Ασθένειες Καρδερίνες, φουσκωμένες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης petasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Πες του ανθρώπου που τα έχει ότι πραγματικά τα άγρια πουλιά έχουν πολύ χαμηλό προσδόκιμο ζωής, ότι το να μην έχουν γεννηθεί σε κλουβί, συνεπάγεται αύξηση του stress όταν φυλακιστούν, ευαλωτότητα στην υγεία τους συνεπώς και ότι καλώς ή κακώς, η αιχμαλωσία, όταν γίνεται για ψυχαγωγικούς λόγους δεν είναι για κανέναν. Αν θέλει, θα μπορούσε ενδεχομένως να απευθυνθεί στην οργάνωση ΑΝΙΜΑ να τον συμβουλέψουν για την τύχη τους, μήπως και κάποιο ζήσει σε πιο "ανθρώπινες" (υπό την έννοια της ανθρωπιάς) συνθήκες.
Όσον αφορά εσένα, δυστυχώς σε αυτή τη φάση δεν έχω κάποιο νεαρό καναρινάκι να σου χάριζα, αν είχα όμως και το ήθελες, θα ήμουν ήσυχος ότι το πουλάκι θα έβρισκε το νοιάξιμο και τη φροντίδα που πρέπει να έχουν όλα τα οικόσιτα πουλιά.
 
Ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά να πω την αλήθεια, επειδή παλιά είχα κατοικίδια (γάτες αρκετές και έναν αδέσποτο σκύλο που τον τάιζα), τώρα που δεν έχω τίποτα το προτιμώ, είναι ευθύνη... 🙂
Ειδικά τα πουλιά, είναι πολύ ευαίσθητα, και μεγάλη ευθύνη... Και τα λυπάμαι και λίγο, μέσα στο κλουβί, τι ζωή ζουν;
Τουλάχιστον οι γάτες που είχα στο παρελθόν είχαν την βάση τους στον κήπο, και γύριζαν όλη την περιοχή, και έκαναν γατοπαρέες... 🙂
 
Back
Top