Φροντίδα Καρδερινοκάναρο με κομμένα φτερά

TheKostis

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2020
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το πουλάκι το είχα βρει πριν 3-4 χρόνια, είχε πάει σε ένα κλουβί με κανάρα ζητόντας τροφή και αυτή το τάιζε μέσα απτα κάγκελα!
Κατάφερα να το πιάσω και διαπίστωσα πως έχει ένα θέμα στα φτερά του, πιστεύω πως κάποιος του τα έκοψε για κάποιο λόγο και στη συνέχεια το άφησε γιατί είναι θηλυκό.

Η απορία που έχω τόσα χρόνια είναι γιατί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο, είναι κάτι που έκαναν οι "παλιοί" ή είναι κάποια δυσπλασία;
Ακόμη μια ερώτηση, τα καρδερινοκάναρα έχουν ελπίδες να τα καταφέρουν στη φύση;
b.webpb (3).webpb (2).webp
 

Συνημμένα

  • b.webp
    b.webp
    62,5 KB · Προβολές: 46
  • b (2).webp
    b (2).webp
    55,6 KB · Προβολές: 45
  • b (3).webp
    b (3).webp
    42,4 KB · Προβολές: 40
@TheKostis είναι και τα 2 του φτερά έτσι ή μόνο το ένα; Επίσης οι φωτογραφίες είναι τωρινές; γιατί το σημείο μοιάζει σχετικά πρόσφατα χτυπημένο.
Δυστυχώς τα θηλυκά υβρίδια έχουν σχεδόν όλα τέτοια τύχη. Ούτε μπορούν να ζευγαρώσουν ούτε να κελαηδησουν. Κρίνονται επομένως "άχρηστα" και πρέπει να τα ξεφορτωθούμε εφόσον δεν μας προσφέρουν κάτι.
Το πιο πιθανό είναι να δέχθηκε κάποια επίθεση ή να είναι όντως κάποια ανωμαλία. Να το έκανε ο εκτροφεας χλωμό το βλέπω αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο διεφθαρμένος μπορεί να είναι κάποιος.
τα καρδερινοκάναρα έχουν ελπίδες να τα καταφέρουν στη φύση;
Καμία απολύτως. Δεν γνωρίζουν ούτε πως να προστατευτούν ούτε και πως να τραφούν. Στην καλύτερη να τα φάει τίποτα και να γλυτώσουν μια ώρα αρχύτερα. Στην ακόμη καλύτερη να τους δωθει μια δεύτερη ευκαιρία και να βρουν κάποια άτομα σαν εσένα.
 
πιστεύω πως κάποιος του τα έκοψε για κάποιο λόγο
Μάλλον απίθανο να του τα έκοψε κάποιος, αυτό που βλέπω πιο πιθανό είναι να δέχτηκε επίθεση από αρπακτικό.
 
Οι φωτογραφίες είναι σημερινές, και τα δύο φτερά είναι έτσι.
Έχει κάτι σαν καύκαλο που μια στο τόσο ίσως επειδή κάπου το χτυπάει ή κάποιο άλλο λόγο ανοίγει και βγάζει ελάχιστο αίμα.
Eίναι υγιέστατο αν δεν μπορεί να πετάξει, στην ουσία πηδάει μέχρι τη ταΐστρα παραπάνω δεν φτάνει γιαυτό κοιμάται και εκεί
 

Συνημμένα

  • α.webp
    α.webp
    63,7 KB · Προβολές: 37
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μου κανει εντύπωση όμως το χρώμα του καρδερινοκάναρου. Δεν θα φανταζόμουν πότε ότι θα μπορούσε να έχει τέτοιες αποχρώσεις.
[automerge]1594665668[/automerge]
Αν βάλεις μια πατηθρα χαμηλή στην άλλη πλευρά του κλουβιού (αν δεν εχεις) μήπως θα ήταν πιο άνετη θέση για να κοιμάται;
 
Τώρα μου μπήκαν ιδέες, λες να μην είναι καρδερινοκάναρο; Θα ανεβάσω μια καλύτερη φωτογραφία του αύριο

Για κάποιο λόγο και σε άλλο μικρότερο κλουβί που το είχα προτιμούσε την αριστερή ταΐστρα!
 
Ναι όταν ήρθε μπορούσε να πετάξει λίγο όμως

Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά το χρώμα αλλά υπάρχει μάσκα ελαφρά πορτοκαλί. Νομίζω όμως χαρακτηριστικό είναι και το ράμφος του.Σας μέγεθος είναι ελάχιστα μικρότερο απο καναρίνια 50-60 ημερών

Ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα
 

Συνημμένα

  • c (3).webp
    c (3).webp
    56,6 KB · Προβολές: 35
  • c (2).webp
    c (2).webp
    55,4 KB · Προβολές: 36
  • c.webp
    c.webp
    128,6 KB · Προβολές: 37
  • c (1).webp
    c (1).webp
    93,1 KB · Προβολές: 35
@TheKostis Έχεις δίκιο. Μου θυμίζει πολύ ένα υβρίδιο αρσενικού καναρινιού με θηλυκιά καρδερίνα που είχε κάποιο μέλος στο φόρουμ πρν καναδυό χρόνια. Αν το βρω θα σου βάλω λινκ να το δεις.
 
Back
Top