Ασθένειες Κατάθλιψη παπαγαλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tasoszako
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tasoszako

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2014
Μηνύματα
16
Γεια σας παιδιά. Ειμαι καινούργιος στον χορό τον ζακο.. Πήρα ζακο που ειχε κατάθλιψη γιατι έφυγε ο αρσενικός που ηταν μαζι κ έβγαλε όλα τα πούπουλα της... Της εβαλα βιταμίνες, της μιλάω συνέχεια αλλα μου κραζει. Την έκανε μπάνακι κ την βγάζω κ στον ήλιο γιατι λέτε οτι κάνει καλο... Τι άλλο πρέπει να κανω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ετσι την πηρες; Στα ψυχολογικης φυσεως θεματα δεν μπορεις να κανεις και πολλα περα απο αυτα που ηδη κανεις.. ☹

Καλως ηρθες!
 
Καλώς ήρθες Τάσο, να σου ζήσει!
Έτσι όπως τα λέει ο Ανέστης είναι. Υπομονή και συνεχής επαφή να της αποσπάς την προσοχή και να την ηρεμείς όσο μπορείς. Πόσον καιρό την έχεις;
 
Την εχω 5 μέρες κ δεν μαδιεται τώρα. Την εχω στο δωμάτιο μ για να με βλέπει κ παω σιγά σιγά κοντα με φυστικια για να την καλοπιασωΤα πούπουλα για να βγουν πόσο καιρο θελει;
 
Μάλιστα πολύ μικρό διάστημα. Μακάρι να νοιώσει ασφάλεια κοντά σου και να το ξεπεράσει. Να έχεις υπόψιν σου όποιο σύστημα ακολουθήσεις στην σχέση σας να είναι αυτό που θα μπορέσεις να τηρείς συνεχώς. Δηλαδή όχι τώρα να είσαι π.χ 10 ώρες μαζί της και αργότερα που θα δεις ότι πάει καλύτερα να τις κάνεις 5. Γιατί θα ανακύψουν νέα ψυχολογικά θέματα. Βάλε το πρόγραμμα που θα είναι εφικτό και στο μέλλον.
Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι.
 
Υπάρχει τρόπος να την καλοπιασω, οταν κρατεί τι πρέπει να κανω;υποχώρηση;Κραζει ήθελα να πω
 
Είναι μικρό το διάστημα που την έχεις και είναι φυσική η επιφυλακτικότητά της. Όσο πιο έξυπνο είναι ένα ζώο τόσο πιο επιφυλακτικό είναι. Σιγά σιγά με ήρεμη φωνή και ήρεμες κινήσεις όχι ξαφνικές και πάντα καθιστός κοντά της. Να βρεις τι της αρέσει από τρόφιμα και να τα χρησιμοποιείς μόνο για να την πλησιάζεις.
 
Οταν κρατεί να υποχωρώ;Κραζει
Βέβαια. Να περνάς χρόνο να κάθεσαι κοντά της χωρίς να ασχολείσαι μαζί της, κάνοντας άλλες δουλειές ώστε να συνηθίζει την παρουσία σου.
 
Ναι αλλα περιμαινω την άλλη βδομάδα μεγαλύτερο κλουβί... Θελω να της βάλω κρυψώνα τροφής, ειναι καλο αυτο;
 
Παιδιά καλησπέρα... Σημερα ήρθε κ έφαγε φυστίκι απο το χέρι μ... Πολλές φορές χωρις να κραζει, απο μια τρύπα του κλουβιου... Να το βγάλω σε Σταν ή ειναι νωρίς ακομα;
 
Είναι νωρίς δεν χρειάζεται βιασύνη. Πρέπει να παγιωθεί η εμπιστοσύνη σε κάποιες κινήσεις και μετά. Γιατί αν το βγάλεις και φερθεί απρόβλεπτα, στην προσπάθειά σου να το αντιμετωπίσεις, θα τρομάξεις κι εσύ και θα χαθεί η εμπιστοσύνη για πολύ καιρό. Ήρεμα, αργά και σταθερά βήματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστω πολυ... Εχω υπομονή... Τι παιχνίδια μου προτείνεται;
 
Back
Top