Διατροφή Καρδερινακια 8 μηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης epo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

epo

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2007
Μηνύματα
720
αυτα φιλοι ειναι τα καρδερινακια που απεκτησα το περασμενο καλοκαιρι!βλ. αναλογο post!
αυτο που με ανησυχει ειναι τι τους λειπει κ δεν εχουν ''ντυθει'' ακομη...
εχουν κανει πτερορροια, αλλα στο κεφαλι δεν εχουν ντυθει...

η διατροφη κ η καθαριοτητα τους ειναι αρκετα καλη, συμφωνα με αυτα που βλεπω κ στο φορουμ!
 

Συνημμένα

  • 55.webp
    55.webp
    23,3 KB · Προβολές: 747
  • 56.webp
    56.webp
    14,9 KB · Προβολές: 569
να σου ζησουν...
θα κλεβα ευχαριστως το αριστερο...
πολυ μουρη!:D
με τα λιγα που ξερω οι καρδερινες δεν αποκτουν γρηγορα στο κεφαλι τα χρωματα...
τωρα για την πυκνοτητα... Κατι υποπτο συμβαινει μαλλον.

ενα δικο μου καναρινι, εχει παρομοιο προβλημα πανω απο χρονο τωρα κ νομιζα ειναι μυκητες.
ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει μυκητες κ μου εδωσε ψειροσκονη για ν αποκλεισουμε την πιθανοτητα.
ακομα δεν του εβαλα.
ισως αν ρωτησεις κτηνιατρο, ειναι καλυτερα.
 
Πρόβλημα στην διατροφή πρέπει να είναι.
Ίσως χρειάζονται κάτι και δεν το έχουν.
 
αυτο που λειπει προφανως ειναι ιωδιο αγαπητε επο περριλα λευκη στην τροφη και ρωτα και για κανενα σκευασμα για περισοτερο οκ;
 
Δυστυχώς Γιώργο δεν γνωρίζω γιατί δεν έχουν ντυθεί αλλά σίγουρα θα ξέρουν τα υπόλοιπα μελή, επειδή αναφέρθηκε το θέμα διατροφής μπορείς να αναφέρεις ποιο είναι το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς;
 
Στη βαφη της μασκας δεν παιζει ρολο μονο η τροφη αλλα και το φως του ηλιου καθως και ψυχολογικοι παραγοντες πιθανον.Αν προσεξεις καλα οι καρδερινες της φυσης ειναι καλυτερα βαμενες απο αυτες που διαφοροι εχουνε σε κλουβακια
 
Ta poulia gia na sfiaxnoune kala maska xriasoune arketa physiko karotini, afto tha broune se karottes, spanaki, broccolo kai diafores prasinades. Kai i spirulino kani ta physika xromata tou pouliou pio entona, simenei boithai na bafete kala.

Afto me ton ilio den pistebo pia, giati ida karderines me kata-kokkini maska, pou pote idane to fos tou iliou giati einai se esoteriki ektrofei.

Omos einai siguro ta xromata tou pouliou sfiaxnei me boithia tou aima kai to sikoti. Kai lene an to pouli exei arketa xoro na pedai ( Kloubes me toulaixston 2 metro platos ) logo tis kikloforias aimatos otan ta poulia boroune na petane arketa, bafounde poli kalitero.

To pouli pou einai sti fotografia einai genimeno sto kloubi, kai ego exo ta poulia sto garage, xoris Parathira. Sigura apo to ilio den exei baftei omos exei oreo kokini maska. Ta poulia mou exo se kloubes 2 x 2 x 1 metro, kai mono stin periodo anaparagogis tous exo se zefgarostres.
 

Συνημμένα

  • Achat-Lutino-01.webp
    Achat-Lutino-01.webp
    6,1 KB · Προβολές: 667
Τι είναι Αλέξανδρε, Αχάτης;

Επείσης, η μάσκα βάφεται το ίδιο εύκολα σε όλα τα είδη; (αρχέγονες - μεταλλάξεις)
 
Stavro,

ola ta poulia pou exoune kanonika MELANINI bafounde me to idio tropo. Otan i metalaksi exei elipsis melanini (Kafe, isabel, pastel) ginete pio diskolo to bapsimo, enoo den ginete kokkini i maska, ginete protokali.

Proto fotografia einai arxegona, i defterio fotografia isabela ( grami kafe) kai achat-pastel, to blepeis pos i maska ginete protokali, logo elipsis melaninis.


Alexandros
 

Συνημμένα

  • Arxegono-01.webp
    Arxegono-01.webp
    6,8 KB · Προβολές: 474
  • Isabell + Achat-Pastell.webp
    Isabell + Achat-Pastell.webp
    6,6 KB · Προβολές: 241
Γιώργο πες μας λίγο για το χώρο εκτροφής και την διατροφή που παρέχεις στα πουλιά.
πχ χρησιμοποιείς λάμπες που εκπέμπουν UVA UVB ακτίνες;
έτσι ώστε να καταλάβουμε τι μπορεί να συμβαίνει και να αναφέρουμε τις απόψεις μας.
 
ευχαριστω ολους για τισ απαντησεις! Λοιπον
τα πουλακια τα εχω μεσα στο σπιτι!
δεν εχω ειδικο φωτισμο...
διατροφη
σπορια...
μειγμα για αγρια της versele-laga!
μηλο, μπανανες, καροτο, αυγο, αυγοτροφη για αγρια της CE-DE με εντομα αποξηραμενα, την οποια δεν αγγιζουν!
μονο χορταρικα δεν εχω δωσει ποτε!
 
Γιώργο το ότι τα πουλιά δεν τα βλέπει ο ήλιος (απευθείας όχι πίσω από τζάμια) η έλλειψη ακτίνων uva,uvb είναι σίγουρα πρόβλημα.
Πρέπει με κάποιο τρόπο να το επιλύσεις αυτό.
Δοκίμασε λίγο σπιρουλίνα και bella di notte στην διατροφή τους κα βλέπουμε.
Προφανώς θα έχουν έλλειψη και σε βιταμίνη D3 που δημιουργείται από την έκθεση στον ήλιο.

Ρίξε μια ματιά στο link Arcadia - Bird Lamp
 
ευχαριστω γιωργο... Το bella di notte;τι ειναι;
 
Back
Top