Αναπαραγωγή Καρδερινάκια 15 ημερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bobsgu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
.

Φίλε μου γενικά θαυμάζω αυτούς που εκτρέφουν άγρια πουλιά αλλά τους γαρδελάδες ακόμα πιο πολύ μιας και αυτά τα πουλιά είναι τα πιο δύσκολα κατά τη γνώμη μου.
Χίλια συγχαρητήρια λοιπόν σε εσένα και να σου ζήσουν τα γαρδελάκια σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: bobsgu
.

Φίλε μου μπράβο και πάλι μπράβο, πανέμορφα τα μικρά σου με το καλό και στο κλαρί !
Εάν θες όπως είπε και ο Σταύρος δώσε καμιά πληροφορία για το πως προέκυψαν και σε μας για βοήθεια :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: bobsgu
.

Ευχαριστώ.

Kaytee » Product Information » Exact » exact Rainbow Canary/Finch
 
.

Δυστυχώς δεν είμαι γραμμένος σε κάποιο σύλλογο για να δαχτιλιδοσο φιλε μου Αλέξανδρε...
Ίσος του χρόνου.
 
.

Ειναι μεγαλο επιτευμα η εκτροφη και η αναπαραγωγη της καρδερινας σε αιχμαλωσια τα πουλακια σου και ολοι η κοποι σου χανουν την αξια τους εαν τα εχεις χωρις δακτυλιδια 🙄
 
.

Φίλε να σου ζήσουν. Πραγματικά πολύ όμορφα τα μικρά σου.
Αν θέλεις όμως γράψε για την προσπάθειά σου.Αυτό θα μας βοηθήσει όλους μας. Πχ. Πόσο καιρό εκτρέφεις καρδερίνες; Είναι από δικά σου πουλιά;τι τα ταίζουν οι γονείς;την συμπεριφορά των μικρών και των γονιών τους. Ξέρεις όλα αυτά τα μικρά μυστικά που θα μας βοηθήσουν να έχουμε και εμείς επιτυχίες
 
.

Ειναι μεγαλο επιτευμα η εκτροφη και η αναπαραγωγη της καρδερινας σε αιχμαλωσια τα πουλακια σου και ολοι η κοποι σου χανουν την αξια τους εαν τα εχεις χωρις δακτυλιδια 🙄
lee Δε σύμφωνο μαζί σου. Τη σχέση έχει το δαχτυλίδι με την αναπαραγωγή;
Το αποκορύφωμα της συγκίνησης ένος εκτροφέα είναι το δαχτιλίδομα;


Παιδιά εγώ δεν είμαι εκτροφέας καρδερίνας χρονια!
Απλά φέτος μετά από 5 χρονια προσπάθειας βγήκανε αυτά τα 4 πουλάκια εκ τον οποιον τα 2 ψόφησαν την δέκατη έκτη ημερα.
Τώρα για τα υπόλοιπα... Δεν νομίζω ότι είμαι αυθεντία στην αναπαραγωγή γιαυτο εδο και 5 χρονια δε κατάφερα να κάνω κάτι.
Εδώ δεν μπόρεσα να κρατήσω τα μικρά ζωντανά.
Φιλε Isidore θα αστειεύεσαι...
Που να βρεις να αγοράσεις ζευγάρι εκτροφής;
ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΤΑΊΖΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.

Όσον αφορά το χώρο πιστεύω ότι αυτό είναι το υπέρ μου.
3 ζευγάρια σε κλούβες 1,5m μήκος 0.70m βάθος και 0,70m ύψος.
Η τροφή:CARDUELINO PREMIUM,Orlux αυγοτροφη για καρδερίνες.φρούτα, λαχανικά και εμφιαλωμένο νεράκι.
 
.

φιλε μου εχει ταιραστια σημασια το δακχτυλιδι σε καρδερινες δεν μιλαμε για καναρινια εκει ειναι διαφορετικα να στο πω απλα δεν ενοειτε εκτροφη καρδερινας χωρις δαχτυλιδωμενα πουλια για τους ευνοητους λογος!
 
.

φιλε μου εχει ταιραστια σημασια το δακχτυλιδι σε καρδερινες δεν μιλαμε για καναρινια εκει ειναι διαφορετικα να στο πω απλα δεν ενοειτε εκτροφη καρδερινας χωρις δαχτυλιδωμενα πουλια για τους ευνοητους λογος!
Τι νά σου πω φιλε μου...
Ίσος αν μου έλεγες ποιοι είναι αυτή η λόγοι να καταλάβαινα.
Μην με παρεξηγήσεις, απλά εγώ με αυτά που ξέρω δεν καταλαβαίνω τη μου λες.
Όσο αφορά το δαχτιλιδομα ίσος του χρόνου γνωρίσω προσωπικά κάποιον εκτροφέα και μου κάνει την τιμή να με προσκαλέσει στον σύλλογο που είναι γραμμένος.
Ίσος και όχι.
 
.

Έχω παρακολούθηση αρκετά αυτή τη συζήτηση.
Και πάλη δεν καταλαβαίνω:)
 
.

lee Δε σύμφωνο μαζί σου. Τη σχέση έχει το δαχτυλίδι με την αναπαραγωγή;
Το αποκορύφωμα της συγκίνησης ένος εκτροφέα είναι το δαχτιλίδομα;

Δεν είναι το αποκορύφωμα της αναπαραγωγής αλλά σίγουρα είναι μεγάλη ικανοποίηση να έχεις πουλιά που με τη "βούλα" είναι δικής σου εκτροφής και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για άγρια. Γιατί αλλιώς ο καθένας μπορεί να πει ότι δεν είναι δικά σου ή ότι είναι πιασμένα.

Φιλε Isidore θα αστειεύεσαι...
Που να βρεις να αγοράσεις ζευγάρι εκτροφής;
Υποθέτω ότι απαντάς σε αυτό το post https://community.petbirds.gr/threads/Καρδερινάκια-15-ημερών.3583/ και το ερώτημα που τίθεται είναι που τα βρήκες τα ζευγάρια;

Επίσης παρατηρώ ότι πολλά πράγματα δεν καταλαβαίνεις όπως λες σε δύο post.

Και ως καλοπροαίρετος άνθρωπος σκέφτομαι μήπως δε τα γράφουμε απλά και κατανοητά; Μήπως οι 14 σελίδες στο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-μόνο-εκτροφής-και-όχι-και-άγριες-καρδερίνες.395/ δεν είναι αναλυτικές και δεν εξηγούν πλήρως για πιο λόγω πρέπει κάποιος να δαχτυλιδώνει τα πουλιά εκτροφής και δει τα άγρια;
 
.

stefanos2007 καλά τα λες.
Μην ξεχνάς όμως ότι είμαι από Λαμία.
Σε αυτό το forum γράφτηκα για να μάθω 5 πράγματα.
Από όσο ξέρω στη Λαμία δεν δακτιλιδονι κανένας, οποτε δεν έχω κάποιον έμπειρο στο θέμα να με κατατόπιση.
Όπου και να ρώτησα για καρδερίνες εκτροφής δεν πήρα απάντηση.
Και στο forum κάποιος έκανε μια ερώτηση και ενδιαφέρθηκα και εγώ να μας κατατόπιση κάποιος, αλλα δεν βρέθηκε κανεις.
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορα-καρδερίνας-εκτροφής.3412/
Δηλαδή τι άλλο να κάνω να αρχίσω τα προσωπικά μηνύματα σε όλους τους εκτροφής και να ρωτάω αν πουλάνε;
Όσο για τα ζευγάρια μου δεν χρειάζεται να σου απαντήσω πιστεύω να κατάλαβες ότι δεν είναι εκτροφής.
Πίστευα ότι κάποιον θα γνωρίσω να μου πει 5 πράγματα αλλα αντί γιαυτο εγώ ακούω το μακρύ και το κοντό του κάθε ενός.
Τώρα για τα μικρά που γεννήθηκαν,
μου έκατσε μετά από 5 χρονια προσπάθεια, μήπως να απολογηθώ και γιαυτο;
 
.

Γεια χαρα κι απο μενα!
κι εγω δε βαζω δαχτυλιδι, δεν ειμαι μελος καποιου συλλογου αφένος και αφέτερου φοβαμαι και μη μουτα πεταξει η καρδερινα απο τη φωλια αλλα και μην εχω καποιο τραυματισμο αργοτερα. Γενικα ισως λαθος μου, απλα δεν εχω καμια σχεση με δαχτυλιδια, ουτε στα καναρινια, ουτε στις καρδερινες. Ουτα καν αγγιζω τα μωρακια μην εχω μετα οποιοδηποτε προβλημα...
 
Back
Top