Γενικά Καρδερινοκάναρο τρώει την ουρά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.Σημερα παλι τα ιδια, παρολο που εβαλα χαρτι ξανα.
Δεν τα βγαζει τα φτερα της ουρας, απλα τα τσιμπολογαει και τα χαλαει.
Δυστυχως δεν γνωριζω την ακριβη ηλικια του.Επισης δεν εχει ξεκινησει πτερορροια.
[automerge]1662577147[/automerge]
Επίσης δεν το κανει συνεχόμενα, ή το βραδυ πριν κοιμηθει που κουρνιαζει και ηρεμει πχ.Το κανει συνηθως μεσα στη μερα τις ωρες που ειναι ενεργητικος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
το προηγούμενο καναρίνι που είχα, όταν κάτι συνέβαινε και στρεσαριζόταν τσιμπολογούσε τα φτερά του ή το χαρτί που του είχα κάτω. τελικά βρήκα τη λύση , δένοντας μερικά κορδονάκια στα κάγκελα (από αυτά που πωλούνται για νήμα για φωλιές). Απασχολούνταν κι εκτονώνονταν με αυτά και μετά 2-3 μέρες όλα ΟΚ
... όταν λέω στρες, εννοώ π.χ. όταν τον μετακινούσαμε από το σπίτι στο εξοχικό ή όταν είχαμε κόσμο στο σπίτι (π.χ. Χριστούγεννα που μαζευόμασταν αρκετοί)

Τώρα με το καινούριο πουλάκι που έχω, το κάνω εγώ από την αρχή. όταν μετακινούμαστε στο εξοχικό, του δένω 2-3 κορδονάκια στο κλουβί και του βάζω και κάποιο "μπελαλίδικο" φαγάκι (π.χ. μπρόκολο) , οπότε τσιμπολογώντας αυτά, δεν μου κάνει άλλα "περίεργα κολπάκια"

Του έχετε σουπιοκόκκαλο? Υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζεται για την πτερόρροια και να αναζητά ασβέστιο από τα φτερά του?
 
Back
Top