Διατροφή Κατάλληλη τροφή για παροτλετ

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπελα,Καλη χρονια και χρονια πολλα.
Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι θα ηθελα να με ενημερωσετε για το ποια συσκευασμένη τροφη να δωσω στον φλαφυ μου(παροτλετ) αλλα και πια τροφη δινετε εσεις στα παπαγαλακια σας; Τωρα περνω μια τροφη χυμα απο την Αθηνα αλλα με ενημερωσαν οτι δεν πρεπει να αγοραζω χυμα τροφη... Η τροφη που πρει να του παρω πρςπει να εχει μεσα ηλιοσπορους;
Ευχαριστω εκ των προτέρων..
 
Εγώ περνώ της versele laga για κοκατιλ με ηλιόσπορους. Οι ηλιόσποροι δεν είναι απαραίτητοι αλλά του δίνω με μέτρο Γιατί είναι παχυντικοι
Αν υπαρχει μια φωτογραφια θα με διευκόλυνε... Επισης αυτη κανει για παροτλετ;
 
Ευχαριστω πολυ
[automerge]1546546802[/automerge]
Μπορει να μου πει καποιος που καταπροτιμησει να εχει παροτλετ για να ειναι σιγουρο αν κανει; Ευχαριστω
[automerge]1546547077[/automerge]
Επισης θα ηθελα καποιος να μου πει τι θα πρεπει να εχει μεσα το κλουβι περα απο βασικη τροφη νερο σουπιοκοκαλο. Το παπαγαλακι ειναι περιπου 5 μηνων
[automerge]1546548477[/automerge]
Αυτη ειναι καλή για παρροτλετ;
[automerge]1546548554[/automerge]
Ευχαριστω πολυ
[automerge]1546546802[/automerge]
Μπορει να μου πει καποιος που καταπροτιμησει να εχει παροτλετ για να ειναι σιγουρο αν κανει; Ευχαριστω
[automerge]1546547077[/automerge]
Επισης θα ηθελα καποιος να μου πει τι θα πρεπει να εχει μεσα το κλουβι περα απο βασικη τροφη νερο σουπιοκοκαλο. Το παπαγαλακι ειναι περιπου 5 μηνων
[automerge]1546548477[/automerge]
Αυτη ειναι καλή για παρροτλετ;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2019-01-03-22-47-08_450x800.webp
    Screenshot_2019-01-03-22-47-08_450x800.webp
    29,1 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
Η τροφή που σου προτείνει η Άννα κάνει για παροτλετ.

Μπορείς να δεις και τροφές από άλλες εταιρείες που σου είχαν προτείνει τα παιδιά στο θέμα που είχες ανοίξει εδώ https://community.petbirds.gr/threa...καλύτερο-μείγμα-σπόρων-για-παπαγαλάκια.34170/ .

τι θα πρεπει να εχει μεσα το κλουβι περα απο βασικη τροφη νερο σουπιοκοκαλο.
Αυτά πρέπει να είναι μόνιμα μέσα στο κλουβί από κει και πέρα φρούτα, λαχανικά και αυγό ή αυγοτροφή θα τα βάζεις για λίγη ώρα.
 
Η τροφή που σου προτείνει η Άννα κάνει για παροτλετ.

Μπορείς να δεις και τροφές από άλλες εταιρείες που σου είχαν προτείνει τα παιδιά στο θέμα που είχες ανοίξει εδώ https://community.petbirds.gr/threa...καλύτερο-μείγμα-σπόρων-για-παπαγαλάκια.34170/ .


Αυτά πρέπει να είναι μόνιμα μέσα στο κλουβί από κει και πέρα φρούτα, λαχανικά και αυγό ή αυγοτροφή θα τα βάζεις για λίγη ώρα.
Αυγοτροφη δεν του αρεσει που του ειχα βαλει... Επισης αυτη ειναι καλη ή οχι;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2019-01-03-22-47-08_450x800.webp
    Screenshot_2019-01-03-22-47-08_450x800.webp
    29,1 KB · Προβολές: 4
Πατήθρες από φυσικό ξύλο αι πολλά παιχνίδια, αυτά τα μινιατουράκια είναι αεικίνητα :)
Ειχα παρει πατηθρες απο φυσικο ξυλο αλλα μου κουνιοταν παρα πολυ οταν ο φλαφυ ανρβαινε πανω κα ετσι την εβγαλα εχω ενα παιχνιδι μεσα.
 
Αυγοτροφές και αυγο δε τους δίνω. Από τροφή έχουμε εδώ και χρόνια καταλήξει στην Beaphar Premium for Large Parakeet. Την προτιμανε ξεκαθαρα και τα δυο απ' οσες αλλες εχω δοκιμάσει να τους δώσω. Εχει μέσα ηλιόσπορους αλλά λίγους καθώς και αυγοτροφή σε μικρή ποσότητα.

item_XL_30498614_103491217.jpg
 
Αυγοτροφές και αυγο δε τους δίνω. Από τροφή έχουμε εδώ και χρόνια καταλήξει στην Beaphar Premium for Large Parakeet. Την προτιμανε ξεκαθαρα και τα δυο απ' οσες αλλες εχω δοκιμάσει να τους δώσω. Εχει μέσα ηλιόσπορους αλλά λίγους καθώς και αυγοτροφή σε μικρή ποσότητα.

item_XL_30498614_103491217.jpg
Τελεια σας ευχαριστω πολυ.99% σε αυτην θα καταληξω..
 
Τελεια σας ευχαριστω πολυ.99% σε αυτην θα καταληξω..
Να γνωρίζεις πως τελικά την απόφαση θα την παρει το παπαγαλάκι... μόνο του. Εφ' οσον βλέπεις οτι δεν "προτιμάει" μια τροφή, θα του την αλλάζεις (όχι πολύ συχνά, δίνε του κανα δυο μήνες να τη συνηθίσει) μέχρι να βρεις αυτή που θα "τσακίσει" ξεκάθαρα. Πάντα από αναγνωρισμένες εταιρίες φυσικά και ποτέ χύμα. Και φυσικά μην ανησυχήσεις όταν δεις ότι πρώτα απ' όλα θα τσακίζει τους ηλιόσπορους. Είναι λιχούδικα απο τη φύση τους.
 
Αυγοτροφές και αυγο δε τους δίνω. Από τροφή έχουμε εδώ και χρόνια καταλήξει στην Beaphar Premium for Large Parakeet. Την προτιμανε ξεκαθαρα και τα δυο απ' οσες αλλες εχω δοκιμάσει να τους δώσω. Εχει μέσα ηλιόσπορους αλλά λίγους καθώς και αυγοτροφή σε μικρή ποσότητα.

item_XL_30498614_103491217.jpg
Την πήρα και γω για έξτρα, αλλά έχει συντηρητικά και χρωστικές ☹
 
Την πήρα και γω για έξτρα, αλλά έχει συντηρητικά και χρωστικές ☹
Γιώργο όπως είπα εγώ τα άφησα να... επιλέξουν αυτά. Γενικά ο Ερνέστο ήταν δύσκολος με το φαγητό (η μικρή τρώει τα πάντα, μέχρι τις κάλτσες και τις παντόφλες μας) αλλά με τη συγκεκριμένη επιτέλους έβαλε και κανένα γραμμάριο επάνω του, και επιτέλους τρώει σωστά. Ετσι επέλεξα να τους την αφήσω αφού όταν τους αλλάζω (εχω και εγώ πάντα "εξτρα" τροφές) ο μικρός απλά τσιμπολογάει.
 
Back
Top