Γενικά Καρδερινοκάναρο τρώει την ουρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Απέκτησα πρόσφατα ενα αρσενικό καρδερινοκάναρο-λαλίστατο και πολύ δραστήριο.Εδώ και λίγες μέρες δεν αφήνει την ουρά του σε ησυχία -την τσουρομαδάει συνέχεια.
Συνήθιζε να κόβει χαρτί απ τον πάτο, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που άλλαξα υπόστρωμα.
Τι μπορώ να κάνω;
 

Συνημμένα

  • 74c94e3f-6ada-4dc9-90f8-abd213edd703photo.webp
    74c94e3f-6ada-4dc9-90f8-abd213edd703photo.webp
    56,6 KB · Προβολές: 30
Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό; Γιατί αν είναι θηλυκό αφού κόβει εφημερίδα σημαίνει ότι θέλει να κάνει φωλιά και το μάδημα της ουράς να είναι από ορμονικό στρες που σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να την απομονώσεις αν ακούει αρσενικά πουλιά να σταματήσεις την αυγοτροφη να δώσεις ασβέστιο σε περίπτωση που κάνει αυγά μόνη της και αν είναι σε χώρο που δεν ακολουθεί το φώς του ήλιου να την σκεπάζεις αυξάνοντας τις ώρες ύπνου. Αν είναι αρσενικό έλεγξε για ψείρες αν και σε αυτήν την περίπτωση θα ξινοταν σε όλο το σώμα. Την ουρά τον έχεις δει να την κάνει έτσι ή το υπέθεσες; Γιατί με τα ακροβατικά που κάνει μπορεί και απλά να την χαλάει στα κάγκελα.

Ν ξέρεις το ότι κελαηδαει δεν σημάνει απαραίτητα και ότι είναι αρσενικό γιατί μπορεί να πρόκειται για εξαίρεση ή για πολύ πυρωμένη θηλυκιά, έχει σημασία ο τρόπος που κελαηδαει
 
Ειναι αρσενικό σίγουρα.
έλεγξες τα γενετικά όργανα; Σορυ που επιμένω απλά για θηλυκό είναι συνηθισμένο να γίνεται κάτι τέτοιο 😅
 
Η ουρίτσα του είναι αρκετά ταλαιπωριμένη. Μήπως τον τσίμπησε κάποιο έντομο στην περιοχή της ουράς του και ξύνεται? Στο υπόστρωμα βάζεις κόλλα Α4 ή εφημερίδα?
Δεν έχω ιδέα...Το ξεκίνησε πρόσφατα, η ουρά του ήταν μια χαρά και αυτη τη βδομάδα τη διέλυσε.Δεν παρατήρησα κάποια άλλη αλλαγη.
Στο υπόστρωμα αναλόγως, τώρα άμμο χρησιμοποιώ.
[automerge]1662492451[/automerge]
Είναι αρσενικό ναι:)
[automerge]1662492625[/automerge]
Αν είναι αρσενικό έλεγξε για ψείρες αν και σε αυτήν την περίπτωση θα ξινοταν σε όλο το σώμα. Την ουρά τον έχεις δει να την κάνει έτσι ή το υπέθεσες; Γιατί με τα ακροβατικά που κάνει μπορεί και απλά να την χαλάει στα κάγκελα.
Τον βλέπω να την τσουρομαδάει και μάλιστα κάνει όντως ακροβατικά για να την φάει.Δηλαδή δεν χαλάει στα κάγκελα η ουρά.
 
Η εφημερίδα είναι ένα ακατάλληλο υλικό για υπόστρωμα, καθώς μπορεί να βραχεί και να απελευθερώσει τοξικές ουσίες από το μελάνι που μπορούν εύκολα να βλάψουν τους φτερωτός μας φίλους. Άσε που μπορεί να φάνε την εφημερίδα και να πνίγουν ή να δηλητηριαστούν από το μελάνι. Θέλει μεγάλη προσοχή.
 
Σε πρώτη φάση βάλε πάλι χαρτί, ώστε να δεις αν η ουρά είναι υποκατάστατο της διάθεσής του να ασχοληθεί με κάτι.
Το βράδυ βάλε μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα τσαλακωμένη ανάμεσα στα κάγκελα και το πρωί κοίταξε για κόκκινα ή μαύρα στίγματα
Μίλησέ μας αναλυτικά για τα ακόλουθα:
Διατροφή: τι σπόρους τρώει, ποιας μάρκας, τι έξτρα τροφή του δίνεις, με ποια συχνότητα, αν έχει μόνιμα κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί, αυγό - αυγοτροφή, λαχανικά, βότανα, κηπευτικά, φρούτα
Στέγαση: ζει σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο; Ποιο το μήκος του κλουβιού του. Είναι οι πατήθρες του κλουβιού τόσο κοντά στα κάγκελα ώστε γυρίζοντας να τρίβεται η ουρά του σε αυτά;
Πρόγραμμα ύπνου: τι ώρες κοιμάται τι ώρα ξυπνά; Κοιμάται συνεχόμενα ή διακόπτεται ο ύπνος του για κάποιους λόγους;
Τι ηλικίας είναι; Πόσο πρόσφατα το απέκτησες; Ποιες οι διαφορές στις συνθήκες ζωής του τώρα που έχεις εσύ, συγκριτικά με πριν;
Μπανιέρα του βάζεις;
Πτερόρροια έχει ξεκινήσει;
 
Η εφημερίδα είναι ένα ακατάλληλο υλικό για υπόστρωμα, καθώς μπορεί να βραχεί και να απελευθερώσει τοξικές ουσίες από το μελάνι που μπορούν εύκολα να βλάψουν τους φτερωτός μας φίλους. Άσε που μπορεί να φάνε την εφημερίδα και να πνίγουν ή να δηλητηριαστούν από το μελάνι. Θέλει μεγάλη προσοχή.
Δεν χρησιμοποιώ εφημερίδα, το χαρτί κουζίνας έτρωγε 😛
 
@Ekt Αααα πες το έτσι 😅
Πάντως και πάλι πρέπει να τον επιβλέπεις και να κάνεις ότι μπορείς για να αποφεύγει αυτήν την συνήθεια.
 
Το βράδυ βάλε μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα τσαλακωμένη ανάμεσα στα κάγκελα και το πρωί κοίταξε για κόκκινα ή μαύρα στίγματα
Έχω ελέγξει με αυτόν τον τρόπο για ψείρες, δεν είδα κάτι στην χαρτοπετσέτα.

Το πουλάκι είναι μικρό το έχω λίγο καιρό, ζει μέσα στο σπίτι.
Η διατροφή του το κλουβί κλπ είναι τα ενδεδειγμένα για καναρίνι, είχα πολλά καναρίνια στο παρελθόν και έχω ασχοληθεί αρκετά, βέβαια αυτός είναι καρδερινοκάναρο.

Σκέφτηκα κι εγώ μήπως τσουρομαδάει την ουρά γιατί θέλει να ασχοληθεί με κάτι, θα κάνω αυτό που λες με το χαρτί και θα σας πω.
Σε αυτή την περίπτωση με τι αλλο μπορώ να τον απασχολήσω;
Κάνει μπανάκια καθημερινά και όλα αυτά.
[automerge]1662493078[/automerge]
@Ekt Αααα πες το έτσι 😅
Πάντως και πάλι πρέπει να τον επιβλέπεις και να κάνεις ότι μπορείς για να αποφεύγει αυτήν την συνήθεια.
Παω και του κανω μη μη αλλα με αγνοεί 😂
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: MARY58
@Niva99 δεν είναι κακό να τρώει το χαρτί είναι μια συνήθεια που δεν το βλάπτει σε τίποτα. Αν όντως άρχισε να τρώει την ουρά μόλις έβγαλες το χαρτί τότε όπως είπε ο @ianos πιθανόν να το κάνει ως εναλλακτική. Εγώ λέω να βάλεις χαρτί και να το αφήσεις να το πειράζει
 
Να προσθέσω επίσης ως προς τη διατροφή ότι επειδή το πουλακι είναι μικρό και το πήρα πρόσφατα, ακόμα δεν είναι ιδιαίτερα δεκτικό με αυγο-φρουτα-λαχανικα, τώρα αρχίζει σιγα σιγα να δοκιμάζει.
 
Πάντως αν δεν ακολουθεί το φώς του ήλιου και κοιμάται λιγότερο από ότι πρέπει μπορεί να έχει στρες και από αυτό. Επίσης είναι και κάποια συνήθεια που μπορεί να την αντέγραψε από κάποιο άλλο πουλάκι ακόμα και θηλυκό από τον εκτροφέα που μεγάλωσε και με τον καιρό να το ξεχάσει και να σταματήσει να το κάνει.
 
Να προσθέσω επίσης ως προς τη διατροφή ότι επειδή το πουλακι είναι μικρό και το πήρα πρόσφατα, ακόμα δεν είναι ιδιαίτερα δεκτικό με αυγο-φρουτα-λαχανικα, τώρα αρχίζει σιγα σιγα να δοκιμάζει.
Επίσης το πήρα απο εκτροφέα που δεν ήταν διατεθειμένος να μιλήσει και πολυ, οπότε δεν έχω καθόλου πληροφορίες για το πως ζούσε πριν.Το έχω σχεδον μισό μήνα μαζι μου.
 
Εδώ και λίγες μέρες δεν αφήνει την ουρά του σε ησυχία -την τσουρομαδάει συνέχεια.
Στην θέση σου θα το ψέκαζα με αυτό ή κάτι αντίστοιχο.
 
@Ekt Καλημέρα. Από ότι καταλαβαίνω αυτήν την συνήθεια με την ουρά δεν την είχε όταν πετσοκοβε το χαρτί κουζίνας. Κ όταν άλλαξες το υπόστρωμα έπεσε στην ουρά του. Άρα το καλύτερο είναι να ψεκασεις για να την περίπτωση ψείρας κ βάλτου ένα φύλο χαρτί κουζίνας. Ακόμα κ τα αρσενικά μπαίνουν σε mode να βοηθήσει να φτιάξει φωλιά. Ο Σοφοκλής όταν του στέγνωνα με χαρτοπετσέτα την καθαρή σχάρα πριν την επανατοποθετήσω, η χαρα του ήταν να αρπάζει ένα κομματάκι βρεγμένο χαρτί από την χαρτοπετσέτα κ δεν την άφηνε από το ράμφος του! Ναι, ούτε το μη ούτε το όχι πιάνει. Εγώ τον κορόιδευα με το να του κουνάω το δάκτυλο κ εκείνος για να με απειλήσει μου κακάριζε κ του το άρπαζα! Δεν είναι τραγικό. Απλά το δικό σου είναι μικρό. Ξέρεις την ηλικία του; Μπορεί να είναι κ θέμα πτερόροιας όπως ανέφερε ο @ianos .
 
Back
Top