Γενικά Καρδερινοκάναρο χωρίς ουρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στην παρέα!
Λοιπόν το καρδερινοκάναρό μου είναι 4 μηνών και δεν κελαηδάει αλλα η αλήθεια είναι πως κάνει κάποιες προσπάθειες λετε σε ενα - δυο μήνες να αρχίσει να λέει κανονικά;
Και δεύτερον δεν έχει ουρά ! τα φτερά της ουράς και ενα δυο απο τα φτερά πτήσης του είναι σας κομμένα ή κάτι τετοιο, δεν έχει πετρόρροια γιατί δεν χάνει πούπουλα αλλα ούτε αλλάζει τα χτυπημένα φτερά εδω και ενα μήνα που το έχω.
Δεν είναι όμως απο αρρώστια το πουλί φαίνεται υγιέστατο μου το έδωσε ενας γνωστός μας (όταν το πήρα πρόσεξα πως ήταν στο ίδιο κλουβί με ενα άλλο λετε να μάλωναν για αυτο να είναι έτσι τα φτερά του;)
Τι μπορώ να κάνω για να βγάλει νεα; (στα περιστέρια μου τους έβγαζα τα κομμένα φτερά και αμέσως έβγαιναν καινούρια αλλα δε ξέρω αν γίνετε και σ αυτό)

Ξέχασα να πω οτι απο διατροφή του δίνω μείγμα για καρδερίνες και για καναρίνια (απο μισό και διαλέγει οτι θελει) αυγό μια φορά την εβδομάδα και φρούτα και πράσινα φύλλα και λαχανικά που και που του εχω και σουπιοκόκκαλο.
 
Δλδ είναι σαν κομμένα τα φτερά της ουράς;
Θα πρέπει προσεκτικά να αφαιρέσεις ένα ένα τα ''μισά'' .. Θα ξαναβγάλει νέα.
 
Λογικα οταν περασει πτερορροια θα ξαναβγουν κανονικα.
Μηπως οι πατηθρες ειναι κοντα στα καγκελα και φθειρονται;
 
όταν το πήρα ήταν έτσι και τα φτερά είναι σαν ψαλιδισμένα τωρα το έχω σε μεγάλη κλούβα που την έφτιαξα εγω 80*50*40 μήκος*ύψος*βαθος

Δλδ είναι σαν κομμένα τα φτερά της ουράς;
Θα πρέπει προσεκτικά να αφαιρέσεις ένα ένα τα ''μισά'' .. Θα ξαναβγάλει νέα.
αν είναι να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα αυτο θα κάνω σε ποσο καιρό σπο την μερα που θα βγούνε τα παλιά φτερά θα είναι έτυμα τα νέα;
 
Σε ελαχιστο καιρο (1-2 βδομαδες; ) θα ειναι ετοιμα. Απλα εγω το θεωρω λιγο "τραβηγμενο" να του τα αφαιρεσεις εσυ. Ειναι μονο αισθητικο το προβλημα, μπορεις να περιμενεις να πεσουν φυσιολογικα.
 
δεν ξερω ενα μηνα και ακόμη δεν έπεσαν αλλα θα δούμε τέλος πάντων το οτι ακόμα δεν κελαηδάει αλλα κάνει μονο διάφορες φωνές που δεν μπορεί να τις ενώσει σε ενα κελάηδημα σημαίνει πως είναι θηλυκό ή απλά μικρό αρσενικό
 
Τα φτερα πεφτουν στην πτερορροια. Η πρωτη τους ειναι περιπου στους 3 μηνες, οποτε το δικο σου την περασε και μετα εγινε το "κακο".
Θα περιμενεις την επομενη φυσιολογικη πτερορροια που ξεκιναει τελη Αυγουστου.

Το οτι τα κανει αυτα με τη φωνη, σημαινει οτι ειναι ακομα μικρο για να διαχωρισεις. Μετα το εξαμηνο μπορεις να πεις με καποια βεβαιοτητα το φυλο. Το τραγουδι του θα ενισχυθει μετα την πτερορροια και θα τελειοποιηθει ως τον 1 χρονο.
 
Με την πετρόρροια ξέρω τι γίνεται για το κελάηδημα δεν ήξερα ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μηπως εχει παρασιτα που τρωνε τα φτερα;
καμια φωτογραφια; να παρουμε και εμεις μια ιδεα
 
η αλήθεια είναι πως δεν το εχω βγάλει καμιά φωτο αν θες να το κάνω τωρα αλλα δεν νομίζω πως είναι αυτο που λές γιατί στον ενα μήνα που εχω το πουλί η κατάσταση δεν χειροτερεύει αντίθετα καλυτερεύει με ρυθμό χελώνας μπορώ να πω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
CkdCWZE.jpg

Να μια φωτογραφία που έβγαλα τώρα μάλλον είναι πιο χάλια απο ότι νόμιζα
 
το οτι ακόμα δεν κελαηδάει αλλα κάνει μονο διάφορες φωνές που δεν μπορεί να τις ενώσει σε ενα κελάηδημα σημαίνει πως είναι θηλυκό ή απλά μικρό αρσενικό
Υπάρχουν τρόποι διάκρισης του φύλου και άλλοι εκτός από το κελάηδημα αλλά τους γνωρίζουν καλύτερα οι μουλάδες. @dimitris_patra
 
Υπάρχουν τρόποι διάκρισης του φύλου και άλλοι εκτός από το κελάηδημα αλλά τους γνωρίζουν καλύτερα οι μουλάδες. @dimitris_patra
όταν είναι μικρό αυτά τα κίτρινα σημάδια κάτω από το ράμφος δείχνουν ότι είναι αρσενικό...


IMG_1154_zps05ffb4ac.jpg
 
αυτο προφανώς είναι πολύ πιο μικρό απο το δικό μου στην ηλικία των 4 μηνών υπάρχει κατι;
 
αυτο προφανώς είναι πολύ πιο μικρό απο το δικό μου στην ηλικία των 4 μηνών υπάρχει κατι;
στην ηλικία των τεσσάρων μηνών το αρσενικό έχει ήδη αρχίσει την φλυαρία χωρίς βεβαια να καθαρίζουν οι φωνές... Τα θηλυκά ξευτοκελαηδάνε αλλά λένε σκόρπιες φωνές διακοπτόμενες.
Όταν πια ντυθούν υπάρχει διαφορά στα χρώματα η οποία όμως επηρεάζεται ως ένα βαθμό και από το χρώμα της κανάρας... Μην σε ξεγελάσει αυτό...
τα αρσενικά έχουν μεγαλύτερη μάσκα... Το χρώμα πίσω από την μάσκα είναι γκρίζο ενω στα θηλυκά καφετί... Κλπ... Κλπ όλα αυτά όμως τα σχετικά με το χρώμα των ενήλικων πουλιών εχουν δευτερέουσα σημασία γιατι στα ενήλικα το κελάηδισμα τα λέει όλα...
 
Λογικα οταν περασει πτερορροια θα ξαναβγουν κανονικα.
Μηπως οι πατηθρες ειναι κοντα στα καγκελα και φθειρονται;
Αν υπάρχουν μισοκατεστραμμένα η θύλακες δεν θα βγάλει νέα.. Μόνο αν αφαιρεθούν τα παλιά..
 
πάνω απο τα μισά φτερά είναι έτσι όμως αν τα βγάλω θα ξεγυμνωθεί και δεν θα μπορεί να πετάξει καλύτερα να περιμένω να πέσουν σε δυο τρεις μήνες ή να τα βγάζω σταδιακά θα δούμε
 
Back
Top