Αναπαραγωγή Καρδερινουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kazas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
.

Μολις ηταν απο αυγα το ηξερα οτι ηταν στη κερασια μας οταν γινανε πουλακια τοε που τα ειδα εγραψα την ημερωμηνια στο κινητο μου!
 
.

Δεν θέλω να σε φορτώσω με τύψεις αλλά με τέτοια εκ γεννετής και κατ'εξακολούθησιν ενόχληση όχι μόνο στρεσαρίστηκε η καρδερίνα αλλά έδειξες και το δρόμο για τον θησαυρό στις γατούλες.
Τι να πω, κρίμα.
 
.

Οποτε εγω ειμαι ο ενοχος!☹
Καταρχας αν τα σκωτοναν οι γατες δεν 8α ηταν πανω στην φωλια γτ το κα8ε κλαδι απο την κερασια δν ειναι πολυ χοντρο και μονο αν τα ριχνανε κατω 8α τα ετρωγαν!
 
.

Νομίζω πως οι γάτες που τώρα τελευταία κυκλοφορούσαν στο χωριό την έκανα την δουλειά. Και τι δουλειά. Μετά από τόσες μέρες που υπήρχε οι φωλιά χωρίς καν να την πειράξουν και να την χαλάσουν πήδησαν 40 πόντος και πήραν τα μικρά. Πράγματι γάτες με πέταλα.
 
.

Παιδια εχεται δικαιο οι γατες ητανε!
Η μια γατα εχει κατι σαν φωλια κοντα στην κερασια και η γατα εκει εχει 2-3 γατακια οποτε δεν μου ηρ8ε τιποτα αλλο στο μυαλο απο αυτην την γατα αλλα την αφησα ησυχη τι να κανουμε ζωα ειναι δεν καταλαβαινουν ουτε εχουν και αισ8ηματα!
 
.

φιλε μου μπορει οι γατουλες να μην εχουν την γνωση "του καλου και του κακου" αλλα να σαι σιγουρος πως και αισθηματα και ενστικτα υπερανεπτυγμενα εχουν και ενα απο αυτα ειναι να εξασφαλισουν την επιβιωση στα μικρα τους. Και αυτο γινεται (και ειναι μεσα στις διαδικασιες της φυσης "τυχαιες"ή "προνομοθετημενες" , οτι θελει επιλεγει ο καθενας για πιστευω του) μεσα απο την καταναλωση απο αυτα αναγκαστικα ζωικης τροφης. Οι καρδερινουλες μας δυστυχως για αυτες και για μας που τις εχουμε αδυναμια, παιξανε αυτο το ρολο. Οταν δεν σκοτωνεις για να φας αλλα για αλλους λογους ή σκοτωνεις κατι που τεινει να εκλειψει τη στιγμη που εχεις σε περισσεια κατι αντιστοιχο τοτε αυτο δεν ειναι "φυσικο"

:)γιαυτο στην επομενη φωλιτσα που θα δεις θα φροντισεις να εχεις χορτατες τις γατες και τις καρδερινουλες ήσυχες να κανουν ομορφα καρδερινακια και σενα ευτυχισμενο που θα μπορεις (οχι μακρια πολυ) να παρατηρεις ενα θαυμα της φυσης!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Back
Top