Αναπαραγωγή Καρδερίνες με φωλιά και αυγά αρχές Φλεβάρη

dimitris_patra

PB Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2009
Μηνύματα
902
Πόλη
Πάτρα
Γειά χαρά σε όλες και όλους.
Όπως έχω είδη γράψει σε προηγούμενο θέμα... Απορία στην αναπαραγωγή κανάρας με καρδερίνα... φέτος τα πουλιά μου έχουν μπει σε φάση αναπαραγωγής πάρα πολύ νωρίς.
Μην με ρωτήσετε γιατί, δεν έχω κάποια εξήγηση να δώσω. Όπως έχω γράψει, τις προηγούμενες χρονιές έφτιαχναν τις πρώτες φωλιές τέλος Μάρτη αρχές Απρίλη... Και σας διαβεβαιώνω ότι φέτος δεν άλλαξα κάτι σχετικά με την διατροφή ή τις συνθήκες διαβίωσης!

Αυτή την στιγμή εκτός από το μουλάκι που έχω δείξει.. Έχω ζευγάρι καναρίνια με αυγά και άλλο στην φάση κατασκευής φωλιάς... άλλα ζευγάρια που είναι σχεδόν έτοιμα για μουλάκια...
και...
δύο ζευγάρια καρδερίνες που το ένα έχει ήδη 2 αυγά και το άλλο φτιάχνει φωλιά!

Ξέρω ότι θα σας φανεί απίστευτο... καρδερίνες με φωλιά και αυγά αρχές Φλεβάρη...

φωτο με την καρδερίνα με αυγάhttps://i1120.photobucket.com/albums/l485/dim9223/Birds/IMG_1518b_zps2d81de53.jpg

βίντεο με το ζευγάρι που φτιάχνει φωλιά!
=122368605&filters[recent]=1&sort=1&o=2]Movie_zps5cf910b0.mp4 Video by dim9223 | Photobucket

Είναι και η φωτό και το βίντεο χθεσινά.
 
Δημήτρη, όντως αξιοπερίεργο και αξιοπρόσεκτο. Μακάρι τ'αυγά να είναι γονιμοποιημένα και να πάνε όλα κατ'ευχήν..
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αλλάξει-προσθέσει κάτι στη διατροφή τους;... Είναι πολύ νωρίς ακόμη και για εσωτερική εκτροφή ρε φίλε.. Πολύ νωρίς.
 
πολύ όμορφες εικόνες! συμμετέχει ο αρσενικός σε φωλιά ταίσματα κτλ;
 
Ε να τ'ακούσω κι αυτό Φλεβάρη μήνα, να τραβήξω τις κοτσίδες που δεν έχω...
 
Μαρία οτι βλέπεις στο βίντεο, ακόμα δεν έχει αυγά αυτό το ζευγάρι... Είναι άλλο ζευγάρι αυτό στην φωτο που έχει τα αυγά.
 
Δημήτρη, όντως αξιοπερίεργο και αξιοπρόσεκτο. Μακάρι τ'αυγά να είναι γονιμοποιημένα και να πάνε όλα κατ'ευχήν..
Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αλλάξει-προσθέσει κάτι στη διατροφή τους;... Είναι πολύ νωρίς ακόμη και για εσωτερική εκτροφή ρε φίλε.. Πολύ νωρίς.

Νίκο... Θα δούμε στην πορεία τι θα γίνει...
Όσο για την φροντίδα και την διατροφή, δεν κάνω ούτε το 1\10 από αυτά που διαβάζω εδώ.
Πχ ... Πολυβιταμίνες... Κλπ δεν ξέρω τι είναι.
Εγώ φτιάχνω ένα μίγμα με σπόρους... Τίποτα το ιδιαίτερο...χόρτα κυρίως ζοχούς... Και μια αυγοτροφή με αυγά από τις κότες μου στην οποία προσθέτω λίγη παπαρούνα, νίζερ και λίγους σπόρους υγείας... Τέλος! Αποφεύγω τα χημικά... Μόνο αντιβίωση αν είναι κάποιο πουλί άρρωστο.

Εσωτερική ή εξωτερική εκτροφή; Με το καλό! :D
... Οι κλούβες είναι μέσα αλλά η θερμοκρασία σχεδόν ίδια με έξω...
 
Πες μας τι πίνουν και δεν μας δίνεις! 😛

Όλα καλά εύχομαι να πάνε!

😀... Καλό! Δεν πίνουν... Τρώνε όμως καναβούρι! Σ' ευχαριστώ!

... Και για προλάβω τους τυχόν δύσπιστους που ίσως σκεφτούν ότι " αυτός μας παραμυθιάζει και μας δείχνει μπαγιάτικο βίντεο" δείτε και σημερινό. Για να μην έχετε καμιά αμφιβολία...

https://s1120.photobucket.com/user/dim9223/MEDIA/Birds/8-2-2014_zps09c62068.mp4.html
 
δεν σε πιστεύουμε δειξε μας και εφημεριδα όπως κανουν στις απαγωγες στον κινηματογραφο. 😀
Πες μου κατι φιλε μου, τα πουλια είναι φετινα;

(ΑΒΑΤΟΝ μαζι γραψαμε)
 
Δημήτρη... Πότε είναι γεννημένα τα πουλιά;
αυτά στο βίντεο... Ο αρσενικός είναι 4 ετών και μέχρι πέρσι ζευγάρωνε με κανάρες και η θηλυκιά 2 ετών πρωτάρα η οποία είναι 4ης γενιά αναπαραγωγής.
Το ζευγάρι στην φωτό είναι ο αρσενικός 2 ετών και η θηλυκιά 4 ετών, η οποία π΄ρσι έκανε 3 φωλιές... Και τα δύο αναπαραγωγής.
 
Το φανταζομουν. Είναι αποδεδειγμενο ότι τα μεγαλύτερα του ενός ετους πουλια "ερχονται" πιο γρηγορα.
Καλη επιτυχια να εχεις!
 
Μακάρι να είσαι η εξαίρεση του κανόνα……. στα ιθαγενή καρδερίνες που εγώ ασχολούμαι τα ποσοστά επιτυχίας είναι στα δάκτυλά της μιας χέρας αυτήν την εποχή, εγώ θα έλεγα να τα καθυστερήσεις όσο μπορείς. Καλή επιτυχία φίλε μου.
 
Μακάρι να είσαι η εξαίρεση του κανόνα……. στα ιθαγενή καρδερίνες που εγώ ασχολούμαι τα ποσοστά επιτυχίας είναι στα δάκτυλά της μιας χέρας αυτήν την εποχή, εγώ θα έλεγα να τα καθυστερήσεις όσο μπορείς. Καλή επιτυχία φίλε μου.

... Με πιο τρόπο να τα καθυστερήσω; Τους έβαζα μέσα χόρτα... και έπαιρναν τα κοτσάνια και έψαχναν να τα βάλουν κάπου γιά να κάνουν φωλιά! Αν δεν τους έβαζα φωλιές θα γεννούσαν τα αυγά κάτω.
 
Κρίμα ☹ μην χάνεις τις ελπίδες σου, συνεχίζεις!
 
Back
Top