Αναπαραγωγή Καρδερινουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kazas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kazas

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
22
Πόλη
Κιλκίς
Παιδια εχ8ες ειδα στο χωριο μου μια καρδερινα μικρη αλλα σκεφτωμουνα αμα ειναι να την παρω η αμα ειναι ΟΧΙ αλλα εχωντας στο νου μου οτι επειδη και περσι ειχα παρει μια σπιτι μου μικρη που την ειχα βρει παλι στο χωριο μου και επειδη δεν ηξερα και πολλα την σκωτοσα, τελικα ομως εψαξα για την φωλια της αλλα τιποτα αλλα επειδη γνωριζω πως στο σπιτι μου στο χωριο στον κηπο μας εχουμε μια κερασια μικρουλα και εχει κανει εκει μια καρδερινα φωλια και τα μικρα της ειναι 10 ημρων τα εχω μετρησει το εβαλλα εκει να δω τι 8α γινει και 8α παω σημερα να δω τι κανει το μικρο!
Α και κατι ακομα τωρα που τα καρδερινακια ειναι μεγαλουτσικα βλεπω πολυ σπανια την καρδερινα να παει στην φωλια της μηπως ξερεται τι σημαινει αυτο; 😕
 
.

Αν συνεχίσεις να πηγαινοέρχεσαι στην φωλιά, μπορεί
και να τα παρατήσει όλα.Αστην να τα μεγαλώσει με την
ησυχία της και παρακολούθησέ την απο μακρυά.
 
.

ωχχχχχχχχχχ μεχρι τωρα πηγα καμποσες φορες δεν πιστευω να τα παρατησε εεε;
8α τρελα8ω αν τα παρατησε!
Το βραδυ παντως την εχω δει να παει!
 
.

Ελπίζω να μην σου περνάει από το μυαλό να παρεις τα μικρά της από την φωλιά☹. Το περσινο σου πάθημα, ελπίζω να σου έγινε μάθημα! Κοίτα τα μικρά και τη καρδερίνα όσο θές, αλλά μη βαλεις χέρι στην φωλιά... Ειναι κρίμα να ψοφησουν και αυτά.
 
.

Να τα αφησεις ησυχα με τη μαμα τους! Ποιος ο λογος να φυλακισεις κατι που γεννηθηκε αγριο; Δεν μπορεις να εκτιμησεις την τιμη που σου κανανε να τα δεις να μεγαλωνουνε στο φυσικο περιβαλλον αλλα διπλα σου;

Δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
.

Φίλε έχω την εντύπωση πως άθελα σου έκανες πάλι λάθος. Κάθε άγριο πουλί ξέρει ακριβώς πόσα πουλιά έχει εκκολάψει και κάθε φωλιά και κάε μικρό έχει την δική του μυρωδιά. Επομένως η μαμά καρδερίνα ξέρει ότι αυτό δεν είναι δικό της μικρό και μπορεί να το πετάξει από την φωλιά.Ακόμα ακόμα μπορεί να αφήσει και τα δικά της μικρά. Προσοχή λοιπόν. Δεν μας πέφτει κανένας λόγως σε μία φωλιά που φτιάχτηκε με μεράκι και μέσα σε αυτήν γεννήθηκαν ζωούλες που αργότερα θα κελαιδούν μέσα στο κτήμα σου και στην κερασιά σου. Δες το αλλιώς το θέμα. Έχεις ένα μεγάλο φυσικό κλουβί που λίγη έχουν την τύχη να έχουν και χαίρεσαι αυτό που άλλοι προσπαθούν χρόνια και μάλιστα σε φυσικό περιβάλλον. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να μην πειραματίζεσαι.Ασε τα πουλιά στην ησηχία τους και καμάρωνέτα από μακρυά.
 
.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!
ΟΧΙ δεν προκειται να τα παρω στο σπιτι μου απο την στιγμη που υπαρχει περιπτωση να ψωφισουν!

Παιδια σημερα κα8ομουνα στο χωριο μου στο μπαλκονι μου για την ακριβεια και εβλεπα την φωλια επι 3 ωρες αλλα η καρδερινα ουτε φωνη ουτε ακροαση!
Να σας πω και κατι ακομα στον κηπο μας περιφερωνται τωρα τελευταια 3-4 γατες λετε να υπαρχει προβλημα με αυτο;
Η φωλια της καρδερινας ειναι 40 ποντους πανω απο το χωμα!

Ναι οντως ειναι πολυ ωραια οπως και κα8ε χρονο σε ενα δενδρο μας και στα σταφυλια μας κανουνε φωλιες δεκαοχτουρες!
Μακαρι να μην τα παρατησε αλλο τι να πω!
 
.

Φίλε έχω την εντύπωση πως άθελα σου έκανες πάλι λάθος.Κάθε άγριο πουλί ξέρει ακριβώς πόσα πουλιά έχει εκκολάψει και κάθε φωλιά και κάε μικρό έχει την δική του μυρωδιά. Επομένως η μαμά καρδερίνα ξέρει ότι αυτό δεν είναι δικό της μικρό και μπορεί να το πετάξει από την φωλιά.Ακόμα ακόμα μπορεί να αφήσει και τα δικά της μικρά. Προσοχή λοιπόν. Δεν μας πέφτει κανένας λόγως σε μία φωλιά που φτιάχτηκε με μεράκι και μέσα σε αυτήν γεννήθηκαν ζωούλες που αργότερα θα κελαιδούν μέσα στο κτήμα σου και στην κερασιά σου. Δες το αλλιώς το θέμα. Έχεις ένα μεγάλο φυσικό κλουβί που λίγη έχουν την τύχη να έχουν και χαίρεσαι αυτό που άλλοι προσπαθούν χρόνια και μάλιστα σε φυσικό περιβάλλον. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να μην πειραματίζεσαι.Ασε τα πουλιά στην ησηχία τους και καμάρωνέτα από μακρυά.

Ισίδωρε κανένα πουλί δεν ξέρει πόσα μικρά έχει και επίσης τα σποροφάγα πουλιά δεν έχουν καλύτερη όσφρηση από τον άνθρωπο. Υπάρχει βέβαια πρόβλημα αν πειράξεις τη φωλιά άγριου πουλιού. Το πρόβλημα είναι ότι κατά 90% θα σε δει και τότε θα παρατήσει φωλιά και αυγά ή μικρά επειδή πιστεύει ότι κινδυνεύει και η φωλιά του δεν είναι ασφαλής. Οπότε την παρατάει για να φτιάξει άλλη πιο σίγουρη. Στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα. Είναι πολύ ευαίσθητα σε οποιαδήποτε ενόχληση ακόμη κι αν απλά κυκλοφορείς κοντά στη φωλιά όχι να την παρακολουθείς κιόλας. Πολύ προσοχή για να μην κάνουμε ζημιά άθελά μας.
 
.

Παιδια σημερα μολις πηγα στο χωριο μου κα8ησα στο μπαλκονι μου να παρατηρησω τις καρδερινουλες που αρχισαν και φωναζουν κιολας! Κα8ομαι και επι 1-2 λεπτα προσπα8ω να τα δω αλλα δεν φενονται κα8ολου στην φωλια... Μετα απο μερικα λπτα ειπα να παω να δω μηπως φυγανε η δεν ξερω και εγω, παω λοιπον να τα δω και τι να δω;
Μονο πουπουλα φταρα και αιματα!
Κατι 8α τα ειχε φαει δεν εξιγηται αλλιως καμια καρακαξα η τιποτε αλλο!
Και ετσι τελειωσαν 5 ζωουλες!
Ειμαι πολυ στεναχωρεμενος!
 
.

Να σας πω και κατι ακομα στον κηπο μας περιφερωνται τωρα τελευταια 3-4 γατες λετε να υπαρχει προβλημα με αυτο;
Η φωλια της καρδερινας ειναι 40 ποντους πανω απο το χωμα!
επρεπε να το περιμενουμε...
 
.

Ερωτηση κρισεως... Ποσοι που εχετε μεγαλωσει ή μενετε επαρχια.. Εχετε παρατηρησει φωλια καρδερινας 40 ποντους απο το εδαφος;Και με γατες να περιφεροντε;
Βρε μας δουλευεις;
 
.

μην το λες εδω στο κερατσινι σε 1 παρκακι στον κορμο απο μια λευκα εχει φωλια 1 ζευγαρι κοτσυφια 50 ποντους απο το εδαφος απλως η τρυπα ειναι τοσο μικρη που χωραει ισα ισα το πουλι να μπει και να βγει
 
.

σοφια στην κρητη σε ενα εγκατελειμενο λαδοχωρι ειδα σε ελιες ενα μετρο απο το εδαφος αρκετες φωλιες αλλα εγκατελειμενες (ηταν δεκεμβρης ειχα παει για ελιες στο χωραφι του συγχωρεμενου του πεθερου μου)
 
.

Και εγώ έτυχε να δω φώλια καρδερίνας σε χαμηλό σημείο ούτε ένα μετρό από το έδαφος, κλλά στην περίπτωση του ΚΑΖΑS κάτι δεν μου φαίνετε 100% φυσιολογικό, μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτή την αίσθηση έχω.
 
.

Τι δεν σου φενεται λογικο ρε συ;
Λες να λεω ψεματα;
Γιατι 8α επρεπε να το περιμενουμε; Τα μικρα 1-2 ημερες 8ελανε και 8α πετουσανε!☹
 
.

εμενα δεν μου φαινεται καθολου παραξενο... Και τα περιστερια στο πατωμα των μπαλκωνιων κανουν συνυθως τις φωλιες τους αλλα αυτο δεν τα επηρεαζει καθολου! Κι εγω οταν παω στο χωριο μου στην κρητη οι λεμονιες ειναι φουλ στις φωλιες απο καρδερινες κυριως ακομα και στις πιο χαμηλες!
 
.

Τι δεν σου φενεται λογικο ρε συ;
Λες να λεω ψεματα;
Γιατι 8α επρεπε να το περιμενουμε; Τα μικρα 1-2 ημερες 8ελανε και 8α πετουσανε!☹

απο τα παραπανω αυτο που ειπα εγω ειναι "θα επρεπε να το περιμενουμε"

αν ολα εχουν γινει οπως τα αναφερεις δεν βρισκω το λογο να σε παραξενευει αυτο που ειπα. Ειναι πληθυντικος. Μας ανεφερες εξαρχης για γατες και δεν το σχολιασαμε αρα το αποδεχθηκαμε,ισως και γιατι δεν μπορουσαμε να σου προτεινουμε κατι διαφορετικο. Μετακινηση της φωλιας θα εδιωχνε σιγουρα τους γονεις, ενω ηπιες μεθοδους(τις μονες που θα αποδεχομασταν)απομακρυνσης των γατιων δεν νομιζω να υπηρχανε, αρα εγω δεν σου προσαπτω κατι αρκει η διηγηση σου να ειναι ειλικρινης.η αληθεια ειναι οτι τα ειπες λιγο μπερδεμενα στην αρχη που θα το δικαιολογουσε ειτε η αγωνια σου να πανε ολα καλα ειτε το νεαρο πιθανον της ηλικιας σου(δεν την ξερω)

ειδικα αν συμβαινει το τελευταιο και ολα οσα ανεφερες ισχυουν να ξερεις οτι για οτι εγινε δεν εχεις ευθυνη. Εσυ προσπαθησες το καλυτερο
 
Back
Top