Ασθένειες Καρδερίνες, φουσκωμένες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης petasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

petasis

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

Δυστυχώς (!) έχω επιφορτιστεί να προσέχω κάτι πουλάκια, καρδερίνες είναι, σε ένα κλουβί. Δηλαδή ανά 2 μέρες πηγαίνω και τους αλλάζω νερό και τροφή. Παρατήρησα μια μέρα, εντελώς ξαφνικά ότι 2 από τα 4 που ήταν στο κλουβί, σαν να ήταν "κοιμισμένα" και κάπως "φουσκωμένα". Δύο μέρες μετά, νομίζω ότι πάλι στην ίδια κατάσταση ήταν, και πλέον νομίζω ότι είναι και τα 4 κάπως φουσκωμένα. Και επειδή έχει και άλλα πουλάκια στον χώρο τους, τα έχω μετακινήσει σε άλλο μέρος (πάλι εντός σπιτιού).
Βασικά ο ιδιοκτήτης τους δεν μου είπε τι να κάνω. Δοκίμασα και τους έβαλα βραστό αυγό (δεν ασχολήθηκαν καθόλου, και μετά μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι δεν το τρώνε). Δοκίμασα μήλο, κάτι δοκίμασαν, αλλά τίποτα σημαντικό.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Έχει περάσει μια βδομάδα που το κατάλαβα, και σε 6 μέρες επιστρέφει ο ιδιοκτήτης τους.
Εγώ να τα πιάσω, για να δούμε φωτογραφία από την κοιλιά, ή τις κουτσουλιές, αδύνατο.
Είπα μήπως ρώταγα σε ένα pet shop, αλλά μέχρι να αδειάσω να πάω...
 
Καλησπέρα,μεχρι να γυρίσει ο ιδιοκτήτης θα εχει "λυθει" το πρόβλημα καθως δεν θα υπάρχουν οι καρδερινες.
Ειναι ο καιρός που "τουμπαρουν" τωρα,χρειαζεται γιατρος.
 
Τι θα μπορούσαν να έχουν; Πάντως μου κάνει εντύπωση που στα καλά καθούμενα το έπαθαν, και το κολλάνε και μεταξύ τους.
Γιατρό που να βρω, δύσκολο...
 
@petasis

Eτσι ειναι οι καρδερινες και αν μιλαμε για αγρια πουλια ειναι φυσική εξελιξη αυτο που συμβαινει.
Πολλα θα μπορουσαν να εχουν αλλα δυστυχως δεν γιατρευονται με μαντεψιες...
 
@petasis αυτά είναι ερωτήματα που θα έπρεπε να απασχολούν τον ιδιοκτήτη. Καλά κάνεις και ενδιαφέρεσαι και μπράβο σου αλλά ο ιδιοκτήτης εφόσον άφησε ένα άνθρωπο που δεν γνωρίζει φαντάζομαι θα έχει κάθε ενδεχόμενο ανοιχτό.
 
Νομίζω πως ναι, έχει το ενδεχόμενο ανοικτό. Απλά θα ήθελα να μην γίνει τίποτα όσο τα προσέχω εγώ. 5 μέρες έμειναν... :-)

Λέτε να έπαιξε ρόλο που έβαλε και τα 4 πουλάκια σε ένα κλουβί (για να μην έχω να φτιάχνω και πολλά κλουβιά);
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πες μας αν θες αυτό σε παρακαλώ.
Δεν ξέρω να σου πω. Καταλαβαίνω ότι είναι καρδερίνες, αλλά δεν ξέρω αν τις έπιασε ή τις αγόρασε.
[automerge]1634235603[/automerge]
Σήμερα βρήκα χρόνο και πήγα σε petshop της περιοχής (ένα ξέρω να υπάρχει). Του πήγα το κλουβί ολόκληρο, του είπα ότι είναι πάνω από βδομάδα, και με ρώτησε γιατί το καθυστέρησα. Ε, τι να του πω...
(Καλά όταν με ρώτησε, πριν πάω το κλουβί, αν οι κουτσουλιές τους είναι νερουλές, λέω τι με ρωτάς άνθρωπέ μου, δεν ξέρω!)
Μου έδωσε κάτι σταγόνες να βάζω στο νερό κάθε μέρα (aviomycine solution γράφει το κουτί).

Τον ρώτησα και για το κοκκινωπό κανάρι που ξέβαψε, και κατάλαβε τον ιδιοκτήτη... 😁

Μου είπε ότι για να μην ξεβάψει ήθελε να του βάλω χρωστική, αλλά ήξερε ότι ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να του βάλει χρωστική, του αρκούσε που κελαιδά. Οπότε, δεν έκανα εγώ κάτι, και μου είπε ότι αυτή η κόκκινη τροφή που του βάζω, δεν αρκεί.

Αυτά, τους έβαλα τις σταγόνες για σήμερα, και ελπίζω...
Πάντως ακόμα δεν είχαμε θύματα. Να ελπίζω ότι αφού πέρασαν 8 μέρες μπορεί και να το ξεπεράσουν, ή θέλει λίγες μέρες ακόμα για το μοιραίο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καταλαβαίνω.

Τα πουλάκια κατά πάσα πιθανότητα είναι άγρια. Το στρες στα ιθαγενή πουλιά, όπως είναι οι καρδερίνες, δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. Με τον όρο στρες εννοούμε κάθε κατάσταση που τα βγάζει από τη ρουτίνα τους. Το μεγαλύτερο στρες - σοκ για αυτά τα πουλιά είναι η στέρηση της ελευθερίας τους, που είναι και η αρχή του τέλους τους.

Ακόμη όμως κι αν καταφέρουν να ζήσουν για κάποιο καιρό στο κλουβί, καταστάσεις όπως η αλλαγή τροφής, η αλλαγή του χώρου που συνήθισαν να βρίσκονται, η αλλαγή του καιρού όταν γυρνάει σε κρύο και υγρασία ή στην προκειμένη περίπτωση το να βρεθούν 4-5 πουλάκια μαζί στο ίδιο κλουβί, τους δημιουργεί τόσο στρες που εξασθενεί το ανοσοποιητικό του σύστημα και καταλήγουν να εμφανίζουν ως και δυο-τρεις ασθένειες ταυτόχρονα. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο να αντιμετωπιστεί ακόμη και με ιατρική φροντίδα.

Υ.Γ.
Μου είπε ότι για να μην ξεβάψει ήθελε να του βάλω χρωστική, αλλά ήξερε ότι ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να του βάλει χρωστική, του αρκούσε που κελαιδά
Η χρωστική είναι ακριβή, το κελάηδημα τσάμπα. 🙂
 
Τώρα για το στρες δεν ξέρω, αλλά μπορεί απλά να μην θέλει να δώσει χημικά στο πουλί, μόνο και μόνο για να κρατήσει το χρώμα;
Λέτε ένας λόγος στρες να είμαι εγώ; Ότι δηλαδή δεν βλέπουν τον ιδιοκτήτη, αλλά έναν άσχετο; Το σίγουρο είναι πάντως ότι ψιλο-τσακώνονται μεταξύ τους (ακόμα και φουσκωμένα που είναι).

Πάντως ακόμα φουσκωμένα είναι, και τα 4 ζωντανά. 4 μέρες έμειναν...
 
Λέτε ένας λόγος στρες να είμαι εγώ;
Όχι.

Ότι δηλαδή δεν βλέπουν τον ιδιοκτήτη, αλλά έναν άσχετο;
Κατά την άποψη μου έχουν στρες επειδή βλέπουν κάποιον ιδιοκτήτη και όχι το φυσικό τους περιβάλλον από το οποίο αρπάχθηκαν.

Εν πάση περιπτώσει, για να μη μιλάμε εντελώς στον αέρα, ανέβασε σε παρακαλώ μερικές φωτογραφίες των πουλιών μέσα στο κλουβί πού βρίσκονται.

Επίσης, πες μας αν παρατηρείς να φορούν κάποιο δαχτυλίδι στα πόδια και τι χρώμα είναι αυτό.
 
Θα προτείνω το ακόλουθο:
Επικοινωνείς τηλεφωνικά με τον ιδιοκτήτη. Του περιγράφεις την κατάσταση. Του εξηγείς ότι τα πουλιά πνέουν τα λοίσθια και ότι κάτι πρέπει να γίνει...εχθές.
Αν σου πει ότι γεννήθηκαν σε εκτροφέα, έχουν δαχτυλίδι μεταλλικό, κλειστού τύπου, με αναγραφόμενα γράμματα / νούμερα πάνω, τότε τον ρωτάς αν μπορείς να τα επαναφέρεις στην πριν την έναρξη της φροντίδας σου κατάσταση, ήτοι, το καθένα στο κλουβί του, στη θέση του κλπ, να τα πας σε γιατρό, και φυσικά συνεχίζεις την αντιβίωση
Αν σου πει ότι τα αγόρασε από μαγαζί, δεν έχουν κλειστού τύπου τυπωμένο μεταλλικό δαχτυλίδι, τα έπιασε, του τα χάρισε κάποιος που τα έπιασε, τα κατέβασε μωρά από φωλιά, τα αγόρασε 10-30 ευρώ το καθένα κλπ, του εξηγείς το ζήτημα με το στρες και τον επερχόμενο θάνατο, και επικοινωνείς άμεσα με την Άνιμα να τους τα δώσεις, μήπως κάποιο επιζήσει.
Θεωρώ ότι όσα σου περιγράφω παραπάνω, είναι εύκολο να γίνουν, πιο εύκολο τουλάχιστον από το να θάβεις πουλάκια.
Και... σε καμία περίπτωση, ακόμα κι αν είναι άγρια, δεν απελευθερώνεις άρρωστα πουλιά, είτε στον αστικό ιστό είτε σε φυσικά περιβάλλοντα που ζει το είδος τους, διότι πολύ απλά οι πιθανότητες επιβίωσής τους είναι μηδαμινές.
 
Εντάξει, σήμερα επιστρέφει ο ιδιοκτήτης τους, και σήμερα έγινε και το κακό.
Ένα πουλάκι, μέσα σε 4 μέρες, φούσκωσε, καθόταν κάτω στο κλουβί, και σήμερα το βρήκα ψόφιο. 😟
Και σκεφτόμουν ότι δεν θα έχει πρόβλημα, επειδή του έβαλα τις σταγόνες από την πρώτη μέρα. Αλλά...
Μάλλον έπρεπε να το βάλω μαζί με τα 4 φουσκωμένα...

Τα 4 φουσκωμένα πουλάκια περάσαν την ίδια φάση, κάθονταν στον πάτου του κλουβιού, και εκεί που τα έχω τους έβαλα αερόθερμο, και πάει τον χώρο στους 27-31 βαθμούς. Τα 3 νομίζω βελτιώθηκαν και ανέβηκαν στα καλάμια, το ένα συνεχίζει στον πάτο του κλουβιού.
Αυτό ακόμα τουλάχιστον είναι ζωντανό. Ένα νομίζω έγινε κανονικό (ξεφούσκωσε).

Και σκεφτόμουν αν παίζει ρόλο η θερμοκρασία.
 
Και σκεφτόμουν αν παίζει ρόλο η θερμοκρασία.
Παίζει ρόλο αλλά υποστηρικτικό, όχι θεραπευτικό. Η θερμοκρασία του σώματος χρειάζεται παραγωγή ενέργειας από τον οργανισμό, κάτι που αυτά τα πουλάκια δεν μπορούν να κάνουν πλέον. Εύχομαι να το ξεπεράσουν αλλά φοβάμαι δυστυχώς ότι αργά ή γρήγορα ΟΛΑ θα καταλήξουν.
 
Πάντως να στεναχωριέμαι για ξένα πουλάκια... Που έμπλεξα... 😞
Να υποθέσω ότι τα υπόλοιπα το κατάλαβαν... Το πρωί που πήγα εκεί που ήταν αυτό που έφυγε, κανένα δεν μιλούσε. Όλα κάθονταν ήσυχα...
 
  • Sad
Αντιδράσεις: marapo
Ενημέρωση μετά από 1 εβδομάδα: Εγώ τα έχω παραδώσει τα πουλάκια, αλλά έμαθα την τρέχουσα κατάσταση. Από τα 4 που ήταν φουσκωμένα, 2 έγιναν καλά, 1 μας άφησε, και ένα ακόμα είναι άρρωστο.

Ρώτησα αν είναι άγρια τα πουλιά, και όντως είναι άγρια. Μου είπε ότι ηλικίες δεν ξέρει, αλλά είναι σε κλουβί από 7 (το πιο παλιό) μέχρι 3 χρόνια (το πιο πρόσφατο).
 
Back
Top