Αναπαραγωγή Κατάλληλη ηλικία αναπαραγωγής για αρσενικά και θηλυκά καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kostas22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγνώμη αλλά υπάρχουν παρατηρήσεις στη φύση ότι τα πουλιά ζευγαρώνουν μετα το έτος;
Πρακτικά αδύνατο ενδεχόμενο να υπάρχει σαν κανόνας γιατί θα μετακυλούσε σταδιακά όλες τις ισορροπίες.
Στην φύση οι πρωτάρηδες την πατούν, αυτός είναι κανόνας και αυτό έχει κάποια σημασία σε αυτό που συζητάμε.
Επίσης άλλο το τί είναι ιδανικό που δεν το φανερώνει η εμπειρία και άλλο το τί δύναται να γίνει, απο το οποίο και αποτελείται η εμπειρία.
 
Αν ένα πουλί γεννήθηκε στην πρώτη γέννα (20 Μαρτίου) της προηγούμενης χρονιάς τότε το Μάρτη της επόμενης θα γεννήσει όντας σε ηλικία 11 μηνών.
Αν γεννήθηκε στη δεύτερη γέννα που θα είναι στην καλύτερη τέλος Απριλίου αρχές Μαϊού τότε στις 20 Μαρτίου του τρέχοντος έτους θα είναι 9-10 ...
Αυτό ακριβώς που γίνεται και στην πράξη.

Όσο και να ακούγεται σε κάποιους παράξενο... ένα καναρίνι 10 μηνών είναι πανέτοιμο... και κανείς δεν το βιάζει να κάνει κάτι αν δεν μπορεί ή δεν το θέλει.

Σε ηλικία 2-3 μηνών έχει ολοκληρώσει το 85-90% της ανάπτυξής του και στον έκτο μήνα είναι απόλυτα ολοκληρωμένο..
Στους τρεις μήνες που ακολουθούν ολοκληρώνονται και οι λεπτομέρειες...
Γι αυτό άλλωστε τον 8-9ο μήνα της ζωής του αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες αλλάξει σχήμα και η περιοχή της αμάρας των καναρινιών.

Δε θα διακινδυνέψω να κάνω ηλικιακή αναγωγή με τον άνθρωπο γιατί είναι απόλυτα λάθος... αλλά ας σκεφτούμε μόνο σε ποια ηλικία ολοκληρώνεται σε μας η ανάπτυξη ... και ας προσθέσουμε μετά και την αντιστοιχία των τριών μηνών.

Έχει χιλιοειπωθεί... - όταν ετοιμάσει φωλιά το θηλυκό τότε βάζουμε το αρσενικό -

Αν δεν είναι έτοιμο το καναρίνι, δεν θέλει, δεν μπορεί κλπ, δεν θα ετοιμάσει φωλιά ακόμη και 24 μηνών να είναι...

Το ίδιο συμβαίνει και με τα ιθαγενή στη φύση..
Η δεύτερη δηλαδή γέννα της καρδερίνας στα τέλη Ιούνη - αρχές Ιούλη πόσο μηνών είναι το Μάιο που θα ξεκινήσει τις αναπαραγωγικές της προσπάθειες;
Και φυσικά δε θέλω να μιλήσω για τρίτη ή περισσότερες γέννες αυτών των πουλιών που σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν.

Αυτό όμως που πρέπει οπωσδήποτε να ληφθεί υπόψιν μας και ίσως να είναι κι ο φόβος της Μαρίας, στον οποίο συντείνω κι εγώ είναι η "κακή χρήση" αυτής της ηλικίας...

Γιατί άλλο 10 μηνών
καναρίνι .. κι άλλο εννιά παρά...
 
Να επισημάνουμε ότι τα θηλυκα έρχονται σε αναπαραγωγική περιοδο λίγο νωρίτερα από τα αρσενικά, ακομα και 9 μηνών.. Τα αρσενικά αν έχουν κλείσει 12 μήνες εχουν σίγουρα πιο πολλες πιθανοτητες. Πάντα για υγιή πτηνα.
 
Μετα τον όγδοο μήνα της ζωής τους μπορούν να μπουν σε αναπαραγωγικη διαδικασία.
Υποθετικα ρωτάς ή έχεις κάποια στο νου σου;
Γιατί άλλο 10 μηνών καναρίνι .. κι άλλο εννιά παρά...
Μα Γιάννη, εγώ δεν θα είχα ανακατευθεί καν, σ' αυτήν την συζήτηση αν δεν είχες γράψει το πρώτο μήνυμα.
Τώρα γράφεις το δεύτερο.
Εντάξει, όλη η βιβλιογραφία αυτό λέει: 10-12 μηνών.
Γιατί να θολώνουμε και να γράφουμε τόσα; Εδώ προσπαθούμε να δώσουμε μια σωστή κατεύθυνση, γνωρίζοντας εκ των προτέρων, πως αρκετοί για χίλιους λόγους, θα προβούν σε εκτπώσεις και παρεκκλίσεις του γενικά ορθού.
Εδώ έχουμε πουλιά γεννημένα Ιούλιο, Αύγουστο, με πτερόρροια τον Γενάρη, τον Φλεβάρη. Δεν πρέπει να δίνονται οι σωστές κατευθύνσεις;
 
Όσο και να ακούγεται σε κάποιους παράξενο... ένα καναρίνι 10 μηνών είναι πανέτοιμο... και κανείς δεν το βιάζει να κάνει κάτι αν δεν μπορεί ή δεν το θέλει.

Γι αυτό άλλωστε τον 8-9ο μήνα της ζωής του αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες αλλάξει σχήμα και η περιοχή της αμάρας των καναρινιών.

Έχει χιλιοειπωθεί... - όταν ετοιμάσει φωλιά το θηλυκό τότε βάζουμε το αρσενικό -

Αν δεν είναι έτοιμο το καναρίνι, δεν θέλει, δεν μπορεί κλπ, δεν θα ετοιμάσει φωλιά ακόμη και 24 μηνών να είναι...
"Τα καναρίνια μου εξακολουθούν και γεννούν αυγά, και τα οποία προσπαθούν να εκκολάψουν μάλιστα και μέσα στο κατακαλόκαιρο αν τα αφήσω" "Το καναρίνι είναι πυρωμένο από το Δεκέμβρη και θα ζευγάρωνε αν του το επέτρεπα" "Το καναρίνι μου πέθανε από δυστοκία, δεν είχε βλέπεις την κατάλληλη απορρόφηση ασβεστίου" ... Και πολλά άλλα...
Όλα αυτά τα καναρίνια δεν ήξεραν... Ετοίμασαν φωλιά, κλώσσησαν, είχε ήδη αλλάξει το σχήμα της αμάρας, αλλά αποδεικνύεται ότι ήταν ανέτοιμα. Γιατί δεν ήξεραν με ολέθριες συνέπειες. Έχουν ζήσει επί γενιές πολλές σε ένα κανονικοποιημένο περιβάλλον. Αν ζούσαν στη φύση, βάσει της φυσικής επιλογής τα περισσότερα θα είχαν τινάξει τα πέταλα και γονιδιακά δεν θα πέρναγαν τις τάσεις τους σε απογόνους.
Νομίζω ότι αυτό που αποπειράται η Μαρία να εξηγήσει, και που δεν φαίνεται να είναι τελικά κατανοητό, ίσως γιατί προσκρούει στην εμπειρία, είναι ότι το προσδόκιμο ζωής των φτερωτών μας φίλων μειώνεται όταν τα αναπαράγουμε και δη σε μικρές, όχι πριν τη σεξουαλική ωριμότητα, αλλά πριν την πλήρη ολοκλήρωση της ανάπτυξής τους. Οι μελέτες είναι επιστημονικές και το καταδεικνύουν απερίφραστα. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η ένσταση...ότι εμείς τα αναπαράγουμε από μικρότερη ηλικία του ενός έτους; Δεν ωφελεί να επιμένουμε στις παραδεδομένες πρακτικές, και να αγνοούμε την αντικειμενική - επιστημονική πραγματικότητα, μόνο και μόνο επειδή εμείς εξακολουθούμε να πράττουμε με τον ίδιον τρόπο και θέλουμε να συνεχίζουμε έτσι. Δεν υφίσταται η εμπειρία ως επιχείρημα σε αντίθεση ή αντιδιαστολή με το επιστημονικό συμπέρασμα. Τότε είναι που βάσει του τελευταίου θα πρέπει να αναθεωρούμε την υποκειμενική μας πραγματικότητα, αλλιώς δεν πάει τίποτα μπροστά και παραμένουμε αδαείς να αναμασάμε όσα και καλά ξέρουμε.
 
Πιστευω πως οι περισσοτεροι λαμβανουμε υποψη την εμπειρία και όχι τις επιστημονικές προσεγγίσεις, ακόμα και αν αυτό θα έπρεπε να γίνεται..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μα Γιάννη, εγώ δεν θα είχα ανακατευθεί καν, σ' αυτήν την συζήτηση αν δεν είχες γράψει το πρώτο μήνυμα
Στο πρώτο γράφω μπαίνει σε αναπαραγωγική διαδικασία και αυτό σημαίνει "προετοιμάζεται" για να είναι σε θέση να γεννήσει κοντά στο δέκατο μήνα της ζωής του. (και 9 μηνών +)
Στο δεύτερο γεννά αυγά και στη συνέχεια μεγαλώνει παιδιά.
Καλά κάνεις και το "επαναφέρεις" για να μη μένουν μετέωρες και παρεξηγήσιμες οι εκφράσεις αυτές.
 
τα καναρίνια μου εξακολουθούν και γεννούν αυγά, και τα οποία προσπαθούν να εκκολάψουν μάλιστα και μέσα στο κατακαλόκαιρο αν τα αφήσω" "Το καναρίνι είναι πυρωμένο από το Δεκέμβρη και θα ζευγάρωνε αν του το επέτρεπα" "Το καναρίνι μου πέθανε από δυστοκία, δεν είχε βλέπεις την κατάλληλη απορρόφηση ασβεστίου" .
Τα οποία συμβαίνουν στα μικρά και πρωτότοκα θηλυκά ή παντού και πάντα;
 
Τα οποία συμβαίνουν στα μικρά και πρωτότοκα θηλυκά ή παντού και πάντα;
Πρόκειται για ερώτηση - παγίδα; Ώστε να με παραπεμψεις σε πρόσφατο μήνυμά μου σε άλλο θέμα, για το οποίο με είχες ρωτήσει και απήντησα ότι δεν ξερω;
Για να ξεκαθαρίσουμε, έγραψα παραδείγματα, ώστε να αντικρούσω τα επιχειρήματά σου στη συνέχεια, στην τελευταία παράγραφο του ποστ 25. Είναι ενδεικτικά, όχι κανόνες.
Εσύ τι πιστεύεις; Ότι ο συνεπής εκτροφεας θα πρεπει να αγνοήσει τη μείωση του προσδόκιμου ζωής όσων εκτρέφει, ώστε να έχει κατά ένα μήνα πιο σύντομα απογόνους; Δεν θα ήταν καλύτερα, να κρατά και τους δευτεροετείς γεννήτορες, τους οποίους θα βάζει σε αναπαραγωγή νωρίτερα και τα μικρά της προηγούμενης χρονιάς να τα αφήνει να ζευγαρώσουν λίγο αργότερα;
 
ο συνεπής εκτροφεας θα πρεπει να αγνοήσει τη μείωση του προσδόκιμου ζωής όσων εκτρέφει, ώστε να έχει κατά ένα μήνα πιο σύντομα απογόνους;
Αν έστω και ένας εδώ μέσα σκέφτεται έτσι, τότε τι στο καλό μας ενοχλούν τα puppy mills; Αυτό δεν κάνουν; Βάζουν τα σκυλογατάκια να εξαντλούν κάθε αναπαραγωγική τους δυνατότητα προς χάριν της παραγωγικότητας και του κέρδους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν έστω και ένας εδώ μέσα σκέφτεται έτσι, τότε τι στο καλό μας ενοχλούν τα puppy mills; Αυτό δεν κάνουν; Βάζουν τα σκυλογατάκια να εξαντλούν κάθε αναπαραγωγική τους δυνατότητα προς χάριν της παραγωγικότητας και του κέρδους.
Ευγονική κάνουμε, εντάξει...Αλλά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το ίδιο έκανε και ο Χίτλερ. :D
 
Ότι ο συνεπής εκτροφεας θα πρεπει να αγνοήσει τη μείωση του προσδόκιμου ζωής όσων εκτρέφει, ώστε να έχει κατά ένα μήνα πιο σύντομα απογόνους;
Μετά από όσα έγραψα έρχεσαι και ρωτάς κάτι τέτοιο;
Φυσικά και δεν αλλάζει το προσδόκιμο στις φυσιολογικές ωοτοκίες... στις οποίες επιμένω στο + - 10 μηνών.
Για τις "ανήλικες ωοτοκίες" ασφαλώς και έχεις δίκιο.
Δεν θα ήταν καλύτερα, να κρατά και τους δευτεροετείς γεννήτορες, τους οποίους θα βάζει σε αναπαραγωγή νωρίτερα και τα μικρά της προηγούμενης χρονιάς να τα αφήνει να ζευγαρώσουν λίγο αργότερα;
Ασφαλώς και όχι...
Και είμαι απόλυτος αυτό που γράφω. Γιατί το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στη φύση... Που δεν θα πρέπει να την αγνοούμε...
Ούτε εμείς που δεν είμαστε ... αλλά ούτε κι αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες.
Πρόκειται για ερώτηση - παγίδα; Ώστε να με παραπεμψεις σε πρόσφατο μήνυμά μου σε άλλο θέμα, για το οποίο με είχες ρωτήσει και απήντησα ότι δεν ξερω;
Αν θυμόμουν αυτά που επικαλείσαι Γιάννη θα ήμουν φοβερά ευτυχισμένος...
Χαλάρωσε... Κουβέντα κάνουμε
Σε ότι με αφορά δεν κάνω καμία προσπάθεια να μειώσω κανέναν ...
Δεν το έκανα... και ποτέ δεν θα το κάνω.
Καταθέτω απλά τις σκέψεις μου και στ' αλήθεια θα ήθελα την ίδια αντιμετώπιση κι από τους συνομιλητές μου... Κι εδώ δεν εξαιρώ κανέναν... Ούτε αυτούς που "δε με διαβάζουν"... Ούτε καν αυτούς που περιμένουν να "μεγαλώσουν απ' τα λάθη" μου... αν μου επιτραπεί η υπερβολή.
 
σφαλώς και όχι...
Και είμαι απόλυτος αυτό που γράφω. Γιατί το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στη φύση... Που δεν θα πρέπει να την αγνοούμε...
Ούτε εμείς που δεν είμαστε ... αλλά ούτε κι αυτοί που είναι ειδικοί επιστήμονες.
Στη φύση Γιάννη, αυτό που συμβαίνει ονομάζεται αγώνας δρόμου για την επιβίωση του είδους, των γονιδίων κλπ. Στον αγώνα αυτόν υπάρχουν πολλά θύματα. Για αυτό άλλωστε ο πληθυσμός ενός είδους, όσο το οικοσύστημα δεν έχει διατάραξη παραμένει σταθερός. Το οποίο σημαίνει ότι όσα άτομα επιβιώνουν μιας γέννας, άλλα τόσα άτομα παλαιότερων γεννεών πεθαίνουν και τα τελευταία δεν περιλαμβάνουν μόνο τα γηραιά άτομα. Αν υπολογίσει κανείς πόσα γεννιούνται, πόσα επιβιώνουν από αυτά, κλπ, αντιλαμβάνεται ότι το προσδόκιμο ζωής είναι μικρό, μικρότατο σε σχέση με μια εκτροφή. Είναι απλή λογική. Και όχι, δεν ξέρω να σου πω τα παραπάνω νούμερα, αλλά όλοι νομίζω γνωρίζουμε ότι στα περισσότερα είδη, ελάχιστο τμήμα του πληθυσμού προλαβαίνει να γεράσει. Δεν είναι όμως έτσι στις εκτροφές.
Αν θυμόμουν αυτά που επικαλείσαι Γιάννη θα ήμουν φοβερά ευτυχισμένος...
Χαλάρωσε... Κουβέντα κάνουμε
Σε ότι με αφορά δεν κάνω καμία προσπάθεια να μειώσω κανέναν ...
Δεν το έκανα... και ποτέ δεν θα το κάνω.
Καταθέτω απλά τις σκέψεις μου και στ' αλήθεια θα ήθελα την ίδια αντιμετώπιση κι από τους συνομιλητές μου... Κι εδώ δεν εξαιρώ κανέναν... Ούτε αυτούς που "δε με διαβάζουν"... Ούτε καν αυτούς που περιμένουν να "μεγαλώσουν απ' τα λάθη" μου... αν μου επιτραπεί η υπερβολή.
Δεν βρίσκω το νόημα των παραπάνω. Να χαλαρώσω σε τί; Όπως είπες κουβέντα κάνουμε, και όχι δεν αισθάνομαι ότι μειώνομαι ή ότι γίνεται η όποια προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση- άλλωστε όποιος προσπαθεί να μειώνει τους άλλους, ο ίδιος ξοδεύεται και εκτίθεται, το καταλαβαίνει ή όχι. Όμως δεν αναφέρθηκα στις απόψεις μου, αλλά στις απόψεις της επιστήμης. Τώρα αυτό το δεν με διαβάζουν, δεν μπορώ να αντιληφθώ σε τι αναφέρεται, πόσο μάλλον το να μεγαλώσουν από τα λάθη μου. Χαίρομαι πάντως που καταλαβαίνεις κι ο ίδιος ότι μάλλον πρόκειται περί υπερβολής. Δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο - σκέψου το...
 
Μα δεν είναι προσωπικά τα θέματα. Αν σκεφτόμαστε τι άποψη θα εκφράσουμε για να μην θεωρηθούμε κάτι, πως θα γίνει δουλειά;
Άλλο ο σεβασμός του συνομιλητή, άλλο η διαφορετική άποψη.
Δεν στοχεύεται κάποιος από την διαφωνία.
Εξαιρετικά σεβαστή η εμπειρία αλλά αν δεν συνοδεύεται από επιστημονική κάλυψη και κριτική σκέψη, μοιάζει με την εμπειρία της κότας που αγαπάει τον εκτροφέα της επειδή κάθε πρωί την ίδια ώρα την ταΐζει και τον υποδέχεται χαρωπή, όμως μια μέρα την ίδια ώρα μπαίνει και την σφάζει.
 
Και μόνο αυτό..
Πρόκειται για ερώτηση - παγίδα;
Ώστε να με παραπεμψεις σε πρόσφατο μήνυμά μου σε άλλο θέμα, για το οποίο με είχες ρωτήσει και απήντησα ότι δεν ξερω;
για μένα είναι αρκετό
Δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο - σκέψου το...
και ξέρω πως συμβαίνει.. Να σαι σίγουρος πως όλα τα σκέφτομαι.
Όπως σκέφτομαι και όλα όσα γράφω...
Τέλος από μένα τα off... σταμάτα κι εσύ αν θέλεις τα επί "προσωπικού" που στην παρούσα χαλάνε και το θέμα.
 
Και μόνο αυτό..


για μένα είναι αρκετό

και ξέρω πως συμβαίνει.. Να σαι σίγουρος πως όλα τα σκέφτομαι.
Όπως σκέφτομαι και όλα όσα γράφω...
Τέλος από μένα τα off... σταμάτα κι εσύ αν θέλεις τα επί "προσωπικού" που στην παρούσα χαλάνε και το θέμα.

Πραγματικά με λυπεί βαθύτατα η στάση σου όσο και το γεγονός ότι δαπάνησα χρόνο για να εξηγήσω ότι η πρακτική κάποιων εκτροφέων δεν συνάδει με την ιδανική φροντίδα της εκτροφής τους, για το οποίο η μόνη απάντηση που πήρα είναι η εμπειρία (κακώς κείμενη κατά τη γνώμη μου) συγκριτικά με τα επιστημονικά δεδομένα.
Είμαι σίγουρος ότι όλα τα σκέφτεσαι, αλλά πάλι κατά τη γνώμη μου, ο τρόπος με τον οποίο τα σκέφτεσαι δεν είναι επίσης ούτε αντικειμενικός, ούτε και ο ιδανικότερος. Λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε, ειδικά όταν παραφράζεις ένα παράδειγμα (ποστ 28), απομονώνοντας το από το κείμενο, δίνοντάς του νέα διάσταση, και άραγε με ποια σκοπιμότητα; Επειδή λοιπόν την απάντηση στο ερώτημα που έθεσες την έχεις ήδη πάρει σε άλλο ποστ, άλλου θέματος, το οποίο μακάρι και καλά να θυμόσουν, αλλά δυστυχώς δεν θυμάσαι, υποβιβάζεις με όλη αυτήν την στάση σου τη συζήτηση, τα παραδείγματά μου, τις απόψεις μου, ενώ ταυτόχρονα γίνεσαι προκλητικός απέναντί μου, εμμέσως υποδεικνύοντας (άραγε τι; ) και τέλος δημιουργείς προσχήματα ευγένειας με την παραίνεση να σταματήσω τα επί προσωπικού. Σταμάτησέ τα εσύ τα επί προσωπικού λοιπόν, που τα ξεκίνησες, και μην τα επαναλάβεις, ώστε να μην λαμβάνεις ανάλογες απαντήσεις. Ευτυχώς που "τέλος για εσένα όλα τα off topic", γιατί έχεις καταλάβει ότι ούτε επί της ουσίας απαντάς, ούτε επί του θέματος, αλλά μας τονίζεις με bold, ό,τι ισχυρίζεσαι και είναι σαν να φωνάζεις. Ηρέμησε λοιπόν, γιατί είναι κρίμα, πραγματικά κρίμα, οι συζητήσεις να στρέφονται επί προσωπικού και μάλιστα με τέτοιο ύφος. Όσον αφορά στα "αθώα" ερωτήματα, όλοι ξέρουμε να τα θέτουμε, κάποιοι δε από εμάς αν το επιλέξουμε είμαστε μαιτρ στο είδος. Φυσικά, αναμένω από εσένα να είσαι συνεπής στην απόφαση και δήλωσή σου και να μην συνεχίσεις τα off. Ο ίδιος, θα συνεχίσω φυσιολογικά, όπως πάντα, και θα επανέλθω στην τωρινή μου στάση, όταν και αν θα χρειαστεί. Στο χέρι σου είναι... 😉
 
σταμάτα κι εσύ αν θέλεις τα επί "προσωπικού" που στην παρούσα χαλάνε και το θέμα
Σταμάτησέ τα εσύ τα επί προσωπικού λοιπόν
Αν δεν έχετε κάτι άλλο να πιείτε πάνω στο θέμα της συζήτησης μας, μην κάνετε σας παρακαλώ τον κόπο να γράψετε ακόμη ένα εκτός θέματος. Θα το διαγράψω κατευθείαν.
 
Ας πουμε τα πραγματα με τ ονομα τους. Μας ενδιαφερει να αυξησουμε το προσδοκιμο της αναπαραγωγικης ζωης των καναρινιων μας και οχι της συνολικης τους ζωης. Ποσοι απο μας εχουν στην κατοχη τους πουλια ηλικιας 8 και ανω; Αν καταφερουν και ζησουν μεχρι τοτε θα καταληξουν δωρα σε ατομα με ενα δυο πουλακια στην κατοχη τους που ειτε δεν τους ενδιαφερει η αναπαραγωγη η προς το παρον η ποσοτητα των νεοσσων. Παιρνουμε πουλια τον Φλεβαρη με σκοπο να μας γεννησουν αμεσως και οχι πχ τον Σεπτεμβρη.
 
Μας ενδιαφερει να αυξησουμε το προσδοκιμο της αναπαραγωγικης ζωης των καναρινιων μας και οχι της συνολικης τους ζωης
Το θέμα που θέτει ο Κώστας, μεταφέρθηκε για να συζητηθεί εδώ
Μας ενδιαφέρει το αναπαραγωγικό ή το συνολικό προσδόκιμο ζωής των καναρινιών;
 
Από 8-9 μηνών αρχίζουμε να βλέπουμετα αρσενικά να διεκδικούν το χώρο τους και να γίνονται επιθετικά προς άλλα αρσενικά, και τα θηλυκά αρχίζουν να παίζουν με τα χαρτιά του πάτου. Το πότε θα είναι όντως έτοιμα μόνο η φύση ξέρει. Δεν μπορούμε να βάλουμε σε στεγανά κάτι τέτοιο. Και αυτό που θέλω να πω και να τονίζω είναι πως όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς δεν υπάρχουν κανόνες και όρια. Ναι 10-12 μηνών μπορούν να ζευγαρώσουν αλλά έχουν ακουστεί και ιστορίες και αρσενικά 7 μηνών που έγιναν μπαμπάδες και για θηλυκά 8 μηνών που ξεκίνησαν να ωοτοκούν. Όπως και ιστορίες που καναρίνια 15 μηνών δεν ήρθαν ποτέ σε αναπαραγωγικό οίστρό. Και αυτές είναι οι εξαιρέσεις προφανώς!

Προσωπικά θα συμβούλευα όλους όσους έχουν καναρίνια, να "ακούν" τα φτερωτά τους φιλαράκια, να "διάβάζουν" την συμπεριφορά τους και να παρατηρούν τις κινήσεις τους. Και φυσικά όσο πιο αργά προχωρήσουμε σε ένωση του ζευγαριού, όσο πιο κοντά είναι στους 12 μήνες ένα καναρίνι, τόσο πιο πιθανό είναι να είναι ώριμο σεξουαλικά!
Ένα αρσενικό 9 μηνών που τραγουδάει συνεχώς, ίσως να νιώθει έτοιμο, αλλά πιθανότατα να μην είναι ώριμο σεξουαλικά! Αν κάποιος βιαστεί και δοκιμάσει να το βάλει με το θηλυκό Φλεβάρη μήνα, μην απογοητυετεί που τα αυγά θα είναι άσπορα... Προφανώς βιάστηκε να τα ενώσει. Γιατί τόση βιασύνη και καημός από τόσο νωρίς; :)
 
Back
Top