Αναπαραγωγή Κατάλληλη φωλιά και νήμα για παραδείσια πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SLOBODAN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SLOBODAN

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Βόλος
Θα ηθελα παιδια να μου πειτε ποτε να βαλω φωλιακαι αν την βαλω παρακεινω για ζευγαρωμα η απλως την εχουν προς το παρων για υπνο και αργοτερα οταν θα ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα θα κανουν την δουλεια μονα τους.
Φυσικα λεω για τα παραδεισια πουλια.
Θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε μηνα για την φωλια και μηνα για ζευγαρωμα.
Υ. Γ εχω διαβασει αρκετα στο forum που αφορα για τα παραδεισια, και σας ευχαριστω ολους για τισ γνωσεις και τις απαντησεις σας.
 
οταν τους βαλεις φωλια και νημα θα σου κανουν και αυγα!
ολο το χρονο μπορεις, δεν εχουν καποια περιοδο!

στα παραδεισια φωλια = αυγα! Αυτο να θυμασαι!
 
Τα παραδεισια πουλακια οπως θα εχεις καταλαβει, ειναι απο τα ειδη που κανουν πολλα αυγα κ γενικα ειναι πολυ ευκολα στη προετοιμασια. Ουσιαστικα δε χρειαζονται τιποτα παρα μονο μια φωλια στις περισσοτερες περιπτωσεις. Περιοδος αναπαραγωγης συγκεκριμενη δεν υπαρχει. Ολο το χρονο μπορουν κ αναπαραγονται-δηλαδη ακομα κ χειμωνα με κρυο εξω αλλα θερμοκρασια δωματιου μεσα αυτα κανουν αυγα. Και καλοκαιρι γεννανε, απλως αυτη τη περιοδο με την πολυ ζεστη καλο ειναι να αποφευγεις την αναπαραγωγη τους. Εγω ειχα βαλει φωλια αρχες καλοκαιριου μου εκαναν νεοσσο κ τωρα σκεφτομαι να ξαναβαλω φωλια τελη σεπτεμβρη με αρχες οκτωβρη οταν δηλαδη θα εχει δροσισει περισσοτερο.
παντως, το συνηθισμενο στα πουλακια αυτα ειναι οτι ειναι ενεργα ολο το χρονο κ οταν τους βαλεις φωλια ξεκινανε αμεσως εαν ειναι ωριμα για αναπαραγωγη. Βεβαια προσωπικα εγω να σου πω, ειχα βαλει φωλια απο καιρο πριν, κ χοντρικα 3 μηνες μετα ειδα μεσα στη φωλια αυγα. Αλλα εμενα ισως κατι αλλο εφταιγε. Απλα το αναφερω διοτι δεν ειναι στανταρ οτι οταν θα βαλεις φωλια αμεσως θα γεννησουν.:)
 
Ποια πουλιά ακριβώς εννοείτε λέγοντας παραδείσια; Τα πιγκουινάκια;
 
να μια εικόνα από τα παραδείσια

logophpsl4.th.gif
 
Θα βγω εκτος θεματος για τον λογο οτι πολλες φορες εχω διαβασει στο φορουμ τον ορο "παραδεισια" με τον οποιο αλλος αναφερεται στα ζεμπρακια, αλλος στα society, αλλος στα shafttails.. Το λαθος βεβαια ξεκιναει απο τα καταστηματα. Αν δεν γνωριζουμε το ονομα του εκαστοτε ειδους, τοτε θα μπορουσαμε να τα κατηγοριοποιουμε ως πχ αυστραλιανες σπιζες, ή αφρικανικες κτλ.
Παραδειγματα παραδεισιων πουλιων:
 

Συνημμένα

  • paradise birds.webp
    paradise birds.webp
    15 KB · Προβολές: 449
  • Blue-Bird-of-Paradise.webp
    Blue-Bird-of-Paradise.webp
    33,3 KB · Προβολές: 310
  • bird_wideweb__430x327,0.webp
    bird_wideweb__430x327,0.webp
    16,9 KB · Προβολές: 425
  • Bird_Of_Paradise_Phoenix_Bird_Burung_Cenderawasih.webp
    Bird_Of_Paradise_Phoenix_Bird_Burung_Cenderawasih.webp
    22,7 KB · Προβολές: 529
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Συγνωμη αυτα τα πουλια υπαρχουν κανονικα...
Ειναι πανεμορφα...
 
αν ρωτας ναι υπαρχουν! Και ζουν νομιζω στην αυστραλια!

και μερικα βιντεακια!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Θα βγω εκτος θεματος για τον λογο οτι πολλες φορες εχω διαβασει στο φορουμ τον ορο "παραδεισια" με τον οποιο αλλος αναφερεται στα ζεμπρακια, αλλος στα society, αλλος στα shafttails.. Το λαθος βεβαια ξεκιναει απο τα καταστηματα. Αν δεν γνωριζουμε το ονομα του εκαστοτε ειδους, τοτε θα μπορουσαμε να τα κατηγοριοποιουμε ως πχ αυστραλιανες σπιζες, ή αφρικανικες κτλ.
Παραδειγματα παραδεισιων πουλιων:

Πραγματι με τον ορο παραδεισια εχω διαβασει κ εγω οτι αναφερονται γυρω στα 100-130 ειδη πουλιων δηλαδη ειναι μια τεραστι ακατηγορια. Κατι σαν να λεμε παπαγαλοι...χαιρω πολυ κοινως. Απλως οταν λεμε παραδεισια συνηθως μας ερχεται στο μυαλο η τα ζεμπρακια η τα πιγκουινακια η τα γκουλντιανς,τουλαχιστον σε εμενα. Γιατι αυτα ειναι τα ειδη τα οποια κυκλοφορουν κ εκτρεφονται κ ειναι οικοσιτα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.
 
εγω παντως παραδεισια ξερω μονο οτι λενε τα ζεμπρακια τα java sparrow πιγκουινακια και τα gouldian γκουλντιανους σπινους μεχρι που ηρθα εδω και εμαθα τις ακριβης ονομασιες τους
 
οποιος θελει παντως να ρωτησει τιποτα για ζεμπρακια εγω ειμαι εδω!
φιλε Αντώνη γεια σου! Έχω πρόβλημα με το ζευγάρωμα στα ζεμπράκια μου! Αν δε σου κάνει κόπο και με συγχωρείς κιόλας, διάβασε το post μου στο forum εκεί που δημοσιεύουν τα νέα μέλη και χαιρετούν! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι με συγχωρείς για την ταλαιπωρία!
 
φιλε Αντώνη γεια σου! Έχω πρόβλημα με το ζευγάρωμα στα ζεμπράκια μου! Αν δε σου κάνει κόπο και με συγχωρείς κιόλας, διάβασε το post μου στο forum εκεί που δημοσιεύουν τα νέα μέλη και χαιρετούν! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι με συγχωρείς για την ταλαιπωρία!
Μιχάλη το θέμα σου συζητείται ήδη οπότε όποιος γνωρίζει μπορεί να σου απαντήσει εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τι-να-κάνω-για-να-ζευγαρώσουν-τα-ζεμπράκια-μου.14593/
 
Back
Top