Γενικά Καρδερινοκαναρο στο μπαλκόνι

Κλαους

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2019
Μηνύματα
63
Πόλη
Περιστέρι
Ένα καρδερινοκαναρο σήμερα το πρωί ηρθε στο μπαλκόνι μου και έτρωγε την τροφή που είχε πέσει κάτω, με πλησίασε και ακομα έτρωγε😃 σηκώθηκα και περπάταγα αλλά αυτό ακομα δεν τρώμαζε.
Μετά από μιση ωρα είχε ανέβει πάνω στο κλουβί τον καναρινιων μου και κελαιδουσε κανονικα, ξαναβγηκα έξω μπας και τρομάξει αλλα πάλι τίποτα... Πήγα πάλι μετά από μιάμιση ώρα και ήταν ακομα εκει.
Ύστερα έβαλα ένα κλουβί διπλα και άφησα την πόρτα ανοιχτή μπας και θέλει να μου κρατηση τελικά συντροφιά😅 το άφησα ξανά μόνο του με τα καναρίνια μου να τα κοιτάζει, και πήγα μετά από μιση ωρα επειδή το άκουσα να κελαιδαει. Πως το βρηκα;
Μεσα στο κλουβί να πίνει νερό🤗 και έτσι αποφάσισα να το κρατήσω και στην συνέχεια βλέπω τι κάνω.
Το ερώτημα μου είναι, φενετε πολύ ήρεμο, και δεν αντιδρά σε τίποτα.
Υπάρχει περίπτωση να είναι αγριο η να έφυγε από κάποιο κλουβι;
Λέτε να ειναι δωρο επειδή γύρισα την Καρδερίνα στο σπίτι της; 😅
Τι να το κάνω; να το κρατησω;
 
Λαμπρά! Δώρο θεού ήταν ήταν αυτό (πως σε λένε βρε)για την καλή και ανθρώπινη πράξη που έκανες με την καρδερίνα! Εννοείται πώς το κρατάς αλλά για 40 ημέρες περίπου θα πρέπει να το έχεις σε ξεχωριστό χώρο από τα άλλα πούλια γιατί δεν ξέρεις ακόμη εάν είναι υγιές ή έχει κάποιο πρόβλημα! Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι. Λογικά ή είναι θηλυκό και κάποιος το άφησε με την λογική ότι είναι "άχρηστο" ή έφυγε από κάποιον. Ελπίζω να το κρατήσεις όπως και να έχει.Αύριο περιμένουνε φωτογραφίες!
 
Φυσικά και το έχω σε ξεχωριστό χώρο από τα άλλα, αρσενικό είναι γιατί όπως είπα τραγουδουσε συνέχεια.
Αυριο θα ανεβάσω φωτογραφίες 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει περίπτωση να είναι αγριο η να έφυγε από κάποιο κλουβι;
Επειδή σίγουρα έφυγε από κλουβί (εκτός κι αν είναι άρρωστο και κάποιος πολύ υπεύθυνος φρόντισε να το ξεφορτωθεί) ρώτησε τριγύρω μήπως το ψάχνει κανείς. Σε κάθε περίπτωση παρατήρησε το για να βεβαιωθείς ότι είναι καλα.
 
Επειδή σίγουρα έφυγε από κλουβί (εκτός κι αν είναι άρρωστο και κάποιος πολύ υπεύθυνος φρόντισε να το ξεφορτωθεί) ρώτησε τριγύρω μήπως το ψάχνει κανείς. Σε κάθε περίπτωση παρατήρησε το για να βεβαιωθείς ότι είναι καλα.
Ρώτησα τους γείτονες μου γιατί έχουν σχεδόν όλοι πουλια τριγύρω μου, αλλά δεν είναι κανενός
[automerge]1556774099[/automerge]
Αν ειναι ετσι αλλη μια αποδειξη οτι τα πουλακια των κλουβιων δεν μπορουνε να ζησουνε μονα τους! Για καποιους που εχουν ενδοιασμούς!
Αυτό παρατήρησα και εγω, και μου έκανε εντύπωση που το βρηκα μεσα στο κλουβί να είχε μπει μόνο του
 
Σίγουρα από κάπου έφυγε...
Καλώς τα δέχτηκες...
Θα περάσετε πολύ καλά... σε διάλεξε κι αυτό δεν είναι τυχαίο.
Σας ευχαριστώ κυριε Γιάννη
Και εγω πιστεύω πως θα περάσουμε καλά μαζί🙂
 
Την καλησπέρα μου! Καλώς το υποδέχτηκες! Κουκλί είναι με τα έντονα και λαμπερά χρώματα του! Όταν τραφεί, πιεί νερό και συνέλθει από το στρες θα είναι ζωηρό και κελαηδηρό! Είστε τυχεροί που βρήκατε ο ένας τον άλλος! Σας ευνόησαν η μοίρα και η τύχη και σου ανταποδόθηκε το καλό που έκανες! Είμαστε σίγουροι ότι θα του προσφέρεις το καλύτερο και θα έχει μία καλή και αξιοπρεπή ζωή! Μπράβο σου που το κράτησες και που πρώτα έσπευσες να βρεις ιδιοκτήτη του! Καλή σας συνέχεια εύχομαι και να το χαίρεσαι! 🙂😊👍🙌
 
Αντώνη σε ευχαριστώ
Το σημαδακι στη μασκα του ειναι απωλεια φτερων ή μοιαζει με κατι αλλο;
Δεν ξέρω τι είναι αυτό... Μήπως να στείλω μια ποιο κοντινή φωτογραφια;
 
Την καλησπέρα μου! Καλώς το υποδέχτηκες! Κουκλί είναι με τα έντονα και λαμπερά χρώματα του! Όταν τραφεί, πιεί νερό και συνέλθει από το στρες θα είναι ζωηρό και κελαηδηρό! Είστε τυχεροί που βρήκατε ο ένας τον άλλος! Σας ευνόησαν η μοίρα και η τύχη και σου ανταποδόθηκε το καλό που έκανες! Είμαστε σίγουροι ότι θα του προσφέρεις το καλύτερο και θα έχει μία καλή και αξιοπρεπή ζωή! Μπράβο σου που το κράτησες και που πρώτα έσπευσες να βρεις ιδιοκτήτη του! Καλή σας συνέχεια εύχομαι και να το χαίρεσαι! 🙂😊👍🙌
Αμβρόσιε σε ευχαριστώ πολύ!
Όντως είμαστε τυχερή που βρήκαμε ο ένας τον άλλον, από χθες έχει ζωηρεψει και κελαιδαει συνέχεια, και ελπίζω να είναι πάντα ετσι🙂
 
Back
Top