτητα εχετε πιασει τετοια πουλια ειτε με καπατζες ειτε με ξοβεργες ας μην λεμε ψεματα. Κ τα πουλια που κραταω ειναι 1 με 2 το χρονο οχι την φορα που παω... Αν θελετε να χτυπησετε το προβλημα ασχολειθητε με τα μαγαζια που τα πιανουν κ τα πουλανε..
Όσο καλά και να τις φροντίζεις πάντα θα ξέρεις πως το σπίτι τους είναι αλλού
πες μου ενα πουλι που το σπιτι του ειναι στο κλουβι να το μαθω κ γω. Θα σε βοηθησω εγω ΚΑΝΕΝΑ..Αυτα ειχα να πω χαρικα κ ευχαριστω για την ενημερωση που ειχα απο το σαιτ σας
 
.

λοιπον πρωτα απο ολα ελατε αλεξανδρουπολη να μου δειξετε κ μενα που στο καλο ειναι αυτες οι καρδερινες εκτροφης για να αγορασω κ εγω Και εμείς στα Γιάννενα δεν έχουμε αλλά δεν πιάνουμε, ψάχνουμε για εκτροφείς και υπάρχουν αρκετοί που διαθέτουν πουλιά ; Το αν θελετε να με διαγραψετε καντε το αν νομιζετε οτι πρεπει. Κ ολοι εσεις που με κρινετε και εχετε την δυνατοτητα εχετε πιασει τετοια πουλια ειτε με καπατζες ειτε με ξοβεργες ας μην λεμε ψεματα. Το όλοι εσείς δεν στέκει κ τα πουλια που κραταω ειναι 1 με 2 το χρονο οχι την φορα που παω... Αν θελετε να χτυπησετε το προβλημα ασχολειθητε με τα μαγαζια που τα πιανουν κ τα πουλανε.. Κάτι πήρε το μάτι μου για μια προσπάθεια για το σχηστό
Όσο καλά και να τις φροντίζεις πάντα θα ξέρεις πως το σπίτι τους είναι αλλού
πες μου ενα πουλι που το σπιτι του ειναι στο κλουβι να το μαθω κ γω. Θα σε βοηθησω εγω ΚΑΝΕΝΑ..Αυτα ειχα να πω χαρικα κ ευχαριστω για την ενημερωση που ειχα απο το σαιτ σας

Όταν μπαίνες σε έναν χώρο που είναι αντίθετος με το πιάσιμο των αγρίων, γίνοντε προσπάθεις εξάλειψης το φαινομένου, δεν είναι λογικό να μπαίνεις και να λές έγω πιάνω, λογικό είναι να τα ακούσεις απο όλους. Δεν σου είπε κανένας να φύγεις αλλά να διαβάσεις αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
Φιλικά
 
.

Φίλε, μού θυμίζεις τους κυνηγούς που λέμε πως τους αρέσει να σκοτώνουν πουλιά γιατί έχουν αρρώστεια με το κυνήγι αλλά προς Θεού δεν τα τρώνε! Τα δίνουν σε γνωστούς τους να τα φάνε! Κρίμα που είσαι και από ακριτική περιοχή και θα έπρεπε να ήσουν πιο ευαισθητοποιημένος σε ανάλογα θέματα! Αν περνούσε από το χέρι μου θα σε διέγραφα, όχι γιατί θα σου κάνει κακό αυτό (στα παλιά σου τα παπούτσια μεταξύ μας) αλλά γιατί δεν υπάρχει σημείο επαφής μας! Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις το χόμπυ σου να φυλακίζεις ή να ταλαιπωρείς ή να δολοφονείς άγρια πουλιά ( μην μου πεις πως από τα δίχτια δεν τραυματίζονται τα πουλιά) αλλά εγώ προσωπικά σε θεωρώ πολύ απλά δολοφόνο!
 
.

Σας παρακαλώ να μην κάνετε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Αν διαφωνούμε ορισμένοι μετά κάτι, είναι με τις απόψεις και τις αντιλήψεις του t_pagonidis και όχι με τον ίδιο τον t_pagonidis σαν άνθρωπο, τον οποίο δεν γνωρίζουμε εξάλλου προσωπικά.

Επίσης, ο t_pagonidis είχε την επιλογή να μείνει στο PB με τις προϋποθέσεις που απαιτούνται ή να ακολουθήσει το δρόμο του. Από τη στιγμή που διάλεξε το δεύτερο, δεν έχει νόημα η συνέχιση αυτής της κουβέντας. Ας γυρίσουμε λοιπόν και πάλι στο Καρδερίνα X Καναρίνι, Καναρίνι X Καρδερίνα
 
.

Καλά έχουμε ξεφύγει τελείως. Εμείς κάνουμε προσπάθεια να σταματήσουμε ένα σοβαρό έγκλημα και έρχεσαι και μας λες αυτά; Για μένα είσαι σοβαρός εγκληματίας γιατί αιχμαλωτίζεις κάποια ζωντανά (έστω και για λίγο όπως λες) παρά την θέλησή τους και χωρίς κάποιο όφελος για αυτά (δηλ. τα βρήκες χτυπημένα και τα κρατάς για λίγο μέχρι να γίνουν καλά κ. Α.).
 
.

Αγαπητέ Σταύρο μάλλον έχουμε μπερδευτεί λίγο! Ο χαρακτηρισμός από την στιγμή που δεν κρίνεται άδικος αλλά αποδίδει τα του Καίσαρι τω Καίσαρι σε καμία δημοκρατική χώρα δεν απαγορεύεται. Δεν ξερω τον t_pagonidis και ούτε με ενδιαφέρει να τον μάθω, αλλά γνωρίζω πέντε γράμματα για να μπορώ να διαβάζω και να βγάζω νόημα από όσα γράφει. Είναι παράνομο το κυνήγι άγριων πουλιών ναι ή όχι; Δολοφονούνται πουλιά ή τραυματίζονται με τις μεθόδους του ακρίτα "φίλου" μας ναι ή όχι; Ας μας πει, λοιπόν, το παλικάρι πότε στήνει βέργες ή δίχτια να ενημερώσουμε την αρμόδια υπηρεσία και όταν συλληφθεί να πει τα ίδια που είπε και σε εμάς εδώ και άμα δεν τιμωρηθεί, τότε συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς! Αυτά και καλή συνέχεια σε όλους μας!
 
.

Ξεχνάτε κάτι. Εδώ δεν είναι ούτε λαϊκό δικαστήριο ούτε το υποκατάστατο του κράτους. Δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση να γίνονται προσωπικοί χαρακτηρισμοί ούτε δίκες. Τα όρια του "κράτους" του PB τελειώνουν στο σημείο που κάποιος κάνει logout. Όσο είναι σε κατάσταση login είναι υποχρεωμένος να τηρεί τους νόμους (κανόνες λειτουργίας) γιατί πολύ απλά εδώ μέσα εφαρμόζονται.

Από εκεί και πέρα την αρμοδιότητα αναλαμβάνει αυτό το άχρηστο πολλές φορές κράτος, για να εφαρμόσει το νόμο. Δεν είναι δυνατόν να προσπαθούμε εμείς να το υποκαταστήσουμε με δίκες και διαπομπεύσεις, διαπράττοντας άλλη μια παρανομία εν ονόματι της κρατικής ανεπάρκειας. Δημοκρατία δεν είναι ούτε οι αντιλήψεις τύπου "Τα του Καίσαρως, τω Καίσαρι" ούτε η εφαρμογή νόμων του τύπου "οδόντα αντί οδόντος" από ιδιώτες.

Στην προκειμένη περίπτωση οι νόμοι που αφορούν στην υπόθεση του PB είναι:
κάθε Θέμα ή κάθε Μήνυμα που θα δημοσιεύεται στο φόρουμ των Ιθαγενών Πουλιών το οποίο θα εκτρέπει την πορεία του από το στόχο, θα κλειδώνει ή θα διαγράφεται χωρίς καμία προειδοποίηση. Επίσης, όποιο μέλος αιχμαλωτίζει πουλιά με οποιοδήποτε τρόπο και δηλώσει δημόσια ότι το κάνει, αγνοώντας και προκαλώντας την ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τους κανόνες του PetBirds, θα θεωρείται ανεπιθύμητο και θα του απαγορεύεται η πρόσβαση σε αυτό το χώρο.
και
Απαγορεύετε να βρίζετε ή να χρησιμοποιείτε λέξεις και φράσεις σε ύφος και τόνο που προσβάλλει τα άλλα μέλη. Απαγορεύεται επίσης η δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.
 
.

"Τα του Καίσαρι το Καίσαρι" δεν είναι αντίληψη αλλά έκφραση που την χρησιμοποιούνε συχνά κυρίως οι πολίτες που ζούνε σε δημοκρατίες, διότι δίνει έμφαση στην ανάγκη να αποδίδεται δικαιοσύνη σε όσους παρανομούν. Εμείς εδώ δεν είμαστε ούτε κριτές, ούτε πολύ περισσότερο δικαστές, αλλά πολίτες μιας ευνομούμενης πολιτείας, όπου με βάση το δημοκρατικό μας πολίτευμα, δικαιούμαστε να εκφράζουμε τις απόψεις μας ελεύθερα και αν κάποιος αισθάνεται θιγμένος, μπορεί να διαμαρτυρηθεί και να μας αποδείξει πως κάνουμε λάθος, με στοιχεία και όχι με αφορισμούς.
Εκτιμάς φίλε Σταύρο πως δεν είναι δυνατόν να υποκαταστούμε το κράτος με δίκες και διαπομπεύσεις, αλλά με βρίσκεις αντίθετο σε αυτή την άποψη, όμως δεν είναι επί του παρόντος να το συζητήσουμε. Απλά να σου πω, πως από τότε που εμείς οι πολίτες πάψαμε να ασχολούμαστε με τον διπλανό μας και με όσα συμβαίνουν γύρω μας, μετατραπήκαμε σε ωχαδελφιστές και καναπεδάκηδες, προσφέροντας πεδίο δράσης λαμπρό σε αρρωστημένες αντιλήψεις που εδράζονται κυρίως από το κράτος και έχουν σκοπό να μας ισοπεδώσουν! Πάντως, εμμένω στην άποψή μου πως υπάρχει δεν υπάρχει κράτος, για μένα όποιος κυνηγάει άγρια πουλιά από χόμπυ και ψώρα χρίζει ψυχιατρικής εξέτασης, αν δεν θεωρεί τον εαυτό του δολοφόνο. Συγνώμη που διαφωνώ μαζί σου Σταύρο - βρήκα και κάτι να διαφωνώ μαζί σου μην με μαλώνεις - αλλά αυτή είναι η άποψή μου...
 
.

zefyri είπε:
Συγνώμη που διαφωνώ μαζί σου Σταύρο - βρήκα και κάτι να διαφωνώ μαζί σου μην με μαλώνεις - αλλά αυτή είναι η άποψή μου...
Καλά κάνεις και διαφωνείς με απόψεις άλλων και εκφράζεις την δική σου, αν και δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε όταν η προσωπική μου άποψη είναι επίσης αυτή:
Πάντως, εμμένω στην άποψή μου πως υπάρχει δεν υπάρχει κράτος, για μένα όποιος κυνηγάει άγρια πουλιά από χόμπυ και ψώρα χρίζει ψυχιατρικής εξέτασης, αν δεν θεωρεί τον εαυτό του δολοφόνο
Θα προσπαθήσω όμως να επαναδιατυπώσω με διαφορετικό τρόπο τη θέση του PB γιατί μάλλον τα ελληνικά μου δεν είναι και πολύ καλά...

Είναι άλλο πράγμα το:

  1. Να θεωρώ ότι όποιος κυνηγάει άγρια πουλιά από χόμπι και ψώρα χρίζει ψυχιατρικής εξέτασης, αν δεν θεωρεί τον εαυτό του δολοφόνο και να εκφράζω αυτήν την άποψη, και άλλο το:
  2. Ο Stavros είναι εγκληματίας, δολοφόνος, κλέφτης κλπ... Τέτοιες αποφάσεις βγάζουν μόνο τα δικαστήρια και όχι οι πολίτες, ακόμη και αν η άποψή τους είναι σύννομη.
Το δεύτερο αντίκειται στους κανόνες του PB και όπου εμφανίζεται θα τηρούνται τα προβλεπόμενα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
.

Πρώτα από όλα δεν είμαι αρμόδιος να σου απαντήσω αν τα ελληνικά σου είναι καλά, από όσα όμως άρθρα σου έχω διαβάσει μάλλον βρίσκεσαι σε καλό επίπεδο...
Φίλε Σταύρο επί της ουσίας δεν είναι άλλο πράγμα, διότι το νόημα είναι το ίδιο. Όπως κάθε νόμισμα του ενός ευρώ έχει δύο όψεις αλλά δεν παύει από όπου και αν το δεις να είναι μονόευρω, έτσι και στην περίπτωση την δική μας το νόημα είναι το ίδιο
Και στην πρώτη και στην δεύτερη περίπτωση το ίδιο λέμε. Απλά στην πρώτη το λέμε "μεσοβέζικα" ενώ στην δεύτερη έξω από τα δόντια. Και αυτό σου εξήγησα πριν, αλλά μάλλον τα ελληνικά τα δικά μου δεν ήταν κατανοητά!
Είσαι της άποψης πως, για να αποδειχθεί ότι κάποιος είναι δολοφόνος, αυτό αποτελεί αποκλειστικά αρμοδιότητα των δικαστηρίων. Εκτιμάς δηλαδή πως ακόμη και αν έρθει κάποιος και παραδεχθεί ότι διέπραξε το "έγκλημα", ο πολίτης δεν έχει δικαίωμα να τον χαρακτηρίσει δολοφόνο πριν τελεσιδικίσει η απόφαση. Δικαίωμά σου και φυσικά την σέβομαι...
Όμως, υπάρχει και αντίλογος: πολίτες που όταν βλέπουν ή ακούνε κάποιον να αποδέχεται πως δολοφονεί για οιαδήποτε λόγο δεν διαστάζουν να εκφράσουν καθαρά την γνώμη τους, αλλά πρόσεξε Σταύρο, δεν επιβάλλει ποινές για να υποκαταστήσει την Δικαιοσύνη. Την άποψή του λέει ανοικτά και χωρίς διαστολές και φυσικά δεν δικάζει!
Πιστεύω, ότι οι κανόνες του PB είναι για να τηρούνται και όσοι θέλουν να είναι εδώ μέσα είμαστε υποχρεωμένοι να τους αποδεχόμαστε, ακόμη και αν διαφωνούμε. Όμως, νομίζω πως είναι και χρέος μας όταν διαφωνούμε να το εκφράζουμε σε κόσμια πλαίσια και δίχως ειρωνίες, καταδίκες, λαϊκά δικαστήρια κλπ. Διότι μιλάμε για ψυχούλες απροστάτευτες, που δεν μπορούν να παραστούν σε κανένα ανθρώπινο δικαστήριο να υπερασπιστούν τις ζωούλες τους, που κάποιοι τις εμπορεύονται είτε για χρήματα είτε για...ψώρα!
 
.

για να επανελθουμε στο θεμα μας, αγαπητε φιλε μας ανεβασε καμια φωτο με τα πουλακια σου, να δουμε τι εεχεις να σου πουμε την γνωμη μας τυι να ζευγαρωσεις με τι, αναμενουμε...
 
.

zefyri είπε:
Είσαι της άποψης πως, για να αποδειχθεί ότι κάποιος είναι δολοφόνος, αυτό αποτελεί αποκλειστικά αρμοδιότητα των δικαστηρίων. Εκτιμάς δηλαδή πως ακόμη και αν έρθει κάποιος και παραδεχθεί ότι διέπραξε το "έγκλημα", ο πολίτης δεν έχει δικαίωμα να τον χαρακτηρίσει δολοφόνο πριν τελεσιδικίσει η απόφαση. Δικαίωμά σου και φυσικά την σέβομαι..

Όχι, αυτή είναι η θέση του PB και αυτή αφορά τα μέλη, όχι η άποψη του Σταύρου. Το PB εφαρμόζει απλώς τον κανόνα, θεωρώντας ανεπιθύμητο και απομακρύνοντας όποιο μέλος δηλώσει ότι συλλαμβάνει πουλιά, καταπατώντας την ισχύουσα νομοθεσία και τους κανόνες του φόρουμ.

Επειδή όμως εδώ και αρκετά ποστ βρισκόμαστε μακράν εκτός του θέματος (Καρδερίνα X Καναρίνι, Καναρίνι X Καρδερίνα) και επειδή στην ουσία αναμοχλεύουμε τα ίδια μέχρι να καταλήξουμε εδώ:

zefyri είπε:
Πιστεύω, ότι οι κανόνες του PB είναι για να τηρούνται και όσοι θέλουν να είναι εδώ μέσα είμαστε υποχρεωμένοι να τους αποδεχόμαστε, ακόμη και αν διαφωνούμε.

παρακαλώ όλους να επιστρέψουν στο αρχικό θέμα εφόσον έχει μείνει κάτι που πρέπει να συζητηθεί. Επίσης, παρακαλώ να σταματήσουν οι αναφορές στο θέμα του t_pagonidis διότι είναι απών.

astrapogiannos είπε:
για να επανελθουμε στο θεμα μας, αγαπητε φιλε μας ανεβασε καμια φωτο με τα πουλακια σου, να δουμε τι εεχεις να σου πουμε την γνωμη μας τυι να ζευγαρωσεις με τι, αναμενουμε...

Όχι Λευτέρη, δεν έχει το δικαίωμα να ανεβάσει τίποτα. Είχε το δικαίωμα να κάνει την επιλογή του και εφόσον επέλεξε να ακολουθήσει την τακτική του και το δρόμο του, δεν μπορεί να επιστρέψει με αυτές τις προϋποθέσεις. Του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία διότι δεν είχε διαβάσει τους κανόνες. Εφόσον το έχει κάνει και εξακολουθεί να διατηρεί τις θέσεις του, δεν έχει θέση εδώ μέσα. Κανείς δεν ανάγκασε πότε κανέναν να κάνει εγγραφή σε αυτό το χώρο, όπως και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παραμένει εφόσον δεν του αρέσει.

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα εδώ.
 
.

Όχι Λευτέρη, δεν έχει το δικαίωμα να ανεβάσει τίποτα. Είχε το δικαίωμα να κάνει την επιλογή του και εφόσον επέλεξε να ακολουθήσει την τακτική του και το δρόμο του, δεν μπορεί να επιστρέψει με αυτές τις προϋποθέσεις. Του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία διότι δεν είχε διαβάσει τους κανόνες. Εφόσον το έχει κάνει και εξακολουθεί να διατηρεί τις θέσεις του, δεν έχει θέση εδώ μέσα. Κανείς δεν ανάγκασε πότε κανέναν να κάνει εγγραφή σε αυτό το χώρο, όπως και κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παραμένει εφόσον δεν του αρέσει.

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα εδώ.

Συμφωνω με τον Σταυρο.
 
.

σταυρο σορυ δεν καταλαβα τι εγινε τελικα, τελος παντων ελπιζω κα κανουν τον κοπο να διαβαζουν τους κανονες απο εδω και περα τι αλλο να πω;
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top